Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Nov 2008, 12:16   #281
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Scuza-ma, eu am o abordare mai capitalista a afacerii. Daca filmele se dovedesc a fi profitabile, se vor gasi bani (mult mai multi decat da CNC-ul) si se vor face. Se scot carti (inclusiv traduceri costisitoare), fara mare ajutor de la stat. Iar la capitolul productie numerica, Hollywood-ul si Bollywood-ul baga cateva Europe in buzunar, cu stipendiile lor cu tot.

Nu zic sa nu se stranga bani pentru productie si sa nu fie fortati unii sau altii sa cotizeze, e o chestiune de responsabilitate si de solidaritate si de reprezentare. Dar felul in care sunt cheltuiti ACUM acesti bani pentru productie, mi se pare ineficace. In plus, interventia CNC-ului in piata distorsioneaza selectia naturala a filmelor. Mie nici macar nu mi-e clar ce doreste CNC-ul: filme de public (are doua criterii de evaluare a scenariului pe tema asta) sau filme de festival (daca ma uit cum sunt punctati regizorii)?

Dar mecansimul normal e altul. Pana la urma pana si Leon Negrescu intai a produs filmul, (dupa aia l-a furat si) abia la sfarsit l-a vandut. Am vazut de trei ori Restul e tacere, stiu sigur ca asta a fost mersul lucrurilor...

Chestia cu morcovul e exact asa cum spui, doar ca morcovul nu e atarnat in fata.
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 12:52   #282
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Dan Mihu:
Scuza-ma, eu am o abordare mai capitalista a afacerii. Daca filmele se dovedesc a fi profitabile, se vor gasi bani (mult mai multi decat da CNC-ul) si se vor face. Se scot carti (inclusiv traduceri costisitoare), fara mare ajutor de la stat. Iar la capitolul productie numerica, Hollywood-ul si Bollywood-ul baga cateva Europe in buzunar, cu stipendiile lor cu tot.

Am mai vorbit despre asta. La cati spectatori intra in sala (vezi topicul regizori premianti dar sali goale) nu se vor scoate in veci banii. Stiu vorba, mai bine il inveti pe om sa pescuiasca decat sa ii dai cate un peste in fiecare zi, dar chestia e ca el moare de foame azi si pana invata de foame o sa devina viermi numai buni de pus in carlig. Propui inca o perioada de tranzitie de cativa ani buni, cu productie zero, pana se vor aseza - daca se vor aseza - apele. Terapie de soc, ok, dar uita-te in jur: suntem in tranzitie de 19 ani si capitalismul dambovitean agonizeaza.
Cartile se fac cu mult mai putini bani si, meritul breslei, au capatat importanta in ochii publicului. Filmul nu, e inca distractie de balci pentru mase sau capitol dureros pentru cativa nebuni pasionati.

Originally Posted by Dan Mihu:
In plus, interventia CNC-ului in piata distorsioneaza selectia naturala a filmelor. Mie nici macar nu mi-e clar ce doreste CNC-ul: filme de public (are doua criterii de evaluare a scenariului pe tema asta) sau filme de festival (daca ma uit cum sunt punctati regizorii)?

cum e cu interventia asta a cnc-ului pe piata? dezvolta, pls.

Originally Posted by Dan Mihu:
Chestia cu morcovul e exact asa cum spui, doar ca morcovul nu e atarnat in fata.
Ba mie mi se pare cã tu vrei sã i-l vâri drept în dos bietului ºi peticitului realizator autohton pe care-l trimiþi în lume dupã lovele. Deocamdatã atârnã de bãþ, în faþã, ºi-l mai mânã încã.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 14:38   #283
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
dezvolta, pls

N-ar fi mult de dezvoltat, si la nevoie am putea continua discutia in alta parte, fiindca deja am monopolizat topicul. Din pacate insa, sentimentul meu este ca avem vederi ireconciliabile, nu am face decat sa discutam inutil in contradictoriu.

Ma supara doar ca imi sunt prost interpretate spusele, asa incat cred ca o sa iau o pauza. Dar nu inainte de a lamuri un lucru: eu nu propun nicio perioada de tranzitie cu zero productii. Pur si simplu refuz sa cred ca numai CNC-ul poate asigura finantarea productiilor de film in tara asta si numai in modul in care o face acum. Daca e asa, prefer sa imi iau papica (pixeli sau celuloid) de peste hotare. Oferta autohtona, cu circa trei-patru exceptii pe an, nu ma prea intereseaza. Si am senzatia ca nu sunt un caz singular.

Nici nu am prea inteles ce intelegi prin realizatori? Eu stiu de producatori, regizori si scenaristi. Realizator e sfanta treime intrupata intr-o singura persoana? Sper ca nu...
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 15:04   #284
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Nu te teme de monopolizat, oricine vrea sa intre in topic o poate face.
Ca sa nu mai interpretez prost spusele, te rog, expune tot programul tau referitor la cnc. Tot, de la un capat la altul. Poate tu mai adaugai cate ceva intre timp si imi scapa.
Eu nu interpretam ci pur si simplu mergeam la consecinta a ceea ce propuneai tu: daca tai bugetele de productie se ajunge la tranzitia aia, inevitabil. Ca nu poti s-o crezi, asta e. Sa fim realisti, totusi. Si mie imi pare rau de banii dati de cnc pe prostii, dar mi se pare ca trebuie sa elimini prostiile din schema asta, nu banii.

(Si nu, nu e sfanta treime: sunt regizori care pot fi si scenaristi, producatori care pot fi si regizori, regizori care sunt si scenaristi si producatori, simpli regizori, simpli scenaristi etc, combinari de 3 luate cate cate vrei. De aia am zis realizatori)
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 08 Nov 2008, 09:14   #285
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
In cinematografia romana numai Mos Nicolaescu poate fi producator, regizor, scenarist, actor si in toate genial... PAREREA LUI !
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   sendpm.gif
Old 08 Nov 2008, 10:03   #286
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
nu i-ar reprosa nimeni asta, ca a vrut sa fie de toate, daca era cum se crede el ca e.
Si Chaplin a fost scenarist, regizor, actor, producator, ba in unele filme compozitor si chiar cantaret, dar n-ai ce-i zice, era genial.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 07:00   #287
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Quote:
Note mici, note mari

La concursul nov-dec 2007, cu rezultate afisate in 2008:

Viata mea sexuala ----6,07
Afacerea Est ----------- 3,80
Ursul --------------------7,00

La concursul iulie-august 2008**

Viata mea sexuala --- 8,60
Afacerea Est ---------- 7,20
Ursul ------------------- 7,87

comisia 2007:
- Tudor Caranfil
- Cristina Corciovescu
- Florin Iaru
- Dorel Visan
- Calin Stanculescu

comisia 2008:
- Mircea Diaconu
- Copel Moscu
- Radu Muntean
- Irina Margareta Nistor
- Mihai Orasanu

Un calcul simplu, pt Afacerea Est: in prima sesiune, daca un membru macar ar fi dat 7 cat a luat in a doua sesiune, ceilalti 4 membri ar fi trebuit sa dea toti nota 3. Ce au avut cu el in 2007? Sau cat de mult si de in bine a schimbat scenariul de la o sesiune la alta? (oricum, ma bucur ca a luat si sunt curios sa vad ce iese)
Viata mea sexuala iarasi e un caz de studiat. Daca lua un 6 in 2008, cat a luat in 2007, ceilalti 4 membri trebuiau sa dea toti cate 9,25 ca sa se ajunga la 8,60. Sau o fi fost un mare consens?
-------------
** ca sã mai râdem: vedeþi cum la sesiunea din varã în unele documente CNC-ul îi zice "sesiunea iunie-iulie" în altele "sesiunea iulie-august" . Cum o mai scaldã ca sã-ºi mascheze tãrãgãnarea.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 09:48   #288
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
"Viata mea sexuala" este o piesa de teatru buna, scrisa de Cornel George Popa, absolvent de UNATC, regie film. Piesa a fost premiata la concursul de dramaturgie organizat anual de UNITER si a fost montata la Teatrul National unde se joaca de cateva stagiuni cu un oarecare succes.
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 12:11   #289
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by mafalda:
"Viata mea sexuala" este o piesa de teatru buna, scrisa de Cornel George Popa, absolvent de UNATC, regie film. Piesa a fost premiata la concursul de dramaturgie organizat anual de UNITER si a fost montata la Teatrul National unde se joaca de cateva stagiuni cu un oarecare succes.

Nu puneam la indoiala valoarea scenariilor. Evidentiam doar diferentele dintre note.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 12:22   #290
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Subiectivitatea juriilor! Ce vrei? Fiecare concurs e un concurs de imprejurari...
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 12:38   #291
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu e numai subiectivitatea juriilor, multe dintre scenariile pierzatoare sunt rescrise inainte de a participa la un alt concurs
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 12:41   #292
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Da! Multi modifica scenariile de la un concurs la altul!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 12:59   #293
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by mafalda:
Da! Multi modifica scenariile de la un concurs la altul!

ceea ce nu e deloc rau.
bine, cine are rabdare sa faca asta, bravo lui.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 13:00   #294
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
ok, dar de la 3.80 la 7,20 ...

(am zis deja ca nu pun la indoiala calitatea scenariilor si ca abia astept sa vad filmul lui Cobileanski? am zis)
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 13:04   #295
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
ok, dar de la 3.80 la 7,20 ...

(am zis deja ca nu pun la indoiala calitatea scenariilor si ca abia astept sa vad filmul lui Cobileanski? am zis)

da, si eu sunt surprinsa de aceste diferente.
oricat de mult ai rescrie, nu poti face din rahat, bici.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 13:14   #296
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Nu e rau sa rescrii un scenariu, dar trebuie sa stii unde sa te opresti cu rescrisul, ca poti sa strici si ce ai scris bine inainte!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 15:34   #297
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Proletar:
da, si eu sunt surprinsa de aceste diferente.

:shock:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 16:13   #298
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si noi suntem surprinse cä-i surprinsä Prolly.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 16:45   #299
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@redmen&pit

:lol:

poate ca eram in perioada aceea dificila...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 12 Nov 2008, 16:46   #300
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
"Surprinsele se þin lanþ."
Andreeu Marin, Operi Compleþi
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells