Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Nov 2008, 12:01   #41
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
juriul cnc

Eu cred ca este nevoie doar de un singur lucru.

Este nevoie ca membrii juriului sa inteleaga ca ei sint chemati acolo
ca sa puncteze scenariile functie de valoara lor si nu functie de apetitul lor pentru o tema sau alta.

De fapt ce se intimpla?
Membrii juriului noteaza bine scenariile CARE LE PLAC LOR! Si ei gasesc asta firesc! Pe cele care nu le plac le ard la nota cu 2, 3 si 4 ca sa le scoata automat din jocul punctelor. Mai mult, unii dintre ai se lauda chiar apoi ca au facut tot ce se putea ca sa trinteasca un scenariu sau ca sa ridice un altul.

Sa zicem ca citesc doua scenarii bune. Unul este cu un pedofil care cumva imi stirneste repulsie desi scenariul este genial. Celalalt este foarte bun dar cuminte. Pentru ca sint parinte si am oroare de pedofili ... o sa-l ard la nota cu un 2 sau 3 pe cel cu pedofili.
Este asta OK? Gasesc ca nu!
Firesc ar fi fost sa-i dau un 8-9 celui cu pedofili si un 9-10 celui cuminte.
Dar citi gindesc asa?
Majoritatea merg pe logica ... "ce-mi place o sa treaca , ce nu-mi place mai sta o tura!".
Din pacate.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 12:58   #42
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
am o nelamurire legata de regulamentul de notare al scenariilor.

se spune undeva ca nota finala se calculeaza adunand cele 5 note ale juriului si impartind totalul la 5.
apoi, in alta parte, se spune ca, la stabilirea notei finale, se elimina nota cea mai mare si nota cea mai mica data de juriu.

cum vine asta? :?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 13:25   #43
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, e un sistem care se practicä uneori - ca sä previnä denaturarea rezultatului în sus sau în jos, prin atribuirea unor note exagerat de mari/mici.
Poate fi aplicat în diverse forme; unii, de pildä, recurg la el doar dacä notele extreme se aflä la o diferentä mai mare de douä puncte de nota imediat urmätoare (în fond, e absurd sä-l aplici orbeste - de pildä, dintr-o serie de 5, 6, 6, 6, 7, 7, 10, sä-i elimini pe 5 si 10; sau, din 7, 7, 8, 8, 8, 8, 8, sä elimini... ce? Un 7 si un 8?)
Stie cineva EXACT cum e regula la C.N.C.?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 13:45   #44
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
exact-exact stie Anexa 9g de notare finala a scenariului

http://www.cncinema.abt.ro/Files/Documents/fls-732.rar

Nota finala a scenariilor de filme se calculeaza prin efectuarea mediei aritmetice a notelor acordate de membrii comisiei de selectie.
Pentru scenariile filmelor de fictiune de lung metraj si scurt metraj nota finala a scenariului se calculeaza prin eliminarea notei maxime si a notei minime acordate in fisa de notare si efectuarea mediei aritmetice a celorlalte note acordate de membrii comisiei de selectie

Se aplica asadar "netezirea varfurilor".
la documentar si animatie se presupune ca sunt cinstiti. Oricum, acolo sunt 3 membri si daca elimina 2...
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 13:58   #45
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
totusi, daca va uitati la notele finale din sesiunea de vara, de pilda, veti vedea ca un scenariu notat final cu 6, sa spunem, are alaturi mentionat: punctaj total scenariu: 30.
care va sa zica, 6 a rezultat din impartirea lui 30 la 5 si nu la 3, prin eliminarea extremelor.

sa insemne asta oare ca nu au existat astfel de note extreme la nici un scenariu?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:00   #46
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
oricum, regula asta presupune ca ai un dusman si un prieten bun in comisie. Unul iti dadea 3 altul 10.
dar daca aveai doar un dusman in comisie si nota maxima era pe bune ai de pierdut.
daca aveai doar un prieten bun si nota minima e pe bune, castigi.

deci tot merita sa ai un prieten acolo, ca prin prezenta lui acolo elimini si nota cea mai mica, care poate e pe bune.

de aia zic ca ar trebui sa se faca afisarea nominala a rezultatelor.
Bagam asta in petitie?

Cum care petitie?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:02   #47
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Concret: cum?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:03   #48
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
aveti putintica rabdare...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:09   #49
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
Concret: cum?

te referi la afisarea nominala a rezultatelor?

daca da atunci iata cum:
la proiectul X
Radu F Alexandru nota 10
Dana Duma nota 7
Alexa Visarion nota 8
etc

media finala: 7,52

adica pe fatza, daca au curaj.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:15   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mi se pare firesc.
Dar asta nu depinde de comisie, ci de regulament - deci, ar face obiectul unei petitii separate (eventual, una în care sä cerem amelioräri punctuale ale regulamentului).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:25   #51
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
spuneam mai sus ca din 2004 pana acum se observa o crestere in transparenta a comunicatelor CNC-ului. De la 2004 doar proiectele castigatoare la 2008 unde se afiseaza multe detalii. Asta nu s-a obtinut prin schimbari de regulament, nu stiu cum s-a obtinut, poate pur si simplu datorita presiunii care se tot facea asupra institutiei.
Cred ca poate intra in aceeasi petitie: va rugam aveti grija ce selectati si anuntati-ne si pe noi ce note ati dat fiecarui proiect.

Ca acum Radu F Alexandru poate zice ca n-are nici o vina ca in 2004 s-au ales "15" "Si totul era nimic", Marilena, Logodnicii din America, Visatorul/Dincolo de America, (ce an bun!!!) ca el a dat note mici dar ceilalti...
Si poate chiar asa a fost, dar s-o stim si noi.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:59   #52
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
ART. 17
(2) Directorul general al Centrului Naþional al Cinematografiei va numi, prin decizie, o comisie de soluþionare a contestaþiilor, formatã din 5 membri, constituitã din angajaþi ai instituþiei ºi/sau colaboratori externi."

Inainte era ministrul culturii cel care numea membrii comisiei.

Oricum, presedintele CNC are putere cam mare:

"ART. 20
(1) Componenþa comisiilor de selecþie a proiectelor cinematografice se stabileºte, pânã la data-limitã de depunere a dosarelor de concurs, prin decizie a directorului general al Centrului Naþional al Cinematografiei, dupã consultarea uniunilor ºi asociaþiilor din domeniul industriei cinematografice.
[..]
c) procedura de consultare se considerã îndeplinitã chiar dacã Centrul Naþional al Cinematografiei nu primeºte în termenul prevãzut la litera b) propuneri din partea uniunilor ºi asociaþiilor din domeniul industriei cinematografice.
(1^2) Directorul general al Centrului Naþional al Cinematografiei poate utiliza, total sau parþial, propunerile înaintate de uniunile ºi asociaþiile din domeniul industriei cinematografice."


mai merita atentie si activitatea consiliului:

ART. 14
(1) În etapa de finanþare, Consiliul analizeazã dosarele proiectelor cinematografice în ordinea descrescãtoare a punctajelor finale stabilite prin hotãrâre a comisiilor de selecþie a proiectelor cinematografice.
(2) Procentul de finanþare alocat fiecãrui proiect se acordã în conformitate cu ierarhizarea proiectelor cinematografice selecþionate de comisiile prevãzute de prezentul regulament, în ordinea descrescãtoare a punctajului acordat, pânãla epuizarea sumelor prevãzute pentru sesiunea ºi secþiunea respective de concurs.
(3) Consiliul decide valoarea creditului direct ce se acordã în funcþie de ierarhia stabilitã, precum ºi de conformitatea ºi realitatea datelor cuprinse în documente privind:
a) bugetul de producþie sau de dezvoltare de proiect, dupãcaz;
b) planul de finanþare;
c) planul de producþie pe etape: pregãtire, filmare, montaj-sonorizare;
d) modul de derulare a contractelor anterior încheiate între Centrul Naþional al Cinematografiei ºi producãtorul proiectului cinematografic, dacã este cazul.
(4) Pentru fiecare proiect analizat se întocmeºte un raport de acordare a creditului financiar, care se semneazã de membrii Consiliului.
(5) Activitatea Consiliului de acordare a cuantumului financiar va înceta odatã cu epuizarea sumelor prevãzute a fi utilizate în cadrul sesiunii respective de concurs, sub formã de credite directe.

ART. 15
(1) Comisiile de selecþie ºi Consiliul se vor întruni, în termen de maximum douãzile de la încheierea etapei de finanþare, pentru adoptarea unei hotãrâri finale cu privire la rezultatele concursului de selecþie a proiectelor cinematografice ºi de acordare a creditelor directe.
(2) Proiectele care au obþinut credite directe sunt declarate câºtigãtoare ale concursului.

Dar cine e acest consiliu?

ART. 5
(1) Centrul Naþional al Cinematografiei este coordonat de un consiliu de administraþie, denumit în continuare Consiliu, compus din 7 membri.
(2) Membrii Consiliului sunt numiþi prin ordin al ministrului culturii ºi cultelor, pentru o perioadã de 2 ani.
(3) Din componenþa Consiliului fac parte:
a) 5 membri numiþi la propunerea uniunilor ºi asociaþiilor din domeniul cinematografiei;
b) un membru propus de Ministerul Culturii ºi Cultelor;
c) directorul general al Centrului Naþional al Cinematografiei.
(4) Membrii Consiliului sunt retribuiþi cu o indemnizaþie lunarã de 25% din salariul brut al directorului general al Centrului Naþional al Cinematografiei.
(5) Centrul Naþional al Cinematografiei este condus de un director general, numit prin ordin al ministrului culturii ºi cultelor în urma unui concurs organizat potrivit legii.
(6) Directorul general al Centrului Naþional al Cinematografiei este, de drept, preºedintele Consiliului.
(7) Directorul general al Centrului Naþional al Cinematografiei este ordonator secundar de credite ºi reprezintã instituþia în raporturile sale cu terþii.
(8 ) În exercitarea atribuþiilor ce îi revin, directorul general al Centrului Naþional al Cinematografiei emite decizii cu caracter normativ sau individual.

Practic, presedintele e tartore peste consiliu, consiliul decide finantarile, so...
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 16:28   #53
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
la documentar si animatie se presupune ca sunt cinstiti

:lol: :lol: :lol:
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2008, 22:42   #54
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
deci?
hai mai repede, ca acum se alege comisia.

- Andrei Cretulescu
- Dana Duma
- Alexa Visarion
- Doru Mitran
- Radu F. Alexandru

impotriva? pentru? se abtine cineva?
se abtine cinema?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2008, 22:47   #55
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
deci?
hai mai repede, ca acum se alege comisia.

- Andrei Cretulescu
- Dana Duma
- Alexa Visarion
- Doru Mitran
- Radu F. Alexandru

impotriva? pentru? se abtine cineva?
se abtine cinema?

pai astia raman, ca sunt 5 propuneri pt 5 locuri.
mi se pare un juriu ok...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2008, 22:48   #56
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Ca acum Radu F Alexandru poate zice ca n-are nici o vina ca in 2004 s-au ales "15" "Si totul era nimic", Marilena, Logodnicii din America, Visatorul/Dincolo de America, (ce an bun!!!) ca el a dat note mici dar ceilalti...
Si poate chiar asa a fost, dar s-o stim si noi.
uite ca ma citez pe mine.

OK zici?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2008, 23:00   #57
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
LE

ma crezi ca nici eu nu mai stiu cum sa judec si pe cine?
nu cu mult timp in urma, ma certam pe aici in legatura cu notele de 3.00 pe linie ale lui voican la cnc.
totusi, cat de proaste pot fi niste scenarii sa primeasca astfel de note?
o fi scris voican in sanscrita?
pentru ca, totusi, nu putem spune ca e un ageamiu...
mister...

asa ca, crede-ma, tot ce pot spune despre juriile cnc e ca sunt...ok...un ok care poate fi interpretat cum vrea fiecare...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2008, 23:27   #58
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
esti un simpatic.
Dar nu trebuie sa te lasi.
Nu mai da ok la oricine. Altfel, cu cine mai facem revolutie?

Oricum, in locul tau nu m-as opri la Voican, nu e cazul. Buba mare e la aia mari care inca mai imbacsesc aerul pe aici. Voican are si bune si rele, ca tot omul scenarist, dar in contextul unora care au numai rele hai sa-i matrasim pe ei intai. Voican mi se pare un tip misto dar inca negasit, nu poti sti incotro va merge. Dar despre Nichitus, Saizescu et Co treaba e clara. Nu-ti pierde munitia aiurea.
Nu uita ca in orice afacere, ca si in orice revolutie, e vorba in primul rand de prioritati.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2008, 23:35   #59
geta
Novice
 
geta
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 4
1.nu stiu de ce il scoateti pe Mungiu de pe lista de candidati, zvonistica functioneaza ca la romanica, de unde ati scos-o ca s-a retras si evident ca propunerea s-a facut cu stiinta si vointa lui, ati vazut undeva scris si semnat de el ca se retrage, nu vrea, sau ceva asemenator? e interesant si cum s-a umflat aceasta informatie, de la "am auzit ca mungiu s-a retras..." pina la "deci mungiu nu e".
2. ce nu ati luat in calcul este ca onor dl serbanescu poate adauga nume la lista respectiva si alege din ea, nu e deloc musai ca oamenii de pe lista sa fie in comisii vezi ce s-a propus la concursul anterior si cine a fost in final in comisii.
3. despre excluderea notei maxime si minime ea se face pentru toate proiectele chiar daca sa zicem un proiect a primit 7,7,8,8,8 se elimina un 8 si un 7.
4. iar cele 30 de puncte pentru media 6 vin din faptul ca punctajul maxim pentru scenariu este de 50 de puncte adica daca ai luat 10 pe linie ai 50 de puncte daca ai luat 9,10,10,10,10 ai tot 50 de puncte si tot asa - media inmultita intr-adevar cu 5. vezi anexele la regulament.
geta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2008, 23:40   #60
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by geta:
4. iar cele 30 de puncte pentru media 6 vin din faptul ca punctajul maxim pentru scenariu este de 50 de puncte adica daca ai luat 10 pe linie ai 50 de puncte daca ai luat 9,10,10,10,10 ai tot 50 de puncte si tot asa - media inmultita intr-adevar cu 5. vezi anexele la regulament.

Cu Mungiu ai dreptate, cineva a lansat ceva si restul a luat-o de buna.
Cu mediile nu stiu ce sa zic, daca iei ultimele rezultate prea se impart bine la 5 si nu la 3, cum ar fi daca s-au scos maxima si minima. De ex calitatea scenariului 33,35, nota scenariului 6,67 adica 33,35:5.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells