Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2008, 22:31   #241
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Pitbull:
Betie de cuvinte, vid de idei.
Si inexactitäti, erori, etc. (asa de multe, cä mi-e lene sä le culeg, deci citez una singurä, a mai a: Cornel Dichiseanu?).

cred ca mai este una flagranta: soferul de taxi interpretat de Cristi....Puiu!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2008, 22:40   #242
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
probabil k nu stii cine e angelo mitchievici: unul din cei 4 autori ai cartii dspr comunism (ceilalti = paul cernat, ion manolescu, ioan stanomir), recent premiat pt debut cu o monografie dspr mateiu caragiale etc etc - adik un tinar universitar d f buna calitate, venind din zona filologik (cum e si m. fulger)!

cronik 'mezinceascai' am comentat-o la locu ei; mi s pare (d asta data) prost scrisa pt k prost dispusa - un 'ghiveci' terminologic oralo-pedant, ill-humoured & cu un ton vecin cu paraponu muieresc kre apare atunci cind pers e indispusa...
Recunosc: pe Angelo nu-l cunosc.
Dacä e asa cum îl prezinti tu (adicä, un tip de valoare), îi recomand una din douä:
- sä învete analizä de film (ca fond si formä);
- sä renunte la analiza de film.
Textul lui, unfortunately, e penibil (cum spusei: la fel ca pelicula).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2008, 23:46   #243
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
am citit articolele lui din cartile despre comunism. acolo scrie ok. nu e chiar demers erudit, dar imi placea stilul (mai cool decat in literatura stiintifica obisnuita despre subiect), iar verdictele erau corecte.
dar am citit si alte cronici de film de-ale lui unde este complet pe langa placa (vezi 'atonement' in romania literara), ceea ce confirma faptul ca nu e suficient sa ai talent literar, sau sa ai gusturi elevate in materie de carte ca sa iti dai cu parerea despre filme. mi s-ar fi parut mai legitima o cronica despre "supravietuitorul' din partea lui Ion Manolescu pentru ca el a fost autorul unei lungi analize a filmelor despre comisari in aceeasi carte. nu e vorba despre tipul de analiza la care se refera pitbull, ci una istorico-semiologica, dar oricum, e interesanta si pentru un critic de film.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 12:32   #244
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@ALS - preluare din topicul "Cocosul..."
Intr-advär, "Supravietuitorul" este mai räsärit decât "15" - cred cä-i chiar cel mai putin prost filmulet al lui Serj de dupä '90. Celelalte erau complet amorfe, trenante, ucigätor de plicticoase; ästa, barem, mai recupereazä un fior, un palpit, un zvâc, din aventurile de-acu' 34 de ani. Acuma, dacä stau sä mä gândesc, îmi dau seama cä, partial inconstient, tocmai de-asta mi-a inspirat si mie tonul äla infantil al cronicii, de copil entuziast si nepriceput. Or, în formula aia, era greu sä inserez ierarhizäri valorice riguroase (cum intentionasem initial, si cum, vorba ta, ar fi onest sä facä orice analizä serioasä).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 16:56   #245
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
este vreo legatura intre Carmen Mezincescu si Eduard Mezicnescu, ministrul artelor in anii 50?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 17:10   #246
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä n-o uitäm nici pe Simina Mezincescu, de la Casa Regalä.
ALSule cel atoatesciincios*, îndurä-te si ne lumineazä!
__________________________________________________ ____________
* - Omniscient, whollycunoscätor, Mafaldä, erudit, informat, beton, cool. (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 18:06   #247
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
deci: carmen, nepotik directa a lui eduard;
intre eduard & simina = simpla coincidenta d nume
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 18:10   #248
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
merci d info
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 19:00   #249
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
deci: carmen, nepotik directa a lui eduard;
Deci: nepoticä (scuze: nepotik) de bunik, sau de unki? Si kum? (Cä "cum" sunä optscen - sqze: 8scen.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 22:31   #250
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
deci
in Republik il baga pe Serj in anketa. sunt intrebati Giurgiu, Porumboiu, Tica Popescu, Radu Jude si Mitulescu -pe langa alte 2 intrebari- ce film le-a placut cel mai mult din filmografia supravietuitorului si niciunul nu a specificat "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte". :o
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2008, 16:57   #251
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
deci: carmen, nepotik directa a lui eduard;
Deci: nepoticä (scuze: nepotik) de bunik, sau de unki? Si kum? (Cä "cum" sunä optscen - sqze: 8scen.)

deci eduard = 'bunu' lu carmencita... off, park faci fisha d cadre bre! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2008, 18:03   #252
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pey, da, cä trebe sä stim.
Adicä, nu se stie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2008, 13:34   #253
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Carmen M e nepoata doamnei Simina M. oficial si cu acte.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2008, 15:13   #254
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Once...:
Carmen M e nepoata doamnei Simina M. oficial si cu acte.
Deci: oficial nepoatä de bunicä, sau de mätusä? Si kum? In acte ce scrie?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2008, 15:24   #255
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
si once cine e de-i stie asa bine arborele lui carmen?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2008, 20:15   #256
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by StefanDo:
si once cine e de-i stie asa bine arborele lui carmen?

pare a fi un arbore destul de... cotit
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2008, 09:18   #257
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Nu puteam rata reintalnirea cu Comisarul Moldovan... (www.metropotam.ro)

Supravietuitorul este a blast from the past, in toate sensurile cuvantului. Povestea, dialogurile, muzica... ii dau un aer de film de actiune al anilor '70, indiferent daca senzatia aceasta este intentionata sau nu.
Subiectul este unul tras de par dar macar dezvoltarea sa nu este evidenta de la inceput. Trebuie sa astepti sa se desfasoare. Sunt destule lucruri care te fac sa-ti dai ochii peste cap, dar nu stiu daca se putea evita asta.

Supravietuitorul este intoarcerea lui Nicolaescu la fel cum Rocky Balboa era intoarcerea lui Stallone. In ambele cazuri insa trebuie sa ma intreb... Era nevoie de un al saselea film dupa atata amar de vreme? probabil ca nu, dar cu ii mai pasa de ce are sau nu nevoie publicul. Mai ales un public roman infometat de filme romanesti in care poate-poate mai exista si o scena de actiune, o urmarire de masini, nu numai umor negru cu privire la anii comunismului.

Din fericire, Supravietuitorul are destule impuscaturi ca sa fie un film de actiune respectabil, destule momente tensionate ca sa fie o drama respectabila si destul farmec, asemanator cu al unui bunic excentric. O capodopera... sigur nu este.

Sufletul filmului este reprezentat de ruleta ruseasca. Cat timp a stat in inchisoarea politica, Moldovan a fost pus sa joace ruleta ruseasca. Cand a iesit afara... tot asta facea. Un mos hardcore care se pricepe sa fenteze gloantele mai ceva ca Neo.

Actiunea are loc in anul 1978 intr-un oras din centrul Europei (sunt folosite multe locatii bucurestene familiare precum teatrul Odeon sau Hotelul Mariott), unde ajunge Moldovan dupa ce este chemat la Olimpiada Ruletei rusesti sau ceva cam pe acolo. Aici Moldovan se intalneste cu cateva personaje in trecutul sau si prin intermediul flashback-ului... ne arata un episod ceva mai dramatic din viata lui, care a ramas ca un fel de rana deschisa care in sfarsit ar putea sa se inchida.

Ruleta ruseasca defineste Supravietuitorul din mai multe feluri, deoarece in privinta mai multor aspecte ale scenariului si castingului... pare-se ca au mers la noroc. Scenele de actiune au mers pentru ca hai sa fim seriosi, nu ne asteptam oricum la mare lucru. Scenele mai romantice nu au mers din cauza unor dialoguri care si acum 30 de ani ar fi fost rasuflate. Scenele in care personajul negativ principal, Goldberg, si Moldovan, poarta discutii interminabile... in mare parte au mers doar pentru ca voiai sa-l auzit pe Nicolaescu zicand ceva. Orice.

Lucian Viziru putea lipsi cu desavarsire din film. George Mihaita mai treaca mearga, iar Petr Falc (comisarul Moldovan tanar) se descurca bine mimand cuvinte in romana, el fiind un actor ceh peste vocea caruia s-a suprapus vocea lui Sergiu Nicolaescu. Totusi... situatia este putin cam ridicola, pentru cineva atat de obisnuit cu imaginea comisarului Moldovan din filmele sale vechi.

Sergiu Nicolaescu insa ramane cel care da viata filmului. Daca pe el te duci sa-l vezi, atunci categoric nu vei fi dezamagit desi eu personal am suportat cu greu scenele in care actori mai tineri precum Cristi Iacob incercau sa-i vorbeasca de sus. Numai lui Jean Constantin ii sta bine langa Sergiu Nicolaescu pentru ca sunt o pereche atat de stranie.

In general flashback-urile si povestea s-au potrivit, desi tranzitia dintre cele doua nu a fost intotdeauna o operatie subtila, ci destul de abrupta. In plus, flashback-urile sunt prezentate in sepia ceea ce nu cred ca era nevoie. Povestea, per total, nu este una dintre cele mai fascinante si cateva roluri sunt foarte foarte prost jucate daaar... La doua ore, nu m-am simtit niciodata plictisita.

Nici un fan al comisarului Moldovan nu ar trebui sa piarda Supravietuitorul. Un efort sincer al cinematografiei romanesti sa faca si altceva decat drame si dramedii. La mai mare desi va rog din suflet, dati-le actorilor niste cursuri de engleza. Toate dialogurile in engleza (si sunt destule) din Supravietuitorul sunt penibile. de ce s-ar vorbi engleza si nu rusa care ar trebui sa fie mult mai cunoscuta in centrul Europei anilor '70 nu se explica niciodata.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2008, 10:27   #258
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Originally Posted by Proletar:
Originally Posted by StefanDo:
si once cine e de-i stie asa bine arborele lui carmen?

pare a fi un arbore destul de... cotit

E nepoata de matusa dupa tata... Oricum, ce legatura are apartenenta genealogica cu felul in care scrie si cu subiectele despre care scrie?

Lazariuc, Lorrrryyy (sau cum s-o scrie) Patruleasa si Rus sunt ideea lui Nicolaescu via, mai mult sau mai putin explicit, Pro despre ceea ce inseamna femeie frumoasa/de succes. Dar cu clasa, tinuta, eleganta, etc., cum ramane? Un fleac, probabil... Le-au ciuruit.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2008, 11:10   #259
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Once...:
E nepoata de matusa dupa tata... Oricum, ce legatura are apartenenta genealogica cu felul in care scrie si cu subiectele despre care scrie?
Originally Posted by Alex Leo Serban:
deci: carmen, nepotik directa a lui eduard;
intre eduard & simina = simpla coincidenta d nume
yo cred ca als e fantoma lu' barba-cot mostenita de la fra'so ala mare de respira greu. informatia e sigura din hronica huhurezilor de la 'dileala veke'.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2008, 13:36   #260
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
NU e draga nicio ruda cu simina, d unde-ati scos-o???
asta e intoxikre!
e cum am postat eu mai sus...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells