Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jul 2005, 13:49   #1
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Fantastic Four

Traiasca Marvel-u` ca altfel Hollywoodu` ar sta pe nashpa. Daca generatia "batrana" era obishnuita cu comix-urile shi generatzia "un pic mai tanara" inca era obishnuita cu desenele animate(alea de pe Sky One - cand il aveam prin '90), generatzia PRO o sa se obishnuiasca cu Jessica Alba. Cam tanara Jessica noastra pentru rolul Invizibilei cu un frate mai mic prea mishtocar shi cu un Reed prea... tembel. Dar poate asha sunt geniile. Dr. Doom are flash-uri de veshicul Balthasar(Charmed)... The Thing in schimb... lui ii merge bine rolu`.

SPOILER: aiurea mi s-a parut faza cand Dr. Doom, il pocneshte in mecla pe Ben Grimm(human), de il azvarle in celalalt coltz al camerei shi cand Ben se ridica de jos, nixt vanataie... Pumn de titaniu in fatza shi nika`! Dar asta e detaliu pe care Hollywoodu` veshnic il uita. Shi daca spune careva ca vanataia nu se face instantaneu, ii dau dreptate. Ben Grimm a adormit ceva vreme printre rafturi rasturnate, pana l-au gasit Scapariciu'(Human Torch) shi Invizibila(Invisible Girl) shi abia atunci ishi revine shi tot NU exista VANATAIE.

In fine... In mare filmul este o adaptare pentru cerintzele publicului majoritar... americanii. Daca nu ai altceva mai bun de facut, Fantastic Four e bun intr-o dupa-amiaza de sambata sau duminica dimineatza, inca aflat in starea de mahmureala. Filmul tzi se va parea... genial in conditziile date... :hmm:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2005, 21:07   #2
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
DA DA DA

DA. AI IN MARE PARTE DREPTATE. MIE, TOTUSI CEL MAI MULT LA FILM IMI PLACE COLOANA SONORA CU PIESA EVRITHING BURNS - ANASTACIA :w00t: :w00t: :w00t:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2005, 00:13   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Fantastic Four

Originally Posted by Demona:
Scapariciu'(Human Torch) shi Invizibila(Invisible Girl)
De Neväz'ta vorbesti?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2005, 16:23   #4
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
ATB4EVER, am auzit shi eu melodia. Ben Moody Ex-Evanescence feat. Anastacia. E okey, dar nu cine shtie ce. De obicei filmele nu asha bune, au o coloana sonora mishto, numa` ca sa compenseza... see Queen of the Damned, OST genial! :w00t:

Pitbull, dap... de "Nevaz'ta" vorbesc... :huh:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 11:08   #5
ioanadani
Novice
 
ioanadani
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1
Bamboooocha!

Super Bamboocha film brudahs and sistahs. Iar melodia Anastaciei cu Ben Moody - "Everything burns" e deasemene Bamboocha rau!

Aloha Maka Maka!
ioanadani is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 12:01   #6
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Problema cu filmul asta e simply put, it has no soul.
Acum stiu ca suna cam hippy, si ce pretentie am eu de la Hollywood ca filmele lor sa fie facute cu "Suflet" dar un film comic based vine in intampinarea dorintelor a milioane de fani. Mai ales unul care prezinta povestea unei echipe de supereroi care exista de peste 40 de ani.
Esenta echipei Fantastic FOur a fost dintotdeauna faptul ca ei sunt o familie. Disfunctionala, ce-i drept, dar o familie. SI acest sentiment a lipsit cu desarvarsire. Nici macar Susan si Johnny nu se plac deloc. Look, I hate my fucking brother too... but I still love the fat batard. It comes with the teritory. In afara de asta, personajele sunt conturate foarte superficial. Nimic din personajul Jessicai Alba nu=mi spune mie "expert in genetica". Underwear model as mai crede. Johnny Storm ar trebui sa fie un mare pilot, dar il vedem pilotand ceva (cu exceptia unei motociclete) in timpul filmului, ma refer la ceva care sa justifice prezenta sa la bordul statiunii spatiale? Pana si naveta care ii aduce acolo pare a fi teleghidata.
Efectele speciale mi-au placut.
De ce a ajuns furtuna mai devreme?
No idea.
De ce fiecare primeste o anumita putere?
Li s-a schimbat ADN-ul. WOW.
Cum functioneaza puterile lor?
De cand avem nevoie de explicatii pentru asa ceva. it just happens. plus ca explicatia ar implica foarte mult technobabble care este greu de scris dar totusi, the effort would be nice.
What exactly is the PLOT of the movie?
I have no fucking idea. Are loc furtuna, care probabil ii teleporteaza pe pamant pentru ca urmatorul cadru ii arata intr-un spital, fara nici o explicatie cum au ajuns acolo. Apoi Reed incepe niste teste, wackiness ensues, Doom goes crazy si incearca sa-i ucida. Why? Pentru ca si-a pierdut toti banii. Cry me a f@#king river.
Ati observat ca majoritatea villain-ilor din benzile desenate sunt transformati in magnati in filme.
Green Goblin - mad scientist --> in film e un magnat
Dr. Doom - mad scientist/sorceror/dictator --> in film eu un magnat.
Are all rich people evil? Atunci pazea ca Bill Gates is preparing for world domination!
MWAHAHAHAHA!
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2005, 17:03   #7
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
DRAGA MEA LADY .....

Ati observat ca majoritatea villain-ilor din benzile desenate sunt transformati in magnati in filme.
Green Goblin - mad scientist --> in film e un magnat
Dr. Doom - mad scientist/sorceror/dictator --> in film eu un magnat.
Are all rich people evil? Atunci pazea ca Bill Gates is preparing for world domination!
MWAHAHAHAHA![/quote]

LADY, TU AI VAZUT UN OM CINSTIT SI CU INTENTII CURATE SA DEVINA BOGAT ? BILL E UN CRETIN CARE A DAT O SINGURA DATA O IDEE BUNA , DUPA ACEEA DOAR RECULURI. AUZI TIMBRU PE E-MAIL ? :w00t:A VRUT LA UN MOMENTDAT SA PUNA. :w00t: :w00t:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2005, 22:24   #8
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
De ce puterea aia, de ce acolo, de ca ala, de ce atunci, de ce nu stiu ce....people, uitati toate astea, filmul nu e un documentar despre modificarea ADN-ului, asa au fost scrise comicsurile. Voi cand va uitati la Tom si Jerry va intrebati de ce nu moare pisica cand ii pica pianul in cap?
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 00:33   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: DRAGA MEA LADY .....

Originally Posted by ATB4FOREVER:
LADY, TU AI VAZUT UN OM CINSTIT SI CU INTENTII CURATE SA DEVINA BOGAT ?
Jiji
Originally Posted by ATB4FOREVER:
BILL E UN CRETIN CARE A DAT O SINGURA DATA O IDEE BUNA
Well, nobody's perfect!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 00:34   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: DRAGA MEA LADY .....

Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by ATB4FOREVER:
LADY, TU AI VAZUT UN OM CINSTIT SI CU INTENTII CURATE SA DEVINA BOGAT ?
Jiji
(...pe partea economicä!) :lol:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 09:43   #11
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Re: Fantastic Four

Originally Posted by Demona:
In fine... In mare filmul este o adaptare pentru cerintzele publicului majoritar... americanii.

te rog sa explici afirmatia asta. e ceva in filmu asta in care sa se identifice simultan chinatownurile, pizzarii, indienii din rezervatzii, negrii din carolina si studentele romanesti work and travel?
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 14:29   #12
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Re: DRAGA MEA LADY .....

Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by ATB4FOREVER:
LADY, TU AI VAZUT UN OM CINSTIT SI CU INTENTII CURATE SA DEVINA BOGAT ?
Jiji
(...pe partea economicä!) :lol:

Nici chiar asa, ar putea lua ( JIJI ) bani destui, sume cu 6 zerouri pe Radoi & co. Poi pe Radoi ar lua cat are Rapid bugetul teoretic anual, adica 3 milioane $, cel putin. :w00t: :w00t:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 16:14   #13
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Flopcaru:
De ce puterea aia, de ce acolo, de ca ala, de ce atunci, de ce nu stiu ce....people, uitati toate astea, filmul nu e un documentar despre modificarea ADN-ului, asa au fost scrise comicsurile. Voi cand va uitati la Tom si Jerry va intrebati de ce nu moare pisica cand ii pica pianul in cap?
ai perfecta dreptate ... numai ca ei (cei care critica) au uitat ca filmul este film facut dupa comics si trag prea mult de realitate ...
tare faza cu tom & jerry ... 8)

pese
l-as vedea pe jiji pe post de dr. doom: "i've always wanted power - why should i give it up! i am GOD!"
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2005, 18:11   #14
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Da...film de vazut numai pentru efecte...dar cred ca sunt prea putine faze de actiune...si daca as alege intre Doom si Goblin l-as alege pe Doom pentru are puteri mai vizibile si mai puternice decat Goblin, Goblinu nu are decat puterea mai mare cu 800%, fara plaseta aia de zburat he wouldn't do squat...da Doom controleaza electricitatea si metalul (it's kinda cool by the way)...
Pana la jumatatea filmului poveste lui Doom si Goblin is exact la fel...concediati, omoara membrii comisiei, isi "aleg" cate un costum...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 08:12   #15
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by M0n0:
Pana la jumatatea filmului poveste lui Doom si Goblin is exact la fel...concediati, omoara membrii comisiei, isi "aleg" cate un costum...
gluga aia lu' dr doom e prea belea ... cand iese din autobus zici k e un chel nereusit in viata...

u're beating around the bush! ... cu doom e mai tare, goblin e mai slab ... nu vad de ce ii compari ... dar la faza cu magnatii (parerea domniºoarei SKAR) total de acord ...

p.s. - goblin already had the costume ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 12:53   #16
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
I-am comparat ca ambii is magnati infometati dupa mai multa putere si bani (cred ca si asta inseamna magnat...nu's sigur ) ... si ambii sunt in filmele Marvel luate dupa benzi desenate...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 23:01   #17
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
Am reusit sa vad si eu filmul astazi si mi s-a parut destul de misto. Tinand cont ca e facut pe baza unor benzi desenate a iesit destul de misto, caracterele destul de bine alese, poate doar cu exceptia lui Torch care...e cam aiurea. E el destul de funny si in benzi dar aici e cam ... aiurea. Mi-a placut ca oamenii s-au tinut destul de bine de povestea originala, cum si-au capatat puterile, faptul ca doom si reed se cunosteau din facultate, bla bla bla....cu exceptia felului cum si-a capatat Doom puterile, de fapt nu are nici o putere, si purtea masca din cauza unui experiment nefericit. Whatever. Cred ca nu se putea scoate mai mult dintr-un film bazat pe benzi desenate. Cred ca doar Spider-man il intrece.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2005, 09:22   #18
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Spider-Man rules...
Doom nu are nici o putere? Pai el ce face...se hraneste din electricitate si poate controla metale si curentul electric...parca asa am inteles...si si-a pus masca deoarece i s-a stricat fetzioara lui frumoasa si se transforma si ea la randul ei in metal...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2005, 10:57   #19
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
M0n0, eu ziceam cum e povestea reala, cea din benzi desenate. Doom a avut un accident din cauza unui experiment care l-a desfigurat, de aia poarta masca. Ca de obicei, da vina pe Reed. Costumul din metal si-l face singur. De batut nu se bate niciodata corp la corp cu cei din Fantastic 4, ci doar cu ajutorul armelor, si a armatei lui. That's all.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2005, 12:55   #20
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
aaa...sorry...nu am avut sansa sa pun mana (sau ochii) pe vreo banda desenata cu cei patru fantastici in conflict cu Doom...am vazut in schimb "episodul 412" cand se batea Reed cu Namor (a mearman)..."for the love of a women"
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells