Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2008, 22:09   #101
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
erai in parcul central la Chios.....
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2008, 22:15   #102
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
cu alei de 20 de km...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 08:56   #103
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
la cluj e super, in sfirsit a plouat bine, soarele s-a mai domolit.
si incep zilele filmului romanesc!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 11:58   #104
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Gionloc, tu ce ne spui de Tache? Dar de celelalte filme romanesti?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 16:18   #105
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
tache e f slab.
filmul ancai damian - intilniri incrucisate - e destul de bun. trei episoade, primul si al treilea bine sustinute de actori, atmosfera buna, partea a doua slaba, cu replici exagerate, atitudini nefiresti pentru situatia data + (aici e cea mai mare hiba) tot felul de burti specifice patriei noastre - lautari, folcloriste.

cam atit
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 16:31   #106
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
a, cand am comunicat prin gesturi dupa proiectie credeam ca esti ironic

mie mi s-a parut ciudat faptul ca lumea din sala radea "cand nu trebuia". Iar comentariile de dupa semanau foarte mult intre ele: "hai ca nu e chiar asa de rau". E ca atunci cand te bucuri dupa un accident ca, in loc sa mori, ai ramas fara un picior.

Singura parte care mi-a placut a fost ultima.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 17:05   #107
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Mie mi-a placut Tache. E o comedioara fara pretentii, a feel-good movie,cu un scenariu care merge, desi cauta prea mult gluma, si se intrevede de pe la jumatate unde se duce filmul. E filmat curat, cu momente reusite. Mircea Diaconu e OK, desi pe contre-emploi cumva. In partea a doua scenariul trage prea mult spre caricatura bufa, si sansa de a-l face intr-adevar "amarui" se pierde.
Intilnirile incrucisate au fost chiar OK. La structura, de acord cu gionloc, prima parte e buna (Mimi Branescu remarcabil), a doua e carpita rau si Oxana Moravec abia de reuseste s-o salveze pe ici colo, plus ca un plot-hole considerabil (cum de ajunge Ana in camera de hotel?). Fiindca segmentul doi se lungeste (burti a fost cuvintul care mi-a venit si mie in minte), al treilea e prea scurt si Andi Vasluianu (bun) abia daca are loc in film. Tot aici se simte cel mai bine si mina lui Razvan Radulescu, si imi pare rau ca n-au tratat partea III cu mai multa atentie.
Ce-am mai vazut?
In primele zile, alegeri nu foarte reusite din parte-mi: filme proaste: Macel in paradis, un zece negri mititei cu retarzi coreeni, Karoy, wtf is that movie?, incepe cu un Pacala kazah si se termina cu melodrama de iurta; altele mediocre: Balul de toamna, povesti de cartier estonian cu unele sclipiri, Istoria 52 (Grecia), a cross between Vanilla Sky (sau Abre los ojos, daca vreti) si Groundhog day (dar se ia in serios).
Lucrurile s-au indreptat pe parcurs, mai ales datorita excelentului Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo (de Yulene Olaizola, asa-mi place numele asta ca trebuie sa-l scriu), documentar dar cu feel de mockumentar, cu un dozaj admirabil, film simplu si captivant.
Plus Fantomele lui Goya si Funny Games US. Nu m-am dus la filmele despre muzica ca n-am avut chef. Pacat ca n-o sa ajung maine sa vad Oglinzi miscatoare de Ivan si Igor Buharov, mi s-a spus ca e bun. Voi l-ati vazut?
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 19:03   #108
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Nu aveam intentia sa intervin, dar iata ca nu ma poci opri.
"Tache e f. slab"... o astfel de afirmatie este ori pur si simplu rea, ori neavizata. Scuze.

Tache, desi e posibil sa nu fie genul meu de film :w00t: , nu am cum sa nu admit ca place.
Stefan, asta cu " se radea cand nu trebuia" e semn rau doar in drama; la un film de comedie nimeni nu poate hotari cand trebuie sau nu sa razi. Pentru ca rasul devine reactia prin care spectatorul arata ca empatizeaza cu ...comedia de pe ecran; stii ca exista spectatori care se ataseaza asa mult de un film, ca rad la orice faza din el. Mie mi s-a intamplat asta cu Tache, in proiectie privata: radea un tip aproape non stop. Ma si enerva oarecum...prea radea, dar, deh, daca asa simtea omu'.

Spre surprinderea mea, reactiile celor de la Cluj din presa, cel putin ce am citit eu in clujeanul, sunt foarte, ultra etc... . Imi era putin teama de reactia clujenilor pentru ca umorul ardelenesc are o factura aparte.
Va pup si fug la party ca se dau varii chestii moca, cum ar fi un/o mancarica buna.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 21:48   #109
van_alex
Novice
 
van_alex
 
Join Date: Apr 2006
Location: cluj
Posts: 13
Tache e intr-adevar foarte slab. Umor ardelenesc?!?! Looooooooool. C'mon, man (or woman)! Astia rid la orice - vezi reactiile la "Aventurierii", aplauze, fluieraturi admirative... O mizerie.
__________________
hmmm...
van_alex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2008, 22:08   #110
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Legaturi de singe (Let the right one in, Suedia, 2008). Un delice de sang noir. Suedia, anii 70. Zapezi. Liniste. Copaci. Calofilie. Etc. Si intr-o noapte, un barbat infofolit in plastic atirna un adolescent cu capul in jos de unul dintre copacii de mai sus, ii taie jugulara si colecteaza singele in liniste. Intr-un bidon de plastic. Are si pilnie. E intrerupt de un caniche. Se sperie, lasa bidonul, fuge.
Film cu orori si suavitati, cu grozavii in spatele carora pindeste zimbetul placid dar demonic al umorului nordic. Filmat impecabil, panoramic si in tonuri potolite. Dar mai ales cu o vampirita fenomenala de 12 ani. Si cu un inger blond tot de 12 ani, care il bate de departe pe angelicul lui Gus Van Sant din Paranoid Park.
Best vampire movie. Ever (well, not ever, since 1979). By a country mile. And then some. More country miles.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 01:02   #111
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
tailgunner, ma faci sa-mi para rau ca n-am stat la coada aia
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 09:16   #112
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
care coada ? ca s-au ocupat doar 2/3 din locuri
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 10:15   #113
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by StefanDo:
a, cand am comunicat prin gesturi dupa proiectie credeam ca esti ironic

nu eram ironic
ti-am spus ca mi-a placut, nu mult, ci asa si asa.
daca ar fi sa dau note, as spune ca prima parte merita un 8+, a doua e de 5, a treia de 8. iese o medie buna

Originally Posted by Bagheera:
"Tache e f. slab"... o astfel de afirmatie este ori pur si simplu rea, ori neavizata. Scuze.

nicio problema

despre tache (&co) de ieri, am scris citeva impresii azi-noapte. sper ca acolo va fi mai clar de ce nu mi-a placut filmul. mai sus nu am dezvoltat povestea legata de film fiindca stiam ca o voi face intr-un articol.

articolul e aici.

problema spinoasa a zilei de ieri a fost marilena. mi-era teama ca nu o sa ies viu de la film. e groaznic.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 13:48   #114
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
cea mai fabuloasa cronica la un film din fest:

" Arca ruseasca (Russkiy kovcheg - Rusia 2002)
Regizorul Aleksandr Sokurov incearca un film-eveniment despre istoria Rusiei, filmat intr-un unic plan-secventa (o filmare fara intreruperi) intr-un muzeu care la un moment dat devine foarte plictisitor. Ceea ce s-a intamplat si pentru noi, pentru ca pana la urma am iesit din sala..."

autorul este un ziarist acreditat la tiff.

eu as zice sa-si adune croniketele intr-o carte fabulatorie si als sa-i scrie prefata.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 15:05   #115
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Cine?
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 15:13   #116
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
am cautat pe net, dar n-am gasit randurile cu pricina.
probabil ca au ramas doar pe suport de hartie.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 15:30   #117
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba eu le-am gäsit:
http://www.google.com/search?q=incea...L_enRO276RO276
care duce... aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...5775&start=100
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2008, 00:14   #118
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Bogie:
Cine?
cine-(s)fan(tz)
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2008, 01:13   #119
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
well, sa ma joc si eu putin de-a pronosticurile
din cele 12 filme din competitie am vazut 10. mi-au scapat Karoy, un film kazah, si Ma salama Jamil, un film danez despre arabii transplantati in europa.
oricum, selectia a fost f slaba, pacat de apetitul clujenilor de-a vedea filme (fiecare proiectie programata dupa ora 5 facea sala arhiplina).
eu as da marele premiu filmului francez "J'ai toujours reve d'etre un gangster" pt amestecul de comedie si drama, ofertand acea stare de-a rasu'- plansu'.
cea mai buna regie ar merge catre Rodrigo Pla pt viscerala "La Zona"
premiul juriului pt docul mexican "Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo" de Yulene Olaizola, un doc. tandru despre un presupus criminal in serie.
premiul pentru debut lui Niels Laupert si al sau "Sieben Tage Sontag / In fiecare zi e duminica" , un film despre 2 minori care dintr-un teribilism extrem ajung sa comita crime cu nonsalanta.
iar FIPRESCI sper sa ia docul bulgar "Despre tantari si alte povesti" (film necuprins in competitie), genial ca expozeu, paunov reusind sa extraga dintr-un mic orasel asezat intre mlastinile dunarene cateva povesti & personaje grotesti, dar firesti in gesturi si situatii, aratandu-ne, parca, adaptarea omului la derizoriu.

am mai bifat cu plus:
Lake Tahoe - mai mult un eseu ingrosat despre ziua neagra din viata unui tanar cu umeri prea ingusti pt a duce povara intamplarilor;
Viva - o comedie americana in decoruri pop-art si texte & mimica a la soap-opera despre revolutia sexuala din america anilor '70
Sugisball / Balul de toamna - un film estonian incadrand cateva povesti despre singuratate, greu de inlocuit cu o alta stare.

pe minus:
Aventurierii - un film maghiar, un road-movie presarat cu umor gros, rudimentar despre 3 barbati (bunic/tata/fiu) ce incearca fiecare sa-si garanteze o viata mai usoara dar sub fustele femeilor.
Cerul, pamantul si ploaia - o stupizenie picturala, niste cadre copiate din naturile moarte flamande si compozitiile lui Vermeer trantite aiurea, niste personaje inerte care fac mereu aceleasi drumuri si in rest nimic, asta timp de 110 min. crima curata, atac frontal la retina.
Povestea 52 - un film grecesc, alta pacalalea vizuala, aceeasi poveste reluata din vreo 5 perspective, stil deja-vu, deja-connu.

de apreciat la tiff programul alternativ la competitie cuprinzand filme de Victor Erice, Milos Forman, Victor Sjostrom, Woody Allen, Haneke, Techine, Sokurov, GvS, Wajda, Alexandru Tatos (benefica recuperarea acestui excelent regizor) sau a unor filme din palmaresul recent al Cannes-ului ca "Delta", "Control" sau "L'homme qui marche".

seria de scurte de la "Umbre" (eu am vazut doar seria a IIa) a fost penibila, care mai de care mai consumatoare de eritrocite, filmate in cliseisticul clar-obscur, cu povesti bolnave si artficiale pana la plictis.

per ansamblu: TIFF 2008 bine organizat, f bine consumat, ofertant, dar si multe filme flescaite.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2008, 13:32   #120
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
am postat in boxul de tiff de pe homepage aceste pronosticuri; astept si alte predictii. Mala? Gionloc?Proletar?Hellsteed?Tailgunner?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells