Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Aug 2008, 14:46   #41
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Poate cã au 2 luni, de data asta, cã au fost multe sesizãri în acest sens, dar nu de citit. Cum ziceai, festivaluri, concedii … Dupã pãrerea mea, un film ar putea avea ºi 10 scenariºti, ar fi cu atât mai bun, sau poate nu. Dar, la noi, problema co-scenaristului este alta. Tot din experienþã îþi spun. Adicã nu e vorba de doi indivizi care se completeazã la scrierea unui scenariu, ci de un regizor, în general consacrat, care ia un scenariu, în general bun, modificã pe ici pe colo câte ceva, în general fãrã sã-l strice sau sã-i mãreascã valoarea, ºi se declarã co-scenarist juma-juma. Scenaristul adevãrat, în general neconsacrat, nu are ce face, pentru cã el nu are dreptul, sau chiar nu poate sã realizeze filmul.
Nu cunosc situaþia concretã a lui Radu Muntean, dar, în general, aºa stau lucrurile.
“Hârtia va fi albastrã” are un scenariu bun, coerent, bine închegat, dar are ºi o mare greºealã, din punctul meu de vedere, ca simplu spectator. Eu, care am fãcut armata la tancuri, ca viitor ofiþer în rezervã, ca ºi protagoniºtii filmului, ºtiu cã dacã am fi sãrit din blindat am fi fost mitraliaþi imediat, nu dupã 5 minute. Vreau sã spun cã un scenariu bun trebuie sã aibã multe alte “moaºe” pe lângã scriitorul textului, dar nu se numesc co-scenariºti. ªi din sãrãcie, dar ºi datoritã orgoliilor, filmul românesc nu prea are aceste… moaºe.
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 10 Aug 2008, 09:17   #42
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Da, aici ai perfecta dreptate. Si eu mor cind vad dume in scenarii, insa din fericire/nefericire, multi vad, putini cunosc. Si mie mi-au bagat regizori idioti dume de am crezut ca-mi dau telefonul la secret, imi schimb numele si adresa de jena. Lumea nu stie ca nu tu esti autorul acestor idiotenii, ci regizorul, nu neaparat din prostie, ci uneori din graba sau nepricepere. Sau chiar producatorul, sau chiar actorul, pe care il apuca sa fie "creativ" cind nu trebuie, regizorul nu sesizeaza la filmare si te trezesti ca nu mai ai ce face.
Nu, nu este situatia lui RM, pentru el episodul otopeni e chestie de biografie. El a avut ideea si a chemat scenaristi sa il asiste. Si i-a ascultat, se pare.
rocky is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 16:37   #43
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Pai TOATA LUMEA STIE CA RADU MUNTEAN nu scrie scenarii!
Asta nu-i un defect atita timp cit nu doresti sa apari pe generic ca scenarist!Dar am rezolvat si cazul Radu Muntean. Este un neprihanit,
total strain de interesele firmelor (SAGA FILM SI MULTIMEDIA EST)
care l-au platit regeste pentru reclame el o sa lupte cu ceilalti 4 membri ai comisiei ca sa cistige scenariul cel mai bun.

Pai si LIBRA FILM a produs filme onorabile dar tot pute cind la ultima sesiune(ianuarie 2007) cistiga finantare pentru 9 proiecte.
Asta in conditiile in care membrii juriului din 2007 ii erau fie amici fie colaboratori.

Eu nu pun in discutie competenta celor ce cistiga finantari ci modul cum acestia cistiga. Si mai ales eu pun in discutie regulamentul idiot al acestor concursuri. Care sint doar concursuri de imprejurari si nu
de scenarii.

Nota la scenariu reprezinta de fapt o medie. Media aritmetica a 5 note.
Cei 5 din juriu sint chemati sa aprecieze ideea scenariului, dialogul,scriitura, posibilul impact in festivaluri si posibilul impact in festivaluri.
-ideea filmului(subiectul)
-dialogul
-constructia dramaturgica(scriitura)
-potenþialul de interes ºi impactul asupra publicului autohton;
-potenþialul de reprezentare artisticãºi de public pe plan internaþional.

Adica daca Maestrul RADU MUNTEAN vine doar cu subiectul(ideea)... sa zicem ca primeste nota 10 pt subiect. Daca restul provine de la ceilalti coscenaristi(dialogurile, scriitura) cam la cite puncte se ridica contributia
maestrului?

Ma plictisiti cind incercati sa va argumentati simpatiile. Iar celui ce se
grabea sa-i numere lung metrajele lui Radu Muntean am sa-i pun o singura
intrebare.
Ce-i lipseste unui regizor sa faca un lung metraj? Ideile sau banii?
BANII! Faptul ca unul face 3 filme pe banii altora si in principal
pe banii CNC este dovada competentei sale?

Pai asa de ce nu-l inscaunezi pe SERIU NICOLAESCU presedinte al juriului.
Dar pe viata. Este si cel mai prolific dar si cu cel mai mare succes la public!

Din regulamentul de concurs ... cum se noteaza scenariul:

ART. 29
(1) Comisia de selecþie pentru proiectele filmelor de ficþiune de lung ºi scurt metraj
analizeazãîntr-o primãetapãcalitatea scenariilor pentru fiecare proiect, care vor fi
lecturate ºi analizate sub formãsecurizatã, conform prevederilor prezentului regulament.
(2) Aprecierea valorii artistice a scenariilor pentru filmele de ficþiune se face prin
acordarea de note de la 1 la 10 pentru fiecare criteriu de selecþie prevãzut în fiºa de notare a
scenariului, conform anexei nr. 9a) la prezentul regulament, astfel:
1. subiectul;
2. dialogul;
3. construcþia dramaturgicã;
4. potenþialul de interes ºi impactul asupra publicului autohton;
5. potenþialul de reprezentare artisticãºi de public pe plan internaþional.
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 19:01   #44
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Când pomeneam de criterii de apreciere/evaluare, mã gândeam la detalii. De exemplu, dupã ce criterii este apreciat „subiectul”, din moment ce unul îi dã nota 2, iar altul 9. Chiar ºi titlul mi se pare foarte important. Cine va dori sã vadã „Principii de viaþã”, sau „Cea mai fericitã fatã” ? Nu ºtiu dacã le-am reþinut exact, dar dacã le-am reþinut, nu le-am reþinut ca sã urmãresc aceste filme, dimpotrivã. Dar cu titlul este o poveste chiar hilarã. Deºi în regulamentul CNC nu este specificat expres, nu sunt primite sacenariile care au titlul scris. Dupã pãrerea mea, titlul defineºte lucrarea. Am vãzut la CNC în noiembrie 2006, cred, o scenã memorabilã. Pe toatã lungimea unui, concurenþii îºi înºiraserã scenariile în câte 5 exemplare, sinopsisurile ºi concepþia regizoralã ºi le ºtergeau titlurile cu pastã corectoare. Numele personajelor, cum ar fi comisarul Moldovan, nu-l ºtergeau, cã nu e prevãzut în regulament.
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 12 Aug 2008, 11:41   #45
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Poate nu ai inteles, simpatia mea nu se indreapta catre radu muntean, ci strict catre unul dintre filmele lui, pe restul nu le comentez. La Boogie nu am sa ma duc, nu ma incita subiectul, daca o sa fie la tv si o sa am chef si nu ma plictiseste dupa primele 2 minute, poate am sa ma uit. Sint foarte subiectiv in acest caz, dar am si eu dreptul, ca oricine, sa fiu.

Eu nu inteleg cum e posibil ca un scenariu sa fie evaluat conform unei fise atit de de rahat. Ce aia dialog, pe planul 2? Dialogul intra in discutie abia ultimul. Pe 2 e structura si pe 3 sint PERSONAJELE. Despre ele nu se spune nimic, desi noi ne uitam la filme pentru oamenii din ele, nu pentru nu stiu ce idee abstracta, daca oamenii reusesc sa transmita ideea, avem si idee, dar primele care se vad si care te hotarasc sa stai sau sa pleci sint personajele.

Eu atita mai zic pe acest forum, ca atita vorbarie in gol deja ma plictiseste enorm, atita vreme cit la cnc nu vin niste oameni care vor sa faca treaba si stiu sa o faca si vor fi si lasati, totul va continua sa fie o loterie de amicitii, nepriceperi, hotii si prostie. Punct.
rocky is offline   sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 20:46   #46
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Rocky,

Nu-i tocmai fara rost.
Iti spun sigur ca cele postate de mine si stiute de multi au reprezentat un dus rece pentru destui. Pentru altii au reprezentat un dus caldut.

Arunca un ochi si pe topicul
HBO ROMANIA-Cine decide ce filme romanesti se cumpara
HBOhttp://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=16104

Dar pentru ca m-au infuriat citiva oameni o sa intram un pic in mizga caselor de productie care au "denver" mare la contractele de publicitate indiferent de cine este la guvernare.
Nu ma intereseaza cine este patron! Ma intereseaza cine este taticul patronului, cine este mamica patronului sau cine sint parintii asociatului.
Si nu m-ar fi pasionat subiectul daca nu bagau botul la borcanul cu miere de la CNC.
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 13:28   #47
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
iata ce cred eu:

1. un juriu total obiectiv in materie de arta nu exista. si juriile de la Cannes sunt discutate...o sa vedeti ca daca va propun acum sa intocmiti juriul perfect pt concursul CNC, nu o sa cadeti de acord. e bine ca macar se schimba de la sesiune la sesiune...

2. interese exista de fiecare data si exista peste tot. credeti de exemplu ca acum la Olimpiada juriul de exemplu de la gimnastica, nu avantajeaza sportivii din China?
eu nu inteleg ce ati vrea de fapt...ca banii de la CNC sa nu se duca la Libra sau Multimedia Est (care fac printre altele bani si profit din activitatile pe care le desfasoara) si sa se duca in schimb la un scenarist care n-a facut nimic pana acum, care n-a facut nici un film, nici o reclama, nimic care sa poata fi verificat intr-un fel, si care de preferinta nici n-a trecut printr-o scoala de film...

3. nu stiu de ce plecati mereu de la premisa ca dorinta celor care iau finantare de la CNC, este sa toace banii in alte scopuri. Eu cred sicner ca vor sa faca filme si ca vor sa faca filme care eventual sa aibe succes. motivele pentru care majoritatea fac filme proaste sunt: fie n-au gasit idei mai bune, fie nu sunt in stare sa gaseasca idei mai bune (cum ar fi de exemplu Nicolaescu).

revin deci la parerea ca daca scenaristii si-ar face ei treaba cum trebuie (asta insemnand studii, cercetari, si 7000 de variante la scenariul pe care-l prezinta) si-ar vedea si filmele pe ecran...

dar poate ca sunt doar eu foarte naiva si optimista...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 15:48   #48
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Esti tu doar naiva si prea optimista.

Sau poate ca nu esti deloc naiva.

Regulamentele concursurilor CNC s-au modificat de la o sesiune la alta mereu functie de interesele unor regizori/producatori.
Si nu calitatea scenariilor primeaza la CNC.
Pai si LIBRA FILM si MOBRA FILMS au cistigat finantari pentru proiecte notate la scenariu cu note suib 5.

Dar din mina lor o sa iasa niste filme geniale.
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 17:18   #49
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pai daca au primit note sub 5 insemana ca au fost jurizate cat de cat corect nu?
acum problema ramane ca au avut celalat punctaj suficient de mare ca sa fie acceptate.
asta e un mod de a privi lucrurile.
un alt mod ar fi ca scenariile care au avut note mari au avut celalalt punctaj prea mic.
eu daca as fi scenarist, inainte sa ma plang ca juriul nu e ok si partinitor, as incerca sa am grija sa fiu ok din toate punctele de vedere. respectiv in primul si in primul rand sa vad cum mi-as putea imbunatati punctajul.
nu mi se pare o cerinta asa de mare si de absurda, de pilda, sa fiu obligat sa fac in primul rand scurtmetraje premiate, inainte a a primi milioane de la bugetul de stat.
nu as vrea sa spun tampenii, dar cred ca cel putin 5% din cei care participa la concursul de scenarii de lung metraj, nu si-au vazut nimic realizat concret (reclame, scurt-metraje sau macar videoclipuri). ti se pare normal? iar 10% au facut doar chestii obscure pe care le-au vazut doar ei si prietenii...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 15:47   #50
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Si cine avea scurt metraje premiate inainte de a primi bani de la CNC pentru debut?
CRISTI PUIU?
CRISTI MUNGIU?
TUDOR GIURGIU?


Din alta categorie fac parte Catalin Mitulescu, Cristi Nemescu si Cornel Porumboiu. Ei aveau cu ce sa se laude cind au venit la CNC pt debut in lung metraj.

Si aici am adus vorba doar desrpe cei mai mediatizati ca fiind noul val de regizori talentati. Este si mai trist cu restul celor ce au primit bani pentru DEBUT in lung metraj si nu au confirmat.In realitate nu aveau ce sa confirme.

Ce avea de confirmat GICA PREDA de a primit bani pentru INGERUL NECESAR?
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 11:56   #51
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu stiam ca Mana lui Paulista (scurtmetrajul lui Mungiu facut in anii studentiei) a luat totusi niste premii...nu stiu exact cat de importante, dar oricum... si Giurgiu a terminat U.N.A.T.C. - ul deci si el avea ce sa arate atunci cand a candidat pentru debut...

iar Ingerul Necesar nu cred ca este cel mai prost film facut cu banii CNC-ului...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2008, 13:43   #52
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Da, Mungiu a fost premiat la CINEMAIUBIT si DAKINO cu filmele sale studentesti.Poate a primit ceva si de la UCIN ca tot este el boicotat de sistemul din Romania.

Dar Mungiu, Giurgiu, Muntean, Gica Preda(scuzati alaturarea!) desi au facut in studentie filme MACAR interesante ei nu se pot lauda cu un palmares international. Ori acum la CNC tocmai premii internationale se cer.

Eu imi permit sa-i judec cu grila CNCului la care chiar ei au pus umarul.
Ei au construit in ultimii ani o sita prin care ei nu ar fi putut razbate. Si asta nu-i tocmai moral.

Sint de acord ca acei regizori ce au deja un palmares sa aiba prioritate.
Ma deranjeaza insa cei ce au propus asta, nimic mai mult.

Iar Mungiu inainte de OCCIDENT(debutul sau in lung metraj) a primit finantare de la CNC pentru alte 3 scurt metraje. Bugetele celor 3 erau uriase si toate cele 3 au fost un fis.OK, acum sint nedrept. Unul dintre cele 3 era OK.

Pai daca-i aplicam lui Mungiu grila de acum a CNCului ... nu ar primi in veci bani pentru OCCIDENT.Aici deja ma repet.
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2008, 14:18   #53
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ok...uite ce cred eu despre regulamentul CNC..

imi este si mie clar ca nu este inca perfect dar la fel de clar imi este ca nu are inca o forma finala...se va mai schimba cu sigurnata in urmatorii ani, in functie de interesele unor persoane cu influente, pana cand va ajunge la forma corecta si potrivita.

ce poti face tu, eu sau oricare persoana care isi doreste sa aplice la finantarea CNC.
varianta 1: sa astepte momentul pana cand se va regulamentul va avea forma potrivita
varinata 2: sa incerce sa faca un proiect care sa indeplineasca intr-o cat mai mare masura cerintele actuale sau cele care vor fi valabile pana la forma finala si ideala. o astfel de mentalitate poate duce la construirea unui cineast care la un momentdat va ajunge in pozitia sa poata schimba regulamentul si atunci o va face in mai bine.

dupa cum vezi, dintre variantele mentionate de mine, lipseste varinata petitiilor online, plangerilor, grevelor sau a oracarui forma de protest care ar incerca sa accelereze sistemul de schimbare si imbunatatire a regulamentului... de ce? pentru ca sistemul romanesc nu functioneaza inca la astfel de stimuli...ca sa-l faci sa lucreze pt problema CNC, trebuie in primul rand sa schimb mentalitatea romanilor, a celor din conducere, a celor din administratie, sistemul de legi etc. ai tu atata timp si energie?
in al doilea rand, daca ar trebui sa faci tu un regulament pentru concursul CNC, esti convins ca ar fi mai bun si mai corect?

e ok ca ai sesizat problema si mi se pare ok ca ai informat lumea ca este o problema...dar realist vorbind, nu cred ca poti ajunge mai departe de atat! poti doar sa te enervezi.

nu zic acum ca ar trebui sa acceptam tot ce ne baga pe gat anumite insitutii. insa calea de: "doar sa protestam" nu e intotdeauna cea mai indicata. una e sa vezi ca un organism produce categoric ceva rau si daunator si alta e sa vezi ca un sistem nu are cea mai buna forma.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 08:44   #54
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Are dreptate ricutza. hai sa fim eminamente constructivi.
Ma ofer sa pun la dispozitia cnc gratis materiale de analiza a scenariilor, cu criterii profesioniste. Sa ofere fiecare care stie cum se poate imbunatati o anume felie din regulament cite ceva care crede ca va fi folositor. Va fi problema cnc daca le va folosi. Si, daca vrea sa fie mai putin hulit si lucrurile sa se simplifice si subiectivitatile sa se reduca, probabil o va face. Iar juriile viitoare ne vor da cite un acatist ca nu mai sint atit de injurate ca au zis ca un proiect e bun sau rau fara argumente, ca asa li s-a parut lor.
Eventual, putem face chiar un topic aici, cu "Sugestii/donatii pentru cnc".
Fara balarii, doar chestii scurte, simple si concrete.
rocky is offline   sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 13:03   #55
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2008, 14:48   #56
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Faptul ca , de anul asta Ministerul Culturii in frunte cu dom' ministru Iorgulescu s-au spalat pe maini si au pasat toate responsabilitatea doar CNC-ului, ca aici se vor opri contestatiile concursurilor, ma umple de groaza! Doamne! Sper sa nu fiu pe la CNC in zilele scandalurilor care vor urma afisarii rezultatelor aceste sesiuni!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 08:27   #57
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
30 septembrie, orele 11.00 - Conferinþã de presã în cadrul cãreia vor fi fãcute publice rezultatele Concursului de proiecte cinematografice – sesiunea august 2008 - Centrul Naþional al Cinematografiei
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 08:31   #58
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Si care dintre voi a participat?
Neuptolem is offline   sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 08:47   #59
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Eu, dar sunt extrem de sceptic.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 09:31   #60
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
si urmatoarul concurs e in octombrie ? ca s-ar putea..... dar mai vedem
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells