Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Nov 2008, 13:09   #21
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
E ca si la loto 6-49.
Daca sunt 10 milioane in joc fata de saptamana trecuta cand erau doar 2, nu inseamna ca ai sanse mai mari
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2008, 00:20   #22
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
iata si propunerile pentru juriul de fictiune:

- Cristian Mungiu
- Andrei Cretulescu
- Dana Duma
- Alexa Visarion
- Doru Mitran
- Radu F. Alexandru
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2008, 00:36   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai un experiment:

Sä adunäm toate datele de contact ale respectivilor (e-mail, celular, adresä postalä), si sä-i bombardäm cu mesaje de avertisment: sä nu mai accepte vome oligofren-fiziologice daneliuciene, sä nu mai crediteze istericale vulgar-exhibitioniste pintiliene, sä nu mai dea sanse dinozaurilor expirati si altor cretini confirmati (Saizesti, Nicolaesti, Nichitute, Cärmäzani, Marinesti, Barne), sä nu mai... (propuneti si voi).

Sau, am putea face o scrisoare deschisä!
Cu listä de semnäturi online, eventual!
Ce ziceti?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2008, 00:46   #24
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Petitia online suna mai bine.Cealalta suna a hartuire
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2008, 01:17   #25
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK, petitia online o facem cu semnäturi nominale.
Härtuirea o semnäm "Lumière, Méliès, Griffith, Ince, Iliu, Jean Georgescu, Leon Popescu, Grigore Brezeanu", etc., si-o däm anonimä.

Pânä mâine, însäilez un text al petitiei online, si pe urmä-l definitiväm împreunä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2008, 09:27   #26
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
... sä nu mai accepte vome oligofren-fiziologice daneliuciene, sä nu mai crediteze istericale vulgar-exhibitioniste pintiliene, sä nu mai dea sanse dinozaurilor expirati si altor cretini confirmati (Saizesti, Nicolaesti, Nichitute, Cärmäzani, Marinesti, Barne), sä nu mai... (propuneti si voi). Sau, am putea face o scrisoare deschisä!
Cu listä de semnäturi online, eventual!
Ce ziceti?

Foarte misto ideea, foarte greu de facut textul astfel incat sa nu-i jignesti nici pe cei din juriu nici pe dinozaurii citati, si astfel sa trezesti aversiunea juriului fata de petitie. Intr-un fel ii vei indemna sa aleaga numai lucrurile de calitate, ori ei chiar asta pretind ca fac. Si nici nu poti sa zici "nu-l alegeti pe daneliuc pt ca e daneliuc. Sau pt ca e dinozaur.
Abia astept sa vad cum suna petitia.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 09:16   #27
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Domnilor
Cristian Mungiu, Andrei Creþulescu, Dana Duma, Alexa Visarion, Doru Mitran, Radu F. Alexandru

Stimaþi colegi,
Am aflat cu bucurie de numirea dumneavoastrã în cadrul juriului C.N.C. pentru ediþia noiembrie 2008 de finanþare a proiectelor de filme româneºti de ficþiune. Þinem sã vã adresãm felicitãrile noastre ºi sã vã urãm succes în aceastã calitate.
Totodatã, având în vedere anumite decizii extrem de discutabile ale concursurilor din anii trecuþi, considerãm cã e de datoria noastrã sã vã sprijinim spre a evita repetarea unor asemenea situaþii ºi la ediþia de faþã. Vã asigurãm cã demersul nostru urmãreºte exclusiv ridicarea continuã a nivelului calitãþii filmelor româneºti, ºi nicidecum alte scopuri sau interese.
Ne prezentãm scuzele, dacã dãm cumva impresia cã, prin acest demers scris, am pune la îndoialã competenþa dumneavoastrã profesionalã - ºi nãdãjduim sã înþelegeþi cã ne animã numai existenþa acelor precedente menþionate mai sus, nedrept de numeroase, în care alþi colegi, într-a cãror putere de judecatã aveam deplinã încredere, au creditat, din motive greu de înþeles, filme de naturã sã compromitã sub toate aspectele cinematografia româneascã.
Avem în vedere cu precãdere cazurile în care eºecul se poate preconiza cu cvasi-certitudine încã din etapa de proiect. Au primit punctaj de finanþare numeroase scenarii ale cãror valenþe erau în mod evident nule, fie la nivel artistic, fie ca ºanse de box-office - dacã nu chiar în ambele privinþe. Putem cita, spre exemplificare, materiale ca "Dincolo de America", "Aripi de fluturi" / "Dragoste pierdutã", "Legiunea strãinã", "Marilena", "Tanti", "Pãcalã se întoarce", "Ticãloºii", "Logodnicii din America", etc.
Pe de altã parte, acelaºi lucru se remarcã în raport cu regia. Existã un numãr apreciabil de realizatori ale cãror rezultate susþinute din ultimii ani dovedesc cã, cel puþin în momentul de faþã, ei trec printr-o perioadã mai dificilã, eventual încercând sã se desprindã de vechile lor mijloace de expresie cãzute în desuetudine, sau poate cãutând sã ºi le defineascã pe cele noi, ceea ce duce la incertitudini de naturã sã coboare calitatea filmelor cu mult sub cel mai de jos nivel acceptabil pentru ecran. Le încurajãm eforturile, ambiþia ºi voinþa, ºi le urãm succes acestor cineaºti, printre care figureazã la loc de cinste Mircea Daneliuc, Sergiu Nicolaescu, Geo Saizescu, ªerban Marinescu, Marius Theodor Barna, Cristina Nichituº, Petre Nãstase, Adrian Popovici, etc., dar considerãm cã este în interesul filmului românesc ca experimentele, cãutãrile ºi tentativele lor actuale sã se desfãºoare exclusiv cu fonduri private, ºi evitându-se difuzarea rezultatelor în reþeaua publicã ºi pe posturile de televiziune, pentru a nu coborî nivelul de ansamblu al filmului românesc ºi a nu favoriza rãspândirea confuziei de valori. Nu au motive de a se teme cã am urmãri îngrãdirea libertãþii lor de expresie: experienþa de datã recentã a demonstrat cã orice film realizat cu mijloace limitate ºi pentru circuit închis, dacã e cu adevãrat valoros, va rãzbate imediat ºi la nivelul publicului larg.
ªtim cu toþii cã, din dorinþa de a ºoca vizual, de a demola unele tabuuri de tip învechit, de a promova nonconformismul ºi "libertatea de expresie" greºit înþeleasã, s-a ajuns la un mare numãr de excese vizuale ºi sonore, constând în folosirea abuzivã a nuditãþii, erotismului, limbajului licenþios, funcþiilor fiziologice ºi dejecþiilor fizice, spaþiilor ºi decorurilor insalubre, etc., fãrã a le investi cu acele justificãri dramaturgice ºi mijloace de expresie stilistice care le-ar legitima ca argumente artistice, înscriindu-le în incontestabila esteticã a urâtului. Dacã majoritatea cineaºtilor formaþi dupã 1989, într-un climat mult mai permisibil, au dovedit o stãpânire dezinvoltã ºi echilibratã a acestor elemente problematice (dupã cum o dovedesc filmele lor), e evident în schimb cã, din pãcate, cei mai mulþi reprezentanþi ai generaþiei anterioare, condiþionaþi de constrângerile fostei cenzuri, au basculat în extrema opusã, actualmente nefiind capabili sã le stãpâneascã judicios ºi cãzând în stridenþe ostentative, vulgaritate agresivã ºi kitsch. Desigur, emiterea a priori a unor asemenea judecãþi ar fi riscantã, frizând o reinstituire a cenzurii, motiv pentru care, evitând orice antepronunþare, facem apel la dumneavoastrã, ca profesioniºti ai criticii ºi artei filmului, sã filtraþi cât mai riguros propunerile de acest sens, respingând toate proiectele care, atât prin propriul lor conþinut, cât ºi prin antecedentele profesionale de datã recentã ale realizatorilor, promit continuarea violenþelor imagistice ºi verbale de acest fel.
Vã asigurãm de tot sprijinul nostru profesional ºi moral în acest sens, garantând cã vom urmãri cu cea mai mare atenþie desfãºurarea concursului. Din pãcate, întrucât condiþiile legale de desfãºurare a acestuia nu ne permit cunoaºterea prealabilã a proiectelor, vom fi nevoiþi sã le comentãm abia post factum, în mãsura în care elementele lor de conþinut vor deveni publice. Ca atare, vã investim cu deplinã încredere ca arbitri responsabili care sã previnã repetarea situaþilor neplãcute ºi pernicioase create atât de frecvent în ultimii ani, promovând de astã datã o selecþie bazatã cu adevãrat pe criterii valorice.
Cu consideraþie, ai dumneavoastrã,

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
...
...
...

* * *

Comentaþi, propuneþi...
Deocamdatã, mã intereseazã în special urmãtoarele:
- Alte titluri ºi nume de pe listele de "exemple", pe care poate le-am uitat (cu o precizare: ne intereseazã numai cazurile negative CLARE, nu ºi cele discutabile - cum ar fi debutanþii, filmele slabe din unele puncte de vedere, dar reuºite din altele, sau gusturile personale ale fiecãruia).
- Observaþii referitoare la ton ºi formulare, pentru a evita riscul oricãror acuzaþii nefondate (ca de pildã: cã jignim comisia, cã susþinem cenzura, cã avem ceva cu ãla sau cu ãlãlalt, etc.)
- Observaþii privind eventuale detalii legale, regulamentare, tehnice ºi administrative.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 09:43   #28
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
sunt pe fuga scriu pe fuga. deocamdata:

misto per ansamblu. prime observatii:

1. Mungiu et co n-au fost numiti inca, sunt doar propusi - nu e o problema, cand se vor alege vor fi citati doar aceia.

2. nicolaescu a luat nota 3 la scenariu si totusi a castigat finantarea, ce poate face juriul ca sa-l opreasca, sa-i dea nota 0?

3. Mai sunt Azucena, Si totul era nimic, Margo.

4. Poate e cam mult text, desi le zice bine?

5. Exista tendinta asta la cnc de a multumi si capra si varza, hai sa dam si la batrani si hai sa le dam si la tineri, sa le inchidem gura. Prin asta pare ca cerem numai pt tineri. Poate n-am citit eu atent, dar ar trebui sa reiasa ca daca dinozaurul x are un proiect misto nu suntem impotriva.

6. la final pare oarecum amenintare: alegeti voi acum si noi va vom judeca noi mai tarziu. E bine de dat un avertisment dar nu stiu exact formularea.

poate gresesc, ca ma cam grabesc. revin.

L.E.

am recitit mai atent petitia si as face o corectura la ce am zis la punctul 6

6 bis. nu, nu e amenintare, e un avertisment bine formulat, nu mai am obiectii. Poate doar "va investim cu deplina incredere" sa nu fie cea mai fericita formulare (mungiu sau altul ar putea gandi: auzi, da cine pana mea sunteti voi de investiti?) Si chiar asa, cum semnam? Forumul Cinemagia?

7 mai e o problema in ceea ce priveste "respingerea scenariilor" pt ca cu actuala lege nu mai e cazul ca trebuie sa ai peste nota X ca sa mergi mai departe, poti lua nota 1 si cu punctajul de la producator sa ajungi printre selectionati. Ma insel cumva? Ca daca e asa, atunci ce le cerem noi celor din juriu spunand "respingeti acele scenarii care..." ?

8 pasajul de la "Stim cu totii ca, din dorinta de a soca vizual..." si pana la "... promit continuarea violentelor imagistice si verbale de acest sens" e interpretabil. Desi se declara acolo ca nu vrem instituirea unei cenzuri, ca e vorba de filtrarea dpdv artistic a proiectelor, textul pare ca totusi propune o cenzura de continut. "Fara nuditati, limbaj licentios, dejectii fizice, decoruri insalubre! Fara estetica uratului!" Poate ar trebui adunata ideea de acolo intr-o singura fraza de genul:

Facem apel la dumneavoastrã, ca profesioniºti ai criticii ºi artei filmului, sã filtraþi cât mai riguros propunerile, respingând toate proiectele care, atât prin propriul lor conþinut, cât ºi prin antecedentele profesionale de datã recentã ale realizatorilor, promit continuarea exceselor imagistice ºi verbale gratuite, care nu au justificari dramaturgice sau argumente artistice.

sau ceva pe-acolo. Dar iarasi intreb: cum sa le respinga, bietii oameni? Ca nu exista o preselectie de "admis" / "respins".

9. Am remarcat pe ici pe colo incercarea de a ne pozitiona ca 'un grup de oameni binevoitori care nu urmarim decat ridicarea continua a nivelului de ansamblu al calitatii filmelor romanesti' - care nu suna cel mai bine.

Mai cuget, mai revin.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 15:04   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumesc, Lezule.

Remarcele tale îmi par întru totul rezonabile.

Pe moment, dau un singur räspuns net:
Semnäturile: nu CineMagia (revista, site-ul sau formul), nu vreo institutie sau grupare, ci efectiv semnatarii nominali de pe listä. Am început eu (asumându-mi initiativa), veti cotinua voi (asumându-vä forma finalä a scrisorii) si alti semnatari.

Voi reveni si apropo de alte aspecte abordate de tine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2008, 07:26   #30
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by …………:
ªtim cu toþii cã, din dorinþa de a ºoca vizual, de a demola unele tabuuri de tip învechit, de a promova nonconformismul ºi "libertatea de expresie" greºit înþeleasã, s-a ajuns la un mare numãr de excese vizuale ºi sonore, constând în folosirea abuzivã a nuditãþii, erotismului, limbajului licenþios, funcþiilor fiziologice ºi dejecþiilor fizice, spaþiilor ºi decorurilor insalubre, etc., fãrã a le investi cu acele justificãri dramaturgice ºi mijloace de expresie stilistice care le-ar legitima ca argumente artistice, înscriindu-le în incontestabila esteticã a urâtului. Dacã majoritatea cineaºtilor formaþi dupã 1989, într-un climat mult mai permisibil, au dovedit o stãpânire dezinvoltã ºi echilibratã a acestor elemente problematice (dupã cum o dovedesc filmele lor), e evident în schimb cã, din pãcate, cei mai mulþi reprezentanþi ai generaþiei anterioare, condiþionaþi de constrângerile fostei cenzuri, au basculat în extrema opusã, actualmente nefiind capabili sã le stãpâneascã judicios ºi cãzând în stridenþe ostentative, vulgaritate agresivã ºi kitsch
Glumiþi, nu ?!
Pãi dacã vor fi eliminate astfel de scenarii, ce mai rãmâne ? Urmeazã sã mai stabiliþi ce scenarii trebuie selecþionate.
Cum adicã, c…tul lor nu este folosit artistic, iar al noului val este?
Cum puteþi cere unui om atât de… integru ca Mungiu sã promoveze valoarea? Îl veþi jigni profund. El va promova cu siguranþã cele mai bune 7 scenarii din cele 10 pe care le va primi de la cititorii lui personali, fãrã drept de vot, care le vor selecta dintre cele 150 fie foarte proaste, fie ale nimãnui. Aceºtia vor urmãri dacã numele personajelor este scris la jumãtatea rândului ºi cu majuscule, dacã numãrul paginii este în dreapta sus, eventual mai mãsoarã lungimea dialogurilor cu ruleta ºi, tot eventual, dacã nu e trecut numele autorului, sau titlul scenariului. Mungiu va urmãri dacã scenariile au structurã dramaturgicã, ºi, fireºte vor avea, dacã au plot point 1, mid-point ºi, desigur, plot point 2. ªi, evident, vor avea.
Evident cã nu-i putem cere lui Mungiu sã citeascã 150 de scenarii, pentru cã i-ar trebui 1,5 ani, cã mai are ºi alte treburi. Oricum, nu se pune problema cã scenarii valoroase vor rãmâne necitite. Datoritã actualului sistem astfel de scenarii au rãmas chiar nescrise. Ce rost ar fi avut !?
Am folosit numele lui Mungiu doar pentru cã era primul pe listã.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2008, 09:15   #31
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
poate ca asa e.

oricum, cred ca merita pusa petitia asta undeva, sa zicem pe www.petitiionline.ro, sa fie semnata si comentata de cat mai multi.
Si trebuie facuta lista completa cu toate prostiile de filme produse, o sa impresioneze si prin numar.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2008, 13:35   #32
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Originally Posted by mirodoni:
Originally Posted by …………:
ªtim cu toþii cã, din dorinþa de a ºoca vizual, de a demola unele tabuuri de tip învechit, de a promova nonconformismul ºi "libertatea de expresie" greºit înþeleasã, s-a ajuns la un mare numãr de excese vizuale ºi sonore, constând în folosirea abuzivã a nuditãþii, erotismului, limbajului licenþios, funcþiilor fiziologice ºi dejecþiilor fizice, spaþiilor ºi decorurilor insalubre, etc., fãrã a le investi cu acele justificãri dramaturgice ºi mijloace de expresie stilistice care le-ar legitima ca argumente artistice, înscriindu-le în incontestabila esteticã a urâtului. Dacã majoritatea cineaºtilor formaþi dupã 1989, într-un climat mult mai permisibil, au dovedit o stãpânire dezinvoltã ºi echilibratã a acestor elemente problematice (dupã cum o dovedesc filmele lor), e evident în schimb cã, din pãcate, cei mai mulþi reprezentanþi ai generaþiei anterioare, condiþionaþi de constrângerile fostei cenzuri, au basculat în extrema opusã, actualmente nefiind capabili sã le stãpâneascã judicios ºi cãzând în stridenþe ostentative, vulgaritate agresivã ºi kitsch
Glumiþi, nu ?!
Pãi dacã vor fi eliminate astfel de scenarii, ce mai rãmâne ? Urmeazã sã mai stabiliþi ce scenarii trebuie selecþionate.
Cum adicã, c…tul lor nu este folosit artistic, iar al noului val este?
Cum puteþi cere unui om atât de… integru ca Mungiu sã promoveze valoarea? Îl veþi jigni profund. El va promova cu siguranþã cele mai bune 7 scenarii din cele 10 pe care le va primi de la cititorii lui personali, fãrã drept de vot, care le vor selecta dintre cele 150 fie foarte proaste, fie ale nimãnui. Aceºtia vor urmãri dacã numele personajelor este scris la jumãtatea rândului ºi cu majuscule, dacã numãrul paginii este în dreapta sus, eventual mai mãsoarã lungimea dialogurilor cu ruleta ºi, tot eventual, dacã nu e trecut numele autorului, sau titlul scenariului. Mungiu va urmãri dacã scenariile au structurã dramaturgicã, ºi, fireºte vor avea, dacã au plot point 1, mid-point ºi, desigur, plot point 2. ªi, evident, vor avea.
Evident cã nu-i putem cere lui Mungiu sã citeascã 150 de scenarii, pentru cã i-ar trebui 1,5 ani, cã mai are ºi alte treburi. Oricum, nu se pune problema cã scenarii valoroase vor rãmâne necitite. Datoritã actualului sistem astfel de scenarii au rãmas chiar nescrise. Ce rost ar fi avut !?
Am folosit numele lui Mungiu doar pentru cã era primul pe listã.

Lu' matale ti-a placut Nunta muta... Eu n-as avea atata curaj sa ma iau de Mungiu si de integritatea lui. Mai ales ca omul nu a fost inca votat si, mai mult decat atat, nici in juriu sa faca parte n-a acceptat.

Cat despre ce ramane dupa ce se elimina vulgaritatile, kitch-oseniile et co, iti spun eu ce ramane - scenarii ok cu potential de a deveni filme onorabile si nu rusini.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2008, 17:29   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
2. nicolaescu a luat nota 3 la scenariu si totusi a castigat finantarea, ce poate face juriul ca sa-l opreasca, sa-i dea nota 0?
L-am mentionat printre regisorii expirati (evident, folosind îmbârligäturi eufemistic-tractoristic-transparente); sugestia e ca juriul sä facä tot posibilul, în conditiile regulmentului de punctare, pentru a respinge orice proiect cu Serj la regie.
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
3. Mai sunt Azucena, Si totul era nimic, Margo.
Just. Le includ.

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
4. Poate e cam mult text, desi le zice bine?
Posibil. Am în vedere asta. S-a lungit numai din considerente diplomatice. Voi încerca s-o scurtez, din cuvinte si semne.

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
5. Exista tendinta asta la cnc de a multumi si capra si varza, hai sa dam si la batrani si hai sa le dam si la tineri, sa le inchidem gura. Prin asta pare ca cerem numai pt tineri. Poate n-am citit eu atent, dar ar trebui sa reiasa ca daca dinozaurul x are un proiect misto nu suntem impotriva.
Ai dreptate, voi cäuta o reformulare prin care sä clarific aspectul ästa.

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
6. la final pare oarecum amenintare: alegeti voi acum si noi va vom judeca noi mai tarziu. E bine de dat un avertisment dar nu stiu exact formularea.
Da, asta am si urmärit... Dar nu mä opun gäsirii unei formuläri si mai suave.
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
L.E. am recitit mai atent petitia si as face o corectura la ce am zis la punctul 6
6 bis. nu, nu e amenintare, e un avertisment bine formulat, nu mai am obiectii. Poate doar "va investim cu deplina incredere" sa nu fie cea mai fericita formulare (mungiu sau altul ar putea gandi: auzi, da cine pana mea sunteti voi de investiti?) Si chiar asa, cum semnam? Forumul Cinemagia?
Am räspuns deja la asta. Iar la riposte gen "cine pana mea suneti voi de investiti", räspunsul ei: "ba p-a(na) mä-tii!"
(Glumesc - da' serios!)

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
7 mai e o problema in ceea ce priveste "respingerea scenariilor" pt ca cu actuala lege nu mai e cazul ca trebuie sa ai peste nota X ca sa mergi mai departe, poti lua nota 1 si cu punctajul de la producator sa ajungi printre selectionati. Ma insel cumva? Ca daca e asa, atunci ce le cerem noi celor din juriu spunand "respingeti acele scenarii care..." ?
Am putea reformula - ceva gen: "sträduiti-vä ca, prin punctaj, sä preveniti finantarea acelor scenarii care..."
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
8 pasajul de la "Stim cu totii ca, din dorinta de a soca vizual..." si pana la "... promit continuarea violentelor imagistice si verbale de acest sens" e interpretabil. Desi se declara acolo ca nu vrem instituirea unei cenzuri, ca e vorba de filtrarea dpdv artistic a proiectelor, textul pare ca totusi propune o cenzura de continut. "Fara nuditati, limbaj licentios, dejectii fizice, decoruri insalubre! Fara estetica uratului!" Poate ar trebui adunata ideea de acolo intr-o singura fraza de genul:

Facem apel la dumneavoastrã, ca profesioniºti ai criticii ºi artei filmului, sã filtraþi cât mai riguros propunerile, respingând toate proiectele care, atât prin propriul lor conþinut, cât ºi prin antecedentele profesionale de datã recentã ale realizatorilor, promit continuarea exceselor imagistice ºi verbale gratuite, care nu au justificari dramaturgice sau argumente artistice.

sau ceva pe-acolo. Dar iarasi intreb: cum sa le respinga, bietii oameni? Ca nu exista o preselectie de "admis" / "respins".
Tocmai asta am cäutat sä precizez: evitarea indecentelor gratuite, mentinerea numai a celor cu sanse de a se justifica si sublima artistic.
Da' hai sä nu le mai plângem de milä "bietilor oameni", cä mai bieti ca ei suntem noi... SA LE RESPINGA, cä de-aia-s jurati - nu-s simple secretare cu stampila "admis". Sä le puncteze la minimum!

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
9. Am remarcat pe ici pe colo incercarea de a ne pozitiona ca 'un grup de oameni binevoitori care nu urmarim decat ridicarea continua a nivelului de ansamblu al calitatii filmelor romanesti' - care nu suna cel mai bine.
Da, putem ameliora formularea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2008, 18:13   #34
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
http://www.petitieonline.ro/creeaza-petitie.html

posteaza textul si semnam toata lumea, anuntam si prietenii...

poate ar fi biune sa existe varianta scurta si varianta dezvoltata, ca doua paragrafe, pentru cei care n-au rabdare sa citeasca mult dar pot fi de acord cu demersul.
Varianta scurta, ceva simplu:
Domnilor XYZ, va rugam faceti tot posibilul sa nu mai avem Azucena, Dincolo de, Dincoace de, etc. Un fel de sinopsis, chapeau, ce-o fi.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2008, 00:19   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si eu mi-am pus problema scurtimii textului (stim bine cä oamenii n-au timp/räbdare), dar cred cä mai eficientä decât solutia "variantelor" ar fi aceea a "anexei" - la modul: "Pentru cine doreste o expunere mai detaliatä a aspectelor pe care le avem în vedere, am cäutat s-o facem în anexa prezentei scrisori deschise".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2008, 01:12   #36
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by Once:
Eu n-as avea atata curaj sa ma iau de Mungiu si de integritatea lui. Mai ales ca omul nu a fost inca votat si, mai mult decat atat, nici in juriu sa faca parte n-a acceptat.
Nu m-am luat de integritatea lui Mungiu, vai de mine! Dar aº vrea sã-i rog pe cei care vor sã semneze petiþia propusã ºã-ºi imagineze cã s-ar întâlni într-o bunã zi faþã în faþã cu Mungiu, fie cã-l cunosc, fie cã nu-l cunosc, ºi, dupã o strângere cãlduroasã de mânã însoþitã de felicitãrile pentru realizãrile sale în domeniul filmului, sã-l roage insistent ca în calitate de proaspãt jurat sã nu promoveze decât scenarii bune ºi foarte bune, fãrã dejecþii, fãrã vulgaritate nejustificatã artistic, fãrã kitsch, mã rog, toatã lista propusã pe forumul CineMagia. La care, Mungiu, vizibil ruºinat sã zicã: vai, domnule, ce bine cã te-am întâtnit, m-ai salvat, eu tocmai mã gândeam sã le promovez. Dar ai dreptate, voi promova numai scenarii valoroase ºi am sã-i rog ºi pe colegii juraþi sã facã la fel! Ai mare dreptate, sã nu-l mai vãd pe Serj, pe Saizescu, da… da…
Sau gândiþi-vã cã aþi fi purtat aceastã discuþie cu Tudor Caranfi, cu Magda Mihãilescu, mã rog, cu oricare dintre foºtii sau viitorii juraþi. Sau cã le-aþi scrie o petiþie…
La o întrunire la CNC s-a propus menþionarea pe genericul filmelor a comisiei de promovare a scenariului. Replica a fost: fugi, dom’le, cine ar mai accepta sã facã parte din comisie!? Cât adevãr ºi tristeþe în aceste vorbe… S-a invocat apoi secretul, sau cã ar apãrea justificãri de genul scenariul era perfect, dar l-a stricat regizorul etc. Propunerea a fost consideratã de majoritatea ca fiind inacceptabilã. În salã erau reprezentanþii tuturor… entitãþilor din domeniul cinematografiei.
Dacã nu pe generic, în presã ar trebui sã fie menþionatã aceastã comisie de fiecare datã când se comenteazã filmul. Dacã presa este independentã, ce-i împiedicã pe jurnaliºti sã facã acest lucru? Nici mãcar pe CineMagia nu s-a publicat o listã completã cu filmele dezastru ºi cei care le-au promovat. Dar nici cu filmele bune, ca exemplu pozitiv
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2008, 09:39   #37
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Asa o fi, dar tot merita lansata petitia, ca un avertisment: suntem cu ochii pe voi. Nu se stie inca exact CINE va fi in comisie si nici cat vor vrea sa echilibreze balanta "bune (le dam ca sa taca din gura) / proaste (da's ai nostri)".
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2008, 13:39   #38
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Asa o fi, dar tot merita lansata petitia, ca un avertisment: suntem cu ochii pe voi. Nu se stie inca exact CINE va fi in comisie si nici cat vor vrea sa echilibreze balanta "bune (le dam ca sa taca din gura) / proaste (da's ai nostri)".

pai, atata timp cat au fost doar 6 propuneri la fictiune, iar unul dintre ei, Mungiu, se pare ca a refuzat sa faca parte din juriu, raman ceilalti 5.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2008, 14:56   #39
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Proletar:
pai, atata timp cat au fost doar 6 propuneri la fictiune, iar unul dintre ei, Mungiu, se pare ca a refuzat sa faca parte din juriu, raman ceilalti 5.

A refuzat? nu stiam. Dar cand a fost propus de catre ai lui, de la ACRO n-a fost intrebat daca vrea? Cum vine asta, tu te propui, tu refuzi?
Poate ca mai degraba s-a razgandit.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2008, 15:53   #40
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
So, mai petitionam?

Daca va uitati pe site-ul CNC veti vedea o tendinta spre transparenta care poate fi un semn bun

in 2004 se anuntau doar castigatorii, fara bugetele alocate, fara membrii comisiei, si abia apoi, la anuntarea contestatiilor apareau si ei:

2004 Comisia de selecþie:

Radu F. Alexandru
Ioan Cãrmãzan
Florin Mihãilescu
Dinu Tãnase
Bogdan Dumitrescu

Comisie care a selectat Legaturi Bolnavicioase, California Dreaming, Ryna, Un acoperis deasupra capului, Cum mi-am petrecut sf lumii, dar si "15" si "Si totul era nimic"
Comisie care a dat dupa contestatii verde pentru Marilena, Logodnicii din America, Visatoru de Barna, Candele de zapada, dar si la MDL!!! Plus unele de care n-am mai auzit nimic.

in 2005 se anunta si punctajul si sumele alocate, dar nu apar toti participantii. Oricum, un an bun: Restul e tacere, Amintiri din epoca de aur, Hrana pt pestii mici, Hartia va fi albastra, Razboi pe calea undelor, Podul de flori, Despre ingeri si par (Porumboiu) dar si Legiunea straina!!!

Comisia 2005:
Stefan Agopian
Cristina Corciovescu
Andrei Gorzo
Irina Petrescu
Oana Stoenescu.

Dar (alta) comisie pt contestatii da verde pentru Povestea unui secol, Adrian Popovici (locul I). Mai da la Schimb Valutar, Daca bobul nu moare (Sinisa Dragin) Bella Lugosi (Florin Iepan) Weekend cu mama (Stere Gulea) Europolis (Corneliu Gheorghita -debut).

Comisia 2005 de contestatii:
Nicolae Cabel
Dana Duma
Mihai Gheorghiu
Copel Moscu
Eugen Serbanescu
Leonardo Tonitza
Tudorel Urian

Gata, m-am plictisit scriind

Ideea era ca in 2008 de exemplu se spune tot:
comisia, TOTI participantii, nota la scenariu, punctajul producatorilor, nota finala, buget cerut, buget alocat. Ceea ce e un lucru bun, si trebuie sa ramana asa si chiar sa evolueze. Sa apara de exemplu notele nominal, pt fiecare membru al comisiei, la fiecare proiect.
Poate "societatea civila" functioneaza, obligandu-i la cat mai multa transparenta. Asadar orice actiune de buna credinta e de bun augur.

Fara Mungiu e nasol. Oare de ce s-a retras?

Avem Radu F. Alexandru, care "a lasat sa-i scape" in 2004 proiectele:
"15" "Si totul era nimic" "Marilena" "Visatorul adica Dincolo de America" "Logodnicii din America"

Avem Dana Duma care "a facut tot ce-a putut dar n-a reusit sa opreasca aprobarea" proiectului Povestea unui secol de Adrian Popovici in 2005.

Avem Alexa Visarion, care tocmai ce a castigat un proiect la CNC, sa speram ca nu va trebui sa zica multumesc cuiva, vreunui producator...

Ce mai avem? Ce mai stiti?
Cum se anunta a fi comisia?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells