Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2008, 08:38   #1
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Concurs CNC - 2008

Cred cã e cazul sã creãm alt topic, deºi am postat ºi pe cel referitor la concursul CNC din 2007. Cineva poate ºterge mesajul de acolo, pentru cã am sã-l postez ºi aici.
Se pare cã anul acesta va fi doar o sesiune a concursului de proiecte cinematografice.

În ziarul Gãndul din 12.03. scrie cã din cele 16 contestaþii, 8 au fost admise, deci au primit finanþare încã 8 proiecte.

http://www.gandul.info/arta/inca-3-m...l?3940;2445764

Halal comisie, halal Concurs Naþional !
Unii au participat „la secret”, pânã ºi titlul scenariului a fost eliminat, iar alþii au câºtigat la lumina zilei. Aº fi foarte curios cum s-au desfãºurat lucrãrile comisiei de rezolvare a contestaþiilor. Eu tot speram sã punã altcineva aceastã problemã, de aceea am încercat sã scot acest topic mai la luminã, dar vorba unui user:
„cei care castiga, nu pot comenta decat daca au ajuns la un anumit statut care le permite sa ia atitudine.
cei care s-au saturat sa nu castige vor fi critici inversunati ai sistemului.
cei care sunt undeva la mijloc vor fi evazivi...„
Unde sunt jurnaliºtii care se bat cu pumnul în piept pentru „dreptul la informare”? De ce n-a obligat nimeni CNC-ul sã publice pe site-ul sãu situaþia fiecãrui concurs organizat? Sã ºtim ºi noi, plãtitorii de taxe ºi impozite, ce scenarii au fost promovate ºi de cãtre cine, ºi ce s-a ales de ele.
Eu am pus ºi pe acest topic problema separãrii etapei de selecþie a scenariilor de etapa evaluãrii producãtorilor ºi a mai pus-o cineva, dar scenariºtii independenþi nu sunt uniþi, ºi nici presa nu-i sprijinã. Am pus problema ºi la Ministerul Culturii ºi Cultelor ºi am primit un rãspuns de-a dreptul uluitor:
„Nu considerãm cã se produce vreo discriminare în acest mod de jurizare , din contrã. Faptul cã dvs. nu aþi putut participa la concurs pentru cã nu aþi avut producãtor nu este ca rezultat al legislaþiei existente ºi nici a prevederilor Regulamentului de concurs.”
Rezultã cã eu, „din contrã”, sunt favorizat cã nu pot participa la concursul CNC, nu discriminat. Nu mi s-a spus cui se datoreazã aceastã situaþie, dacã nu legislaþiei existente ºi regulamentului.
Dacã acest concurs ar fi fost organizat de o instituþie privatã ºi ar fi fost mai multe astfel de instituþii, m-aº fi prezentat la cea al cãrui regulament mi-ar fi convenit. Dar CNC este o instituþie a Statului ºi eu sunt plãtitor de impozite al acestui Stat. Statul Român trebuie sã susþinã filmul românesc prin esenþa acestuia, scenariul. Banii trebuie alocaþi scenariului, nu scenaristului, nu producãtorului, chiar dacã vor fi folosiþi de producãtor. Producãtorul trebuie selecþionat ºi tras la rãspundere, astfel încât banii Statului sã fie investiþi cât mai eficient.
Se invocã reglementãrile Europene. Probabil cã în alte þãri se face o evaluare obiectivã a proiectelor, dar nimeni nu ne poate impune sã nu separãm etapa evaluãrii scenariilor de etapa evaluãrii producãtorilor. Eu tot nu înþeleg de ce producãtorii se opun evaluãrii separate a scenariilor. Oricum nu ar avea nimic de pierdut. Sau poate cã da, riscã sa aparã un scenariu independent mai bun decât al lor. Cã nu organizeazã concursuri proprii de scenarii, este evident de ce. Le au pe ale lor, iar pe de altã parte, ar fi inutil, pentru cã gusturile comisiilor CNC sunt imprevizibile. Pentru cã despre gusturi e vorba, în lipsa unor criterii clare de evaluare. Pe de altã parte, membrii comisiei de jurizare nu trebuie sã aibã absolut nicio legãturã cu scenariºtii, regizorii sau producãtorii care participã la concurs. Este aberant sã se facã selecþia acestora dintre cei propuºi de participanþi. Dacã fiecare participant ar avea în comisie pe cineva pe care l-a propus, tot ar fi ceva, dar din comisie nu vor face parte decât cel mult 5 membri.
Tot în Gândul citeam: “Cristian Mungiu, Tudor Giurgiu, Cristian Comeagã, Radu Gabrea, Eugen ªerbãnescu, Vlad Pãunescu sunt doar câþiva dintre participaþii la o dezbatere publicã unde a fost discutatã…” Îmi vor susþine aceºtia interesul meu? Nu, îl vor susþine pe al lor.
Mã opresc aici, cã m-am enervat!
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 10:34   #2
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Dar este foarte clar de ce nu se doreste o asemenea separare. Le e teama, fiindca stiu ca:
a. multe dintre scenariile lor pot fi desfiintate, fiindca nu sint in regula dupa criteriile profesioniste
b.comisia e subiectiva si nu-si permit sa nu cistige, daca asa si-au facut ei planul. Unii dintre ei, asta e adevarul, au salarii de platit si familii ale angajatilor de intretinut.

Din pacate, vina nu e neaparat la producatori, ci la scenaristi. Ei sint cei care se lasa calcati in picioare si zic saru-mina la orice li se ofera.
De-asta nici nu au nici un drept.
Insa, in vreo 50 de ani, ca sa fiu optimist, poate se va infiinta si la noi un sindicat autentic al scenaristilor. Pina acum, ei sint membri la gramada in sindicate care exista mai mult pe hirtie, laolalta chiar cu cei care le incalca drepturile.

Daca nu se lupta fiecare pentru drepturile lui, si daca ceea ce a cistigat nu face public, ca sa se stie ca exista un precedent, sa profite de el si altii, nu se va reusi niciodata nimic.

Cit despre jurii, nu cred ca avem ce face. De unde sa iei 5 oameni care sa fie profi pe film dar sa nu cunoasca pe nimeni? Eu stiu citeva persoane care n-ar face jocul nimanui, dar astea n-o sa intre niciodata in jurii si comisii.

Daca esti scenarist si vrei sa faci film, incearca intii afara. Dupa ce reusesti ceva afara, vei gasi suport si in tara.

Insa, ca sa inchei totusi optimist, eu cred ca daca esti bun va veni si vremea ta. De unde atitea proiecte cu care sa umple spatiul macar pentru cota parte de proiecte nationale, si cu care sa se imbogateasca sa ia si producatorii? La un moment dat, cind ii vei suna, iti vor raspunde: ia da sa citesc. Si daca ii prinzi cu subiectul, poate ca ii va interesa, sa stii ca sint si ei oameni, la urma urmei, fiecare vrea sa se simta generos.
rocky is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 12:01   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by rocky:
Eu stiu citeva persoane care n-ar face jocul nimanui, dar astea n-o sa intre niciodata in jurii si comisii.

msi :oops:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 11:59   #4
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Dragi laureati, care aveti azi puterea de a schimba soarta filmului romanesc, va rog folositi-o. Puterea nu o veti avea toata viata, si e bine sa faceti ceva important cu ea, si pentru ceilalti, dar si pentru voi, mai tirziu.

Cred ca trebuie neaparat sa schimbati regulamentul cnc actual, in ceea ce priveste creditele de dezvoltare a proiectelor. Asa cum este acum, este o idiotenie maxima, care pur si simplu ne impiedica sa avem o industrie sanatoasa.

Nu e normal ca scenaristul sa dezvolte un proiect (munca grea, de maxima raspundere si consum psihic dar si fizic, calculatorul te omoara daca stai mai mult de citeva ore cu ochii in ecran pe zi) si pe urma, daca proiectul nu cistiga concursul, sa trebuiasca sa dea banii inapoi. E o aberatie, nu ai cum sa fii creativ daca stai cu sabia lui damocles deasupra capului. Nu scrii bine decit daca esti relaxat financiar. Va spun din experienta mea si a altora. Vezi si cazul razvan radulescu, care a scris pe bani toata viata lui, dupa marfa si banii. Si iata unde a ajuns, si odata cu el, si noi.

Un scenariu bun nu se poate scrie in pauzele de prinz la o alta slujba. E o munca fulltime, si trebuie sa ai bani de mincare, tigari, cafea, alcool, (mai departe completeaza fiecare). Cind cumperi o piine de la magazin, nu o iei, o gusti si pe urma o dai inapoi. Asa e si cu scenariul, cineva a facut acea munca, trebuie sa i-o platesti.

In loc sa se arunce banii pe atitea filme proaste, care nu atrag nici 3 spectatori si pe urma sint bagate sub covor, e mai logic ca statul sa investeasca in continut. Tot ce nu a iesit nu a iesit, in 90 la suta din cazuri, din cauza scenariilor sub orice critica, scenarii care n-ar fi trebuit sa treaca in veci de furcile caudine ale cnc.

Fara scenarii profesioniste, scrise de profesionisti sau amatori in curs de a se profesionaliza, nu vom avea industrie, ci doar citeva accidente, mai mult sau mai putin fericite.

Nici in alte tari, banii de dezvoltare nu se mai cer inapoi. De ce sa nu le urmam exemplul? Oare de ce ei au industrie si noi nu?

Acesta trebuie sa fie riscul, dar si raspunderea cnc. Asa, va fi nevoit sa se implice si intr-un soi de licitare de proiecte pentru producatori, pentru cazurile in care scenaristii sint brici, dar nu au gasit sau nu stiu unde sa caute producatori.
Daca proiectele nu se fac, nu e nimic. Ele au ajutat la profesionalizarea unor oameni, care nu au cum sa nu fie de folos mai tirziu.

Daca scenariile sint bune, se vor face filme bune si vor avea de lucru zeci de echipe de filmare, iar producatorii vor incepe sa faca bani. Intii cu tiriita, si pe urma bani adevarati.

Daca veti reusi sa obtineti asta, veti avea parte de respectul scenaristilor si nu numai, pe viata.
rocky is offline   sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 23:26   #5
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Dragã Rocky,
Eu am pus problema mult mai realist. Cum îþi imaginezi c-ar plãti cineva, fie ºi CNC-ul, din banii statului, adicã ai nimãnui, dar de fapt ai noºtri, niºte indivizi care ar tot scrie la scenarii, doar aºa, ca sã-ºi facã mâna ?! Sau glumeai ?! “Dezvoltarea de proiect”, dupã pãrerea mea, trebuie desfiinþatã. Sã-ºi scoatã scenariºtii din altã parte bani pentru þigãri, cafea ºi alcool. La un scenariu nu se lucreazã 16 ore pe zi, atunci când ºtii ce ai de spus. Scenaristului nu munca trebuie sã i se plãteascã, ci talentul ºi inspiraþia. Poþi sta ºi 25 de ore pe zi la calculator, inspiraþia s-ar putea sã te caute prin altã parte. Pot sã dau exemple din experienþa altora, dar ºi dintr-a mea. Mungiu, de exemplu, a scris 432 în douã luni. Pot sã-þi dau un scenariu scris în 7 zile care a luat un premiu naþional.
Eu am înfiinþat acest topic pentru cã se scufundase cel referitor la ediþia dec 2007. Speram sã se punã la modul serios problema regulamentului. Se discutã inutil despre corupþia CNC ºi a comisiilor, pentru cã, de fapt, nici nu este vorba despre corupþie. Nimeni nu poate dovedi nimic. Este vorba de lipsa de transparenþã în negura regulamentului. Eu nu cred cã se duce producãtorul sau regizorul la un membru al juriului cu geanta cu bani pentru a-i promova creaþia. Juratu’ doar ºtie, întâmplãtor, care scenariu al cui este, ºi doar pe acela îl citeºte, ºi-l gãseºte, fireºte, foarte bun, de nota 10. Sau 9, ca sã nu batã la ochi. Dupã care, celelalte scenarii primesc 2, necitite, cã nici n-ar avea când. Astfel intrã în producþie scenarii cu nota 3,35. Da’ intrã! Poate cã e un scenariu de 9 care a primit pe nedrept 4 de 2, sau un scenariu de 2 care a primit pe nedrept un 9. Problema este câte scenarii cu adevãrat foarte bune au rãmas necitite.
Topicul are destui vizitatori, dar puþini intervin. Chiar s-au resemnat toþi ? Sergiu Puiu mai trãieºte? Pãcat cã s-a luat în colþi cu moderatorii…
Dacã vom relua discuþiile abia când se va anunþa noua ediþie a concursului CNC, va fi prea târziu.
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 10:31   #6
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Nu glumeam deloc. Si sint foarte realist. Daca nu platesti scenaristul, adica nu il respecti, nu ai ce sa ii ceri.
Mi se pare mult mai fezabil sa dea bani cnc-ul din banii nostri, si ai mei si ai tai, pentru niste oameni care sa dezvolte un proiect bun, oameni care sa fie limpede ca sint talentati (asta se vede din prima in orice scenariu), decit sa arunce de o suta de ori mai multi bani pe proiecte proaste.

Sigur, atunci va fi bataia pestelui la dezvoltare proiecte, va fi greu de trecut concursul, dar eu cred ca e singura solutie.

Scenarist - nu este egal scriitor de duminica, ci scriitor nerecunoscut ca atare.

Daca esti scenarist cumva si gindesti asa, e trist.
Este jignitor sa spui sa isi ia scenaristul bani de trai din alta parte, dar sa iti faca tie treaba macar de nota 8. De unde sa si-i ia? Nu e normal sa si-i ia din meseria lui?
rocky is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 11:31   #7
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by rocky:
Este jignitor sa spui sa isi ia scenaristul bani de trai din alta parte, dar sa iti faca tie treaba macar de nota 8. De unde sa si-i ia? Nu e normal sa si-i ia din meseria lui?

Permite-mi sa nu fiu de acord.
Poate din cauza ca asa sunt eu, mai proletar, si nu-mi plac banii primiti aiurea.
Mi se pare corect sa traiesti doar din scris (asa cum fac si eu la ora actuala), dar nu exclusiv de pe urma scenariilor finantate de catre CNC.
Poti imbina colaborarile la diverse ziare, televiziuni, cu banii veniti in urma unui scenariu castigator la CNC.
Nu-mi place spiritul asta aparent boem, de a freca menta jumatate de an pe 100 de milioane primiti pentru dezvoltarea unui proiect. Dupa cum mi se pare aiurea ca acesti bani sa fie inapoiati in totalitate CNC-ului in caz de nereusita a proiectului.
Cauta si gaseste un sponsor generos care sa creada in ideile tale, dar statului nu-i poti cere sa iti asigure o astfel de renta.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 11:41   #8
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Tu chiar crezi ca iti ajung banii de dezvoltare dati de statul roman, si ca poate cineva trai doar din scenarii?
Evident ca trebuie sa le combini.
Problema de care eu m-am lovit de multe ori e ca lumea are o boala mare pe scenaristi, i se pare ca astia freaca menta si vor doar bani, pentru ca au, nu stiu de ce, impresia ca niste foi de hirtie pe care sint niste personaje care vorbesc cum vorbesc si eu cu tine nu au de ce sa coste bani, ca pot si ei sa faca asta.
Macar noi sa stim adevarul. Scenaristul e cel mai important om din spatele filmului. Nu se vede, dar se simte al naibii pe ecran.
Stiu, multi regizori et co zic: adica de ce sa le dau eu bani la astia? Daca eu muncesc la reclame sau la cine stie ce emisiuni de rahat sau trebuie sa fac frumos la tot soiul de sponsori, cum o sa le permit la astia sa se creada mai cu mot?
Eu nu zic ca scenaristul trebuie adulat, ci tratat de la egal la egal. Inclusiv financiar. In america, e si mai si. Scenaristul cistiga uneori chiar mai mult decit regizorul. De ce oare?
rocky is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:05   #9
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
rocky,
nu neg importanta scenaristului.
si mai stiu cat de umilitor e sa astepti sa-ti vina niste bani care ti se cuvin, dar care intarzie din motive de neinteles.
tocmai de aia nu trebuie sa te bazezi doar pe ei.
e mai sanatos sa ai o zi de avans si una de chenzina, la orice tip de institutie, n-are importanta.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:26   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ma surprinde pozitia lui proletar, e ca si cum i-ai cere (pastrand proportiile) lui Picasso sa lucreze 8 ore la fabrica de clei si seara, dupa paella, sa-ti tranteasca o domnisoara din Avignon sau o Guernica. Punem pariu ca s-ar fi bagat in pat sa prinda puteri pana dimineata?

Mecenatul institutionalizat e cea mai buna solutie pentru scenaristica. Scenaristul trebuie sa se detaseze de sacaielile zilnice pentru a putea scrie. S-o faci in pauza de masa mi se pare pur si simplu trist si handicapant.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:39   #11
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
stefan,
se poate scrie si dupa 8 ore de lucru in alt mediu decat cel creativ.
heinrich boll era functionar de banca in momentul in care a luat Premiul Nobel.
nu ai nevoie de concedii prelungite pentru a scormoni ceva interesant.
inspiratia iti poate veni oriunde, in lift, in autobuz, la coada.

fac precizarea ca, intr-adevar, in momentul in care incepi sa ai anumite rezultate in ceea ce priveste proiectele tale, e normal sa emiti pretentii financiare la un nivel care sa-ti asigure o existenta independenta.
dar pana atunci, nu le poti spune oamenilor: dati-mi banii inainte, ca va scriu eu un scenariu misto.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:56   #12
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu te contrazic
dar pozitia ta, aplicata la un doctor (ca tot ne lungim la MDL) ar suna cam asa: "pacientul are pneumonie, da' nu-i dau antibiotic, ca se vindeca si cu aspirina. Ala de luna trecuta s-a vindecat."

Psihologia "se poate si asa" e din nou in actiune? Pacat...

si nu e deloc necesar ca scenaristul sa fie o valoare confirmata/premiata pentru a avea acces la fonduri. Daca proiectul sau suna bine, de ce sa nu primeasca bani pentru a-l dezvolta in liniste?

Este a n-a oara cand imi dovedesti pesimismul tau feroce
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 13:04   #13
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Proletar:
stefan,
se poate scrie si dupa 8 ore de lucru in alt mediu decat cel creativ.
heinrich boll era functionar de banca in momentul in care a luat Premiul Nobel.
mi-am adus aminte de o anecdota din viata lui H Boll:
omu' era functionar de banca si se duce si el la seful sau sa faca o cerere pt cateva zile libere, ceea ce nu facuse niciodata pana atunci, fiind un tip f modest si retras, la care seful il intreaba la ce-i trebuiesc acele zile, iar Boll ii raspunde f intimidat: tre sa plec la Stockholm sa-mi ridic Premiul Nobel....
:w00t:
marx is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 13:04   #14
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by StefanDo:

Este a n-a oara cand imi dovedesti pesimismul tau feroce

M-ai inteles perfect.
Din pacate pentru mine
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 16:33   #15
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Eu mi-aº fi dorit sã discutãm despre concursul CNC, regulament ºi altele. La topicul “Cum sã ajungi scenarist profesionist” se discuta destre pipiþele de la Ghiºinãu. Ce ar trebui fãcut pentru a ne pãstra… on topic ?
Vin din acel topic cu o concluzie, poate ne oprim aici ºi discutãm despre concursul CNC. În România nu a existat, nu existã, nu va exista ºi nu cred eu cã e nevoie sã existe scenariºti profesioniºti. Pe de o parte. Pe de altã parte, un scenarist trebuie sã aibã foarte multã experianþã de viaþã. De viaþã adevãratã, pe care sã o împrumute personajelor sale. Or, personajele sale nu vor fi scenariºti, decât f f f rar. Se mai vehiculeazã o aberaþie: sã promovãm scenariºti tineri. Parcã suntem la fotbal. Tinereþea ºi bogata experienþã de viaþã nu prea se au bine. Experienþa scenaristicã este altceva. Virtualul scenarist trebuie sã-ºi traiascã propria viaþa, apoi, dacã a acumulat suficient, poate deveni scenarist profesionist. Dar nu în România ºi nu… de lung-metraj. Nici de documentare nu se poate în România.
Comparaþia scenaristului cu pictorul nu îºi are rostul. Pictorul nu ia bani în avans de la CNC. Cu medicul, nici atât ! Replica , poanta cu Premiul Nobel este excelentã ºi… realã. Atitudinea Proletar-ului nu este pasimistã, este corectã ºi realistã.
Ca sã aibã rost discuþia spre care ne împinge Rocky ar trebui sã lãmurim ce înseamnã “proiect bun”, atâta timp cât n-am stabilit ce este un “scenariu bun”, ºi nici mãcar ce este un “film bun”. ªi nu vom stabili niciodatã.
Rocky îºi pune problema dacã sunt scenarist. Atâta timp cât nu am un scenariu devenit film, sunt doar scriitor de scenarii. Dar nu aici e tristeþea. Tristeþea este cã nu am un producãtor ºi, ca urmare, sau invers, nu am un regizor pentru un scenariu care a câºtigat un concurs naþional. Ca sã intru la Concursul CNC producãtorii îmi cer sã plãtesc eu taxa de participare de 5 – 6 milioane. Aº plãti-o, dacã etapa de evaluare a scenariilor ar fi separatã. În situaþia actualã, o plãtesc, dar producãtorul îºi susþine propriile scenarii, direct, sau indirect.
Deci problema nu este lipsa de finanþare a dezvoltãrii de proiect, ci blocarea scenariilor pentru care nu s-au luat bani de la CNC. Eu am 10, din care unul ar putea fi bun. Scopul final este “filmul bun”, oricât de… nedefinit ar fi acesta. NOI ar trebui sã sugerãm CNC-ului ce ar trebui sã facã pentru a fi atins acest scop.
Dacã se poate
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 20:23   #16
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Atita timp cit nu se va schimba regulamentul cnc, care e o oroare, urmind un model mai civilizat (vezi franta), singurul model pentru tineri ramine porumboiu. Cautati-va singuri sponsori si incercati sa nu depindeti de statul roman, pe care il doare il pix de voi.
rocky is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 18:35   #17
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Rocky, citeºte te rog aici:
www.timeoutbucuresti.ro
http://www.timeoutbucuresti.ro/carti...-scriitor.html
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 15:50   #18
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Aceasta oroare - regulamentul de concurs- este rezultatul negocierilor la care au participat Cristi Puiu, Cristi Mungiu, Tudor Giurgiu, Ada Solomon etc.
De la acestia 4 aveam asteptari.

1.Este normal ca un producator sa primeasca finantare de la stat pentru un text asupra caruia nu detine toate drepturile?

Ce-i aia "clazua suspensiva".
In limbaj de OBOR s-ar traduce cam asa.
Ia mataluta acum si semneaza un contract de cesiune si daca cistiga scenariul tau mai vedem. Daca nu cistiga ... scenariul ramine al tau. Daca scenariul cistiga atunci iti dau cit doresc eu. In majoritatea contractelor depuse la CNC nici macar nu este mentionata clar suma ce urmeaza sa o primeasca scenaristul!

2.Aceste contracte cu clauza suspensiva se pot ataca in justitie de catre scenaristi daca nu cad la o intelegere cu producatorul pe onorariul cuvenit scenaristului.

3.Aceasta prevedere din regulament este pe placul producatorilor care vin si depun si cite 20 de proiecte in concurs la CNC.
Ia sa scoata bani din desaga ca sa cumpere 20 de scenarii. Sa-i vedem atunci.
Este semn de seriozitate depunerea in concurs a 20 de proiecte de catre acelasi producator?
sergiu puiu is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 19:32   #19
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Sergiu Puiu, vãd c-ai apãrut.
Îþi cunosc într-o oarecare mãsurã poziþia, din mesajele citite, dar sigur nu le-am vãzut pe toate. Am înþeles, dacã nu fac o confuzie, cã eºti jurnalist. Ai fost acuzat de atac la persoanã ºi agresivitate verbalã. Dacã ai început cu “aceasta oroare – regulamentul…” ºi acuze, nu cred cã vom rezolva ceva. Scopul nu este sã-i înjurãm pe ei, sau sã ne înjurãm între noi. Eu propun sã scoatem în evidenþã carenþele regulamentului ºi sã-i invitãm politicos pe cei implicaþi sã ne rãspundã. Eu mi-aº dori sã folosim un limbaj de care sã nu ne fie ruþine atunci când ne vom întâlni faþã în faþã. Cu ei, sau între noi. Fiecare afirmaþie trebuie sã aibã acoperire. ªi fãrã întrebãri retorice, cã ne pierdem timpul! Ai spus cã sunt producãtori care se prezintã cu 20 de scenarii la concursul CNC. Cred cã e o observaþie foarte aproape de adevãr. Dar trebuie sã spunem ce e rãu în asta. În primul rând, ajung la comisia CNC o sutã-douã de scenarii, care, evident, într-un termen de 20 de zile nu pot fi citite, deci nici evaluate corespunzãtor. De unde au producãtorii atâþea bani de aruncat pentru taxa de participare, ºtiind sigur cã în cel mai fericit caz vor gâºtiga cel mult cu un proiect? De ce nu se prezintã doar cu acel proiect? O sursã, pe care o ºtiu sigur, este determinarea scenaristului sã plãteascã taxa de înscriere la concurs, adicã 5-6 milioane. Prima mãsurã care ar rezulta imediat ar fi SEPARAREA ETAPEI DE EVALUARE A SCENARIILOR DE ETAPA EVALUÃRII PRODUCÃTORILOR. Dacã producãtorii ar organiza concursuri proprii serioase de evaluare a scenariilor, nu s-ar ajunge aici. Dar pe producãtori nu-i obligã, ºi probabil nici nu se poate, sau ar fi formal, sã organizeze concursuri proprii. Pe de altã parte, au ºi justificãri. Nu au criterii de evaluare a scenariilor comune cu CNC. Cum a spus ºi Rocky, scenaristul e batjocura tuturor. Cu condiþia sã nu fie ºi regizor ºi producãtor. Dacã e, el scrie, el apreciazã. Este adevãrat cã un astfel de fiml a ajuns aproape de Oscar, dar poate cã altul, dupã scenariul altuia, cu cu totul alt subiect, lua Oscarul. Cine ºtie mai bine, ar trebui sã-i menþioneze pe cei care sunt implicaþi direct în soarta filmului românesc.
Mã opresc aici, cã mai am ºi alte treburi. Dacã meritã, mai discutãm, dar nu doar între noi doi.
mirodoni is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2008, 09:13   #20
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Clara Voda va fi Elisabeta Rizea


Una dintre cele mai asteptate productii cinematografice romanesti ale perioadei urmatoare, "Aproape liniste", n-a mai intrat in filmari in martie, asa cum era planificat.



Regizorul debutant in lungmetraj Constantin Popescu spune ca filmarile s-au amanat pentru 15 mai. Povestea rezistentei anticomuniste narate prin intermediul partizanilor Haiducii Muscelului si al celor din Banda Gavrila a fost rescrisa pentru trei filme a cate o ora si 45 de minute.



"Poate ca e mai scump, dar e mult mai aproape de ce imi doresc", afirma regizorul. Prima parte a tripticului se numeste "Portretul luptatorului la tinerete" si se ocupa de Ion Gavrila Ogoranu - pe care-l va interpreta Constantin Dita -, alaturi de care mai joaca Alin Mihalache, Catalin Babiuc, Vasile Calofir, Bogdan Dumitrache, Alex Potocean si Mihai Constantin. Director de imagine e Liviu Marghidan. Filmarile vor avea loc, pana pe 15 iulie, pe langa Bucuresti, la Breaza si mai ales in Fagaras.



A doua parte se va intitula "Elisabeta" si o va avea pe Clara Voda in rolul Elisabetei Rizea si pe Gabriel Spahiu in cel al lui Gheorghe Rizea. Partea a treia, care se ocupa de Toma si Petre Arnautoiu, interpretati de Dragos Bucur si Andi Vasluianu, se va turna anul viitor.



Tot anul viitor, in iunie, Constantin Popescu trebuie sa intre in filmari si cu lungmetrajul "Principii de viata", care a castigat anul trecut finantare la concursul CNC.



"Aproape liniste" e produs de Filmex cu sprijinul CNC. Cele trei filme ale tripticului vor fi de sine statatoare, vor fi proiectate separat la cinematograf, dar personaje care sunt secundare intr-o parte devin principale in alta. Regizorul isi propune o abordare onesta a "unuia dintre rarele momente de demnitate ale poporului roman".


Stere Gulea ar trebui sa intre si el in filmari in acest an cu ecranizarea romanului lui Dan Lungu, "Sunt o baba comunista". "Am inteles de la producatorul Andrei Boncea ca am intra in septembrie, dar n-am castingul, pentru ca mai am nevoie de o luna ca sa inchei "Weekend cu mama", ne-a declarat Stere Gulea. Cineastul doreste sa modifice romanul, si l-a anuntat deja pe scenaristul Lucian Dan Teodorovici, pe care Dan Lungu il mai ajuta la scris.



"Viziunea mea i-a cam dat peste cap. Scenariul are o optica obiectiva, eu as vrea sa merg pe cea subiectiva - a personajului principal feminin. Nu ma intereseaza sa fac un studiu despre cineva care are nostalgii dupa perioada comunista, ci sa observ framantarile cuiva care are aceste nostalgii. Da, trebuie simplificat romanul. Trebuie crosetat", spune Stere Gulea, care e dispus la "compromisul" voice-over-ului, dar care nu a hotarat inca ce actrita va lua in rolul Emiliei Apostoaie-Burac - pe Luminita Gheorghiu, pe Dana Dogaru sau pe altcineva.



Cel mai fericit film din lume nu e primul
"Sunt foarte speriat", spune Radu Jude cand il intrebi daca e presat de primul lungmetraj, "Cea mai fericita fata din lume", ale carui filmari le incepe in luna iunie. Dar cand ii spui ca la al doilea film stresul e si mai mare, replica e: "Dar ca sa ajungi la el trebuie sa faci un prim film cel putin decent".



"Cea mai fericita fata din lume", proiect care a iesit anul trecut, in august, pe locul intai la concursul CNC destinat debuturilor (primind un milion de lei credit) se inspira dintr-o intamplare reala traita de Radu Jude cand realiza o reclama: o fata din provincie a castigat o masina la o campanie de racoritoare, dar parintii sunt de parere ca masina trebuie vanduta. Conflictul izbucneste in drumul spre Bucuresti, dar finalul promite sa multumeasca pe toata lumea. Bugetul e de aproximativ 600.000 de euro, iar producator e HiFilm. "Cea mai fericita fata din lume" a castigat in ianuarie Sundance/NHK International Filmmakers Award, adica 10.000 de dolari si promisiunea ca filmul va fi difuzat de cea mai mare televiziune japoneza, NHK.


Dupa "Examen", Titus Muntean a asteptat patru ani pana la al doilea film. In luna septembrie el va incepe filmarile la ecranizarea "Caravanei cinematografice" de Ioan Grosan. Filmul e produs de Libra Film, iar scenariul e scris de Titus Muntean, cu "binecuvantarea" prozatorului. Distributia nu e facuta, dar se spera in cooptarea Alexandrei Maria Lara, careia i s-a trimis deja scenariul. Proiectul a participat la prima sesiune a cunoscutului workshop EAVE, unde regizorul-scenarist a primit sfaturi importante. Titus Muntean ar trebui sa il definitiveze in aceste zile, dupa care, prin coproducatorii german si maghiar, proiectul va fi depus la concursurile de finantare organizate de CNC-urile din cele doua tari.


La Palilula, in Dolj
Un alt proiect Libra Film, care a castigat in 2006 la CNC, se pregateste si el de intrarea in productie. Pentru "Conversatie cu serafim", Silviu Purcarete a terminat recent al patrulea draft. Titlul a fost insa schimbat in "Undeva la Palilula", Palilula fiind, asa cum declara producatorul Tudor Giurgiu, un "Macondo oltenesc". Filmul intra in filmari la toamna si e o coproductie romano-germana-franceza, cu imaginea realizata de Vivi Dragan Vasile, scenografia lui Cristian Niculescu si o distributie din care nu vor lipsi actorii de teatru ai lui Silviu Purcarete - Ofelia Popii, Ilie Gheorghe si Cristian Stanca. In opinia producatorului, filmul va fi "un soi de "Amarcord" romanesc din anii ‘60", iar premiera va avea loc in toamna anului 2009.



Tudor Giurgiu nu e insa la fel de optimist in privinta filmului pe care el insusi ar trebui sa-l realizeze dupa scenariul lui Radu F. Alexandru. "sarada" a castigat finantare de la CNC in 2006, dar regizorul si scenaristul au pareri divergente despre cum ar trebui facut filmul.
Pashpix is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells