Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2006

View Poll Results: And the award goes to...
“Brokeback Mountain” 25 40.98%
“Capote” 5 8.20%
“Crash” 16 26.23%
“Good Night, and Good Luck.” 5 8.20%
“Munich” 10 16.39%
Voters: 61. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Feb 2006, 17:25   #41
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Vazut "Capote".Ptr best film nu pupa Oscar, pentru best actor, merita cu varf si indesat.Spunea cineva ca regia nu isi face simtita prezenta, ba da, isi face simtita prezenta, dar isi face simtita prezenta prost.De exemplu nu am putut sa nu remarc slideshowul de la inceputul filmului, vreo 10 cadre statice, ca apoi sa treaca la petrecerea in care capote era in centrul atentiei, si toti radeau, se distrau, blabla, creste ritmul povfestii, cadre cu pahare, cu tigari etc..Ca idee e ok, punerea in balanta a celor 2 spatii, dar nu s-a prea reusit...Secventa spanzurarii a fost chiar OK, capote construit mai mult decat OK.Un film de 8.2 , dar nu de Oscar.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2006, 17:37   #42
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Pana acum, singurul pe care nu l-am vazut este "Brokeback Mountain" (si nici nu tin neaparat, macar pana cand MediaPro-ul il va aduce si prin Cluj)... Anyway, "Crash" e deocamdata preferatul meu (l-am si votat), apoi "Munich". In locul lui "Capote" si "Good Night, and Good Luck" puteau intra foarte bine "A History of Violence" si "The Constant Gardender" (sau "Walk the Line", "Cinderella Man" etc.)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2006, 13:48   #43
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Brokeback mountain ... ma asteptam la gay story si am gasit love story . M-a surprins , e diferit de ce am vazut pana acum . Recunosc ca e posibil ca unele dintre celelalte sa fie ceva mai bune , insa asta aduce ceva nou ... nu povestea gay ( asta s-a mai vazut ) , ci altceva ... trebuie sa il mai vad odata sa ma lamuresc si eu
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 02:18   #44
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Brockback

Probabil ca Brockback e cea mai mare rusine de film pe care am vazut-o,urmeaza sa mai vedem si un film despre un caine si ciobanul sau.Russsinneee.Pe scurt si brut e vorba despre 2 ciobani care si o trag.Crash merita oscarul pt. ca este un film cu adevarat bun.
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 02:26   #45
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Re: Brockback

Originally Posted by Redcutzu:
Probabil ca Brockback e cea mai mare rusine de film pe care am vazut-o,urmeaza sa mai vedem si un film despre un caine si ciobanul sau.Russsinneee.Pe scurt si brut e vorba despre 2 ciobani care si o trag.Crash merita oscarul pt. ca este un film cu adevarat bun.

si care ar fi problema daca s-ar face un film cu un cioban si cainele sau, chiar cutzu rosu de ex? si rusine pt cine? pt cei implicati in B.M. sau pentru tipul de personaje din film? dar presimt ca intrebarile astea nu vor percuta in mintea ta bruta din moment ce tot ce ai inteles tu din B.M. e ca doi ciobani si-o trag...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 03:52   #46
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Cand am citit mesajul ala m-am gandit ca cineva ar trebui sa-l stearga. Dupa aia m-am gandit ca eu pot sa-l sterg. Si dupa aia m-am gandit HOW F.UCKING WEIRD. Mda. Oricum BM ia.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 18:02   #47
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
care e ideea in sectiunea asta, votam ce credem ca merita sa iasa sau incercam sa prezicem ce se va intampla?

eu i-as da lui Crash oscarul. (desi l-am vazut doar o data. si in fine, si Brokeback mi-a placut.) dar cred ca va lua Munich sau Brokeback.
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 20:55   #48
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
dupa ce am vazut azi si brokeback pot clar sa zic ca e primul an, de mai multa vreme incoace, cand n-am nici un favorit din cele cinci filme nominalizate aici.
daca m-ar intreba totusi cineva si ar depinde de mine, i-as da premiul lui brokeback care ar depasi cu putin munich-ul intr-un top cinci al meu cu ce avem la categoria asta.
cam atat. crash e singurul care could pull an upset da' n-as prea crede.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 21:07   #49
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ideea e sa votati cine vreti voi sa iasa, iar la sfarsit vedem cinemagia vs academia de 2 lei.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 21:42   #50
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
eu vad ca nu-i nici o diferenta intre cinemagia si academia de 2 lei
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2006, 06:50   #51
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Cinemania:
io zic ca Brockeback va fi marele looser anul asta

poate loser?
multumesc pt atentie.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2006, 08:42   #52
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
da, loser...cred ca am vrut sa accentuez prea mult
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2006, 16:21   #53
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
o sa ia bareback mountain
nu pt ca lar merita mai mult decat munich (si in nici un caz nul merita!) dar e mai ok sa promovezi "si homosexualii se iubeste si pe ei ii doare" decat "evreii se pisa pe legislatia internationala si asta e cool" ca mesaj.
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2006, 20:20   #54
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
crash e cel mai bun film si cred ca o sa ia un well-deserved loc 2,ex aequo cu celelalte 3.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2006, 08:07   #55
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Am vazut toate nominalizarile.Tin pumni stransi pentru CRASH.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2006, 15:25   #56
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Shi yo tzin pumnii stranshi pt Ccrash dar cred ca o sa ia B.M.(mi-a placut shi el dar nu cred ca e mai bun ca Crash)
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2006, 20:48   #57
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
http://www.imdb.com/features/rto/200...carpollresults

BM este f bine cotat
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2006, 21:19   #58
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
1. Crash 8,1/10
2. Brokeback 7,4/10
3. Munich 7,1/10

cu nici unul din astea nu mi-ar fi ruºine dacã ar lua. ar fi o performaþã faþã de ce porcãrii au luat în ultimii ani oscarul (gen Chicago, LOTR, Mill$)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2006, 21:38   #59
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
de mult nu am vazut filme atat de slabe nominalizate la categoria asta (anul trecut nu se pune pt ca nu vazusem nimic inainte de ceremonie si oricum am fost total pe dinafara). cred ca o sa ia Brokeback Mountain desi sincer este atat de plictisitor! mi-a displacut cel mai mult din cele 5 (da, anul asta topul meu l-am facut in functie de displacut si nu de placut).

Dupa aceea cred ca ar veni Good Night si Good Luck despre care ncii nu prea stiu ce sa comentez...este un film medicoru...nici nu prea m-a implicat...nu prea mi-a trezit nici un fel de reactie.... Urmeaza Munich care cred ca are niste lucruri interesante la realizare numai ca nu prea reusesc sa comunic cu personajele si sa get in the story ca s azzic asa...

Ajung la Crash care are niste parti chiar misto (chestia cu mantia si faza cu fetita mie mi s-au parut bestiale). Dar asa e americanul frate:lacom... pana n-au pus sapte mii de povesti, pana nu ti-au scos mesajele filmului aluia pe ochi, pana nu au facut toate personajele sa se intalneasca intre ele de nu mai simti ca e nimic intamplator, nu s-au potolit. Foarte mare pacat! putea sa fie un film super misto!

lunadu-le prin excludere, ajung la concluzia ca filmul care cred ca ar merita cel mai mult Oscarul, ar fi Capote, pe car el-am si votat de altfel. Ca n-o sa-l ia, e partea a doua, dar m-as bucura sa ii dea teapa lui Brokeback Mountain. E greu sa spun ca mi-a placut intrucat este destul de deprimant, dar are o atmosfera extrem de interesanta care chiar ramane in tine si dupa ce ai terminat de vazut filmul, are si un subiect incitant, are si un mesaj si e si marfa jucat.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 05:25   #60
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Cinemania:
da, loser...cred ca am vrut sa accentuez prea mult

and I was fucking right...CRASH rules!!!!!! BM=big LOSER
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells