Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2005, 00:20   #21
Dragos Bucur
Junior
 
Dragos Bucur
 
Join Date: May 2005
Posts: 35
Cum spuneam(ce bine sa poti zice"Cum spuneam")Moartea d/lui Lazarescu s/a dovedit a fii F Bun!Cannes,Certain Regardes!E ceva.In alta ordine de idei,ba Blue,eu am sange in testicole sa spun ce gandesc fara sa ma ascund in spatele unor culori,iar daca numele meu e intr/adevar pompos asa l/am facut eu ,plus ca topicul se numeste "Moartea dlui Lazarescu" si daca vrei sa mi spui ceva ma poti gasi personal f usor sau pe alte topicuri...Ha,ha,ha
__________________
atat
Dragos Bucur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 08:37   #22
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by dragos 1977:
Cannes,Certain Regardes!

Un certain regard.
In alta ordine de idei, pe cand si cu cine urmatorul lungmetraj?
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 17:18   #23
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
In juma' de ora, premiera nationala. 8)
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 10:56   #24
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Un film care isi poarta naturaletea f. bine,de la actori pana la dialoguri minutiose,cu o exigenta a detaliului bine studiata si inglobata in conceptul filmului.
Din pacate sunetul e infect(probabil si din cauza instalatiei de la Republica).

Film excelent in registru in care si-a propus sa evolueze.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 14:23   #25
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by Serghei:
Din pacate sunetul e infect(probabil si din cauza instalatiei de la Republica).

la 99% din filmele romanesti sunetul e infect. in unele momente simteam nevoia unei subtitrari :oops:
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 08:21   #26
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by keyzer soze:
Originally Posted by Serghei:
Din pacate sunetul e infect(probabil si din cauza instalatiei de la Republica).

la 99% din filmele romanesti sunetul e infect. in unele momente simteam nevoia unei subtitrari :oops:

mda, si la Republica clujeana sunetu (care de obicei e bun) nu a fost multumitor - asa ca mai repede carenta e in film; din fericire am avut parte de subtitrare engleza pe pelicula, m-am folosit de ea si a fost amuzant sa intelegi filmul si din perspectiva titrarii pentru straini :w00t:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 18:17   #27
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by gionloc:
mda, si la Republica clujeana sunetu (care de obicei e bun) nu a fost multumitor - asa ca mai repede carenta e in film; din fericire am avut parte de subtitrare engleza pe pelicula, m-am folosit de ea si a fost amuzant sa intelegi filmul si din perspectiva titrarii pentru straini :w00t:
f'tu-te ma-ta-n cur de animal prost=you bloody animal!!! :lol: :lol: :lol:

Dar serios acum, spre deosebire de alte filme din ultimii anii ("Dupa-amiaza unui tortionar" :hmm:, cel mai graitor exemplu), aici sunetul a fost bun. Subtitrarile ajutau. Dar muzica lipsea .
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 13:21   #28
Alex2004
Novice
 
Alex2004
 
Join Date: Jun 2005
Location: Bucuresti
Posts: 1
Sunetul la "Moartea Domnului Lazarescu"

Sunetul prost la proiectia de la Republica se datora instalatiei salii. Aceeasi copie a filmului a fost prezentata la Cannes, la piata de film si acolo se auzea perfect. De imagine ca sa mai zic?
La unul dintre actele filmului, proiectionistii de la Republica au reusit sa lase si bucata de inceput a rolei. Si nici nu au facut incadratura corect pentru proiectie (in mod normal imaginea e mai stransa si nu apare microfonul in cadru la spitalul al treilea).
Alex2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 20:05   #29
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: Sunetul la "Moartea Domnului Lazarescu"

Originally Posted by Alex2004:
Aceeasi copie a filmului a fost prezentata la Cannes, la piata de film si acolo se auzea perfect.
Ai fost ? Povesteste-ne si noua pe topicul cu pricina, ca din relatarile unora de clasa I - IV n-am inteles nimic.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 21:38   #30
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: Sunetul la "Moartea Domnului Lazarescu"

Alex2004 like Alexandru Munteanu adica tipul sobru cu camasi vesele? Felicitari atunci
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2005, 11:33   #31
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Cutremurator de realist. In ciuda tragismului situatiei, filmul reuseste sa ramana impartial, detasat, nu cauta vinovati. Com_pensat cu umor fin. Joc actoricesc excelent.
In sfarsit! Un film romanesc f. bun.

P.S. La Elvira Popescu atat imaginea cat si sunetul au fost ok. Sala arhiplina. Multi au ramas pe afara. Am stat pe jos 2.30h (ca deh, s-au vandut mai multe bilete decat locuri) dar nici nu am simtit cand au trecut.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2005, 17:17   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Spre marele meu regret, n-am reusit sä ajung la Elvira Popescu, desi îmi trecusem proiectia în agendä. Mi-l oferä cineva pe CD? Pânä-n toamnä nu mai am räbdare.

In altä ordine de idei: vä mai amintiti cazul real care a inspirat filmul? Sunt convis cä destui dintre noi, în acele zile, ne-am spus: "Dom'le, ce film s-ar putea face din asta!" Ei bine, s-a fäcut - iar "Moartea domnului Läzärescu" devine o lectie vie despre cum se parcurge drumul de la un model real (una dintre acele "fabule cinematografice" cu care ne jucäm noi în Cafenea) si o povestire cinematograficä de fictiune. Tot ce citesc despre el mä îndreptäteste sä cred cä e un exemplu de "asa da", nu de "asa nu". Sper ca, väzându-l, sä-mi confirm impresia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2005, 03:10   #33
selfmodelino
Novice
 
selfmodelino
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3
corpul onanist

mi se pare amuzanta diferenta de mesaje intre acest film si baieti buni nu mai vorbesc de vizualizari... daca unu e un pic prea realist celalalt e rupt de realitate. intre ele este doar nivelul publicului si puterea de promovare e unei televiziuni.
selfmodelino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 17:59   #34
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Pitbull:
Ei bine, s-a fäcut - iar "Moartea domnului Läzärescu" devine o lectie vie despre cum se parcurge drumul de la un model real (una dintre acele "fabule cinematografice" cu care ne jucäm noi în Cafenea) la o povestire cinematograficä de fictiune.

cu vorbele astea-s de acord!
Cristi Puiu chiar subliniaza constant prin miscarile camerei - imaginea tremura neincetat, mai pronuntat decat ar face-o o simpla filmare din mana - faptul ca ne aflam (ca spectatori) in fata ecranului de cinema. Dincolo de drama/tragedia unei persoane (faptul real transformat in fictiune filmica) ceea ce avem pe ecran nu este decat inregistrarea evenimentelor care deja s-au petrecut. as zice ca este filmul filmului, in sensul ca felul in care camera se agita nu corespunde vreunui punct de vedere obiectiv sau subiectiv, camera nu urmeaza vederea vreunui personaj, nu subliniaza trairile cuiva, sau plotul, ci trimite constat la ea insasi, la arta cinematografica si la posibilitatile sale.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 11:11   #35
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Moartea Domnului Lazarescu a suflat si premiul pentru cel mai bun film de la festivalul Blankai.

http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=1828
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 19:39   #36
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
dupa ce am vazut filmul, cel de langa mine a zis: in europa de est supraviatuiesti dc ai noroc. nu si cazul dlui lazarescu, saracu...ce mi-a placut cel mai mult: ca a fost atat de neutru ca tonalitate.
ce vrei, nume, sa stii de la cannes?
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 23:23   #37
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by alex2:
ce vrei, nume, sa stii de la cannes?
Ce vrei tu sa ne spui. Ma astept la niste relatari simple, nu la poliloghiile cu pretentii de mari scriitori - scribi - notarei - portarei.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 01:38   #38
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
pt nume

soare, aglomeratie mare. m-au impresionat oamenii care stateau la coada pt un bilet la filmele din competitie, alea de red carpet. fanii stateau de ore in sir pe scaunel, pe marginea strazii - sau nu - asteptand sa inceapa premierele si sa apara vedetele pe covorul rosu. m-a amuzat k trebuie sa te imbraci in rochie de seara/tux k sa intri la premiera, kiar si la ora 10 dimineata - altfel nu...a fost haioasa faza cu sophie marceau - un aaaaaaaaa prelung...in proportie de 90% toti cersetorii care mi-au iesit in cale erau romani - si nu e prima data cand remarc asta. mi-a placut k romancele nostre sunt ale naibii de frumoase si de bine imbracate. au fost filme bune si filme cumplit de plicticoase (dupa gusturile mele - si nu sunt critic - nu stiu pt altii cum au fost). lume de toate natiile. o paris hilton amabila si iubitoare de blizturi. soare. caldura mare. iahturi multe. aglomeratie mare.
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2005, 12:35   #39
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Moartea domnului Lazarescu a fost selectionat pentru festivalul de la Toronto, din septembrie. Asadar inca un mare festival pe lista
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2005, 12:43   #40
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
La mai mare!
Dacä äia fac pe desteptii si nu-i dau nimic, mergem acolo si facem scandal.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells