Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Aug 2008, 12:40   #281
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
N`are ea bani ... are mami si tati.O baga presa in seama doar ca e proasta si isi arata curul si tatele oriunde se duce :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:44   #282
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by redmen:
N`are ea bani ... are mami si tati.O baga presa in seama doar ca e proasta si isi arata curul si tatele oriunde se duce :lol:
Am si io de-alea ,si naturale.
O baga presa in...seama pt ca ii plateste cred.Si scot bani din scandalurile ei.Cica a refuzat-o si imbrancit-o ala,cum il cheama fotbalistul spaniol la moda...
Intre noi fie vorba,fundul cred ca e ok(nu l-am vazut) dar altceva n-are.Are nasul mare.
On:sa facem totul.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 16:08   #283
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
imi vine greu sa comentez filmul asta. poate pt ca mi-e lene, poate pentru ca nu vreau sa ii accept minusurile aratate aici, obiectiv sau nu, de altii...
i le constientizez dar nu i le accept... de ce? simplu, filmul asta pentru mine a fost magie.

va amintiti secventa spectatorilor de la premiera Independenta Romaniei? cum se minunau? cum radeau, se uitau atent, comentau? Eu cred ca prin acele cadre, Nae Caranfil ne-a pus o oglinda in fata noua, celor care mai mergem din "cand in cand" la cinema... cum va spuneam...magie...e ca senzatia in care iti vezi trecutul sau prezentul sau viitorul in bila de cristal a vrajitorului....


PS: voi prefera intotdeauna "Eu domnesc!" lui "te fac o saorma?"
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 17:35   #284
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Floydman:
filmul asta pentru mine a fost magie.

la fel am simtit si eu cind am vazut Restul e tacere. a doua oara inca mai intens!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 00:41   #285
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by rocky:
Eu nu pot sa cred asa ceva - nae nu a gasit bani nici acum?
Sint atitia bogatani cu iahturi si fitze, chiar nici unul nu a inteles ca e cazul sa investesca in film?


zi-mi si mie...ce filme romanesti si-au scos banii de productie?
sicer cred ca le poti numara pe degetele de la o mana cel putin la cele dupa '89.

aaaa...si sper ca va dati seama ca din biletul de cinema, un mic procent de intoarce la producator....deci nu-mi spuneti acum de MDL ca a avut nu stiu cati spectatori la mall, care inmultiti cu pretul biletului, dau profitul filmului.

si nu vorbim nici de premiile in bani castigate la festivaluri.

cand o sa ai raspunsurile la intrebarile astea, vei vedea si de ce nimeni nu vrea sa investeasca in filmul romanesc. nu sunt oamenii absuri...macar cand ii sparg la cumparaturi in milano, au o satisfactie proprie...macar cand ii doneaza la un orfelinat au o multumire morala....dar sa-i dea unui regizor care sa-si faca vile si sa-si ia masini...de ce?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 07:57   #286
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
nici eu n-as conta pe mecenat.

asta e formula..cateva filme sprijinite din fonduri de stat (poate procesul de selectie pt finantare sa fie imbunatatit, adica schimbat radical) si restul productii comerciale care sa faca mai multi bani decat scot. daca e cineva in stare sa le faca.

ce rost are sa mergi cu mana intinsa la bogatasi? astia nu prea vor da niciodata bani benevol pentru filme...filmele nu sunt binefaceri propriu zise. si nici impactul de imagine nu e extraordinar, daca ai sponsorizat un film, tu persoana fizica sau firma.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 08:14   #287
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Off, toate discutiile despre filme deviaza in off, despre bani.
Propun ca acest subiect, banii, sa fie considerat on-topic pe oriunde ar aparea, ca deh, filmul se face cu bani. Iar restul de la bani e tacere.
Desi ce frumos ar fi sa ne tinem de tema topicului!
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 11:35   #288
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
asta mai trebuia acum ca sa avem o capsuna pe tort - Nae sa gaseasca bani pentru film la bogatasi, sa faca un film despre primul film romanesc, care era facut cu bani gasiti la bogatasi, sa ii fie furat filmul de bogatasii astia actuali cind el era in Paris pentru a vedea Entre les Murs, bogatasii sa ajunga sa ia oscarul cu filmul sau, Nae sa gaseasca alti bani la alti bogatasi sa faca un film despre cum au luat aia oscar cu filmul sau furat, bogatasii astialalati sa ii dea bani in speranta ca vor fura noul film cind Nae va fi plecat la bere, ca vor lua alt oscar si asa vor ajunge presedinti ai tarii............
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2008, 13:17   #289
blackcat
Novice
 
blackcat
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2
DVD restul e tacere

Ca sa sustin si eu filmul romanesc am zis sa nu piratez Restul e tacere si am cumparat DVD-ul. Am ramas perplex cind am vazut ca in anul 2008 acest film e filmat in 4:3.
Cum e posibil asa ceva? Daca nici macar cei care au facut acest film nu se respecta noi de ce i-am respecta? Unde au vazut ei ca se mai fac filme 4:3? Daca nu s-au trezit nici in 2008 ma indoiesc ca se vor mai trezi vreodata.
blackcat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2008, 17:13   #290
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Filmul e facut in format cinemascop, 2.35 la 1 si era bine daca te duceai sa il vezi in cinema pentru ca isi merita fiecare milimetru de panza.

Nu e deci vina autorilor, trebuie sa fie ceva din transpunerea de pe film pe video sau din setarile sistemului tau de acasa.

Oricum, felicitari pentru achizitie.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2009, 11:37   #291
blackcat
Novice
 
blackcat
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2
Pe carcasa DVD-ului scrie clar 4:3. Costa 40 de lei si nu 9 lei cum sunt alea din reviste. Prin urmare, m-am hotarit sa nu mai cumpar nici un film romanesc, le voi pirata linistit pina ce producatorii se vor hotari sa ne respecte pe noi, consumatorii.
blackcat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2009, 12:14   #292
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cum spunea si Airlight mai sus.Da vina pe cei care au scos dvd`ul pe piata nu pe cei care au muncit sa ne ofere un film frumos.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2009, 12:31   #293
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
blackcat e unul din acei consumatori (multi) romani. E nemultumit, pacaliti etc... saracul. De suparare nici nu stie pe cine sa arunce vina. Da si el in stanga si-n dreapta... poate nimereste.
blackcat tata, cumpara filme romanesti dar fii mai atent cand cumperi ceva. Analizeaza, uita-te, framanta-te, intreaba-te, suspecteaza! NU TE COSTA NIMIC!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2009, 16:03   #294
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by blackcat:
Pe carcasa DVD-ului scrie clar 4:3. Costa 40 de lei si nu 9 lei cum sunt alea din reviste. Prin urmare, m-am hotarit sa nu mai cumpar nici un film romanesc, le voi pirata linistit pina ce producatorii se vor hotari sa ne respecte pe noi, consumatorii.

well ,da e 4:3,in sensul ca nu anamorfic,dar formatul ecranului este 2:35
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 09:06   #295
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Filmele straine care concureaza la Oscar:

* Austria, Revanche, Gotz Spielmann, director;
* Canada, The Necessities of Life, Benoit Pilon, director;
* France, The Class, Laurent Cantet, director;
* Germany, The Baader Meinhof Complex, Uli Edel, director;
* Israel, Waltz with Bashir, Ari Folman, director;
* Japan, Departures, Yojiro Takita, director;
* Mexico, Tear This Heart Out, Roberto Sneider, director;
* Sweden, Everlasting Moments, Jan Troell, director;
* Turkey, 3 Monkeys, Nuri Bilge Ceylan, director.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 09:19   #296
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Cred ca Laurent Cantet nu va rata premiul Oscar dupa ce a luat Cannes-ul.
Din pacate nu stiu daca vreun film romanesc va ajunge pe lista scurta, daca nici 432-ul impins de la spate de Cannes nu a reusit...
Restul e tacere desi mie mi-a placut nu a fost decat o propunere sortita esecului din start. Cred ca distributia in salile din strainatate a oricarui filmul (pentru a fi apreciata o capodopera trebuie mai intai vazuta) poate inclina decisiv balanta la un festival.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 09:36   #297
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Sunt doar trei filme care au luat si palme d'or si oscar pentru cel mai bun film strain, deci e f. posibil sa-l rateze si cantet
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 11:53   #298
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Originally Posted by StefanDo:
Sunt doar trei filme care au luat si palme d'or si oscar pentru cel mai bun film strain
si ele sunt...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 11:57   #299
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Toba de tinichea/Die Blechtrommel
Pele cuceritorul/Pelle Erobreren

si inca unul pe care l-am uitat
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 13:35   #300
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Atunci sa pariem pe un altfel de film despre mafie cum este "Gomorra" lui Matteo Garone, adaptarea romanului lui Roberto Saviagno?
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells