Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2007, 23:58   #21
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by RIP:
uite asa avem si noi o trilogie in cinematografia romaneasca

Avem trilogii. Toamna/Iarna/Primavara bobocilor. Seria BD.
Cat despre Laura Andresan, cititi care e sursa articolului postat de mine inainte sa discutati situatia.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2007, 00:41   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Discutia despre trilogii, tetralogii si alte formule de serial meritä atentie, si se continuä aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=177950#177950
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2007, 22:50   #24
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
INTERVIU - CRISTI IACOB'Avem prea multi comentatori pentru o cinematografie anorexica'
Individul asta e pe zi ce trece mai trist.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2007, 13:49   #25
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Miercuri merg pe platoul de filmare de la Supravietuitorul. Ceva intrebari pentru Nicolaescu?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2007, 14:16   #26
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by StefanDo:
Miercuri merg pe platoul de filmare de la Supravietuitorul. Ceva intrebari pentru Nicolaescu?
Da, din partea mea : cand are de gand sa se lase de meserie si sa nu mai manance banii de la buget aiurea?

Daca il intrebi asta esti tare.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2007, 14:20   #27
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
a fost deja intrebat asta si a zis ca mai are chestii de zis
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2007, 14:22   #28
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by StefanDo:
a fost deja intrebat asta si a zis ca mai are chestii de zis
atunci zii ca se inseala ... l-a mintit cineva ... zii k nu mai are nik de zis :lol:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2007, 14:44   #29
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by StefanDo:
a fost deja intrebat asta si a zis ca mai are chestii de zis
N-are nimic, tu intreaba-l si din partea cinemagia, asa sa fie la dosar.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2007, 17:27   #30
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Comisarul Moldovan sfideaza canicula

EVENIMENTUL ZILEI 27 Iulie 2007
Florentina Ciuverca

Pe o caldura insuportabila, 130 de figuranti au aplaudat miercuri prestatia Loredanei Groza, in rolul lui Miss Lori din filmul lui Sergiu Nicolaescu.

Teatrul Odeon s-a transformat pentru o saptamana in cazinoul „Gold & Black”, locul unde se va consuma scena-cheie a ultimului film scris, regizat si jucat de Sergiu Nicolaescu, „Supravietuitorul”: o ruleta ruseasca. In ciuda caldurii insuportabile din sala teatrului, 130 de figuranti, majoritatea in varsta, se incapatanau sa reziste miercuri noaptea, fluturand energic din evantaie.

Din fericire, desi nu are aer conditionat, sala este singura din tara care te lasa sa privesti cerul din interior, gratie plafonului mobil. Din loja, Sergiu Nicolaescu dadea indicatii inginerilor de platou care se agitau sa potriveasca la fix luminile si camerele: regizorului nu-i plac dublele.

Sticlele de apa se epuizau rapid si singurul energic parea Nicolaescu, desi are o mana fracturata de aproape doua saptamani. Pana la patru dimineata, echipa a filmat trei secvente de cabaret, cu Loredana Groza in rolul lui Miss Lori, vedeta cazinoului patronat de un vechi dusman al lui Moldovan, Goldberg (Vladimir Gaitan). Inconjurata de cinci dansatoare, Loredana a cantat piese din anii ‘40 pana tarziu dupa miezul noptii.

Vedete „de epoca”

De cand au inceput filmarile, „Supravietuitorul” a trebuit sa reziste caniculei si furtunilor din Capitala. Primele secvente au fost turnate in iunie la Praga, iar urmatoarele la Buftea, Palatul Snagov si Casa Oamenilor de Stiinta.

Faza de productie ar trebui sa ia sfarsit pe 8 august, iar cea de postproductie in decembrie. In acest ritm sustinut vor juca actorii Vladimir Gaitan, George Mihaita sau Cristi Iacob, dar si vedete din showbiz, ca Simona Patruleasa (Miss Monde), Cristina Rus (iubita lui Goldberg), Ileana Lazariuc (Zarada) si Lucian Viziru (iubitul ei).

La rolul Zaradei au aspirat, se pare, si Simona Patruleasa, Lili Sandu si Georgiana Saizescu, nora regizorului Geo Saizescu. Actiunea se desfasoara pe doua planuri temporale, anul 1978 si anii ‘40, de aceea protagonistii au o varianta a lor in tinerete.

„Varianta” tanara a lui Nicolaescu este cehul Petr Falc, care a jucat ultima scena pe 17 iulie. O parte consistenta a bugetului peliculei, finantata de Centrul National al Cinematografiei cu 1,8 milioane lei, s-a dus pe costume si cele 18 masini de epoca marca Ford, Fiat, Mercedes sau Buick.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2007, 17:32   #31
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Prima pagina » Jurnalul Online » Supravieþuitorul - Petr Falc s-a chinuit sã-l imite pe Sergiu Nicolaescu

Petr Falc, imaginea noului comisar Moldovan.
Supravieþuitorul - Petr Falc s-a chinuit sã-l imite pe Sergiu Nicolaescu
2007 07 23| de Ovidiu Ciutescu



Distribuit in rolul principal din lung-metrajul „Supravieþuitorul”, actorul ceh Petr Falc s-a chinuit sã semene cu personajul „comisarul Moldovan”, interpretat în tinereþe de Sergiu Nicolaescu.





Petr Falc recunoaºte cã rolul pe care l-a primit a fost pregãtit în mare grabã datoritã timpului avut la dispoziþie: "N-am avut foarte mult timp la dispoziþie, dar Sergiu Nicolaescu m-a ajutat foarte mult sã înþeleg personajul. Am vãzut «Revanºa» ºi am studiat felul în care se comportã comisarul Moldovan, reacþiile, gesturile sale, iar pe platoul de filmare regizorul mi-a exemplificat tipul de atitudine pe care-l dorea. Prima schimbare pe care am fãcut-o a fost cã m-au tuns ca în anii '40. Cei de la machiaj mi-au schimbat forma sprâncenelor ºi forma nasului (cu o plastilinã specialã). În plus, port lentile de contact cãprui, pentru cã eu am ochii albaºtri".

ULIÞA CEHÃ. Cu toate cã resimte ca pe un dezavantaj faptul cã publicul din România are deja o imagine clarã asupra comisarului Moldovan, din filmele anilor '70, actorul sperã cã "mãcar parþial" a reuºit sã-i semene acelui personaj cu care s-au obiºnuit spectatorii. Dupã ce au cãutat fãrã succes în România un interpret al comisarurului Moldovan la tinereþe, regizorul Sergiu Nicolaescu ºi producãtorii de la MediaPro Pictures ºi-au extins casting-ul în Cehia. Cine este cel pe care l-au ales? Petr Falc are 31 de ani, a absolvit o ºcoalã particularã de actorie la Praga, este manechin ºi actor, iar pânã acum a apãrut în multe campanii publicitare ºi a avut un rol secundar într-un serial de televiziune în Cehia. El a fost anunþat de agenþia care îl impresariazã sã se prezinte la casting în Praga. "De prima datã când l-am vãzut pe Sergiu Nicolaescu m-am gândit cã nu poate fi altceva decât regizor, are o personalitate foarte puternicã ºi impresioneazã foarte mult prin simpla prezenþã. Ne-am întâlnit de douã ori – prima datã am discutat puþin despre personajul pe care urma sã-l interpretez, iar a doua oarã am dat ºi o probã din scenariu", a povestit actorul. Aºa se face cã a ajuns sã interpreteze un personaj pe care îl vede ca pe un "tip dur, dar foarte corect". "Îmi place cã e foarte dedicat cauzelor în care crede, cã nu abdicã de la principiile sale ºi cã tot ceea ce face e bine calculat ºi cu toate astea are o vitezã de reacþie fantasticã", spune Petr Falc despre comisarul Moldovan.

RITM INFERNAL "Cel mai greu a fost cã am filmat numai noaptea, iar eu nu eram obiºnuit cu ritmul ãsta – în ultimul an am avut un rol într-o producþie tv în Cehia ºi, fiind în studio, filmam doar ziua. ªi cu lentilele de contact m-am obiºnuit mai greu, pentru cã nu purtasem niciodatã pânã acum" – spune Petr. Începute la Praga în iunie, filmãrile pentru "Supravieþuitorul" continuã în România. Filmul îl are pe Sergiu Nicolaescu în triplã ipostazã de regizor, co-scenarist ºi interpret al comisarului Modovan ajuns la vârsta de 70 de ani. Din distribuþie mai fac parte, printre alþii, Cristi Iacob, George Alexandru, Jean Constantin, Ileana Lazariuc, Lucian Viziru.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2007, 22:53   #32
Faber
Senior
 
Faber
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 111
Originally Posted by Pashpix:
Din distribuþie mai fac parte, printre alþii, Cristi Iacob, George Alexandru, Jean Constantin, Ileana Lazariuc, Lucian Viziru.

Cristina Rus - http://www.clujeanul.ro/cotidian/noc...de_amanta.html -, Simona Patruleasa... :lol:
__________________
"In viata nu vor fi putini cei care iti vor spune cum sa traiesti. Or sa aiba toate raspunsurile...ce sa faci si ce nu. Nu te certa cu ei. Spune-le: Este o idee excelenta. Si apoi fa ce vrei." (Anything Else - Woody Allen, 2003)
Faber is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2007, 02:13   #33
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Aleasa lui Nicolaescu

Simona Patruleasa a fost aleasa de Sergiu Nicolaescu pentru a juca in cea mai noua productie a sa despre comisarul Moldovan. Vedeta stirilor sportive de la Antena 1 a inceput deja filmarile si spune ca se simte excelent pe platouri.

Interpreteaza personajul Miss Europa

La fel ca in filmele cu James Bond, Simona joaca rolul unei femei super-sexy, cu un nume enigmatic: Miss Europa. O parte din scene s-au filmat deja la Teatrul Odeon din Capitala, iar Simona s-a declarat fascinata de puterea de munca a actorilor cu care joaca, mai ales ca filmarile au durat chiar si 12-14 ore. 'Toti sunt absolut extraordinari. Nu-mi vine sa plec de pe platou nici atunci cand nu filmez. Loredana m-a uluit pur si simplu cu forma ei fizica impresionanta, cu cat de bine arata si cat de repede isi intra in rol. Vladimir Gaitan e un om de exceptie, care m-a ajutat enorm sa ma acomodez cu atmosfera si ritmul de lucru de pe platou, iar Sergiu Nicolaescu imi depaseste toate asteptarile. Isi conduce echipa cu mana de fier, dar este foarte amabil, iar mie mi-a aratat o intelegere deosebita cand a fost necesar sa plec pentru o jumatate de ora, la intalnirea cu Julio Iglesias', marturiseste proaspata debutanta.

Si alte vedete joaca

Sergiu Nicolaescu a distribuit mai multe vedete din showbiz in productia sa. In vreme ce comisarului Moldovan este jucat de actorul ceh Petr Falc, celelalte roluri au fost primite de: Vladimir Gaitan, Loredana, George Mihaita, Ileana Lazariuc si Cristina Rus.

www.libertatea.ro
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2007, 02:29   #34
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
wow, ce pacat ca se munceste cu atata entuziasm la un rahat dinainte anuntat (ca la Marquez)
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2007, 07:40   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Tipic Nicolaescu. Ever. :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2007, 08:52   #36
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by herbert:
wow, ce pacat ca se munceste cu atata entuziasm la un rahat dinainte anuntat (ca la Marquez)

Lasa - ca nu va fi singurul ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2007, 10:19   #37
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
Aleasa lui Nicolaescu

Simona Patruleasa a fost aleasa de Sergiu Nicolaescu pentru a juca in cea mai noua productie a sa despre comisarul Moldovan. Vedeta stirilor sportive de la Antena 1 a inceput deja filmarile si spune ca se simte excelent pe platouri.
:lol: :lol: :lol:
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2007, 11:03   #38
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by Pashpix:
Aleasa lui Nicolaescu

Simona Patruleasa a fost aleasa de Sergiu Nicolaescu pentru a juca in cea mai noua productie a sa despre comisarul Moldovan. Vedeta stirilor sportive de la Antena 1 a inceput deja filmarile si spune ca se simte excelent pe platouri.
:lol: :lol: :lol:
de knd a devenit si patruleasa actrita? :shock: :sick:
of duamne s-a ramolit mosulica rau de tot e dus pe copca( cel putin cu capu) :huh:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2007, 15:16   #39
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Comisarul Moldovan nu vorbeste romaneste

Tanarul comisar Moldovan e ceh, manechin si actor de televiziune. In ultimul film al lui Sergiu Nicolaescu, „Supravietuitorul”, actorul Petr Falc isi spune replicile in ceha, pentru ca timpul alert al filmarilor nu i-a permis sa le invete in romaneste. In faza de postproductie, va fi dublat de un actor roman.

„Din pacate, nu am avut destul timp la dispozitie sa invat replici, desi am incercat. De aceea, le spun in ceha, iar pentru ca si ceilalti actori sa ma inteleaga si sa reactioneze la ce spun le rostesc cat mai aproape de limba romana. Va fi mai usor in acest fel si la dubbing”, spune Petr Falc, in varsta de 31 de ani. El va aparea in flash-back-urile protagonistului, comisarul Moldovan in varsta, interpretat de Sergiu Nicolaescu.

Lentile de contact si retusuri

Criteriul pentru care a fost selectat este asemanarea fizica cu regizorul, scenaristul si protagonistul Nicolaescu. Variantele initiale pentru rolul comisarului tanar au picat: Mircea Badea aducea cu Nicolaescu, dar calitatile lui actoricesti puneau semne de intrebare, iar Dan Bittman era deja mult prea in varsta.

„Singurul motiv pentru care am fost ales e faptul ca seman cu regizorul, care m-a gasit prin intermediul agentiei mele. Am inteles ca a fost totusi un casting, dar eu nu i-am vazut pe ceilalti concurenti, m-am intalnit direct cu regizorul”, povesteste actorul.

Ca asemanarea sa fie cat mai fidela, lui Petr Falc i s-au facut mici retusuri: a fost tuns ca Moldovan de altadata, i s-au schimbat la machiaj forma sprancenelor si a nasului si poarta lentile de contact caprui, pentru ca are ochii albastri. In plus, a studiat gesturile personajului sau in filmele vechi, impreuna cu Nicolaescu.

„Mi-am urmarit putin personajul in „Revansa” si „Cu mainile curate”, doar in scenele in care apare comisarul. Trebuia sa-l imit cat de cat, iar gesturile mele sa semene cu ale lui”. Despre Moldovan, actorul crede ca e „un personaj stapan pe situatie, si, desi pare dur, e usor de emotionat”.

Popular in seriale TV din Cehia

Dupa ce a filmat pe strazile Bucurestiului intre 1 si 16 iulie, mai mult noaptea, Petr Falc s-a intors in Cehia, unde si-a reluat rolul dintr-un popular serial de televiziune, „Strada”.

„Am avut roluri mici in seriale TV, in diverse coproductii, insa cea mai importanta experienta a fost sa joc timp de un an intr-un serial produs de una dintre cele mai mari televiziuni comerciale din Cehia. Rolul meu e al unui patron de salon de cosmetica”, isi rezuma cariera actorul, absolvent al unei scoli particulare de actorie din Cehia.

Ultima vizita in tara noastra a fost acum cinci ani, cand a filmat pentru reclame. Primul lucru care ii vine in minte despre Romania e ca „a fost o destinatie preferata a cehilor pe timpul verii, inainte de ‘89, mai ales pentru Marea Neagra”.

RITM ALERT

Nicolaescu filmeaza cu mana rupta


„Supravietuitorul”, ultimul film scris si regizat de Sergiu Nicolaescu si produs de MediaPro Pictures, continua seria actiunilor comisarului Moldovan, ajuns acum la 70 de ani. Filmarile au inceput la Praga, in iunie, si se vor incheia in august, la Bucuresti, pelicula urmand a fi lansata in decembrie.

Din distributie mai fac parte, printre altii, Cristi Iacob, George Alexandru, Jean Constantin, Ileana Lazariuc, Lucian Viziru. „Supravietuitorul” e finantat de Centrul National al Cinematografiei cu 1,8 milioane lei. In prezent, Sergiu Nicolaescu lucreaza cu mana rupta, dupa ce a incercat sa-i arate actorului Vladimir Gaitan cum se cade.

EVENIMENTUL ZILEI
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2007, 16:22   #40
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
DOSARIADA ANILOR `50

ADEVARATA POVESTE A ARESTARII COMISARULUI MOLDOVAN
Autor: ADINA MUTAR

Vanarea securistilor "politici" si a colaboratorilor acestora, marea indeletnicire a societatii romanesti actuale, are si varianta inversa, petrecuta in anii '50, ani de instalare a comunismului.
Adevaratul comisar Moldovan, eroul din filmele lui Sergiu Nicolaescu, a facut 15 ani de puscarie pentru ca arestase comunisti, cand activitatea PCR era interzisa.



DOI COMISARI INDEZIRABILI

Personajul Moldovan are la baza doi comisari sefi autentici: comisarul sef Gheorghe Cambrea ,
unchiul lui Sergiu Nicolaescu, un politist de cariera, care a lucrat in mai toate brigazile de politie, fara sa se implice vreodata politic, si comisarul-sef Eugen Alimanescu, legendar pentru maniera extrema de operare in lupta impotriva bandelor inarmate din Bucurestiul anilor '50. Amandoi comisarii originali au "prins" epurarea cadrelor de la Siguranta si Brigada Speciala a Politiei ce se ocupasera de urmarirea comunistilor si agentilor sovietici. In ultima parte a carierei, au lucrat in Brigada Fulger, infiintata si condusa de Alimanescu, un fel de "batalion disciplinar" pentru indezirabili, cu sanse minime de supravietuire. Dar nu
le-a fost dat sa moara la... datorie.



"EROUL" COMUNIST CONSTANTIN DAVID

Alimanescu se distinsese pe front in operatiuni impotriva armatei sovietice, fiind chiar si decorat, iar Cambrea... era mult mai "patat". Intr-un moment al carierei sale, comisarul sef Gheorghe Cambrea a fost repartizat la brigada speciala care se ocupa de comunisti, a caror activitate era interzisa. In anul 1941, acesta l-a arestat pe Constantin David, membru al organizatiei centrale a PCR pe Bucuresti. In timpul unei manifestatii, David i-a sarit pur si simplu in brate, rugandu-l sa-l aresteze. Cambrea il cunostea. Il mai arestase de vreo 20 de ori, pentru a fi "capacitat" de Siguranta, pentru ca David era informator al Sigurantei. In acea zi fatala pentru amandoi, David se temea de ceva. Cambrea i-a si zis, in gluma: "Ce-i, Limba, ai ciripit prea mult?". Ghinion, legionarii au facut o razie la Jilava si au ucis 64 de detinuti, printre care si pe David.



"INCHISOAREA POLITISTILOR" DE LA FAGARAS

Cambrea a fost arestat in 1951, fiind facut responsabil de moartea lui Constantin David. A fost condamnat la 15 ani de puscarie, cea mai mare parte din pedeapsa fiind executata la o inchisoare din Fagaras, careia i se spunea "Inchisoarea politistilor". Acolo erau dusi toti lucratorii din Politia de Siguranta si din serviciile secrete care se evidentiasera in urmarirea comunistilor si agentilor sovietici. Faptul ca s-a facut membru PCR, nu l-a ajutat pe Alimanescu. A trecut si el pe la Fagaras, sub tot felul de acuze, apoi, pentru ca stia prea multe despre veniturile PCR, a fost "sinucis" in timp ce era transportat de la o inchisoare la alta: "s-a aruncat din tren", conchidea raportul.



MAREA ARESTARE

In iulie 1935, Directia Generala a Politiei da marea lovitura: aresteaza membrii organizatiilor centrale din Bucuresti ale PCR si Uniunii Tineretului Comunist, precum si pe cei ce deserveau "aparatul tehnic". In cap de lista era "Ana Pauker, nascuta Robinson, de nationalitate evreica, cu nume conspirativ Grigoras Maria". Cei 18 "centrali" de pe lista erau de nationalitate evreiasca, maghiara si doi bulgari, toti "supusi romani", dupa cum arata documentul. Ei au fost deferiti Consiliului de Razboi al Corpului II Armata. Care nu le-a facut mai nimic. Toti au venit la putere si s-au razbunat cumplit pentru "anii grei de temnita".

SECURISTII ANTISOVIETICI

Comunistii aveau de ce se teme de "securistii antisovietici". Acestia reusisera sa le monitorizeze intreaga activitate. Stiau si ce fac acestia la... Calcutta. O nota a Directiei Generale a Politiei, din iunie 1935, se referea la numita "Reiss Friedberg, agenta a Sovietelor, cu ultima adresa cunoscuta la Odesa, care s-a dus de mai multe ori la Calcutta, unde s-a intalnit cu seful Agentiei Telegrafice". Acesti operativi trebuia sa dispara.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells