Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2009, 22:35   #201
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sunt profesiuni diferite.
Cele de regisor si scenarist au unele puncte comune, astfel cä, uneori, un regisor poate fi si scenarist. Invers, doar în cazuri rare, de exceptie.
Cu actoria e si mai complicat. La nivel esential, nu are nimic în comun cu regia si scenaristica - doar la nivel superficial. Ca atare, cazurile de regisori (sau scenaristi, sau operatori, sau sau sau...) care pot fi si actori tin efectiv de domeniul coincidentei. Chaplin, Nikita Mihalkov, Truffaut, Orson Welles, Liviu Ciulei, Daneliuc, sunt câteva cazuri fericite. Nicolaescu, Geo Saizescu, Alecu Croitoru, sunt cazuri groaznic de nefericite.
Apropo, pe mine însumi n-am sä mä distribui niciodatä în filmele mele: sunt un non-actor, nu am în mine acel "ce" care sä mä poatä face sä joc; nu mä tin curelele sä fac mai mult de rolisoare episodice simple si schematice, ca alea de pânä acum, pe care le-am trecut si pe IMDb. Chestia aia cu lungul nasului...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 00:12   #202
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Filmul românesc pe care abia aştept să îl văd în 2009 este "Amintiri din Epoca de aur".:w00t:
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2009, 16:57   #203
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by StefanDo:
eu banuiesc ca personajul trece prin schimbari extreme

cu minimalismul nostru, actorii din romania nu sunt obisnuiti sa se schimbe pentru un anumit rol. Cel mai adesea ei sunt type-casted (vezi vasluianu), iar versatilitatea lor este redusa (vezi dragos bucur, cel mai titrat actor tanar de la noi, care se joaca pe el insusi, cu mici variatii, in toate filmele). Nu stiu niciun actor roman care sa se fi ras in cap, sa se fi ingrasat sau sa fi slabit pentru un rol, sa faca vreun antrenament intensiv de orice fel...

Ovidiu Niculescu s-a ingrasat cam 25 de kg pentru a juca in "Restul e tacere".
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2009, 13:36   #204
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by mafalda:
astept cu mare curiozitate filmul lui Cristi Puiu "Aurora" Probabil ca l-a toamna...
Oare la terminat?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 22:06   #205
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Bun!
Quote:
Dramele "Caii inaripati" si "Strugurii sperantei", pelicula biografica "Brancusi" si un nou film din seria "Liceenii"
Filme de mare respiratie (gura la gura).

Unde esti tu Tepes Doamne... a, tot aici... ma scuzati....
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2009, 18:49   #206
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Unde-i buba daca un regizor joaca in propriul film? Ce-i rau in asta? Nici nu cred ca ar trebui sa se justifice regizorul in cazul asta. Nu-mi pasa daca a ajuns la aceasta solutie pentru ca nu a gasit un actor potrivit.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 07:12   #207
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
http://www.cotidianul.ro/cristi_puiu...ora-86711.html

Cristi Puiu a încheiat filmările la “Aurora”

Cineastul a declarat pentru cotidianul.ro că a terminat producţia celui de-al treilea lungmetraj al său, dar că nu ştie cât va dura montajul

“Aurora”, mult-aşteptatul lungmetraj al lui Cristi Puiu, a trecut în faza de post-producţie, potrivit autorului său. Pelicula are un buget de circa 1,5 milioane de euro, dintre care aproximativ o treime obţinuţi de la Centrul Naţional al Cinematografiei. Patru companii s-au implicat în producţie: Mandragora Films (coproducătoare este chiar soţia regizorului, Anca Puiu), Bord Cadre Films (Elveţia), Société Parisienne de Production (Franţa) şi Essential Filmproduktion GmbH (Germania). “Aurora” a mai primit 250.000 de euro de la EURIMAGES şi beneficiază de sprijinul Arte France Cinema.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 12:01   #208
gajasebi
Novice
 
gajasebi
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 13
ma gandesc ca a fost "weekend cu Mama", cred...
__________________
http://www.ebul.ro/
gajasebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 11:42   #209
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Pelicula "Amintiri din Epoca de Aur", apreciată de critici la Festivalul Cannes 2009, va participa, până la sfârşitul anului, la 14 festivaluri internaţionale de film.


Pe 12 august, în Bosnia, filmul va deschide festivalul de la Sarajevo, iar în perioada 27-31 va fi prezent la Vukovar în Croaţia.

După ce luna septembrie va fi una de repaus pentru reprezentanţii peliculei, octombrie va fi extrem de aglomerată, pentru că "Amintiri din Epoca de Aur" va participa la nu mai puţin de şapte festivaluri. Astfel, între 1 şi 16, filmul va fi prezentat la Vancouver, în Canada, apoi, în perioada 2-9, la Namur, în Belgia. Va urma participarea la Festivalul de la Pusan, în Coreea, între 8 şi 16 octombrie, şi tot începând cu data de 8 octombrie, până pe 17, pelicula va fi prezentă în Emiratele Arabe Unite, la Abu Dhabi. Luna octombrie se va încheia în Europa cu proiecţii în festivalurile de la Lyon, Franţa, între 13 şi 16, şi Londra, în perioada 14-19 octombrie.

În perioada 28 octombrie-8 noiembrie, "Amintiri din Epoca de Aur" va participa la festivalul de la Canberra din Australia, iar între 29 octombrie şi 5 noiembrie, va fi la Mumbai, în India. Începând cu 6 noiembrie, filmul va rula în festivalurile de la Sevilia, Spania, şi la Taipei, în Taiwan.

Între 11 şi 20 noiembrie, va urma participarea la Festivalul de la Ljubljana, din Slovenia, urmat de prezenţa la un eveniment similar organizat în Emiratele Arabe Unite, la Dubai, în perioada 9-16 decembrie.

Dorită de distribuitori încă din perioada Festivalului de la Cannes, ca şi "Poliţist, adjectiv" a lui Corneliu Porumboiu, producţia realizată de Mobrafilms are şanse mari să devină filmul românesc cu cele mai mari încasări în străinătate în 2009. Drepturile de difuzare în SUA, unde filmul va rula din 2010, au fost cumpărate de distribuitorul independent IFC Films înainte de intrarea în competiţia de la Cannes.

Scrisă şi realizată în cinci, sub bagheta lui Mungiu, "Amintiri Din Epoca de aur" reuneşte anecdote prin care, se pare, românii au reuşit să supravieţuiască "epocii Ceauşescu", istorii absurde şi legende urbane care răspund faimosului dicton italian "se non è vero, è bene trovato" ("dacă nu este adevărat, este bine găsit"), scriau cei de la Liberation după proiecţia peliculei în Festivalul de la Cannes. Micile filme vorbesc pe un ton melancolic şi tenace, jucându-se mai puţin cu obişnuitul comic de situaţie.

Morala colajului cinematografic, dincolo de deliciul estetic pe care îl transmite, este că umorul practicat pentru a supravieţui unui regim al terorii nu şi-a pierdut nimic din farmec şi virulenţă. "Asta ar fi fost păcat", conchide simplu, dar elogios, articolul intitulat "Carpates diem chez Ceaucescu".

"Amintiri din epoca de aur", colajul de filme scurte regizate de Cristian Mungiu, Oana Uricaru, Hanno Hoefer, Răzvan Mărculescu şi Constantin Popescu, a fost proiectat în 2009 la Cannes în cadrul categoriei Un Certain Regard. Fiecare film al "Amintirilor din Epoca de Aur" prezintă o poveste legată de România ceauşistă, prin ochii unor personaje "racolate" din rândul oamenilor obişnuiţi.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 13:45   #210
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mai are putin de filmat - dupä ce-si leapädä copacii frunzele.
(Chestie de racord, cu niste secvente rämase din primävarä.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2009, 15:40   #211
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Cele mai asteptate au fost Amintiri Din Epoca De Aur,Francesca si Politist,Adjectiv
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 22:18   #212
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Mi se pare mie sau anul 2009 a fost un fiasco pentru "noul val"?
Cu exceptia premiilor obtinute de "Politist, adjectiv", a mai miscat careva ceva?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 22:58   #213
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
S-ar putea sä nu ti se parä. Dacä prin "fiasco" întelegi un an bun, nu super-glorios, un an mai mult de confirmare decât de afirmare - atunci, da:

Corneliu Porumboiu: "Politist, adj."
Excelent.

Radu Jude: "Cea mai fericitä fatä din lume".
Cristian Mungiu: "Amintiri din Epoca de Aur", 1 si 2.
Adrian Sitaru: "Pescuit sportiv"
Nu extraordinare, doar foarte bune cu mici lipsuri.

Bobby Päunescu: "Francesca"
Andrei Gruzsniczky: "Cealaltä Irina"
Nu foarte bune, doar bune.

Ceilalti au fost sau în filmäri, sau între filme.

Deci:
Excelent = 1
Foarte bune = 3
Bune = 2
Mediocre, slabe sau ratate = 0

Un an normal, putin mai bun decât cele anterioare - cu exceptia lui 2006, când am avut douä excelente (Porumboiu, Muntean) si douä mediu-bune (Giurgiu, Mitulescu).
A pretinde mai mult înseamnä a fi inconstient. "Mai mult" (ca în 2006) înseamnä o conjuncturä fericitä de exceptie, pe care o putem oricând spera, deci, niciodatä pretinde.

Dacä tot e sä facem ierarhizäri pe anii Noii Generatii (nu e "val"), iacätä:

2001:
"Marfa si banii" = excelent

2002:
"Furia" = bun
"Occident" = mediu

2003:
"Examen" = mediu

2005:
"Moartea domnului Läzärescu" = excelent

2006:
"A fost sau n-a fost" = excelent
"Hârtia va fi albasträ" = excelent
"Legäturi bolnävicioase" = mediu spre bun
"Cum mi-am petrecut sfârsitul lumii" = mediu
"Ryna" = mediu

2007:
"Patru luni, trei säptämâni si douä zile" = excelent
"California Dreamin' (nesfârsit)" = foarte bun

2008:
"Boogie" = foarte bun
"Elevator" = foarte bun

2009:
"Cea mai ericitä fatä din lume" = foarte bun
"Amintiri din Epoca de Aur", 1 = foarte bun
"Amintiri din Epoca de Aur", 2 = foarte bun
"Francesca" = bun
"Cealaltä Irina" = bun

* * *

In concluzie, anii s-ar putea ierarhiza cam asa:

2006 = excelent
2009 = foarte bun
2008 = foarte bun
2007 = foarte bun
2005 = bun
2001 = bun
2002 = bun
2003 = mediu
2004 = nicicum

* * *

Deci, Keppy: dacä vrei un "an-fiasco" pentru Noua Generatie, nu alege unul foarte bun. Alege 2004 (când locul e gol), sau anii dinainte de 2001 (când Noua Generatie încä nu exista).

Last edited by Pitbull : 24 Dec 2009 at 23:02.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 23:25   #214
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Pit,

foarte laborioasa statistica ta.
dar eu am inceput sa privesc filmele din doua puncte de vedere: succes de casa si succes la critica sau festivaluri.
asa ca:

1. In 2009, nu se poate spune ca filmele romanesti au facut succes de box office, nici in Romania, nici oriunde in alta parte.
2. In 2009, cu exceptia lui "Politist, adjectiv", nu tin minte ca un film romanesc sa fi castigat ceva notabil pe la vreun festival mai acatarii.

Si atunci, cu ce ramanem? Cu o privire prieteneasca si incurajatoare a criticii romane de film?
E cam putin...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 23:33   #215
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu.

Cu o privire obiectiv-constatatoare a oricäror cunoscätori de film.
E suficient.

Plus succes de casä, ar fi mai mult decât suficient - dar cum succesul de public si valoarea se întâlnesc mai degrabä în cazuri de exceptie, nu la un nivel normativ, hai sä nu fim absurzi.

Pe de altä parte, analiza mea statisticä s-a referit STRICT la filmele Noii Generatii asa cum o acceptäm ca grupare esteticä ("minimalismul", cum ar veni). Nu am inclus nici filmele înaintasilor (Nicolaescu, Gulea, Gabrea, etc...), nici pe ale debutantilor de conceptie artisticä diferitä (Mäläele, Preda, Cristina Ionescu, s.a...). Iar relatia valoare/box-office e aceeasi pe toatä axa Noii Generatii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2009, 02:05   #216
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Eu as nuanta putin la nivelul termenilor, Pit. dar nu asta e important acum, ci faptul ca, in mod inexplicabil, ai omis 'Restul e tacere'.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2009, 10:34   #217
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Judex:
Eu as nuanta putin la nivelul termenilor, Pit. dar nu asta e important acum, ci faptul ca, in mod inexplicabil, ai omis 'Restul e tacere'.

Cred ca asta e raspunsul

Originally Posted by Pitbull:
Pe de altä parte, analiza mea statisticä s-a referit STRICT la filmele Noii Generatii asa cum o acceptäm ca grupare esteticä ("minimalismul", cum ar veni).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2009, 11:18   #218
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Judex, tatä, alaltäieri-dimineatä la coadä la cartofi se discuta cä cicä dupä multe si îndelungi dezbateri, Academia Eskimosilor a ajuns la concluzia cä, într-adevär, ar fi bine ca mäcar uneori sä e mai si citeascä mesajele înainte de a le räspunde:
Originally Posted by Pitbull:
analiza mea statisticä s-a referit STRICT la filmele Noii Generatii asa cum o acceptäm ca grupare esteticä ("minimalismul", cum ar veni). Nu am inclus nici filmele înaintasilor (Nicolaescu, Gulea, Gabrea, etc...), nici pe ale debutantilor de conceptie artisticä diferitä (Mäläele, Preda, Cristina Ionescu, s.a...). Iar relatia valoare/box-office e aceeasi pe toatä axa Noii Generatii.

Deci:
MURA = Nae e un înaintas cu vreo zece ani mai bätrân (si ca buletin, si ca facultate, si ca debut)
GURA = toate filmele lui sunt de o conceptie artisticä diferitä de ale lor.

(Scuze, pentru "IN"-ul dintre "MURA" si "GURA" n-am gäsit nici un echivalent, da' dacä nici acum n-ai înteles, îti promit cä mä mai sträduiesc.)

* * *

L.E.
Abia acum am observat cä si Liviu- däduse, mai succint, aceeasi explicatie.

Last edited by Pitbull : 25 Dec 2009 at 11:21.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2009, 11:46   #219
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Deh, nu stiam ca-l incluzi pe Nae in categoria Nicolaescu. Desi nu face parte propriu-zis din Noua Generatie, fiind cumva in-between, nu cred ca sta in picioare un clasament ca al tau numai in baza minimalista. Daca citesti mai atent 'raspunsul' meu, ai sa observi ca nuantarea de care vorbesc nu se refera numai la calificative.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2009, 12:54   #220
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai väzut clar cä nu l-am "inclus în categoria Nicolaescu" - dar ai fortat ideea asta (nesustinutä), ca sä nu recunosti cä ai fost cäscat.
Clasamentul meu stä în picioare numai în bazä minimalistä, dintr-un motiv cât se poate de simplu: baza asta a pus-o Keep, referindu-se la "noul val". LUI i-am räspuns - nu vreunui criteriu mai cuprinzätor.
Da, nuantarea de care vorbesti se referä "la nivelul termenilor". Dacä ne si explici ce ai în vedere cu asta, s-ar putea sä ajungem la o întelegere.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells