Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Apr 2008, 13:45   #21
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Pashpix, nu te supãra, n-am înþeles, intervenþia ta cu ce scop a fost fãcutã?
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2008, 18:39   #22
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
era un articol interesant legat de stadiul in care se afla productii finantate la concursurile CNC...Unde se putea posta altundeva decat la topicul CONCURS CNC?
Pashpix is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2008, 21:49   #23
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Un articol interesant în ce sens ? Aici nu este vorba despre Concurs CNC, ci despre Concursul CNC 2008. Acum înþeleg cã nu ai citit ce am postat eu, adicã doream sã discutãm, dacã se poate, despre regulament, în principiu, dar ºi despre cum ºi ce se promoveazã la CNC. În acest sens, articolul poate deveni interesant, dacã avem suficienþi combatanþi care sã ºtie cât mai multe ºi sã ºi doreascã sã comenteze. Eu nu am înþeles dacã doreºti sã comentãm ce ai postat. Dar iatã, eu comentez:
Originally Posted by Pashpix:
Una dintre cele mai asteptate productii cinematografice romanesti ale perioadei urmatoare, "Aproape liniste", n-a mai intrat in filmari in martie, asa cum era planificat……………………………………………………………………………
……………….
Povestea rezistentei anticomuniste ………
…………

"Portretul luptatorului la tinerete"………………
…………….
"Elisabeta" ….o va avea pe Clara Voda in rolul Elisabetei Rizea ………
Aºteptatã de cine? De nimeni. Banii CNC, adicã ai noºtri, aruncaþi în buzunarele unora. Povestea rezistenþei comuniste devine povestea rezistenþei anticomuniste. Nu ne-am sãturat de astfel de filme? Auzi: portretul luptãtorului la tinereþe! Elisabeta Rizea ºi-a interpretat propriul rol la TVR ºi a fãcut-o extraordinar. Este o blasfemie sã pui acum pe altcineva s-o interpreteze. I se va distruge legenda.
Originally Posted by Pashpix:
Tot anul viitor, in iunie, Constantin Popescu trebuie sa intre in filmari si cu lungmetrajul "Principii de viata", care a castigat anul trecut finantare la concursul CNC.
Punem pariu cã nu vom gãsi mai mult de 5 spectatori la un film care se numeºte “Principii de viaþã” ºi cã nu va rula nici douã sãptãmâni? Mai discutãm!
Originally Posted by Pashpix:

Stere Gulea ar trebui sa intre si el in filmari in acest an cu ecranizarea romanului lui Dan Lungu, "Sunt o baba comunista".
Chiar nu ne mai lãsaþi în pace cu comunismul ãsta?
Originally Posted by Pashpix:
"Cea mai fericita fata din lume", proiect care a iesit anul trecut, in august, pe locul intai la concursul CNC destinat debuturilor (primind un milion de lei credit) se inspira dintr-o intamplare reala traita de Radu Jude cand realiza o reclama: o fata din provincie a castigat o masina la o campanie de racoritoare, dar parintii sunt de parere ca masina trebuie vanduta. Conflictul izbucneste in drumul spre Bucuresti, dar finalul promite sa multumeasca pe toata lumea…
ºi promisiunea ca filmul va fi difuzat de cea mai mare televiziune japoneza, NHK.
Ca sã vezi ce conflict mondial: maºina cîºtigatã trebuie vândutã! Dupã o întâmplare absolut realã, trãitã de însuºi Radu Jude. Radu Jude ãsta e un contemporan al nostru? Finalul nu cred cã va mulþumi decât pe cei care vor lua ceva bani de la CNC. Dacã va fi difuzat la NHK, de ce nu se face filmul pentru televiziune?

Originally Posted by Pashpix:
Dupa "Examen", Titus Muntean a asteptat patru ani……
……….
La Palilula, in Dolj
Un alt proiect Libra Film, care a castigat in 2006 la CNC, se pregateste si el de intrarea in productie. Pentru "Conversatie cu serafim", Silviu Purcarete ………………….
producatorul Tudor Giurgiu, un "Macondo oltenesc". ……..din anii ‘60", iar premiera va avea loc in toamna anului 2009.

Tudor Giurgiu nu e insa la fel de optimist in privinta filmului pe care el insusi ar trebui sa-l realizeze dupa scenariul lui Radu F. Alexandru. "sarada" a castigat finantare de la CNC in 2006, dar regizorul si scenaristul au pareri divergente despre cum ar trebui facut filmul
Aici nu prea ºtiu cum e. Anii 60 ? A cerut cineva aºa ceva? N-aº prea crede… ªtiu cã Tudor Giurgiu vrea sã ecranizaze “De ce iubim femeile”. Mai sunt ºi alte cãrþi la fel de necinematografice, nu ºtiu de ce a ales-o pe-a lui Cãrtãrãscu. Acesta nici mãcar nu s-a lãmurit de ce le iubim.
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2008, 23:27   #24
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
eu cred ca, treptat, nu ne vom mai bate capul cu CNC-ul pentru ca vor aparea tot mai multe sanse de a gasi surse private de finantare
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 10 Apr 2008, 08:12   #25
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Nu spun ca argumentele tale nu sunt juste...Oricum, mai e mult pana cand CNC-ul va finantza numai filme cu real potentzial. Pana la urma, si americanii fac si multe filme proaste, nu-i asa?
Pashpix is offline   sendpm.gif
Old 11 Apr 2008, 08:58   #26
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@Proletar,
Adicã de ce sã nu ne mai batam capul cu CNC? Care alte oportunitãþi? Acele oportunitãþi acum se duc oficial ºi legal la CNC. Dacã se desfiinþeazã CNC-ul, da, acele oportunitãþi vor fi disponibile. Cum adicã, sã ne retragem noi ºi sã-i lãsãm pe alþii sã se hrãneascã liniºtiþi din banii CNC fãcând filme pentru nimeni? Sursele acelea private, în loc sã dea banii Statului, sub formã de taxe ºi impozite, îi varsã la CNC, devenind bani publici. Unii, crezând cã nu ne pricepem, chiar au afirmat cã nu trebuie sã considerãm cã banii de la CNC sunt ai Statului, deci ai noºtri, pentru cã sunt bani proveniþi din surse private.
@Pashpix,
Da, fac ºi americanii ºi filme proaste, dar nu pe banii CNC-ului. Pentru cã despre asta e vorba: banii CNC-ului, adicã ai noºtri.
Nu mai ºtiu unde este mesajul unui user care fãcea „un apel cãlduros” cãtre viitoarele comisii CNC sã promoveze scenariile dupã valoarerea lor realã, nu dupã propriile lor viziuni. Doar nu-ºi imagina cã aceste comisii vor citi mesajul lui ! Nu e necesar niciun apel cãtre virtualele comisii. Dacã se ajunge la un Regulament nediscriminatoriu ºi la Criterii de evaluare corecte, restul merge de la sine, indiferent de comisie.
De exemplu, poate cã „Cea mai fericitã fatã din lume”, care a câºtigat o maºinã, e un scenariu bun. Sau „Principii de viaþã”. Dar sã-mi permitã Regulamentul ºi mie sã le citesc, în calitate de participant la acelaºi concurs, pentru a-mi face o pãrere. Sau, în Criteriile de evaluare, primul loc sã-l ocupe originalitatea. Originalitatea subiectului, a tratãrii subiectului etc. Dacã subiectul poate fi redus la un articol de ziar, o ºtire TV, sau o dezbatere la De 3X femeie, nu are ce cãuta la CNC. Un Proiect cinematografic trebuie sã rãspundã la câteva întrebãri esenþiale : De ce ar merge un cetãþean în sala de cinema la filmul propus?, De ce l-ar aprecia un critic de specialitate?, De ce ar lua un premiu la un concurs internaþional? Dupã „învãþãturile” ªcolii Româneºti de Film, orice subiect poate fi cinematografic. Nu este adevãrat. Adicã filmele realizate nu au demonstrat-o. Cu excepþia celor câteva filme din ultima perioadã, apreciate, cel puþin de criticã, majoritatea filmelor româneºti nu au nimic cinematografic (a scrie cu luminã !).
Dar vãd cã este imposibil sã stârnesc o discuþie serioasã despre Regulamentul CNC ºi Criteriile de evalare a proiectelor cinematografice. Sunt mult mai gustate atacurile dintre useri ºi alte scandaluri.
Pãcat !
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 11 Apr 2008, 09:40   #27
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
firmele care au ca obiect de activitate (sau printre) productia sau distributia de film sunt obligate sa plateasca 3 bulioane la cnc. ala e cheagul unui film, restul vine din surse private. si filmele sunt destul de profitabile pentru cei care le produc, pentru ca o republica bananiera fascineaza in afara. cine nu vrea sa vada comunismul din spitalele romaniei, tara aia asiatica, in care domneste un regim dictatorial? a, asta a fost inainte de '89? cum, romania nu mai e comunista? aaa, excuse me, pardon. si se invecineaza cu rusia?
Mister Movie is offline   sendpm.gif
Old 22 Apr 2008, 15:12   #28
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
CNC nu verifica utilizarea creditelor alocate din Fondul cinematografic

(Rompres)

Centrul National al Cinematografiei nu dispune de o structura specializata care sa aiba competenta sa verifice si sa analizeze modul de utilizare a creditelor financiare alocate din Fondul cinematografic, a constatat Departamentul de Control al Guvernului, în urma unui control efectuat, în 2007, la CNC. Obiectivele controlului au vizat verificarea modului de respectare a prevederilor legale si evaluarea sistemului de control administrativ intern.
Departamentul de Control a mai constatat ca CNC a efectuat plati fara a întocmi documente justificative care sa certifice receptia bunurilor sau prestarea serviciilor si nu a înregistrat cronologic în Registrul privind controlul financiar-preventiv toate operatiunile supuse vizei. De asemenea, s-a mai constatat ca CNC nu a respectat termenele de realizare a misiunilor de audit.
Pashpix is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2008, 23:22   #29
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
stie careva cam pe cand se va organiza prima sesiune CNC din anul acesta?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2008, 09:58   #30
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
ieri am vorbit cu marian crisan, regizorul cu care am colaborat la unul dintre proiectele mele.
mi-a spus ca are in lucru doua lungmetraje pe baza unor finantari straine, obtinute printr-un program despre care se pot afla mai multe amanunte pe www.media-desk.ro
asadar, iata, se poate face treaba si fara cnc.
lucrul asta e cat se poate de imbucurator.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2008, 10:38   #31
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Se mai stie ceva de filmul DRAGOSTE PIERDUTÃ, regia Petre Nãstase, cu Mircea Diaconu și Daniela Nane? Știam cã trebuia sã se lanseze pe 2 mai...
Pashpix is offline   sendpm.gif
Old 24 Jun 2008, 16:09   #32
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
data/ora limita de inscriere pentru urmatorul concurs cnc: 21 iulie 2008, ora 16.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 17 Jul 2008, 16:52   #33
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Juriile CNC

Fictiune:

Radu Muntean
Mircea Diaconu
Copel Moscu
Irina Margareta Nistor
Mihai Orasanu (MDV Film)

Documentar, animatie:

Manuela Cernat
Andrei Ujica
Eric Nussbaum
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 23 Jul 2008, 16:53   #34
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
redu muntean-impartial? :)

In mod cert RADU MUNTEAN este cel mai obiectiv dintre toti!

Cite reclame a regizat maestrul RADU MUNTEAN? Din interviurile lui intelegem ca ba peste 300, ba peste 400 sau 500 de reclame. La mai mare!

Pai acum sa NU numaram si reclamele regizate de RADU MUNTEANU si produse de SAGA FILM sau MULTIMEDIA EST?
Pai reprezinta tot atitea contracte.
Si la o medie de 3000-4000 euroi/reclama (si aici sint chiar dragut,el incaseaza mai mult. nu dau sumele reale ca o ziceti ca-s invidios) ... eu chiar cred ca RADU MUNTEAN poate sa fie extrem de obictiv cind vine vorba de SAGA FILM si MULTIMEDIA EST.
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 23 Jul 2008, 19:26   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: redu muntean-impartial? :)

Originally Posted by sergiu puiu:
RADU MUNTEAN poate sa fie extrem de obictiv
Corect.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 18:48   #36
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
pai nu-i chiar asa!

OK, sa zicem ca Radu Muntean nu are glanda recunostintei bine conturata si deci este complet insensibil la telefoanele celor de la MULTIMEDIA EST si SAGA FILM. Omul a lucrat si cu alte case de productie!
Sa zicem deci ca este obiectiv.

Raminem insa cu o alta problema.

Este competent RADU MUNTEAN ca evaluator de scenarii? Dupa parerea mea NU ESTE. Daca ar fi fost ar fi ales alte scenarii pentru sine.
Are FURIA un scenariu bun? Sau HIRTIA ALBASTRA? Sau BOOGIE?

Radu Muntean este un bun profesionist care din pacate nu a picat pe un scenariu bun. Ca si in publicitate ... reclamele lui cele mai bune sint cele bine scrise de copywriteri destepti!

Si cum il putem nota pe RADU MUNTEAN ca scenarist cind el semneaza drept CO-SCENARIST?
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 21:26   #37
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
In primul rand Radu Muntean nu este singur in juriu...deci nu va hotari el singur ce filme se fac si ce filme nu se fac.
In al doilea rand nu stiu daca atunci cnad citeste scenariile stie si de ce case de productie sunt sustinute.
In al treilea rand si Saga Film si Multimedia Est au produs filme interesante deci daca se implica intr-un nou proiect, cred ca are sanse mari sa fie intr-adevar ceva ce merita sa vedem pe ecrane.
Nu in ultimul rand, Muntean este totusi unul dintre putinii regizori care a facut 3 lung-metraje in ultimii ani. Nu e chiar o cifra de aruncat pt cinematigrafia romaneasca, mai ales ca desi nu au fost neaparat geniale, filmele lui se pot numi cel putin interesante.

Dupa cum cred ca am mai spus, haideti sa facem noi scenariile perfecte si dup-aia sa ne plangem de modul in care e alcatuit juriul.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 23:08   #38
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by ricutza:
Dupa cum cred ca am mai spus, haideti sa facem noi scenariile perfecte si dup-aia sa ne plangem de modul in care e alcatuit juriul.

Pai ce, tie ti-ar placea sa faci scenarii perfecte si dupa aia sa te plangi in privinta deciziilor juriului?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 09 Aug 2008, 00:06   #39
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Ce glumã! Sã fim serioºi! Ce înseamnã scenariu perfect !? Nici pentru scenaristul însuºi scenariul sãu nu este perfect, darãmite pentru alþi scenariºti. Ar fi suficient sã ne limitãm la calificativul “scenariu bun”. Pentru aceasta ar trebui definit “filmul bun”. Dupã pãrerea mea, pe care am mai spus-o, filmul bun este un spectacol cinematografic în care nu se vãd actorii, ci personajele.
Dar sã revenim la realitate. Alcãtuind juriile din oameni implicaþi pânã peste cap în producþia de film, nu vom avea filme bune decât cu totul ºi cu totul întâmplãtor. Atâta timp cât 5 juraþi trebuie sã citeascã 200 de scenarii în 20 de zile, vom avea puþine filme bune. Eu ºtiu cã nu trebuie sã mãnânci toatã ciorba ca sã îþi dai seama dacã e stricatã, e suficient sã guºti. Dar dacã e bunã, nu e suficient sã guºti, trebuie sã mãnânci pe sãturate, ºi chiar sã mai revii, dacã se pune problema sã alegi 10 ciorbe din 200, pentru cã prima impresie poate sã te înºele.
Atâta timp cât nu existã niºte criterii de apreciere larg acceptate, juraþii se vor limita doar la scenariile “recomandate” de cineva. Aºa s-a ajuns în sesiunile anterioare ca un scenariu sã primeascã 2 de la unii membrii ai juriului, ºi 9 de la ceilalþi.
Ar trebui sã se înceapã cu desecretizarea, sã ºtim ºi noi cine ce notã a dat, cine ce scenarii a promovat de-a lungul timpului, dar…
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 09 Aug 2008, 11:50   #40
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Parca zicea proletar ca de data asta au 2 luni de citit, asa ca le ajunge, cu tot cu vacante si festivaluri.
S-avem pardon, Hirtia va fi albastra are un scenariu foarte bun, nu bun.
Chestia cu co-scenaristul e o aberatie. Co-scenarist inseamna scenarist cu merite egale cu ceilalti. Nu inseamna ca nu e in stare singur, ci ca, pentru a face un film si mai bun, a apelat la altii, lasind din orgoliile stupide, si a acceptat ca poate nu el are cele mai bune idei.
Cind scrii cu altii, iti spun din experienta, idealul e sa scrii cu unii cu care impartasesti aceeasi viziune, dar care sint mai buni ca tine pe alte zone, iar tu mai bun ca ei unde ei poate scirtiie. Nimeni nu se pricepe in mod egal si la poveste si la personaje si la dialog si la tot. Unii sint mai buni la structura, altii la poante, altii la personaje, altii la melodrama etc.
Eu am incredere ca RM va alege niste scenarii bune, nu stiu ceilalti cit se pricep efectiv la subiect. Si va alege din ce va avea, daca nu va avea scenarii bune, va alege din ce exista.
rocky is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells