Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Nov 2008, 17:49   #261
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Cinemania:
totusi e vorba de Lynch

bine'nteles, de aceea spuneam ca ma refer anecdotic la povestea respectiva.
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 19:12   #262
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
a, da, ce nap is
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 20:29   #263
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Originally Posted by gionloc:
pai toate stau in picioare

Eu as baga mana in foc ca dialogul se schimba. De multe ori se mai schimba si structura dramatica. In cazurile fericite schimbarile de mai inainte nu se reflecta si in potenþialul de interes ºi impact asupra publicului autohton sau potenþialul de reprezentare artisticã ºi de public pe plan internaþional (mi-a placut cat de bombastic suna, de asta le-am citat integral; o mostra de autentica limba functionareasca de lemn). Sunt de acord insa ca subiectul este singurul care "sta in picioare" cu certitudine (Doamne-ajuta!).

Dar,

daca toate celelalte pot fi schimbate, de ce le mai evaluam? Nu e o ipocrizie? De ce nu dam premii (corectura: finantari) cum i-au dat banii lui Lynch cei de la Touchstone: pe incredere, pe idee, pe gargara, pe prestanta, pe charisma (sunt sigur ca se poate inventa un termen pompos si pentru asta).

PS: Cu toate acestea nota scenariului nu poate fi contestata, desi, dupa cum s-a mai spus aici, aceasta este singura realmente subiectiva din intregul proces de jurizare.
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 20:59   #264
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Nu e vorba cã e vorba de Lynch, ci e vorba cã nu e vorba de CNC ºi de România, aici e toatã treaba.
Voi reveni.
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 21:26   #265
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Dan Mihu:

daca toate celelalte pot fi schimbate, de ce le mai evaluam? Nu e o ipocrizie? De ce nu dam premii cum i-au dat banii lui Lynch cei de la Touchstone: pe incredere, pe idee, pe gargara, pe prestanta, pe charisma (sunt sigur ca se poate inventa un termen pompos si pentru asta).

Pai se cam dau asa, la categoria "proiecte de dezvoltare"; dar acolo sunt pestii mici.

Normal ca nota la scenariu e subiectiva: e posibil sa mergi cu scenariul de la "Citizen Kane" si sa nu iei. (am si auzit de o farsa facuta pe ideea asta, ma mai documentez si o zic).
Cred ca nu poate fi contestata pentru ca nu ar fi functional: ce s-ar intampla atunci? Aduni alta comisie, sa constate nedreptatea? Dar si comisia aia e subiectiva. Aduni publicul sa-ti citeasca scenariul? Cum?
Unde e judecatorul ala impartial si ne-subiectiv? Dumnezeu nu cred ca se implica. Nici macar Syd Field.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 21:56   #266
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Si atunci nu ar face mai bine CNC-ul sa bage banii in achizitie de filme gata facute (de producatori romani) si in distributia lor (nu neaparat prin cinematografe)? Macar stie exact pe ce da banii si daca merita sa-i dea. Pe topicul cu "regizori premianti - cinematografe putine" concluzia pe care am desprins-o eu a fost aceea ca frecventarea cinematografelor nu mai e la moda, din diverse motive. De ce nu finanteaza/realizeaza CNC-ul un site de tipul Hulu, Joost, un serviciu de genul Netflix sau un parteneriat cu un post de televiziune de profil (HBO Ro, Pro Cinema, TVR Cultural; care sa creasca pana la talia unui Arte TV, care are si el un Arte VOD)? Sa duca cinematograful la oameni. Hai, ca se poate, suntem in secolul XXI. Caravanele cinematografice au farmecul lor, dar cat o sa tina asta? O data e amuzant, a doua oara mai merg oamenii fiindca n-au ajuns la prima, dar nu cred ca e o solutie pe termen lung.
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 22:17   #267
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Cum pot fi mobilizaþi potenþialii spectatori ? Foarte simplu. De exemplu, publicând scenariile pe CineMagia ºi/sau Liternet. ªtiu cã aici or sã aparã pãreri vehemente pro ºi contra, dar vã asigur cã scorul ar fi zero la zero. S-ar face mai întâi o ierarhizare a titlurilor, în funcþie de lipiciul acestora, apoi o ierarhizare a sinopsisurilol, apoi ierarhizarea scenariilor. Dupã aceea, intervin comisiile de specialite. Dar nu un regizor, un actor, un operator etc. Ci comisia regizorilor, 5 bucãþi, comisia actorilor, 5, comisia operatorilor etc. ªi sã vezi atunci cum 5 regizori au 10 pãreri diferite, ºi cum trebuie sã ajungã la acelaºi numitor comun. Dar aceste comisii nu trebuie sã citeascã toate cele 200 de scenarii, ci în ordinea descrescãtoare a punctajului anterior, pânã îºi fac planul. Astfel nu mai e nevoie sã conteºti evaluarea scenariului. Desigur, criteriile de evaluare trebuie bine puse la punct, iar argumentaþia fiecãrui jurat pusã negru pe alb. Fiecare criteriu actual de evaluare trebuie despicat cel puþin în patru. De exemplu, la Subiect, ar trebui evaluatã originalitatea, dacã a mai fost abordat, când, cum, de cine, cu ce rezultat, cui se adreseazã etc. Scriu ce-mi trece prin cap acum, dar trebuie fãcutã o analizã amãnunþitã. Modificãrile în regulamentul CNC ar trebui sã fie de-a dreptul revoluþionare. Rolul regizorilor ºi al criticilor trebuie mult diminuat, deoarece aceºtia sunt extrem de subiectivi, de exemplu în importaþa subiectului într-un film. De aceea trebuie reintrodusã noþiunea de “scenariu literar”. Acesta este un text explicativ, cu dialoguri, scris de cineva care vede un film pe un ecran imaginar. Astfel, scenariul poate fi înþeles de orice cititor, potenþial spectator, ceea ce nu se întâmplã cu un decupaj regizoral. Dupã ierarhizarea scenariilor literare, în ordine descrescãtoare a punctajului, mai mulþi regizori se vor repezi asupra lor, vor face decupajul regizoral ºi concepþia, apoi producãtorii, apoi comisiile de specialitate vor decide care vor fi proiectele cinematografice câºtigãtoare. E grav ce zic eu ? Ce pãrere aveþi ?
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 22:48   #268
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Nu stiu daca e grav, pare insa foarte complicat si de durata. Destul de greu merge si asa, nu se respecta termenele la un concurs in 2 etape.
O problema cu publicarea scenariilor cred ca tine de copyright - intrucat nu-s deja filme, pot deveni o sursa buna de inspiratie pt ceva similar. Dar sa zicem ca se rezolva si asta cumva. Daca am inteles eu bine, primii care voteaza si ierarhizeaza scenariile sunt cei din "sala", publicul. Hm... Pe langa alte obiectii, as pune la indoiala ca acelasi public care vrea sa vada filme va vrea si sa citeasca scenarii (peste 200, cum spui). Ca trebuie sa le citeasca pe toate ca sa le ierarhizeze, nu? S-ar putea sa faca asta numai cei pasionati cu adevarat si atunci deja intervin afinitatile, prieteniile, idiosincraziile etc. Nu mai vorbesc de posibila frauda on-line aici asupra voturilor

In fine, poate e ceva aici dar imi pare complicat. Eu as fi multumit daca s-ar publica scenariile DUPA ce a trecut concursul, macar sa stim si noi ce si care si cum sta.

Sau mai bine ne-am dirija energiile ca sa scriem scenarii bune. Sa avem sertarele pline si atunci sa plangem. Ca si Van Gogh a putut picta sute de tablouri fara sa i se cumpere macar unu. (in seara asta imi tai urechea ) Acum pe bune, daca e cineva o valoare reala, nu cred ca nu va reusi odata si odata. Cititi cartea despre Tarkovski, cate trebuia sa indure de la un regim opresiv. N-a facut cate filme a vrut, dar a reusit sa se faca auzit, vazut, inteles, iubit. N-am auzit la romani de nici un Van Gogu in ale cinematografiei.

L.E.
Originally Posted by Dan Mihu:
Si atunci nu ar face mai bine CNC-ul sa bage banii in achizitie de filme gata facute (de producatori romani) si in distributia lor (nu neaparat prin cinematografe)? Macar stie exact pe ce da banii si daca merita sa-i dea.
Am mai vorbit de asta; sa continuam: filmele alea gata facute mi se par a fi blana ursului din padure. Mi-e teama ca, daca s-ar stabili ce zici, CNC-ul n-ar avea ce cumpara nici peste 5 ani. Tocmai aici e buba, ca nu se urneste caruta asta a productiei de filme autohtone fara sa puna cnc-ul (statul) umarul. Nu suntem singurii in Europa care o duc asa, de azi pe maine, la capitolul asta.
Si CNCul pe care il propui ar fi un fel de distribuitor de filme? Dar rostul lui nu e asta. Si tot cu bani de la stat, sau, ma rog, de la cei din domeniul audiovizual? Pai cu ce drept ar mai lua el taxa de la televiziuni? Ca sa ce? Sa difuzeze filme? Pai nu i-ar bate aia obrazul?
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 23:12   #269
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Eu as fi multumit daca s-ar publica scenariile DUPA ce a trecut concursul, macar sa stim si noi ce si care si cum sta.
Eu as fi multumit daca juriul CNC-ului ti-ar da pe un biletel motivatia punctajului, ca sa stii unde ai zbarcit-o. Altfel nu ai cum sa cresti... Cei de la HBO dau asa ceva tuturor finalistilor din concursul lor: partile bune, partile rele. Si chiar ajuta.

In rest, sa nu ne iluzionam: scenariile sunt doar un pretext pentru concurs. Nici un scenarist nu poate concura cu scenariul sau, de sertar sau de suprafata, daca nu are in spate un producator si, preferabil, un regizor - ambii cu cota. De fapt, este impropriu spus ca participa scenariul/scenaristul - asta e doar o aparenta. In realitate, casa de productie inscrie proiectul in concurs. Aviz amatorilor.
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 23:28   #270
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Si CNCul pe care il propui ar fi un fel de distribuitor de filme? Dar rostul lui nu e asta. Si tot cu bani de la stat, sau, ma rog, de la cei din domeniul audiovizual? Pai cu ce drept ar mai lua el taxa de la televiziuni? Ca sa ce? Sa difuzeze filme? Pai nu i-ar bate aia obrazul?

1. Rostul nu l-a dat Sfantul Duh. Daca toaca banii degeaba, poate ca e mai bine sa i se ia rostul actual (care o fi ala?) si sa i se dea altul.

2. Televiziunilor li s-ar putea lasa optiunea sa produca filme de cinematograf ele insele sau sa vireze sumele ca si pana acum la CNC. Eu, daca as fi televiziune, as prefera sa produc. Si CNC-ul ar avea ce sa cumpere.

3. "Blana ursului" s-au dovedit a fi tocmai proiectele stipendiate pana acum (cu exceptiile de rigoare), care nu sunt nici succese de casa, nici de critica, in marea lor majoritate. Din pacate. Bataia pestelui e pana iei banii, dupa aia poti face orice din proiectul ala. Macar daca CNC-ul ar da o parte din bani la sfarsit, cand vede ce a iesit. Sau sa nu-i dea, daca nu-i place. Dar CNC-ului ii place sa ia teapa dupa teapa. Ca n-o ia pe banii lui. Ci pe ai lui Sarbu, Voiculescu, Vantu si ai tuturor amaratilor din tara asta care cotizam volens-nolens la abonamentul TVR. Nu mai zic de noi astia care cumparam DVD-uri sau mergem la cinematograf, intrucat curentul de opinie pare sa indice ca romanii fura de pe torrente si atat.
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 23:29   #271
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Eu zic asa, la modul general: daca esti atat de genial incat sa poti scrie un scenariu beton, poti fi suficient de inteligent incat sa te descurci si cu celelalte. "Te descurci" nu in sensul negativ.
Un regizor bun va veni in limba dupa scenariul tau, casa de productie bine cotata la fel. E un interes reciproc aici.
Aranjamentele care se fac acum functioneaza pana la proba cu ecranul, cand isi iau papara binemeritata. Sau suspinam si noi dupa un aranjament de asta?
Cum poti spune ca scenariul nu conteaza, ca e un pretext?
Am avut ocazia sa citesc mai demult scenariul la Filantropica inainte de a deveni film si, crede-ma, eram convins ca va deveni un film exceptional. Chiar daca nu era vorba de Nae sau de casa de productie x. Filmul ERA ACOLO, in text. Si era bine.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 23:38   #272
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Eu n-am spus ca scenariul nu conteaza. Doar ca degeaba ai un scenariu genial, daca nu ai producator si regizor. Pur si simplu nu te poti inscrie la concurs ca scenarist.

Partea cu venitul in limba m-a distrat copios. Ii si vad...

Acum serios vorbind, noi nu de oameni geniali ducem lipsa (la o populatie de 20 de milioane nici nu ma astept sa fie prea multi), nici de scenarii geniale (totul e subiectiv, chestiile geniale s-ar putea sa aiba un public extrem de redus... numeric vorbind), ci de normalitatea unor proceduri care sa ofere rezultate.

Ati contabilizat in alte topicuri succesele romanesti ale ultimilor 18-19 ani. Nu e trist? Nu ar trebui sa schimbam ceva in mod fundamental?
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 23:48   #273
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Dan Mihu:
Ati contabilizat in alte topicuri succesele romanesti ale ultimilor 18-19 ani. Nu e trist? Nu ar trebui sa schimbam ceva in mod fundamental?

Da, trebuie schimbat fundamental:
- trebuie o scoala adevarata de film
- trebuie stimulati scenaristii valorosi sa scrie iar cei promitatori sa evolueze
- trebuie educat publicul
- trebuie schimbata imaginea romanului asupra filmului romanesc
- trebuie asanat cnc-ul (dar nu prin transformarea lui intr-un distribuitor, sorry)
- trebuie un dram mai mult de protectionism pentru productii autohtone
- trebuie eliminata conceptia de "monarh pe viata" in cazul realizatorilor, dinozauri sau nu
- trebuie o critica si o istorie de film competente

am scris cum mi-a venit la index, or mai fi.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 00:21   #274
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Dacã Filantropica nu era scris de Nae, nu-l citea nimeni. Aici e problema. Pe de altã parte, trebuie sã admit ºi eu cã scenariile prezentate la CNC sunt incredibil de subþirele. Apar cu sutele, dar, în realitate, la fiecare ediþie participã aceleaºi. ªi totuºi, câteva, sunt convins cã sunt foarte bune, dar nu ajung sã fie citite de juraþi. Selecþia, dupã cum mi-o imaginam eu, nu este aºa de complicatã, þinând cont cât de slabe sunt scenariile, iar toatã treaba poate dura ºi un an. De ce nu?!
Uitaþi-vã la observaþiile fãcute scenariului meu ULTIMUL VIRGIN ªI REVOLUÞIA ÎN DIRECT. Sunt exact ca la CNC. Rezultã cã scenariul nu e scris bine. Nimeni nu a spus cã nu e bun, pentru cã nimeni nu l-a citit integral. Apoi, ar trebui sã explice de ce n-ar ieºi un film bun dupã acel scenariu, cum ar fi afectatã valoarea filmului de modul de scriere/redactare. Dupã pãrerea mea, un film bun este un spectacol cinematografic în care se vãd personajele, nu actorii. Un scenariu bun trebuie sã creeze premisele acelui spectacol. Sunt de acord cã nu avem 30 de scenarii bune pe an, dar putem avea 15.
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 00:28   #275
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
De acord. Cat priveste partea cu "distribuitorul", am mai spus si in alta parte ca nu trebuie absolutizat acest punct de vedere, decat de dragul rationamentului. Nu imi doresc transformarea integrala a CNC-ului in asa ceva. Dar deocamdata acest organism stimuleaza furibund (pastrand scara natiei) productia fara sa se intereseze (practic) ce produce, daca are public si unde se distribuie ceea ce produce el. ("Produce" in sens economic, nu cinematografic.) Nu mi se pare sanatos, nici rational.

Acum despre schimbari... E buna lista ta. Dar si schimbarile astea trebuie sa fie facute de cineva. Cine crezi ca are interes sa le faca? Publicul - care ar beneficia de filme mai bune? Hm. Regizorii si producatorii? Ha. Te ocupi tu sau eu? Sa nu-mi spui ca e tarziu si vrei sa mergi la culcare. :oops:
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 00:59   #276
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Dan Mihu:
Acum despre schimbari... E buna lista ta. Dar si schimbarile astea trebuie sa fie facute de cineva. Cine crezi ca are interes sa le faca? Publicul - care ar beneficia de filme mai bune? Hm. Regizorii si producatorii? Ha. Te ocupi tu sau eu? Sa nu-mi spui ca e tarziu si vrei sa mergi la culcare. :oops:

Daca te ocupi tu de schimbat CNC-ul, ma ocup eu de restul. Dar daca zici: CNC-ul asta tot cheltuie banii de pomana, ia sa-i dea pe altele, nu stiu daca facem echipa. Nu vad o solutie la a creste cinematografia romaneasca prin ce propui. E aproape egal cu a spune: daca tot da primaria bani aiurea pe borduri, n-ar fi mai bine sa mi-i dea mie?
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 02:25   #277
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
E aproape egal cu a spune: daca tot da primaria bani aiurea pe borduri, n-ar fi mai bine sa mi-i dea mie?

Nu e chiar asa. Eu nu spun ca primaria da bani aiurea pe borduri. Ne trebuie (si) borduri. Dar primaria da bani unor oameni sa construiasca borduri si apoi bordurile alea sunt fie prea urate, fie prea fragile incat trebuie sa le arunce, respectiv sa le puna in vitrina si sa comande altele. Si tot asa. Dar primaria nu are, nu a avut si (in stilul asta) nu va avea niciodata suficiente strazi pentru cate borduri cere de la producatori.

Cat ma priveste pe mine, nu imi aduc aminte sa fi cerut personal bani CNC-ului in niciun topic. Dimpotriva, am sugerat ca - la limita - sa nu se mai acorde bani deloc productiei si sa se bage in re/constructia de sali si in regandirea sistemului de achizitie si proiectie din cinematografele de stat. Multi au luat insa acest exercitiu de imaginatie tale quale. Pacat...
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 09:05   #278
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Aia cu "decat sa risipiti banii mai bine mi-i dati mie" era o gluma, un echivalent fantezist la ceea ce spuneai tu sa faca cnc-ul: decat sa-i cheltuie pe filme proaste mai bine sa-i bage in cinematografe si achizitii de filme gata facute.

Evident ca iti spui, vazand "Si totul era nimic" sau Azucena: mai bine foloseau banii astia la ceva util. E normal sa gandesti asa. Dar si mai normal ar fi sa gandesti: decat sa dea banii aia pe asa prostii de film mai bine i-ar da pe facutul unor filme bune. Asta mi se pare o gandire justa.

In conditiile in care se produc cu chiu cu vai 5 filme pe an, tu zici: sa nu se mai faca niciunul. Nu-s de acord.

Eu cred ca tot ce zici tu aici, mai sus (cinematografe mai bune, achizitii de filme etc) ar putea/trebui sa intre in atributiile cnc-ului, doar ca devin realizabile atunci cand vor exista mai multi bani. Foamea cea mai mare e la nivel de productie. CNC-ul ar vrea sa se mandreasca cu filme bune (o si fac, uite ce tam-tam fac cu 432) ca sa-si justifice existenta, rostul lui pe pamant (care e acela de a sprijini cinematografia autohtona).

Ca treaba se impute si lasa loc si unor dejectii sa apara, aici e buba. Ca se justifica prin 432, dar le scapa cate un Dincolo de Ambelito rau mirositor.

Ce vrei tu e sa muti cursorul finantarilor dintr-o parte in alta, sa reduci drastic productia si sa finantezi exploatarea. La asta zic "pas".
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 10:10   #279
Dan Mihu
Senior
 
Dan Mihu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 43
Filme se gasesc. Crezi ca cinefilii din tara nu s-ar fi dus la o gala cum a fost cea de la Studio - cu cele mai bune filme romanesti? S-ar fi dus, dar n-au unde si nici cu cine. (Habar n-am cine se ocupa de exploatarea cinematografelor de stat, dar respectivul face o treaba de toata jena.) Si nu vorbesc doar de 10 filme. Cred ca din intreaga cinematografie autohtona s-ar gasi chiar si 50 de productii onorabile, mai vechi si mai noi, pentru toate gusturile. Multi tineri din ziua de azi (repet, nu ma refer strict la Bucuresti), nu au avut ocazia sa vada filme romanesti de arta dinainte de 1989 (stiu, unele s-au difuzat pe anumite posturi TV, dar servite cu felii de reclama, pe cat de consistente, pe atat de indigeste). Crezi ca nu i-ar interesa? Eu zic ca da. Crezi ca ii intereseaza pe cei de la CNC ce ii intereseaza pe spectatori? Eu zic ca nu. Desi probabil ca si-ar scoate banii. Si ei, ca distribuitori, si autorii filmelor, care ar avea astfel capacitatea sa se gandeasca si la alte proiecte noi. Public sa fie, ca filme se vor face. Sau putem lasa lucrurile "sa mearga si-asa". (Vorba bancului: De ce se saluta pionierii cu "Tot inainte!". Pentru ca tot inainte era mai bine.)
Dan Mihu is offline   sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 11:31   #280
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
De acord sa se faca SI asta, si sa se ocupe CNC-ul de ea.
Ar fi un proiect in plus, peste ceea ce are el in principal de facut.

Dar mie mi se pare ca nu intelegi un lucru: daca nu ar exista acel fond al cinematografiei, din care inca se mai pot face un film-doua, noi n-am mai fi aici, pe forum, dezbatand cu mare arta despre una despre alta si-n probleme cinematografice incercand a fi isteti. Ne-am vedea de joburile noastre lasand dracului toate problemele legate de cinema. Vorbesc de cei care spera sau chiar apuca sa faca film.

Daca morcovul ala agatat inainte-ne de catre CNC n-ar mai exista, n-am mai misca nimic. Am pune cruce si gata. Faptul ca exista inca posibilitatea sa faci film (pentru ca din fonduri independente stii cum e) ne mana inainte.

Ecuatia e simpla: apar bani ca sa se faca filme? apar din colturile unde stateau ascunsi posibilii sau inchipuitii realizatori. Dispar banii, dispar si aia. De ce crezi ca in Italia, in Franta sau chiar in statele comuniste productia a fost debordanta (nu de calitate vorbesc, ci de numar)? La adapost de intemperiile financiare, fara grija zilei de maine, omul isi gaseste tihna si rostul sa se gandeasca si la filme, arta etc.
Iar tu vrei sa-i tai si macaroana aia prin care abia mai respira, crezand ca astfel va avea de castigat cinematografia.
Led-Ze-Pencil is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells