Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Sep 2007, 10:25   #21
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Mi-a placut cronica ta, desi infernal de lunga. asteptam de mult o parere detaliata a cuiva de la noi si nu viziunile, uneori pe langa placa, a strainilor.
sunt in mare de acord cu tine. si mie mi s-a parut scena violului,nu neaparat "prea mult" ci dimpotriva, nu suficient de bine exploatata si pana la urma explicata.
in schimb, cele doua momente, cu buletinul si cutitul, sunt fix la locul lor. cum filmul nu are nici inceput nici sfarsit, e firesc sa lase chestii neterminate. pare o bucata de realitate, decupata. nu exista preocupare pentru logica narativa. ea vine pe urma. de aceea nu m-au deranjat deloc. evident ca te intrebi ce dracu s-ar fi putut intampla. dar e mai bine ca nu aflam. obiectele alea au o incarcatura dramatica si s-ar fi terminat prost. mai ales ca ambele sunt legate de d. bebe, care nu face concesii.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 10:55   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä e cea mai lungä cronicä pe care am scris-o vreodatä... Nu intentionat - da' futu-i, sunt atât de multe de spus...! Nu te lasä inima sä nu abordezi si caracterizarea älora de la masä, si cheile compozitionale ale cadrelor, si ce se-aude ici si colo de pe sound-track...
S-ar putea sä ai dreptate privitor la buletin si cutit (si Tudor Caranfil era ieri de aceeasi pärere: cä sunt cu deliberare piste false, neterminate). Acuma, aberând putin, caut solutii de principiu pentru ca imperfectiunea lor voitä sä functioneze garantat, färä a da nici mäcar senzatia nejustificatä de stângäcie. Eventual, dacä spre final ar mai fi apärut, în treacät, unul dintre ele (de exemplu: dä buletinul undeva, si din gresealä e al lui Bebe; se scuzä, îl ia înapoi, si îl prezintä pe al ei; atât; tot în aer rämâne, dar e un semn clar cä scenariul - sau regia - n-a "pierdut pe drum" acel sub-plot).
Dar, apropo, un detaliu foarte interesant! Mai existä un sub-plot pierdut: tatäl Gäbitei, care la începutul filmului anuntä cä va veni în vizitä, dar nu mai apare... decât pe generic: actorul Costache Babii, de la Brasov. Deducem cä secventa cu el s-a filmat, dar a cäzut la montaj. Posibil ca si apropo de Bebe sä fi survenit o asemenea "simplificare".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 10:59   #23
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Domnu' Pitbull te-ai gandit vreodata sa reunesti toate scrierile tale intr-o carte?
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 11:12   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, domnu' Cornel, mä gândesc adesea, dar întrucât deocamdatä factorul cantitativ primeazä în dauna celui calitativ, ar fi prematur. Pânä anul trecut, scriam cronici de film când da Domnu'; acum, criteriul a devenit acela cä väd 80-90% din filmele de pe retea, la vizionärile de presä. Pe cine ar interesa o carte despre "majoritatea filmelor anului 2007", sau "unele filme väzute de Pitbull"? Va fi nevoie sau sä treacä vreo zece ani, ca sä se poatä selecta mäcar "cele mai discutate filme ale deceniului", sau sä-mi aleg eu o conceptie de fond a cärei dezvoltare ar presupune si scrierea unor texte complementare. Asadar, sunt convins cä vor apärea ele cândva si în volum - da' nu oricum!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 12:07   #25
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
azi am vazut si cronicile din Cahiers du cinema si Positif. mi-a placut ca in Positif inaintea textului de critica li se recomanda spectatorilor care nu au vazut filmul sa mearga la cinema si dupa aia sa citeasca cronica "ca sa aiba aceeasi surpriza pe care au avut-o ei cand l-au vazut prima oara la cannes"
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 12:21   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Frumos spus!
Linkuri, copy-paste-uri, ceva...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 12:27   #27
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
din nefericire positif nu isi pune cronicie on line ca sa te oblige sa le cumperi revista. o sa incerc sa copize cate ceva. nu promit nimic, ca i-au consacrat lui mungiu vreo 10 pagini si nu o sa am timp, dar ma straduiesc.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 15:14   #28
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
mi-a placut scrierea ta, Pitbull... dar eu am vazut filmul de doua ori. la TIFF.
am sa revin.

la Anonimu' am mers doar sa vad reactia publicului. nu l-as mai vedea decit peste doi-trei-patru ani, poate cind o revina Mungiu pe ecrane cu inca un film, atunci am sa revad si Occident...

eu am scris trei povesti despre 432. se invirt in jurul modalitatii in care filmul reuseste sa zbuciume spectatorul. ceva comparatii cu literatura. o apropiere de Lars von Trier (ca efect asupra spectatorului). o paralela intre MDL si 432, privind stilul infatisarii (apropiat) si rezultatul la nivelul receptarii (diferit) rezultind din tratarea unor subiecte deosebite - un drum spre moarte si o alegere in viata.

ideea e ca am incercat sa evit in mare masura prezentarea oricarui detaliu din cursul povestii lu' Mungiu. apoi, ok, mie imi place si gasesc a fi in regula curgerea epica a povestii tale... insa eu am vazut filmul. pentru cei care nu l-au vazut daca va fi o problema precum cea subliniata de klein (referindu-se la mentiunea francezilor cu mersu' la cinema)?... cei care vor citi cronica ta mai pot avea suprizele pe care noi le-am avut cind am vazut 432?
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 15:33   #29
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
chestia e ca orice cronica oricat de generala si filosofica ar fi, tot ofera cititorului, daca nu o informatie despre film, macar o maniera de al privi, un punct de vedere. eu nu citesc niciodata cronicile inainte. e foarte frustrant sa vezi filmul prin ochii altcuiva. dar mi se pare firesc sa comentezi un film aducand in discutie si detalii, ca altfel discursul risca sa devina apa de ploaie.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 18:08   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Klein:
O, dacä-i asa de mult, nu copia de mânä, conspecteazä oarecum... Fii textualä doar cu unele eventuale citate care meritä.

@Gionloc:
Mda, problema spoilerelor este... o problemä. Totusi, sä nu uitäm câteva aspecte: filmul nu e de actiune, si nu contine lovituri de teatru; surprizele nu constä în ce se întâmplä, ci în cum ni se aratä ceea ce se întâmplä; or, "cum"-ul e tocmai esenta unei cronici; apoi, e un film prea important, prea "analizabil", ca sä merite o autocenzurare a cronicii din acest motiv; în sfârsit, cum bine stim, cronica mea e un mastodont faraonic; cine stä s-o citeascä, înseamnä cä a depäsit de mult nivelul spoilingului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 22:22   #31
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
@Klein:
O, dacä-i asa de mult, nu copia de mânä, conspecteazä oarecum... Fii textualä doar cu unele eventuale citate care meritä.

mda, nu prea am ce sa conspectez. m-am entuziasmat prea deveme. cronica este foarte proasta, un fel de comentariu (cam in genul celor literare din liceu), o idee mai sofisticat: vocabular pretios si fraze alambicate... dar cam atat. in rest se pun si povestesc filmul. stiau ei de ce ziceau cititorului sa se duca mai intai la film :lol:
singura parte reusita e interviul cu Mungiu care ofera niste raspunsuri complete si detaliate despre turnaj.
in schimb, o cronicutza interesanta la "Lovituri bolnavicioase". o postez la LB
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 22:30   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fain, miss Klein.
O asteptäm.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 23:21   #33
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
nu ma pot abtine si nici nu mi-e somn, asa ca ...

o cronica exceptionala in Cahiers du cinema.
postez cateva fraze, dar sa stiti ca articolul merita citit in intregime:

"Rien que pour la scène étouffante où l'échange vire au théâtre de l'absurde, Cristian Mungiu méritait la Palme...

Le texte très brillant révèle que le médecin, ironiquement appelé M Bébé (l-au vazut medic :shock: ), est completement malade. Il ne cesse de repeter Est-ce que je vous ai parlé d'argent? sans que l'on comprenne s'il en veut davantage ou travaille gratuitement. et puis la blonde se couche sans un mot et comprend avant nous ce qu'il avait derière la tete...

Mungiu a ensuite l'audace de laisser aller son recit sans ajouter d'evenement dramatique, de le laisser s'enfoncer dans la menace. Il lance des faux suspenses : Ã* quoi servira ce couteau volé dans la valise? M Bébé, reviendra-t-il cercher sa carte d'indentité? Il y a quelque chose de filou chez Mungiu: sur un modèle pour le coup anti-hitchockien, les objets ne sont pas sommés de servir...

Et si, Ã* la première vision, le spectateur reste oprésé par une menace finalement sans raison, une seconde vision met d'avantage l'accent sur le centre de gravité: Otilia"...

Cette Palme roumaine est la plus incongrue et meritée depuis plusieurs années, elle encourage Ã* detroner les grands noms habituellement en competition. place aux jeunes."
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2007, 08:13   #34
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
pe dvd cand va iesi?
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2007, 16:05   #35
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si mie mi-a placut cronik lui musiu pitbull (cre k va ramine intr-adevar cea mai stufoasa dedicata filmului - atentie: nu e vba d un eseu!), e maniacal d aplicata & d meticuloasa & d ticaita... dar - k in cazul unui film d debut in kre autorul a-ncerkt sa '(s)puna tot' - trebuia comprimata! nu exista idee (oricit d 'geniala') kre sa nu poate fi spusa intr-o fraza in loc d un paragraf...
si, pt k musiu p tot vbeste d fo 2 ori d 'economicitate' in cuprinsul cronicii (as fi preferat, simplu & romaneshte, 'economie'!), e fix ceea c ii lipseste ac cronici - repet - f bune & complete...
exista, totusi, o inexactitate, sa zicem, terminologik: purtat d elanul sau umanist - p kre nu-l impartashesc! -, vbeste dspr 'nou-nascuti': or, un fetus avortat nu este - nu poate fi! - asha cva... ceea ce-mi aminteste faptu k si in asa-zisa 'cronik' vaticaniana s vbea, la un mom dat, dspr faptu k este avortat un 'copil d 4 luni'... pai, dk ala e 'copil', atunci un bebe d 4 luni c mai e?!? :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2007, 16:49   #36
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
pai fa si tu un calcul. e ca la matematica de vacanta. enigme de rezolvat in familie . cred ca aia de la Vatican n-au priceput o iota din film, asa ca nu stiu daca se merita sa ne batem capul. chiar si pentru un calcul.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2007, 17:15   #37
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
am vazut aseara filmul, la Iasi, unde a fost si Cristi prezent, impreuna cu toata echipa.
in primele 15-20 de minute sonorul a fost varza, dar, ca prin farmec, odata cu aparitia "domnului Bebe" pe ecran, si-a revenit.
bine, problema cu sunetul tinea de conditiile mizere oferite de "cel mai mare cinematograf din Moldova", si anume Victoria.
despre film...
regizat perfect, jucat impecabil.
e prima oara cand nu aud, intr-un film romanesc, o replica rostita artificial.
pana si controloarele de bilete erau naturale in exprimare.
scene un pic fortate:
- arabul din camin care tinea la vedere pachetele de tigari si cafea, fix pe frigiderul de la usa.
- la intalnirea cu Bebe in masina, se vede o coada la Alimentara...prea ostentativa.
- parca prea lungi scenele cu receptionerele de la ambele hoteluri...negocierile alea puteau fi scurtate.

in rest, absolut perfect totul.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2007, 17:21   #38
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
si la Anonimul i s-a reprosat problema de sunet. atunci a invocat conditiile proaste de difuzare: in aer liber si fara material performant de sonorizare(ce-o fi ala)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2007, 17:31   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si mie mi-a placut cronik lui musiu pitbull (cre k va ramine intr-adevar cea mai stufoasa dedicata filmului - atentie: nu e vba d un eseu!), e maniacal d aplicata & d meticuloasa & d ticaita... dar - k in cazul unui film d debut in kre autorul a-ncerkt sa '(s)puna tot' - trebuia comprimata! nu exista idee (oricit d 'geniala') kre sa nu poate fi spusa intr-o fraza in loc d un paragraf...
Acuma, sigur cä as putea oricând s-o condensez si s-o esentializez (cum am fäcut, pe vremea lui Emanuel, cu aia la "Azucena" (scuzarisiti sacrilegiul asociativ), din varianta forumistä la varianta de revistä, sau la "Legäturi bolnävicioase", din motive experimentale. Dacä-mi zice cineva: "Uite, o vreau pe jumatea asta de paginä de revistä, fä-o sä încapä!", se rezolvä.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si, pt k musiu p tot vbeste d fo 2 ori d 'economicitate' in cuprinsul cronicii (as fi preferat, simplu & romaneshte, 'economie'!), e fix ceea c ii lipseste ac cronici - repet - f bune & complete...
Da, "economicitate" am folosit din fastidiosenie ticäitoare; odatä, la un curs, zice Potra, Dumnezeu sä-l ierte: "Aici, în loc de «doctrinarä», Columbeanu precis ar zice, «doctrinardicä»."
Originally Posted by Alex Leo Serban:
exista, totusi, o inexactitate, sa zicem, terminologik: purtat d elanul sau umanist - p kre nu-l impartashesc! -, vbeste dspr 'nou-nascuti': or, un fetus avortat nu este - nu poate fi! - asha cva...
Bineînteles: gândisem "nenäscuti", dar în frenezia de simtire, gândire si scris, am cälcat pe-aläturi. Am observat curând, si am tot vrut sä intru sä corectez (mai aveam câteva de fäcut, strict la nivel de stil), da mi-o fo' lene. Acuma gata, nu mai e cazu', am lämurit-o aici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2007, 13:49   #40
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
http://cazeemeer.wordpress.com/2007/...mani-si-2-zile
Tentativa de incercare de exercitiu de posibila asa-zisa pseudo-cronica
Ceea ce nu e un motiv sa nu aruncati cu pietre in mine. Be my guests, stiu ca la asta te expui oricand te urci pe o cutie de sapun si te apuci sa vorbesti.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells