Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Aug 2007, 17:37   #42
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
Comisarul Moldovan nu vorbeste romaneste

Tanarul comisar Moldovan e ceh, manechin si actor de televiziune. In ultimul film al lui Sergiu Nicolaescu, „Supravietuitorul”, actorul Petr Falc isi spune replicile in ceha, pentru ca timpul alert al filmarilor nu i-a permis sa le invete in romaneste. In faza de postproductie, va fi dublat de un actor roman.
@Pashpix
F. interesant, o sa sune ca Margarita Lozano din Baltagul. :sick:
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2007, 17:41   #43
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Absolut! Sunt curios insa cine va fi vocea tanarului comisar...oricum, s-a muncit ceva la filmul asta...nu este zi aproape in care sa nu citesc ceva noutatzi prin ziare...
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2007, 18:20   #44
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by Pashpix:
Absolut! Sunt curios insa cine va fi vocea tanarului comisar...oricum, s-a muncit ceva la filmul asta...nu este zi aproape in care sa nu citesc ceva noutatzi prin ziare...
asta de obicei inseamna ca se fac ca muncesc
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2007, 11:32   #45
andrei-gl
Novice
 
andrei-gl
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
o sa fie penibil
adica el o sa vorbeasca in ceha(cat mai aproape de romana)si peste o sa se auda dublajul...o sa fie ca in filmele chinezesti parodiate in Kung Pow(daca ati vazut filmul) in care dublajul in limba engleza nu se potriveste cu mimica actorilor care vorbesc, bineinteles, in chineza
andrei-gl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 09:27   #46
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
http://www.protv.ro/filme/noul-comis...le=24671#24671
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 10:36   #47
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by Pashpix:
http://www.protv.ro/filme/noul-comisar-moldovan.html?id_file=24671#24671
asta e mai demult mai e de acu vreo 2 sapt sau una juma cel putin ... am prins-o la tv.... :sick: din greseala
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 19:01   #48
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Seamana pe dracu'.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2007, 17:59   #49
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Sergiu Nicolaescu a încheiat filmãrile la „Supravieþuitorul“
20 AUGUST 2007

Sergiu Nicolaescu a terminat, miercuri, filmãrile la lungmetrajul „Supravieþuitorul”, urmând sã treacã la montarea filmului, pentru a-l lansa în luna decembrie în cinematografele din România. Noul lungmetraj, produs de MediaPro Pictures cu sprijinul Centrului Naþional al Cinematografiei, a însemnat 41 de zile de filmare, 31.000 de metri de peliculã, o distribuþie formatã din 45 de actori ºi o echipã de 84 de persoane.Începute pe 17 iunie, filmãrile s-au încheiat miercuri, la Buftea.

Regizorul îºi doreºte sã lanseze filmul repede, în decembrie. Filmat în locaþii precum Praga, Palatul Snagov, Teatrul Odeon, Casa Oamenilor de ªtiinþã, Studiourile MediaPro, „Supravieþuitorul” are o distribuþie formatã din: actori – Sergiu Nicolaescu, Vladimir Gãitan, George Mihãiþã, Jean Constantin – ºi vedete din showbiz-ul românesc – Loredana, Simona Pãtruleasa, Cristina Rus. Montajul va fi fãcut la Bucureºti. „Supravieþuitorul” îl are în prim-plan pe celebrul comisar Moldovan ºi vine la o distanþã de 26 de ani dupã ”Duelul”, ultimul film din serie. Celelalte lungmetraje sunt, în ordinea lansãrii: „Cu mâinile curate”, „Ultimul cartuº”, „Un comisar acuzã” ºi „Revanºa”.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 10:04   #50
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Sergiu Nicolaescu termina filmul "Supravietuitorul" intr-o luna

Filmul "Supravietuitorul", in regia lui Sergiu Nicolaescu, care il readuce pe marile ecrane dupa 26 de ani pe comisarul Moldovan, va fi gata intr-o luna si va avea premiera in cinematografe cel mai probabil in luna noiembrie, a declarat regizorul.

Proiectul lui Nicolaescu a obtinut cel mai mare punctaj la concursul Centrului National al Cinematografiei din 2006, 74,25, si cel mai mare credit, 1,8 milioane de lei. Filmul va fi o continuare a seriei "Comisarul Moldovan", dupa o pauza de 26 de ani de productia anterioara, "Duelul".

Montajul filmului este finalizat, dar pelicula va fi gata intr-o luna, dupa ce se va realiza si sunetul. Filmarile au inceput la Praga, unde regizorul l-a gasit pe Petr Falc, actorul ceh care il joaca pe comisarul Moldovan in tinerete, si au continuat la Bucuresti. Totul s-a filmat in 35 de zile, potrivit regizorului.

"Nu mai este un film de actiune gen cum faceam eu politistele", a spus Nicolaescu. "Exista un alt mod de a face actiunea si cred ca l-am nimerit. Mi-a iesit un film bun."

Din distributie fac parte Sergiu Nicolaescu (comisarul Moldovan, rol pe care l-a interpretat in toate filmele din serie), Vladimir Gaitan si George Mihaita. Dar Nicolaescu incurajeaza si actorii tineri ca Lucian Viziru, Cristina Rus sau Ileana Lazariuc, despre care regizorul mentioneaza ca sunt foarte buni.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 16:28   #51
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
"Exista un alt mod de a face actiunea si cred ca l-am nimerit. Mi-a iesit un film bun."
Mirobolant.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 16:53   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
EGGZAKT acelasi citat voisem sä-l preiau si eu, urmat de-un comentar la fel de percutache, da' mi-o fo lene.
Deci, totusi:

Epousstoufflant.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2007, 09:11   #53
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Intalnire cu Jean Constantin
5 Octombrie 2007 (EVZ)

Ati reluat, anul acesta, colaborarea cu Sergiu Nicolaescu in „Supravietuitorul”. Cu Gheorghe Dinica v-ati mai vazut in ultima vreme, poate pe platourile de filmare de la aceasta productie?

Ma stiu de o viata cu Sergiu Nicolaescu, in mai toate filmele lui am fost pata de culoare. M-a anuntat de la bun inceput ca o sa fie un film cu buget sarac, am vrut sa joc iar alaturi de el, iar el m-a vrut in distributie. Cu Gheorghe Dinica nu m-am reintalnit. Nu l-am mai vazut de ani... Eram prieteni la catarama... E un actor foarte drag mie. Cred ca o sa-l sun zilele astea sa-l intreb „Ce mai faci, ma, nenorocitule?”.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2007, 18:02   #54
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
„Ce mai faci, ma, nenorocitule?”.
:lol:
O fi ceva de capul filmului Roming ? Din cate stiu are premiera azi, cine-l vede sa traga o cronicheta. E cu tata Jean in rol de rege al tiganilor, sau asa ceva.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2007, 18:16   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' asta ce-o fi? 8)
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=14373
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2007, 15:34   #56
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Supravietuitorul" va fi lansat in februarie 2008

Titlu original: Supravietuitorul
Genul: Actiune
Regia: Sergiu Nicolaescu
Scenariul: Sergiu Nicolaescu / Adina Mutar
Producatori: Andrei Boncea / Sergiu Nicolaescu
Companii producatoare: Media Pro Pictures
Imaginea: Viorel Sergovici
Data premierei in cinematografele din Romania: 22 Februarie 2008
Distribuit in Romania de: Media Pro Distribution

Sinopsis: Dupa razboi, Comisarul Moldovan(Sergiu Nicolaescu / Petr Falc) a facut ani grei de puscarie politica. Distractia comandantului inchisorii, un colonel sovietic, era sa il oblige sa joace ruleta ruseasca. Numai norocul incredibil si spiritul de supravietuitor l-au facut pe Moldovan sa apuce ziua gratierii. Iesit din puscarie, fostul comisar intra intr-un circuit international de jocuri de ruleta ruseasca organizate clandestin pentru o elita amatoare de spectacole extreme. La sfarsitul anilor ‘70 soarta il aduce intr-un oras din centrul Europei, unde diabolicul Goldberg, o veche cunostinta din tinerete, patroneaza o varianta “imbunatatita” a acestui joc: asa-numita ruleta ruseasca incrucisata, in care doi oponenti trag unul in altul. Atractia spectacolului este confruntarea dintre Moldovan si fostul interpret Cristian Vasile - deja veterani ai nemilosului joc si prieteni din tinerete. Treptat, Comisarul intalneste numeroase alte figuri familiare - atat inamici, cat si prieteni. Pare chiar ca toata lumea interlopa a Bucurestiul anilor 1940 s-a mutat in acest oras.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2007, 18:15   #57
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
Distractia comandantului inchisorii, un colonel sovietic, era sa il oblige sa joace ruleta ruseasca. Numai norocul incredibil si spiritul de supravietuitor l-au facut pe Moldovan sa apuce ziua gratierii. Iesit din puscarie, fostul comisar intra intr-un circuit international de jocuri de ruleta ruseasca organizate clandestin pentru o elita amatoare de spectacole extreme. La sfarsitul anilor ‘70 soarta il aduce intr-un oras din centrul Europei, unde diabolicul Goldberg, o veche cunostinta din tinerete, patroneaza o varianta “imbunatatita” a acestui joc: asa-numita ruleta ruseasca incrucisata, in care doi oponenti trag unul in altul. Atractia spectacolului este confruntarea dintre Moldovan si fostul interpret Cristian Vasile - deja veterani ai nemilosului joc si prieteni din tinerete.
Ca de obicei sergiu simte nevoia sa mai fure de undeva. Iti dai seama de asta si fara sa-i vezi filmele de rahat.

"Dupa un timp ei cad prizonieri si sunt obligati sa joace ruleta ruseasca unul impotriva celuilalt. Michael reuseste sa-i ajute pe toti sa evadeze, ei scapa si se vor intoarce acasa, dar viata lor nu va mai fi niciodata aceeasi
"

Vanatorul de cerbi (1978)

http://www.youtube.com/watch?v=Bu9H0dQ1HgA spre final.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2007, 18:27   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pashpix:
o varianta “imbunatatita” a acestui joc: asa-numita ruleta ruseasca incrucisata, in care doi oponenti trag unul in altul.
"13 Tzameti"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2007, 21:44   #59
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Pt. Nicolaescu-"one shot".
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2007, 12:46   #60
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
http://www.youtube.com/watch?v=0VXAty5uy6k

Apropo de "13 Tzameti"...interesant film, a fost difuzat acum cateva saptamani de TVR 1.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells