Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2006

View Poll Results: And the award goes to...
“Brokeback Mountain” 25 40.98%
“Capote” 5 8.20%
“Crash” 16 26.23%
“Good Night, and Good Luck.” 5 8.20%
“Munich” 10 16.39%
Voters: 61. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Feb 2006, 20:30   #21
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
'capote'.

glumeam. evident ca o sa ia 'brokeback mountain' ! desi, sincer, imi pare rau ca nu a fost nominalizat 'walk the line'.

'munich' nu prea avea ce cauta pe lista.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2006, 19:01   #22
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
like it or not, BBM o sa ia oscarul. nu e neaparat de valoare artistica, ci mai mult publicitatea enorma de care a avut parte acest film, dar si faptul ca academia va incerca sa se departeze de la tendinta moderna de a merge pe mana sigura si de a da statueta la o productie ce nu a dat nastere la controverse majore
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2006, 21:02   #23
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
GOOD NIGHT AND GOOD LUCK nu are nici o sansa la Oscar.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2006, 02:56   #24
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
nici good night, and good luck, nici munich, nici broke back mountain n-aveau ce cauta pe lista asta.
mai degraba memoirs of a geisha, tot i-au dat 6-7 nominalizari, puteau sa-i dea si pt cel mai bun film.
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 00:08   #25
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
din pacate aici e vorba despre cine crezi ca va castiga mai mult decat cine vrei sa castige.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 08:35   #26
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
iar Memoires... nu e de Oscar, nu mai mult decat cele nominalizate deja...oricat de mult mi-a placut trio-ul Li Gong, Michelle Yeoh & Ziyi Zhang
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2006, 11:22   #27
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Originally Posted by herbert:
cel mai slab (stupid, tezist - cum ar spune BeNnY) din lista este Crash.

in sfarsit l-am vazut si eu. asadar: NU, nu mi s-a parut tezist. poate ca este mai declamator in ce priveste rasismul chiar si decat 'american history x' (care NU mi-a placut), dar nu face greseala de a imparti lumea in 'buni' si 'rai', in 'justi' si 'infractori' sau cum mai vrei tu. si presare destula indoiala in sufletul spectatorului in privinta asta ca sa-l lase sa ia singur atitudine: aici, negrii sunt si gunoaie, si oameni cu o reala sensibilitate si cu drame ca ale oricarei alte persoane (ex personajul lui don cheadle); albii, la fel. exista rasisti, la fel cum exista toleranti, iar ironia sortii fata de cei din urma (desi grosolan ilustrata prin personajul lui ryan phillippe) te duce cu gandul. practic, omul este rau, asta ar fi, sa zicem, the point. demonstrat pe ocolite.

dar sa nu ma ambalez: nu, filmul nu prea m-a incantat per ansamblu. daca in prima oara il priveam cu ochii cat cepele, o poveste realista, convingatoare, solida, pe care o traiam intens, pe urma nu stiu cum naiba se dezumfla. nu stiu cum ar fi aratat, pana la urma, pelicula lui paul haggis daca 'realitatea' pe care o zugraveste el ar fi fost mai saraca in 'coincidente': daca sotia regizorului nu ar fi fost salvata din masina zdrobita tocmai de politistul care a molestat-o cu o zi inainte, daca hotul negru nu ar fi fost luat cu autostopul tocmai in masina politistului alb in sfarsit scapat de partenerul rasist, daca in dubita furata de complicele sau nu ar fi fost inghesuiti (eh, surpriza!) niste chinezoi clandestini, daca politstul negru nu ar fi dat atat de 'incidental' la locul unei crime peste cadavrul fratelui sau si multe, multe altele. 'unele' atat de trase de par (impuscarea fiicei lacatusului) incat iti da senzatia ca te uiti la 'the bold and the beautiful'. evident, tusa realista se pierde printre exagerari si neverosimilitati gogonate.

un film ok, MULT supraapreciat.

p.s.: dar o scena de la final mi-a placut ! eliberarea chinezilor pe strazile los angeles-ului. 'this is america !', le spune un personaj. de o ironie stralucita.
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2006, 11:25   #28
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hey, that was me ! :huh: nu-mi dadusei seama ca nu m-am logat.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2006, 11:57   #29
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
capote, 100%.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2006, 10:12   #30
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
capote zic si eu
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2006, 09:33   #31
unu'
Novice
 
unu'
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4
Munich mi s-a parut un film perfect,dar in fata lui e Brokeback Mountain,povestea a doi homosexuali!
unu' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2006, 13:37   #32
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
acuma pot trage o linie dupa ce le-am vazut pe toate

Capote va lua statueta...are destule elemente care il ridica peste Brockeback si celelalte...una peste alta, incep sa ma intreb ce cauta Munich pe lista nominalizarilor..cred ca North Country de ex ar fi meritat mai mult, dar aici s-ar putea sa fie vorba de o perceptie subiectiva din partea mea.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2006, 20:44   #33
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Originally Posted by Cinemania:
Capote va lua statueta...

o fi mai bun decat 'bb mountain' (eu n-am vazut 'capote'), dar come on... e clar ca anul asta e anul cowboy-ilor homosexuali ! :huh:
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2006, 21:07   #34
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Originally Posted by herbert:
vazut toate nominalizarile.
votat pt Brokeback Mountain.
cel mai slab (stupid, tezist - cum ar spune BeNnY) din lista este Crash. pacat ca n-a fost nominalizar The Constant Gardener...


Crash nu e cel mai stupid e chiar un film bun.Imi doresc sa castige Oscarul.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2006, 23:45   #35
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by qwerty:

Crash nu e cel mai stupid e chiar un film bun.Imi doresc sa castige Oscarul.

stai linistit - nu va castiga.
ramane cum am stabilit...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 08:57   #36
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
si mie mi-a placut in final tot Crash.. la Munich nu i-am vazut rostul (desi tehnic mi s-a parut cel mai bine realizat), Brokeback Mountain am zis - e prea telenovelistic, Good night and good luck m-a pierdut pe la jumate, cind nu mai intelegeam cine ce face, Capote a fost ok, iar Crash a fost chiar foarte entertaining (cel putin pentru mine). Observ ca anul asta a fost anul filmelor despre 'ceilalti', adica homosexuali, evrei, palestinieni, comunisti, chinezi, negri etc ce mai era pe acolo.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 14:01   #37
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
io zic ca Brockeback va fi marele looser anul asta
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 21:15   #38
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Sa ai gura aurita.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 07:46   #39
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by cherryblossom:
Observ ca anul asta a fost anul filmelor despre 'ceilalti', adica homosexuali, evrei, palestinieni, comunisti, chinezi, negri etc ce mai era pe acolo.
Buna observatie.Motivul este o continua cautare si afirmare a unei identitati (cautare mai puternica in ultimul timp, tinand cont ca se cauta o unire a "turmelor" sub o mare umbrela, gen UE and stuff).Chestia asta se reflecta direct si indirect in filme.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2006, 13:15   #40
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
dupa ce am vazut toate filmele din competitie pot spune linistit ca, asa cum ii stim pe prietenii nostri din academie, Brokeback va castiga. vad ca a umflat potul si la BAFTA unde, dintre premii, unul l-a incasat Donnie Darko pentru rol secundar. bravo Donnie, e vremea sa creasca onorariul!

In Crash e prea cautat (melo)dramatismul, e un film care m-a iritat acolo unde trebuia sa nu fie pipaita cu nesimtire gagica producatorului de filme, m-a bucurat unde gloantele s-au doveditara a fi oarbe... dar... da... sa fim seriosi, portretizarea arabului care detine un magazin... nu cred ca vrea sa fie ironica la cei care practica tehnicile manipularii filmice! si mai si vine pe o constructie regizorala mai faina la Innaritu in Amores Perros, la Kubrick in The Killing, sau la PT Anderson in Magnolia. deja o stim. asadar cum sa premieze oamenii ceea ce nu au premiat nici in trecut (ca doar nu e Million Dollar Baby!! :lol: )

Clooney cauta sa atraga atentia asupra posibilitatii de a se declansa o vanatoare de tovarasi si prieteni ai neamului arab, in lumea asta tinuta sub tensiune de socurile teroriste, alegand sa povesteasca o ora jumate despre vanatoarea de comunisti de la mijlocul secolului trecut. e o poveste bine spusa, alb-negrul trage o tusa de documentar, da' nu prea merita vreun premiu, macar ca atunci ar trebui as-l premieze si pe Munich, care nu atrage atentia nici asupra sa (:hmm cu toate ca explica de ce teroristi si terorism exista... adica face un fel de demers kantian in cadrul societatii contemporane: explica ceea ce se afla dincoace de terorismul vazut azi live la stiri, pe cand Clooney ramane mai repede un antic (raportat la filosofie), prezentand ceea ce poate cineva pati daca nu este atent in a-si selectioneaza prietenii, iar asta o face pild-uind...

Capote... doar la cel mai bun actor...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells