Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Feb 2007, 17:43   #301
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by juanmai:
hospitals problems,here in Argentina same happens.
Oh, so that is why u like de movie ...
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2007, 18:01   #302
juanmai
Novice
 
juanmai
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4
Re: ~~~~~~~~

Originally Posted by Mistah J:
Originally Posted by juanmai:
here in Argentina same happens.
What is Argentina's national language? :hmm:

"argentinian" SPANISH!
juanmai is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2007, 18:08   #303
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: ~~~~~~~~

Originally Posted by Mistah J:
What is Argentina's national language?
Puteai sa dai un search scurt pe google. :sleep:
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2007, 22:48   #304
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by juanmai:
i know that most people in romania would love to see the good side of things instead of these hospitals problems,here in Argentina same happens.but i thinks that MDL shows also the freshness of the actors and that makes that the whole deal of the film creates such an atmosphere that you can be part of it. I care more the way that is showed that the reality.maybe because im a big fan of those views!
Romania is where i want to go,since some years ago.

take care
Oh, yes, I fully understand your views - both the interest for a faulty health system, common to our countries, and the awareness of the artistic qualities of the movies, apart the subject itself.
I really hope you will be able to get moving this way - and whenever you do, let us know by all means, we'll be happy to meet you. Maybe, until then, following our forum will help you gradually get familiar with Romanian language, which is somewhat similar to Spanish - both being Latin languages.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2007, 16:14   #305
derzelas
Novice
 
derzelas
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 10
...and I`m from South Park.
Romania, what a beautiful country!
C`mon guys..de cate ori ati intrat pe un forum, sa zicem rusesc, in care nu intelegeti nimic din ce se vorbeste, sa copiati de pe alt site numele filmului care v-a placut, sa mergeti pe site-ul rusesc, sa apasati Ctrl+F apoi Ctrl+V apoi Enter ca sa gasiti unde se vorbeste de filmul care va place si in cele din urma victorios sa laudati filmul respectiv....phew
__________________
"People and attitudes cause accidents not technology and equipment"
derzelas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 04:08   #306
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Pitbull:
Päcatul nepäsärii

Existä o singurä situatie cu adevärat absurdä, aberantä, efectiv kafkianä: refuzul de la Filaret. Începând cu cei doi medici care neglijeazä bolnavul ca sä-si fâlfâie fudulia în fata asistentei de pe salvare, si sfârsind cu respingerea operatiei pentru cä bietul om nu poate semna "declaratia de räspundere". Este punctul culminant al filmului. Din nefericire, face notä discordantä cu momentele anterioare: la urma urmei, ceilalti l-au ajutat pe pacient cum au putut: analize, tomografie, o încercare de a forta intrarea în operatie (zädärnicitä de suprasolicitarea sälilor în urma omniprezentului carambol de la Säftica). .

Si eu cred ca este punctul care explica filmul, lupta domnului Lazarescu: dreptul de a muri cum vrea el, isi apara pina la ultima picatura de constientza demnitatea propriei morti si, de ce nu, a ultimelor momente de viata (dar nu l-a lasat sistemul, l-a umilit pina la capat). I se explica ca risca sa ramina paralizat in urma operatiei, asa ca refuza operatia, preferind sa moara. Perfect normal si extrem de demn.
Filmul este excelent si nu, nu are legatura neaparat cu sistemul sanitar roman, nu mi s-a parut a apasa foarte tare pe mizerabilism, personajele sint mai complexe decit "tagma asta nenoricita de doctori corupti". Filmul s-ar putea foarte bine intimpla si in Canada:urgentele sint la fel de debordate, astepti pina crapi (daca nu esti cu cutitul in cap ca sa te trimita imediat in operatie, nimic nu e urgent la urgente)
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 04:28   #307
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Floydman:
- filmatul din mana. nu tine. e obositor si pointless. nu aduce nimic filmului.

.

Obositor? Cu ce e eobositor? Am mai tot auzit si eu ca tremura camera in filmul lui Puiu ca in miinile unui bolnav de Parkinson si cind colo..Nu e cazut tau in mod special, dar zici ca unii n-au vazut nimic mai sus de Spider man.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 07:40   #308
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by ulianov:
Am mai tot auzit si eu ca tremura camera in filmul lui Puiu ca in miinile unui bolnav de Parkinson si cind colo..
Si nu ii tremura mana ?
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 13:33   #309
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
dupa vaicarelile unora credeam ca bate uraganul in imaginea aia. Altfel imaginea tremura ca in oricare alt film facut cu camera pe umar.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 17:20   #310
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
A.... Mie mi-a cam zgariat retina tremuratul ala. Obositor, vazutul unui film bun presupune o doza de placere nu de chin.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 17:32   #311
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
ca s-o zicem romaneste: sa mor daca am mai bagat in seama acel tremurat dupa minutul 2. Nu pricep cu ce i-a obosit pe unii. Cu ce deranjeaza?
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 18:17   #312
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce-i drept, am reactionat la fel ca Ulianov (pare-mi-se cä am mentionat-o chiar si în cronicä - undeva, stiu c-am spus-o): foarte repede, m-am adaptat automat si nici n-am mai observat bâtâiala.
In schimb, pe la jumätatea anilor '70, un fel de protominimalism avant la lettre era foarte practicat în filmul american, cu precädere la Warner Bros. Imi aduc aminte clar douä filme importante în sensul ästa: "Alice Doesn't Live Here Anymore", de Scorsese, si "All the President's Men", de Pakula. Si-acuma, sä vezi poznä: înainte, CITISEM despre aceastä deliberatä filmare cu camera din mânä, färä steady si alte artificii, ca procedeu de accentuare a realismului, si-mi spusesem: "Mamäää, ce misto, bravo, destepti bäietii!" Si când cu filmele, m-am aruncat în vizionare ca la pomu' läudat. Nu zic, ambele au fost foarte bune, si rämân printre favoritele mele personale - DAR, de la un moment dat, îmi venea pentru ca sä hurlu: "Bä nene, da' mäcar reazimä camera aia de-un spätar de scaun, ceva, cä mä zäpäcesti de cap - si nu-i nevoie sä zdrumici asa imaginea când trei oameni iau cina la masä-n cadru fix si stau de vorbä!"
Q.E.D.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2008, 22:35   #313
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Revazind azi 432 nu pot sa zic decit : Doamne, ce mare artist e cristi puiu!

cum a facut el o scoala de film!

cum au invatat toti de la el, unii mai bine, unii mai prost!

si

daca mai vad un singur film romanesc care ii fura pecetea stilistica din final cu melodie suava, il scuip in ochi pe regizor
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 04:16   #314
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
oh man! esti aspru!

puiu e "meserie de meserie" dar totusi mai sunt filme care se termina asemanator iar 432 e de apreciat pt multe altele...
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 06:18   #315
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
kestia cu piesa dp genericu final m-a deranjat si p mine... i-am zis lu mungiu k mi-a amintit d margareta pislaru p finalu d la 'mdl', si el a pus p blogu sau k i-am reproshat k a pus-o p... marina voica p genericu final!! :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 08:17   #316
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai, mä - cä Mihaela Mihai se potrivea bine acolo... :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 09:45   #317
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mihaela mihai plekse din tzara in 87, dk nu ma-nsel, deci tot marina voica - asteptind sa s metamorfozeze in jacko... :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 10:00   #318
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Da, scuze pentru tonul prea dur, dar efectiv mi se pare prea mult! Chiar si nu putem si altfel?
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2008, 13:17   #319
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
e despre marfa si banii, dar postez aici link catre cronica f. laudativa din The New York Times. filmul poate fi vizionat incepand de azi in Manhattan:
http://movies.nytimes.com/2008/04/23...tml?ref=movies
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2008, 15:31   #320
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
saru mina, stefan, am ajuns sa citesc - aici in manhattan - 'nyt' via romanik, pt k astia la hotelu din midtown nyc nu n dau decit paginile d 'business', 'sports' & 'metro' ale ziarului...

nu m-am vazut cu tony (a.o.), e undva prin oregon s pare - probabil k o sa ma-ntilnesc cu el la cannes & o sa-l felicit :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells