Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Sep 2005, 15:04   #41
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Daca afisul filmului pentru competitia de la Cannes era straniu si trist intr-un mod atragator, cel pentru distribuirea nationala e de un prost gust incalificabil. Aia era, tot publicul o sa va guste voua ironiile acum, cu afisul ala cu oameni zimbareti care, ce sa vezi si sa nu crezi, conlucreaza la decesul unui om. Foarte prost afisul.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2005, 15:15   #42
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
afisul ca afisul, sa vedem filmul.. maine ma duc si eu, sper sa am o surpriza placuta.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2005, 15:42   #43
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
de acord cu ambra: afisul cu pisicile pe masa de operatie mi se pare unul dintre cele mai bune ale anului.
in skimb, afisul cu doctorii si asistentele ce zambesc in poza mi se pare penal de prost.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2005, 21:37   #44
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Mie nu mi se pare de loc penal afisul filmului, ci chiar foarte bun. Omu' murea acolo, iar celor din jurul lui li se rupea... au prins in afis esenta filmului.
De acord si cu afisul de festival, cel cu targa si pisicile, dar acela a fost bun ca teaser.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 10:33   #45
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
in sfirsit un film romanesc bun, chiar foarte bun... chiar daca am ris aproape continuu, filmul e trist, te cutremura, mai ales pentru ca povestea nu e departe de realitate, cred ca la fel de bine se putea face si un documentar pe tema asta (mi-aduc aminte o stire de la tv despre un pacient care, dupa ce a fost plimbat pe la mai multe spitale fara sa fie primit nicaieri, a fost abandonat de catre cei de la ambulanta pe o banca, cu tot cu perfuzie, pentru ca li se termina tura)... azi, trecind pe la receptie, am vazut din nou afisul filmului cu actorii zimbind, dorind parca sa mai indulceasca putin situatia spunindu-ti 'hei, a fost doar un film!'... dar de unde, situatia tot albastra ramine, sistemul medical e putred, ti se face parul maciuca... Cristi Puiu trage semnalul de alarma facind haz de necaz, la urma urmei hazul e tot ce le mai ramine romanilor... si god!, tipul asta chiar are umor, sala ridea in hohote... nici n-am simtit cind a trecut timpul, bravo lui Puiu&echipei !!

aa, si inca o chestie.. domnul Fiscuteanu a fost culturist? my god, avea niste maini musculoase!! :w00t: :w00t: .... si niste :love: :love: pentru pisicutze!!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 12:48   #46
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Filmul e pe lista celor 46 din care se vor alege nominalizatii la Oscarurile Europei, "European Film Awards".
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 13:06   #47
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Bai christi, nu le mai spune oscarurile Europei, ca suna "cumva" sa compari chestiile alea cheesy pe care le premiaza americanii, cu ce se intampla in Europa. :?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 13:49   #48
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
"Moartea domnului Lãzãrescu", în cursã pentru Oscar

"Moartea domnului Lãzãrescu", în regia lui Cristi Puiu, a fost propus de România pentru nominalizãrile la Oscarul pentru cel mai bun film strãin, a anunþat Alina Sãlcudeanu, responsabil cooperare externã în Centrul Naþional al Cinematografiei, potrivit MEDIAFAX.
Filmul a câºtigat premiul secþiunii "Un certain regard" la Cannes, precum ºi alte distincþii importante.
Anul trecut, propunerea României a fost "Orient Express", în regia lui Sergiu Nicolaescu.
Dintre toate înscrierile la categoria cel mai bun film strãin, Academia Americanã de Film va alege cinci nominalizãri. Câºtigãtorul va fi anunþat la ceremonia de decernare a premiilor Oscar din 5 martie.
Printre þãrile care ºi-au anunþat pânã acum propunerile pentru aceastã categorie se numãrã Franþa - "Joyeux Noël", regizat de Christian Carion ºi turnat parþial în România, Africa de Sud - "Tsotsi", o dramã care a câºtigat recent cel mai prestigios premiu la festivalul de la Toronto, Belgia - "L'enfant" al fraþilor Dardenne, distinºi cu Palme d'Or la Cannes, ºi Finlanda - "Mother of Mine".
Lung-metrajul lui Puiu va avea premiera româneascã în data de 22 septembrie, la Cinema Studio. Începând cu 23 septembrie, filmul va intra pe marile ecrane în cinci oraºe: Bucureºti, Iaºi, Cluj, Timiºoara ºi Constanþa.

http://www.tvr.ro/stiri-tvr/infoc/
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 16:36   #49
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
sincer sa fiu imi este putin frica de reactia publicului la acest film. in ciuda faptului ca e unul foarte bun, e clar un film de autor ce nu pare a zambi publicului prin artificii.
parca vad reactii la iesirea de la film, de genul: "ce p*** ma-sii i-au dat atatea premii filmului asta documentar cu unul plimbat pe la spitale? si lung, luuung de tot"
nu vreau sa fiu scepticul de servici, ci imi doresc pur si simplu sa ma insel. 8)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 18:00   #50
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by cherryblossom:
(mi-aduc aminte o stire de la tv despre un pacient care, dupa ce a fost plimbat pe la mai multe spitale fara sa fie primit nicaieri, a fost abandonat de catre cei de la ambulanta pe o banca, cu tot cu perfuzie, pentru ca li se termina tura)...
Pãi chiar din ºtirea asta a fost inspirat scenariul. Însã e doar un pretext. Nu se vrea a fi un documentar despre acel caz.

Originally Posted by cherryblossom:
dar de unde, situatia tot albastra ramine, sistemul medical e putred, ti se face parul maciuca... Cristi Puiu trage semnalul de alarma facind haz de necaz, la urma urmei hazul e tot ce le mai ramine romanilor...
Nu. N-are legãturã cu sistemul medical, nici cu România. A fost întrebat de multe ori Puiu despre asta. El a rãspuns cã nu asta a fost intenþia, chiar dacã aºa pare. E un film despre natura umanã în general. Poate tocmai de aia a prins ºi la strãini.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 23:33   #51
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
prost lansat filmul, acum in septembrie. trebuia lansat clar cand facuse valva, in mai, imediat dupa cannes... sunt curios cum se va descurca la B.O.-ul autohton.

mentionez: ma arat ofensat de hoarda razanda de la republica. la 'moartea domnului lazarescu' nu se poate rade cu acel ras vulgar, este un umor trist (uite, daca am ajuns sa spunem asta), amar, care eventual te poate face sa razi (revoltat !) in sinea ta... este o drama in toata puterea cuvantului, in care sunt plasate (intentionat, si aici sta toata chichita !) elemente de comedie umana absurda. un film care-si merita toata caciula de premii.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 09:34   #52
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
You are such a politically correct princess :huh:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 12:53   #53
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Danny:
"Moartea domnului Lãzãrescu", în regia lui Cristi Puiu, a fost propus de România pentru nominalizãrile la Oscarul pentru cel mai bun film strãin, a anunþat Alina Sãlcudeanu, responsabil cooperare externã în Centrul Naþional al Cinematografiei, potrivit MEDIAFAX.
Ce bine-mi pare ca nu s-a infiltrat Serge si anul asta...


Cat despre noul poster, e prea comercial si mult mai putin reusit decat cel cu scaunul gol si pisicile, dar nu e chiar asa de rau si nici de prost gust. Partea buna este ca o sa prinda...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 21:42   #54
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Mala Portugal:
You are such a politically correct princess

maybe you're the princess and i'm just correct.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 21:47   #55
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Ce bine-mi pare ca nu s-a infiltrat Serge si anul asta...

mai, sincer eu chiar vroiam sa intreb: voi ce credeti, chiar are sanse sa fie selectionat pt competitie ? :?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 21:58   #56
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
am vazut si eu afisul.

cand am citit despre el aici ma temusem de inca o glumita 'de autor' in stilul lui puiu. credeam ca e un acroche ironic la afisele cu comedii comerciale ale lui sandler, stiller etc.

dupa ce am vazut straiful de sus insa, ala cu maslini, l-am inteles ca pe o euforie post-concurs din partea echipei de actori. am empatizat usor cu ei si mi-a placut.

imi place degajarea de pe fetzele alea. E un afis neromanesc, din punctul asta de vedere.

on a side note, am observat ca mandragora a devenit mandragora movies
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 09:07   #57
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
intr-adevar

Vazut si eu moartea acestui domn... Am niste mici intrebari, poate ma lamureste cineva ...

Filmatu asta din mana, asa a fost gandit sa "taie" capul actorilor din planu secund ? Adica, era cam stresant sa vezi cum vorbeste lazarescu si vecinu lui nu are decat juma de cap in cadru .. ma rog..daca asa a fost gandit ..dar am dubii..

A doua chestie, la multe din scene se vad niste purici..cam naspa ..adica, frate, intelg si io ca e noapte, dar cred ca se mai si prelucreazaa imaginea - teoretic ... - , nu am pretentia ca noaptea sa fie la fel de frumoasa ca aia din Mulholand Drive, dar ....

Cat despre film, este ok. Te face sa te gandesti, ca sunt treburile de kkt in tara asta, nu a ras sala la orice gluma seaca, pentru ca majoritatea stiau ce e adevarat; nu mi s-a parut ca ar fi excesiv de lung, cred ca asta a fost si trucul folosit de regizor, sa stai cu "sufletul la gura" sa vezi ce se intampla - cel putin in prima jumatate, asteptam sa vina dracu salvarea mai repede -

Dup-aia, mi s-a parut mie, sau Monica Braleadeanu a jucat si prost, si a avut si rol de proasta ? - ma rog, daca se poate spune ca ajucat ...(plus mai era si aia blonda tunsa scurt din nu sce siptal, care se luase se asistenta ... aia trebuia sa ia lectii de siktir si de tupeu frate..replicile erau ok, dar nu o credeam de loc cand le spunea..era prea falsa...)

In rest, scenariul f.f.f.f.f bun; si-a atins scopul acest film, cu un buget destul de mic (stie cineva cat a avut bugetul , ca am inteles ca filmatu a durat foarte putin)

Si faza tare: e o proasta in romania libera de azi, care zice asa despre film "un pensionar purtat cu salvarea pe la mai multe spitale si parasit, in ultima instanta, pe trotuar, unde si moare"!!! - ori a vazut altt film, ori a tradus ca proasta de unde a copiat textul ala de kkt, ori ...
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 09:20   #58
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: intr-adevar

Originally Posted by costobocus:
Si faza tare: e o proasta in romania libera de azi, care zice asa despre film "un pensionar purtat cu salvarea pe la mai multe spitale si parasit, in ultima instanta, pe trotuar, unde si moare"!!! - ori a vazut altt film, ori a tradus ca proasta de unde a copiat textul ala de kkt, ori ...
Mie nu mi-ar fi usor sa o numesc pe Iulia Blaga o proasta, insa - oricum - in citatul pe care l-ai dat tu, ea se referea la povestea (adevarata) care a inspirat filmul.



Si din acelasi articol, copy-paste-ez primul paragraf, care ataca problema posterului:

Sunt convinsa ca Cristi Puiu se teme de intalnirea filmului sau, "Moartea domnului Lazarescu", cu publicul din Romania. De aceea probabil a fost schimbat si afisul filmului, asa cum arata el la Cannes. De la excelenta fotografie a celor trei pisici ale eroului cocotate pe o targa de spital, cu o trista patura maro, cu o trista faianta verde pe fundal, s-a trecut la o fotografie (aparent) vesela, inspirata poate din "Invaziile barbare". Domnul Lazarescu e acum inconjurat de toate personajele care zambesc colorat, facandu-ne semne cu mana. Ambele afise sunt reusite, dar al doilea trimite mai sigur la ceea ce-si propunea Puiu inca de la "Marfa si banii" - sa faca cinema pursange, nu filme realiste, sa masoare infinitul milimetru dintre felia de viata si arta. Si atunci, acest afis ne spune clar: "Acesta e doar un film. Nu este realitatea. Aici nu moare nimeni". Probabil ca pentru alegerea acestui afis s-a considerat si ca publicul nostru trebuie avertizat asupra unei a doua greseli de abordare, aceea ca filmul ar fi o ilustrare a sistemului sanitar din Romania (idee care cred ca l-a obosit pe regizor, dar asta era riscul).



P.S.: Si, finalul, cu un :

[...] e fortat si ilogic sa vezi ca pe www.cinemagia.ro Monica Barladeanu, pe care se sprijina, se pare, campania de promovare (dar care sta pe ecran, desi corect, doar zece minute), e trecuta prima in distributie, cu poza, in detrimentul celor doi actori principali. E pe undeva chiar amuzant si tragicomic acest melanj intre tema grava a filmului si promovarea lui prin centru-inaintasi, in reviste cu coperte lucioase.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 10:03   #59
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
da

Ok. Pai daca se referea la povestea adevarata trebuia sa spuna asa.

Plus ca, la ce filme ati mai vazut voi sa se inceapa cu problema posterului ????? Inteleg , de ce si cum, dar ca sa ne dam cu supozitii ("de aceea probabil a facut si a dres, se pare "... comentariu de kkt)

Si acu la care distributie se refera madam ? Monica Barladeanu a aparut prima sau a doua la sfarsiitul fimului pen' ca erau in ordine alfabetica ..

Si degeaba, se ia respectiva de revistele lucioase, dar imi pare rau, un comentariu serios din Cinemagia e mult mai bun decat ce a scris stimabila ...

Deci, ca sa nu fiu inteles gresit, nu am facut-o proasta in esenta ei, ci doar din perspectiva comentariului pe care l-am citit..(cat despre rautatea servita, "probabil" cred ca o fi vrut sa se angajeze la cinemagia si nu a fost primita ...

Sa nu devenim off-topic ... Monica Barladeanu a fost si ea bagata acolo, banuiesc ca nu pe merite actoricesti..asta e, dar filmul ??? Aceasta e-ntrebarea !
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 10:57   #60
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Re: da

Cronica e excelenta dupa mine, tocmai am citit-o, dupa ce ieri am vazut filmul. Incepe cu posterul pentru ca un film incepe cu un poster, iar antagonia dintre posterul de festival si cel de premiera merita comentata.
Monica Barladeanu apare aici prima pe lista scurta:
Asta e pagina oficiala a filmului pe Cinemagia

Monica Barladeanu a venit cu ceva sponsori dupa ea din cate se vede. Afisul filmului are in stanga jos sigla Alexandrion iar in apartamentul domnului Lazarescu televizorul este deschis pe B1 TV . Plus ca o stie lumea de bucata valabila, asa ca regizorul a fost de acord sa impuste mai multi iepuri deodata(sa aduca lumea neavizata in sala si sa faca rost de sponsori si publicitate).
Joi seara, inainte de premiera, filmul a avut emisiunea "Nasul" de pe B1 TV dedicata. S-a difuzat secventa cu Monica si "laptisorul de matca", Monica era invitata si era foarte mandra de replica ei pe care a comentat-o stil "La Bloc" ("Am lansat o noua metoda de infrumusetare"). Coroborata cu afisul vesel si numele ei primul pe lista, chestia asta a adus sigur cateva sute de insi in sali.

In cronica se spune clar:
Cristi Puiu a ales un subiect care a facut buna presa: un pensionar purtat cu salvarea pe la mai multe spitale si parasit, in ultima instanta, pe trotuar, unde si moare.
Deci e vorba de stire, nu de film.

Originally Posted by costobocus:
Sa nu devenim off-topic ... Monica Barladeanu a fost si ea bagata acolo, banuiesc ca nu pe merite actoricesti..asta e, dar filmul ??? Aceasta e-ntrebarea !
Aici nu inteleg, care e intrebarea? Dar filmul...ce?
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells