Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Aug 2005, 18:43   #21
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
cu siguranta forumul va fi ceva mai "gol" fara nume

oricum, sunt curios unde s-ar incadra propozitia de mai sus a lui nume din punctul de vedere al regulilor forumului...sunt, totusi, niste link-uri, respectiv imagini postate pe un alt site...nimeni nu obliga pe nimeni sa dea click pe ele (nu zic ca metoda, "subversiva" desigur, folosita de nume e tocmai ortodoxa)...nume a tot fost avertizat sa termine cu comportamentul acesta, asa ca din punctul lor de vedere adminii au dreptate...dar nu cred ca mesajul de mai sus poate fi considerat fapta capitala care sa duca la ban definitv...macar si pentru ca Nume a fost mai "linistit" in ultima vreme...pentru un ban temporar poate merge, dar unul definitiv mi se pare exagerat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 19:15   #22
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
dar din cate tin minte a mai primit un ban "temporar", dar se pare ca tot nu s-a linistit...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 19:16   #23
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Sunt intru totul de acord cu Cinemania...Acum nu stiu daca se poate vorbi de un front al salvarii care se creaza usor, usor pentru nume,eu chiar ar trebui sa ma bucur ca am scapat de el tinand cont de modul in care m-a intampinat cand am postat primul mesaj pe aici...Sunt multi baieti care exagereaza folosind un limbaj agresiv cand nu e nevoie, dar care se dovedesc (de cele mai multe ori) cunoscatori in ale cinematografului.eu il consider pe nume unul dintre ei...deci un ban temporar i-as fi dat eu cu mult timp in urma daca puteam dar nu unul absolut.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 19:42   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am asteptat câteva ore cu räspunsul, dornic sä väd mai întâi alte reactii. Acum consider cä-mi pot spune si eu cuvântul.
Asearä, în Frame, am avut o discutie cu Emanuel pe tema asta. Mi-a spus cä se trecuse pe la un pas de decizia bannärii lui Nume, dar cä totusi vor mai astepta - mai ales dupä ultima serie de "poponei". La rândul meu, i-am vorbit despre toate încercärile mele de a-l tempera pe Nume, insistând asupra faptului cä de cele mai multe ori reusesc. Bunäoarä, zilele trecute, tot dupä aceiasi "poponei", i-am explicat pe larg ce frectie inutilä si chiar nocivä fusese toatä acea joacä, si eram pe cale sä-l conving sä renunte la asemenea idei cel putin pentru o lungä perioadä, dacä nu chiar definitiv. I-am si explicat asearä asta, lui Emanuel.
Au fost numeroase cazurile când, la rugämintea mea, Nume îsi stergea câte un propriu mesaj, imediat ce-l postase, înainte de a-l vedea si altcineva (fie în board-uri unde nu sunt moderator, fie pe vremea când încä nu aveam aceastä functie). Au existat si destule ocazii când îi ceream dinainte sä nu dea câte un anumit räspuns prea brutal sau deplasat, ori sä fie mai temperat, si INTOTDEAUNA îmi îndeplinea rugämintea. Din päcate, când nu era pe-aproape nimeni care sä-l tragä putin de mânecä, nu se mai putea controla...
Pesemne cä, de asearä si pânä azi, adminii au avut o nouä consultare si au revenit asupra deciziei. Dupä-amiazä, când am citit, am avut un soc foarte nepläcut - cu atât mai mult, cu cât "mesajul" de mai sus incriminat de Emi ca "probä" e totalmente neconcludent - are valoare bannatorie zero.
Oricum, fie si din cauza vulgaritätii gratuite cu care atacä de multe ori, Nume e un om greu de apärat! Poate cä sunt cel în mäsurä s-o spunä cel mai bine. Dacä eram avocat, sau mä läsam de meserie, sau ar fi fost un exercitiu spre o carierä cu adevärat fulminantä!
Dar, ca sä conchid:
- Pe lângä toate cele rele, Nume a fäcut pentru acest forumuri atâtea lucruri bune, încât merita o îngäduintä permanentä. Existä numeroase topicuri de CULTURA CINEMATOGRAFICA, organizate pe filme, autori, etc., lansate de el. A scormonit prin surse de referintä, postând linkuri, reproducând texte, servindu-le räspunsurile multora care poate s-ar fi plictisit sä dea pe Google.
- Solutia justä si înteleaptä ar fi fost acel "armistitiu tensionat", cu eventuale bannäri temporare când o lua iar razna. Si AR FI FUNCTIONAT, pentru cä de fiecare datä când a fost sanctionat astfel, în trecut, înväta lectia si se linistea - pentru un timp, Päcat cä numai pentru un timp, dar... de.
- Iar cei care afirmä cä Nume aducea aici viatä si dinamism au întru totul dreptate. Mare scofalä, sä îngrosi putin obrazul si sä ai räbdare! Da', ce sä-i faci, cä noi suntem mironosite, si ne-mbujoräm fâlfâind gales din gene când auzim vorbe rusinoase! Intâmplator, de cum am päsit pe acest forum, Nume m-a scuipat între ochi c-o mu-ie, de n-am mai väzut cinci minute. Numai cä n-am fäcut-o pe mäicuta pudibondä, am räspuns cu umor, iar peste vreo douä zile eram prieteni. Si nu mä jenez sä spun: amândoi am avut de câstigat.
Culmea: Nume nu e atât de jos ca personajul pe care-l proiecteazä uneori. Dar cei care IAU IN SERIOS acel personaj si încearcä sä-i räspundä, vezi-Doamne, cu "acceasi monedä"... Hmm... Nu se aflä deloc într-o pozitie mägulitoare - cu atât mai mult cu cât intelectual îi sunt superiori.
In final, SUSTIN INSISTENT sä se revinä asupra deciziei, iar sentinta sä fie înlocuitä cu un ban temporar.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 19:51   #25
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Hai, frate, ce atitea bocituri. Care e amic cu nume se vede cu el la o bere si asta e. N-are nevoie de cinemagia pentru asta. Si eu, daca eram administrator si o tinea tot in ritmu' asta, il banam de mult pe IP. Pe el, si pe multi altii. Cred ca e o decizie buna. Si asa, mi se pare ca administratia a fost destul de indulgenta cu ban-urile. De-aia va si respecta lumea atita, emi, ca masurati de 15 mii de ori pina sa taiati o data. Si eu am fost banat definitiv pe vreo doua forumuri si nu a murit nimeni. Lasati epitafurile si vedeti-va de treaba. Emi, sper ca pe viitor sa vad si alte decapitari, chiar si a mea daca e cazu', de ce nu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 20:05   #26
Marge Gunderson
Junior
 
Marge Gunderson
 
Join Date: Aug 2005
Location: Brainerd Police Department
Posts: 66
Originally Posted by st3fan:
Acum nu stiu daca se poate vorbi de un front al salvarii care se creaza usor, usor pentru nume,
Ma indoiesc; ar trebui ca prea multi sa sufere de sindromul Stockholm. (http://ask.yahoo.com/ask/20030324.html)

Si mai sunt prietenii, cei carora le va lipsi sincer. Trebuie sa fie pe undeva. Nume era dator sa se gandeasca si la ei daca voia sa ramana aici, si ei sa il "calmeze", daca aveau cu adevarat acces la respectul lui nume. Daca prietenia lor presupunea ca ritual de comunicare "folosirea unui limbaj agresiv cand nu e nevoie", puteau sa ii dea frau liber pe IRC sau in "disco". Nu aici.

Originally Posted by st3fan:
eu chiar ar trebui sa ma bucur ca am scapat de el tinand cont de modul in care m-a intampinat cand am postat primul mesaj pe aici...

Dar in mod ciudat, iti pare rau. Desi ii facea atata placere sa reteze vorba senina a altora cu comentariile lui voit blazate si smechere, desi deturna atatea subiecte, desi era asa de vulgar, desi vorbea sa se afle in treaba, desi posta fragmente preluate fara sa mentioneze sursa, desi... Deja erai obisnuit cu el. Lasa, o sa-ti treaca.

Originally Posted by st3fan:
...deci un ban temporar i-as fi dat eu cu mult timp in urma daca puteam dar nu unul absolut.

Gandeste-te si la toti cei care n-au indraznit sa scrie pe aici de raul lui si al celor care ii cantau in struna. Sincer, e mai bine asa. Chiar daca e mai "liniste". E enervant sa te duci catre "mesaje noi" pe un topic si sa dai de fragmentelele indigeste ale lui nume, asa "priceput" la cinema cum vrei tu sa il consideri. Citeste si tu ceva discutii foarte vechi, sa vezi ca se putea si altfel...
__________________
"I'm not sure I agree with you a hunnert percent on your policework there, Lou."
Marge Gunderson is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 21:32   #27
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by silfax:
... prefer sa vad o `bataie` intre nume si herbert si asl, decat sa borasc la posturile de la topicurile mai sus amintite ale unor.... nu-i amintesc pt. sunt prea insignifianti.

pentru silfax (care are un fascist in avatar!!! ii recomand sa-l schimbe):
draga admirator de scandaluri si murdarii, nu m-am "batut" niciodata cu nume. cand am inteles ce nivel si moravuri are, mi-am pierdut orice interes si respect pt el. susnumitul nume mai intai ma coplesea cu laude, imi cerea prietenia s.cl., apoi, cand i-am sugerat/cerut sa nu-l mai atace in mod primitiv pe ALS, mi-a declarat razboi deschis, incercand sa ingane/sa bruieze/sa murdareasca orice mesaj al meu. asta a fost "batalia" pe care o savurai tu (si multi altii pe acest forum...) si care pe mine ma umplea de greata si dezgust...
cred ca banarea lui nume este justa. apreciez comentariul sincer, barbatesc al lui Ambra si sunt dezamagit de lamentatiile lui Pitbull, care nu poate depasi faza dragalaseniilor diminutivale ("mai numica, numishor").
emi si ceilalti administratori au fost foarte ingaduitori.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 21:38   #28
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
chestia asta cu nume ar trebui sa ma bucure, dar de fapt mi-e indiferent..
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 21:47   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Herbie, rugäciune la matale, cä n-am ochelarii la mine:
Dä un quote cu "lamentatiile" din mesajul meu (da' LAMENTATII sä fie, nu "äää, päi, sensul... mä-ntelegi"...)
In rest, observi sä si tu esti mereu "Herbie", Gandaalf e "Gandy", "CherryBlossom" e "Cherry", "NightWane" e "Nighty"... asa-mi place mie, sä alint lumea. Si-mi iese spontan, nu stau sä le coc. Meritä o discutie pe tema asta? Nu cred.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 21:48   #30
silfax
Novice
 
silfax
 
Join Date: Mar 2004
Location: focsani
Posts: 14
Send a message via Yahoo to silfax
nu vad care este motivul sa-mi schimb avatarul, daca aveam o stea a lui david era ok? fac propaganda nazista? in consecinta nu-l voi schimba, poate daca mi-l scoate d-l grisham ).
in legatura cu banarea definitiva a lui nume mi se pare o decizie nedreapta si abuziva, ambra nu prea mi s-a parut barbat, ci un gigi duru`.
de-abia astept sa vad ce forum frumos vom avea de-acum, linistit, rozaliu, cu mult asociatii diverse la cafenea si cu cu posturi nesarate care nu spun nimic. asta este parerea mea, mi-o sustin in continuare, astept sa se revina asupra deciziei.
acum este o buna ocazie pt. oponentii lui nume sa arunce cu pietre si sa bucure de aceasta decizie
__________________
Arbeit macht frei !
silfax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 21:49   #31
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
In urma deciziei absurde de azi, am hotarat sa ma retrag de pe forumul Cinemagaria. Din momentul in care forumul se umple de persoane schizoide, paranoice si frustrate sexual, totul se impute. Dar cand este banat un om care, ca sa-l citez pe silfax (care a spus-o excelent), insufleteste locul (chiar si cu link-urile care unora li s-au parut scarboase -- de ce, nu stiu), atunci totul se duce de-a-ampulea intr-un mod revoltator.
Ok, susnumitul nume s-a luat in gura cu ALS but that's the whole fucking beauty of it ca, deh, doar noi avem de castigat din cearta lor (si pe frontul entertainmentului dar si pe alte fronturi).
Oricum, consider ca Stefan nu a intrecut acea limita cu care iese toata lumea la parada pe aici in nici un fel dar poate sunt eu absurd si oricum, consider ca nu a intrecut limita mai mult decat am facut-o eu in unele momente si pentru asta imi dau singur ban in semn de protest fata de aceasta decizie stupida si infantila. (plus ca nume a contribuit enorm la forumul asta)
You can think of me as a freakin' retard for all i care dar nu voi sta cu mainile in san cand se produc chestii din astea. Punct.
In concluzie, i bid thee all farewell.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 21:54   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by silfax:
nu vad care este motivul sa-mi schimb avatarul, daca aveam o stea a lui david era ok?
A, daaa, sigur cä era OK! Aia era "politically correct"! Ai uitat regula de aur? ...UNELE SUNT MAI EGALE DECAT ALTELE. Deir Yassin a fost un mizilic - and it was merely the beginning!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 22:02   #33
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Nightwane:
Oricum, consider ca Stefan nu a intrecut acea limita cu care iese toata lumea la parada pe aici in nici un fel dar poate sunt eu absurd si oricum, consider ca nu a intrecut limita mai mult decat am facut-o eu in unele momente si pentru asta imi dau singur ban in semn de protest fata de aceasta decizie stupida si infantila. (plus ca nume a contribuit enorm la forumul asta)
Nightwane, decizia iti apartine, ma abtin de la orice comentarii, oricum nu si-ar avea rostul.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 22:03   #34
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by silfax:
in legatura cu banarea definitiva a lui nume mi se pare o decizie nedreapta si abuziva, ambra nu prea mi s-a parut barbat, ci un gigi duru`.

Da, ba, asa s-o vedea de la tine din Focsani. Eu, cind ma pis, imi par destul de barbat.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 22:05   #35
silfax
Novice
 
silfax
 
Join Date: Mar 2004
Location: focsani
Posts: 14
Send a message via Yahoo to silfax
__________________
Arbeit macht frei !
silfax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 22:29   #36
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Marge Gunderson:
desi posta fragmente preluate fara sa mentioneze sursa, desi...

Acum am vazut asta. Casca ochii mai bine cind te azvirli sa scrii ceva. Cind termina de transcris articolul - fara Ctrl + V, da? - punea si autorii. Pina si cind iti dedica snuff-uri facea asta.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 22:47   #37
silfax
Novice
 
silfax
 
Join Date: Mar 2004
Location: focsani
Posts: 14
Send a message via Yahoo to silfax
Originally Posted by nume:
Am jurat cu mana pe vrej si pe ampicilina, ca am sa-mi caut doua locuri libere si-o virgina. Au fost spectacole cu obstacole pe scena, nu injuri, nu fumezi, nu faci gesturi obscene. Ce ar trebui sa fac in mileniul urmator ? Sex nu, droguri nu, poate Liceenii Rock'n Roll !
__________________
Arbeit macht frei !
silfax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 23:01   #38
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
@ab - ai dreptate, cine e amic cu nume, se vede cu el la o bere.

dar si pitbull are dreptate, n-a pus pe forum stefan numai - nu stiu cum sa zic - ...a...limbaj violent, ci si lucruri interesante.

si tu ai pus destule, nu? n-ai fost banat pt ca...? pt ce scrii. k mai si scrii. si el a scris, nu ca tine, dar totusi...similaritati sunt.

si pe de alta parte, si admini au rezon.

nume sa fie sanatos, ca nu sta norocul lui in prezenta pe forum.
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 00:56   #39
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
eu cred cã trebuie închis întreg forumul o perioadã pînã se mai liniºtesc apele.
vedeþi, dlor moderatori? era bunã ideea (mai veche) cu un IRC al forumului. probabili cã oamenii s-ar fi descãrcat acolo (de diferite lichide ºi excremente, verbale sau non-verbale) iar pe forum se postau doar lucruri paºnice. orice locuinþã trebuie sã aibã ºi un WC
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 01:19   #40
Marge Gunderson
Junior
 
Marge Gunderson
 
Join Date: Aug 2005
Location: Brainerd Police Department
Posts: 66
Originally Posted by silfax:
nu vad care este motivul sa-mi schimb avatarul, daca aveam o stea a lui david era ok? fac propaganda nazista? in consecinta nu-l voi schimba, poate daca mi-l scoate d-l grisham ).

E doar o chestiune de timp, iti dai seama!..

"7. Sunt interzise de lege (...) indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.
8. Raspunderea civila pentru informatia sau pentru creatia adusa la cunostinta publica revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestarii artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege."

Am citat din Constitutia Romaniei.

Asa ca fa bine si muta-ti zvastika, cu cat mai repede, cu atat mai bine!

Voi pe ce lume traiti?
__________________
"I'm not sure I agree with you a hunnert percent on your policework there, Lou."
Marge Gunderson is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells