Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2005, 08:58   #681
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
@Gaandalf http://www.superherohype.com/forums/...d.php?t=170874
sau pe www.theforce.net
Jedi intr-adevar nu au cosmaruri (Anakin ii spune asta lui Padme in Episodul II dupa ce are viziunile cu mama lui)
Si eu mi-as fi dorit sa-l vad pe Qui-Gon, dar adevarul e ca ar fi prelungit finalul care oricum e multiplu.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2005, 12:54   #682
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
@Gandalf
Nu "aberez de nu mai stiu de mine", asta era parerea mea, careia i-am adus si argumente, si scopul acestui forum este de a-ti spune parerea despre filme, in acest caz unul care imi place chiar foarte mult. Nu consider ca o astfel de atitudine ostila este constructiva.

In rest, mai vroiam sa spun ca sunt de acord cu Lady_Skar, desi pragmatic vorbind, eu cred ca Anakin ar fi cazut oricum, si fara premonitiile cu Padme. Se indrepta catre asta demult.
Si nu inteleg, asa cum a scris cineva mai sus, cum a adus el pana la urma balance to the Force? Fiind intai good, dupa aia bad si iar good? This is oscillation, not balance. Asa ca, please explain.
__________________
… We are such stuff
As dreams are made of, and our little life
Is rounded with a sleep.
(The Tempest, IV, 1, 17)
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2005, 13:09   #683
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by Lady_Skar:
Anakin ar fi trecut la dark side indiferent daca era indragostit de Padme sau nu. Dar relatia asta a dus la ultimatum-ul lui Yoda si restul e istorie.
ee un anumit fragment in care Palpatine ii vb lu Anakin de tragedia lui Darth Pagueis ... si ii zici cu o asemenea expresivitate "he could even keep the ones he cared about FROM DYING" ... aici totul se raporteaza la Padme. Anakin trecea la dark side numai dk Palpatine il influentza cu consiliu si il mintea si mai mult ca JEDI don't trust him. Dar cu tot procesul de fall to the dark side ... el tot o iubea pe PADME - ceea ce l-ar fi putut salva - eventually.

Nici un eventually. Asa s-a si intamplat. In ROTJ.

Faza cu balance-ul este foarte ciudata. Am auzit eu tot felul de teorii dar uite care este parerea mea: Si dark side si light side existau in Anakin. INSA, pana in ROTJ el intotdeauna si-a negat total una dintre aceste parti. Cine a vazut Clone Wars stie. Ii spune lui Obi Wan:
"I will not fail you master."
"No Anakin, don't fail yourself."
El isi nega total intunericul din el. Apoi cand a trecut over to the darkside, si-a negat total lumina ca sa zic asa. De aceea nu exista echilibru. In ROTJ insa a acceptat faptul ca exista si dark side si light side. Nici o alta fiinta de pana atunci nu acceptase acest adevar. Ca una nu poate exista fara cealalta, de aceea Forta era dezechilibrata.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2005, 18:59   #684
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Box-office-ul romanesc (*ha-ha*) e un pic dezamagitor:
34.360 spectatori
3.789.646.588 lei
131.502,76 $

Primul de anul acesta si una dintre cele mai "mari" intrari din ultimii ani, dar tot mi se pare mai putin (iar daca nu ma insel, Ep. II s-a descurcat ceva mai bine).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2005, 19:17   #685
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Mie mi se pare supermult pt. 4 zile de rulare. :?
Mondial a intrecut deja Spiderman 2 si Shrek 2 ca incasari in week-end.

“Atacul clonelor” cu incasari de 110 milioane de dolari in primele patru zile de la lansarea in America. In Romania nu am gasit cat a facut.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2005, 21:19   #686
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
:o 4 Miliarde(aproape) intr-un weekend.E prea mult.A depasit la noi granitade 2 miliarde maximul parca.O sa fie filmul cu cele mai mari incasari din lume in 2005.Si pe 2 Harry Potter 4
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 02:07   #687
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
bre, daca tot am vazut filmul, nefiind nici fan si nici cu memoria nu stau prea bine, am si eu o intrebare.. :?

silueta lui Palpatine cu gluga pe cap si "tarat", apare as such in film la un moment dat, cand zice ca are el pe cineva in vizor ca viitor asistent... inainte de "transfigurarea" Cancelarului dupa lupta cu Samuel L jackson;

how wuz that!? erau doi? iar daca e una si aceeasi persoana, era dedublat tot timpul, sau a fost scapare de montaj aiurea?
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 07:44   #688
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Daca te uiti cu atentie ai sa vezi pe sub gluga figura inca intacta a lui Palpatine-de altfel asta e postura lui ca Sith Lord pe tot parcursul seriei noi-e mereu ascuns sub gluga caumfland cealalta identitate cu totul respectabila-senator de Naboo in TPM si Cancelar Suprem in AOTC si ROTS. Nu au fost niciodata doi, ci unul singur un politician originar de pe Naboo care s-a covertit la Partea intunecata a Fortei si ajungand in frunte Republicii-simbolul democratiei sustinuta de Jedi a transformat-o in Imperiu si a obtinut astfel razbunarea mult asteptata de Sith, care aveau demult o problema cu organizarea politica a galaxiei si cu dogmatismul Jedi-a se vedea Knights of the Old Republic 1&2
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 08:39   #689
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Si cum tot se discuta Ep 3 in pro si contra cu riscul de a repeta ceea ce s-a zis deja o sa-mi arunc si eu parerea

De bine: 1.Muzica lui Williams-seems to get better with every movie he makes
2."Travelling-ul spatial" de la inceput cu cele 2 navete ale lui Obi si Anakin
3. Jocul impecabil al lui Ian McDiarmid-a true Sith... :lol:
4. Montajul cu Ankin si Padme care se privesc pe fereastra de la distanta cu muzica insinuandu-se nelinistitor si secvential pe fundal+ desfasuarea majora atat a temei muzicale cat si a tragediei ce urmeaza din nou in montajul alternativ cu distrugerea templului Jedi si a Maestrilor pe diverse planete
5. Geniul imaginativ al lui Lucas care creeaza o multime de planete noi with a really amazing look :w00t:
6. Senzatia de realism tangibil a Coruscanatului cel putin
7. Dubla confruntare finala in oglinda: Obi/Anakin, Yoda/Palapatine
8. Monatajul pe tot parcursul filmului si evident efectele speciale oarecum de asteptat
9. Tying up loose threads
10. Ewan excelent from beginning to end, Hayden ....almost in most places
De mai putin bine:
1. Jocul plat al lui Natalie Portman-o fi de vina dialogue coach-ul? plus ridicolul replicilor de dragoste- din pacate nici o schimbare fata de Ep 2
2. Reactia patetica a lui Anakin/Vader din final cand afla de moartea lui Padme-oricare ar fi explicatia scena putea fi realizata intr-o maniera mai discreta si emotionala
3. Expedierea unor aspecte psihologice si filozofice-altminteri e primul film cat de cat profund care contureaza mai bine personajele si nu as vrea sa-l critic pe aceasta cale. ci chiar sa-l felicit-sunt convins ca din motive de incadrare in timp si eficienta dramatica
4. Omiterea catorva scene esentiale pe care le-am regasit in mare parte in lista scenelor cazute la montaj postata mai demult asa ca poate..poate le vom vedea pe dvd un Director's Cut ceva

All in all, my favourite impreuna cu Empire Strikes Back...inca nu m-am hotarat care pe care...
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 10:08   #690
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Deci no offence to the fans, da` Star Wars III SUCKED BIG TIME! 1). Groaznic de incet se mishca actziunea, traiasca plictiseala in trei ore shi 10 minute sau cat dreq are. 2). Same bla bla bla, yadda, yadda, yadda... 3). The script sux!!! What the HELL was that?! What was so great anyway? Sincer... ? Toata lumea, "wow, ce super film, cel mai tare dintre episoade... wow". Wow, my @$$!!! Doua lucruri mi-au placut totushi, the one and only Yoda, that into the exile must go, fail he has... FINALLY!!! Shi shoparla aia urlatoare a lui` Kenobi. That's it! Filmu`nu e necesar vizionat in sala de cinema, nu de alta, dar se dau banii degeaba pe bilet. Downloadu` de pe net shi la computer e destul... :sick:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 10:58   #691
Akasha
Senior
 
Akasha
 
Join Date: May 2003
Location: Mistery Island
Posts: 75
Send a message via Yahoo to Akasha
uau demona,ce de cuvinte de lauda la adresa SW3. :lol: am vazut si eu aseara filmul si cam aceasi parere am ca si tine.nu stiu de ce,dar nu a fost nimic din ce m-am asteptat.multa lume mi-a zis ca e foarte ca lumea filmul,dar nu a fost.parca si efectele speciale au lasat de dorit.nu stiu,dar nu se ridica deloc la nivelul asteptarilor. :hmm:
__________________
"By day I sleep in the sand. By night I am on the wing as if I could truly fly. I need no name. I leave no footprints... I will be a Goddess to those I slay."
Akasha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 17:17   #692
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Akasha:
uau demona,ce de cuvinte de lauda la adresa SW3. :lol: am vazut si eu aseara filmul si cam aceasi parere am ca si tine.nu stiu de ce,dar nu a fost nimic din ce m-am asteptat.multa lume mi-a zis ca e foarte ca lumea filmul,dar nu a fost.parca si efectele speciale au lasat de dorit.nu stiu,dar nu se ridica deloc la nivelul asteptarilor. :hmm:
Ia mai beshi mah cu parerea ta de 2 lei. shaddow wanna be. Imi vii cu un post de toata jena... n-ai nici o treaba cu filmul si vii mie si-mi umplii topicu cu aberatii. Nu ti l-am shters ca sa vada lumea cat poti sa aberezi.
Are alte chestii demne de observat filmul dar efectele speciale ? Esti chiar proasta.

@ lady Skar
am comparat faza cu ultimatum-ul lui Yoda ... si ai perfecta dreptate. Bate la ochi ... totushi m-am uitat in multe scene la batalia din spatiu - separat de actiunea principala si totul este PERFECT. Pana la cel mai mic detaliu - FLAWLESS!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 17:30   #693
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Lady_Skar:
De aceea nu exista echilibru. In ROTJ insa a acceptat faptul ca exista si dark side si light side. Nici o alta fiinta de pana atunci nu acceptase acest adevar. Ca una nu poate exista fara cealalta, de aceea Forta era dezechilibrata.
"a prophecy who misread could have been" - ei credeau k light side tre sa domine... dar profetia a fost interpretata corect. El va aduce forta in balanta. adik ii va decima pe jedi..
si va lasa loc ptr dark side...

asha ca fapt divers ... a little dish on the side...
in ep. IX - un mic scenariu scris si gasit pe net ... sursa puterii intunecate este distrusa... sounds like crap doesn't it ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 18:00   #694
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Demona:
Filmu`nu e necesar vizionat in sala de cinema, nu de alta, dar se dau banii degeaba pe bilet. Downloadu` de pe net shi la computer e destul... :sick:

Originally Posted by Akasha:
am vazut si eu aseara filmul si cam aceasi parere am ca si tine.nu stiu de ce,dar nu a fost nimic din ce m-am asteptat.multa lume mi-a zis ca e foarte ca lumea filmul,dar nu a fost.parca si efectele speciale au lasat de dorit.nu stiu,dar nu se ridica deloc la nivelul asteptarilor. :hmm:

Acum ridicati-va si stergeti-va la gura! Spuneti numai prostii!
Imi pare rau pt. ton dar the Dark Side is stronger in me!!!!!!!!!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 18:02   #695
Akasha
Senior
 
Akasha
 
Join Date: May 2003
Location: Mistery Island
Posts: 75
Send a message via Yahoo to Akasha
shadow wannabe?ce ar fi sa nu te bagi unde nu iti fierbe oala?imi pare rau de tine ca nu poti sa accepti o opiniei,dar asta e problema ta.deal with it.u make me :sick: !!!
__________________
"By day I sleep in the sand. By night I am on the wing as if I could truly fly. I need no name. I leave no footprints... I will be a Goddess to those I slay."
Akasha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 18:03   #696
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
@Lady_Skar
Am citit articolul tau din Cinemagia. Felicitari si la mai mare!

Am gasit doua site-uri dedicate Star Wars, care au multimedia interesanta.
www.galactic-voyage.com
www.scifimyke.com

Q: Se gasesc in Romania Star Wars collectibles (haine, toy-light-sabers etc.)? Daca da, unde?
__________________
… We are such stuff
As dreams are made of, and our little life
Is rounded with a sleep.
(The Tempest, IV, 1, 17)
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 18:16   #697
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Akasha:
shadow wannabe?ce ar fi sa nu te bagi unde nu iti fierbe oala?imi pare rau de tine ca nu poti sa accepti o opiniei,dar asta e problema ta.deal with it.u make me :sick: !!!
"opiniai" ? invata sa scrii. m-am bagat ca daca andreea zicea ca filmul e bun hopa si tu il laudai. asha k piss off!
De acum postezi despre film ... orice alte aberatii vor fi shterse.

gresheala:
Cand o executa clonele pe Aayla Sacura ... i se vad ranile de la blaster pe spate ... in cadere. Apoi next shot ... sta intinsa pe burta si trag aia in ea de nu mai shtiu de ei si ea n-are nimic pe spate. Asha se intampla cand vezi filmul de "cam" multe ori ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 18:18   #698
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Akasha:
shadow wannabe?ce ar fi sa nu te bagi unde nu iti fierbe oala?imi pare rau de tine ca nu poti sa accepti o opiniei,dar asta e problema ta.deal with it.u make me :sick: !!!
In general sunt prietenos, dar cu cei care-si dau cu parerea aiurea (fara argumente) nu prea am rabdare. Ai vazut cumva si celelalte filme din serie? In caz ca sunt 0,00001% sanse sa le fi vazut, mai am o intrebare: In ce ordine? Nu am nimic cu cei care nu le-a placut, dar Star Wars nu e doar un film. Sunt oameni care au trecut la religia Jedi. Atat de mult a ajuns sa influenteze un "film"!!! Cat despre faptul ca mai bine nu dai banii pe bilet si il vezi pe calculator... Asta nu e film sa-l vezi acasa pe comp cu cronometrul care ocupa un sfert din ecran!!! Efectele speciale te-au dezamagit. Ma intreb oare de ce va lua un Oscar pt. ele? Get off my d.ck!!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 18:34   #699
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Gaandalf:
gresheala:
Cand o executa clonele pe Aayla Sacura ... i se vad ranile de la blaster pe spate ... in cadere. Apoi next shot ... sta intinsa pe burta si trag aia in ea de nu mai shtiu de ei si ea n-are nimic pe spate. Asha se intampla cand vezi filmul de "cam" multe ori ...

Si eu am observat. Dar doar daca te uiti foarte atent!! La prima vizionare nu mi-am dat seama. Deja l-am vazut de 3 ori (la cinema 8) )!! Nu mi-am stricat ochii pe varianta care circula pe net . Sincer! Asta nu e film de vazut pe monitor de 17'.
Eu nu sunt de acord sa spunem ca ne-a placut mai mult un episod decat altul. Star Wars tb. luat cu totul. El a fost impartit doar pt. ca povestea este prea vasta sa poate fi spusa intr-un singur film. Si un film de 12 ore nu cred ca ar fi fost rulat in nici un cinematograf !
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2005, 18:39   #700
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
think again buddy boy. prin anglia au facut astia pe 15 sau 16 o avanpremiera la return of the sith, cu lucas prezent (care prob a venit doar la ep3). toate 6 filmele. a fost ceva foarte lmtd dar totusi...toate 6. brrr... asta numai pt fanatici.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells