Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Oct 2010, 17:40   #621
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by Pitbull:

Mediocre:
"Cum mi-am petrecut sfârsitul lumii"
"Ryna"

"Cocosul decapitat"
"Intâlniri încrucisate"
"Ho, ho, ho!"
"Ingerul necesar"


Släbute:
"Weekend cu mama"
"Milionari de weekend"
"Cälätoria lui Gruber"
"Dupä ea"


Slabe:
"Cele ce plutesc"
"Sistemul nervos"
"Orient Expres"
"Un acoperis deasupra capului"
"Nuntä în Basarabia"


Catastrofe:
"Marilena"
"Legiunea sträinä"
"Carol I"
"Poker"
"15"
"Supravietuitorul"
"O secundä de viatä"
"Casanova, identitate femininä"
"Dincolo de America"
"Poveste de cartier"
"Dragoste pierdutä"
"Ticälosii"
"Logodnicii din America"
"Si totul era nimic"
"Azucena"
"Vlad, nemuritorul"
"Proprietarii de stele"


Hmmm...Eu sincer nu văd de ce "Îngerul Necesar" ar fi peste "Orient Express"...sau peste "Weekend cu mama"...Părerea mea e că nu e cu nimic mai presus decât "Logodnicii din America", ca să mă refer strict la filme pe care le-am văzut
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 17:49   #622
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pentru ca Preda chiar stie sa faca film. Serj al tau a luat-o razna de vreo 35 de ani.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 21:48   #623
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by civica65:
Hmmm...Eu sincer nu văd de ce "Îngerul Necesar" ar fi peste "Orient Express"...sau peste "Weekend cu mama"...Părerea mea e că nu e cu nimic mai presus decât "Logodnicii din America", ca să mă refer strict la filme pe care le-am văzut

E mare diferenţă. Lui Preda i-a ieşit ceea ce a intenţionat. Lui Mărgineanu i-a ieşit... ce s-a nimerit.

Judex: "Pentru ca Preda chiar stie sa faca film. Serj al tau a luat-o razna de vreo 35 de ani."

Poate că Preda ştie să facă film, dar ar face bine să facă film. "Îngerul..." mi s-a părut interesant, dar mi se pare doar o colecţie de secvenţe frumoase, de parcă scenariul ar fi fost scris chiar înainte de montaj: "Ia să vedem, ce avem? Ah, dar secvenţa asta e prea frumoasă, hai să o las! Dă-l încolo de scenariu!". Genericul cu scroll de-a-ndoaselea chiar m-a iritat.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 22:07   #624
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Gulea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 22:13   #625
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Mă refeream la ultimul menţionat, "Logodnicii din America".
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 22:32   #626
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A, äla... OK.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 21:45   #627
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
melcule,
te-am vazut ieri la televizor.
pentru prima oara.
sincer, mi-a placut ca esti modest.
o buna parte din impresia mea despre tine s-a schimbat in bine.
sper sa nu ma fi inselat
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2010, 08:10   #628
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
8 filme româneşti şi 4 regizori in 16 zile la Viena


Publicul cinefil din capitala Austriei are ocazia sa urmareasca pe durata Vienalei (21 octombrie – 3 noiembrie) 5 filme româneşti incluse în cel mai important festival de film din Austria. Este vorba de productiile: „Autobiografia lui Nicolae Ceausescu“, „Morgen“, „Aurora“, „Marti, după Crăciun“ si „Periferic”.

Selecţia filmelor de către directorul Vienalei, Hans Hurch şi asaltul publicului care a epuizat în două zile biletele disponibile pentru proiecţiile filmelor româneşti, indică o consacrare
indiscutabilă şi un interes evident, informeaza ICR Viena.

In ziua urmatoare incheierii Vienalei, Institutul Cultural Român din Viena lansează sub titlul Hall Of Frame cea de-a IV-a ediţie a Festivalului Filmului Românesc, care cuprinde
6 seri de proiecţii în cinematograful Burg Kino situat pe faimosul Ring vienez.

Astfel publicul vienez va putea viziona filmele lui Radu Muntean („Marţi, după Crăciun”), Andrei Ujică („Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu”), Marian Crişan („Morgen”), Radu Mihăileanu („Concertul”), Florin Şerban („Eu când vreu să fluieri, fluier”) şi Napoleon Helmis ( „Nuntă în Basarabia”).

Festivalul acompaniază astfel interesul constant al publicului vienez într-un moment de maximă vizibilitate al filmului românesc şi consolidează reputaţia de excelenţă a producţiei cinematografice româneşti actuale. De altfel, 5 din cele 6 pelicule prezentate sunt producţii dintre cele mai recente, din 2010.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 18:04   #629
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Regizorul Nae Caranfil şi criticul Mihai Fulger discuta cu studenţii la NCRR
de D.S. HotNews.ro
Joi, 4 noiembrie 2010


Incepand de luni, 8 noiembrie, Noul Cinematograf al Regizorului Român (din incinta Muzeului Taranului Roman) programeaza in fiecare luni proiectia unui film clasic romanesc urmat de discutii cu personalitati ale cinematografiei. Prima proiectia va avea loc luni 8 noiembrie, de la ora 20,00 cand va fi prezentat unul din cele mai bune filme româneşti din toate timpurile, E pericoloso sporgersi, in regia lui Nae Caranfil.

Filmul este povestea a trei tineri, o elevă, un actor şi un soldat, care trăiesc cu obsesia evadării din oraşul lor de provincie. Filmul este conceput în trei părţi, fiecare poveste fiind văzută din perspectiva unui personaj. Totul se petrece in anul 1989, intr-un oras de la granita cu Iugoslavia unde o trupă de teatru vine în turneu. Cristina (Nathalie Bonifay) se visează actriţă, se şi îndrăgosteşte de un actor (George Alexandru), dar urmează să se căsătorească cu Horaţiu (Marius Stănescu), care îşi face stagiul în armată. Frustrările politice şi cele erotice se îmbină într-un film apreciat pentru umorul sarcastic şi pentru dezinvoltura stilului.

Din distribuţie fac parte: Natalie Bonifay, George Alexandru, Marius Stănescu, Florin Călinescu, Marius Florea, Valentin Teodosiu, Magda Catone, Mihai Bisericanu, Victoria Cociaş, Teodor Danetti, Virgil Andriescu.

Invitat la proiectia de luni, faimosul regizor Nae Caranfil va participa la discutiile cu publicul impreuna cu criticul Mihai Fulger, dupa proiectia filmului.

Filmul a fost selecţionat în Quinzaine des Realisateurs, la Cannes, în 1993, a primit Marele Premiu la Bratislava, Premiul Criticii „Michel Perez” la Montpellier si Premiul UCIN pentru debut şi scenariu.

Intrarea este gratuită pentru studenţi, informeaza comunicatul de presa al Asociaţiei Culturale Macondo.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 04:39   #630
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
Sincer? Noul val e varza!!! Hai sa fim seriosi! In orice tara europeana conteaza si intoarcerea de bani catre institutia statului... ce au intors ale noastre filme realizate de MARELE val? Ia intrebati voi la CNC si mai cereti si situatiile firmelor!

Ce ar fi sa intrebam la CNC cu totii? Ca doar sunt filme laudate intern si extern...

Pentru mine Noul Val inseamna film + buna cuviinta ... si aici as nominaliza Mitulescu & Mitulescu si iar Mitulescu & Mitulescu.

Pentru ca in strainatate un nou mic val... are un bun simt fantastic! La noi ... doamne! E invers! Iar acest mare val... se face mic din ce in ce mai mult... Pai ce a facut Mungiu in ultimii doi ani? Nimic. Ce a facut Puiu? Nimic (ok, e gonflat de partenerul lui, Bobby... eu mai degraba l-as lauda pe Bobby decat pe Puiu), Tudor Giurgiu... nimic.. dar guralivi sunt toti!

Pai astia sunt cei care tipa??? Oameni care au facut 1 film , maxim doua in viata lor... Iar Tudor... ok, a devalizat TVR si a facut si un lung metraj... iar cand devalizezi ceva in Romania usile iti sunt deschise, la primarii, la consilii judetene, la minister, la CNC... peste tot! E bine!!!

Oare de ce Mungiu tace? Simplu... nu are idei... poate sta pe o scena ca un mic activist (sper ca stiti istoria familiei lui, distribuie un film despre Ceausescu, isi poate sterge mitocaneste, ca un roman adevarat, nasul, cand primeste premiul din mana lui Jane Fonda... dar idei de doi ani?????????????? Cam zero! Si mai si descopera ca premiul lui numai valoreaza aproape nimic la CNC (pe o modificare dorita de el)... of!

Noul vl e cam varza ... asta daca nu doriti sa il includeti pe dl. Ujica in Noul Val

Chiar nu va dati seama de ce se intampla???
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 09:28   #631
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Unii exagerează atunci când laudă un Nou val, tot mai vechi. Tu exagerezi în direcţia opusă. Şi eu le reproşez celor care au făcut ceva, că se lasă pe tânjală. Nici mie nu mi se pare normal şi sănătos să ridici statui unor regizori care au un film sau două, nici alea capodopere. Dar nici "varză", pentru că n-ai cu ce să îi compari. "Lasă-i să este!" , cum am auzit că spunea o ţigancă.

Lalaby, că tot eşti pricepută la procese, Tudor te-ar putea da în judecată pentru "devalizatul TVR".
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 10:38   #632
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ce-mi dau eu seama, lalaby, e ca incepi sa semeni din ce in ce mai mult cu o adolescenta, care intorcandu-se poate la gandirea de alta data si-a intrat prea bine in rol si mai si uita de limba romana (vezi "numai"). Doar n-o sa-mi zici acum ca e un forum si nu dai atata importanta scrisului, cu atat mai mult cu cat, in ultimele zile, prin toate topicurile dai atata importanta unui forum incat ameninti zilnic cu judecata pe cineva.

Si tot tipic unei adolescente, desi poate aceasta ar da dovada de mai multa perspicacitate, arati ca esti total paralela cu fenomenul pe care-l comentezi. Puiu a scos anul asta "Aurora", care trebuie sa apara acusi si pe ecranele noastre, Mungiu a avut "Amintiri din epoca de aur", abia ce trecu un an de atunci. Porumboiu a avut si el un film anul trecut, "Politist, adjectiv" pe numele lui, poate ai auzit de el? Muntean a mai scos si el un film, "Marti, dupa Craciun". Si lista probabil nu se termina aici, dar pot continua altii ce am inceput, desi ma indoiesc ca ar face-o in situatia data.

Cat despre exagerarea valorii acestui "nou val" sunt de acord partial. Filmele in cauza nu pot fi numite capodopere, dar multe dintre ele sunt filme foarte bune, nicidecum "varza", cuvant care pare sa descrie atat de bine atitudinea unui "user".

PS: "User" e unisex.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 10:51   #633
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
lalaby @

Cateva intrebari :

1. Ce e in strainatate "un nou mic val" si de ce "are un bun simt fantastic" - se comporta intr-un anumit fel, sau cum ??
2. Cum adica "marele val" se face din ce in ce mai MARE (ar fi fost mult mai propriu spus) ? Chiar si mai "mult" - cum ai zis tu - n-ar strica sa dai cateva exemple.
3. De ce astepti ca in fiecare an un regizor precum Mungiu ori Puiu "sa faca ceva" ? Adica ce ? Filme? Daca da, lasa-ma sa ti spun ca valoarea unui cineast nu sta neaparat in a fi (cel mai, dar nu musai "cel mai") prolific. Sergiu Nicolaescu iti spune ceva?
4. "Mungiu tace ca n-are idei" ? Si unu' care are (multe si, de obicei, proaste), ce e, vreo revelatie?

Off!!
Indeed...!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 10:58   #634
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cred ca Mungiu are mii de idei dar cred ca n-are bani ca se le transpuna in filme.Pentru ceea ce a facut Mungiu pentru Romania trebuia ca prin bugetul Romaniei sa-i fie alocata anual o suma necesara pentru orice-i trece prin cap.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 11:00   #635
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by SMC:
3. De ce astepti ca in fiecare an un regizor precum Mungiu ori Puiu "sa faca ceva" ? Adica ce ? Filme? Daca da, lasa-ma sa ti spun ca valoarea unui cineast nu sta neaparat in a fi (cel mai, dar nu musai "cel mai") prolific. Sergiu Nicolaescu iti spune ceva?

Hai sa dam si niste exemple de la cealalta extrema daca tot suntem aici. Desigur, valoarea artistica e incomparabila, sunt exemple pentru a arata strict ca filmele facute la un interval mai mare de timp, dar cu valoare artistica, totusi, reprezinta mult mai mult decat rateuri constante. In exemplele astea sunt niste "nimeni" precum Kubrick, Tarkovsky, dar poate cel mai reprezentativ exemplu pentru situatia asta ar fi Malick.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 11:08   #636
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Nu.
Suntem pe topicul "Noul Val". Si lasa-l, te rog, pe userul lalaby sa-si exemplifice constatarile. Tu ii explici (in)direct, iar lui nu-i va ramane sa zica decat "Da, asa e".
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 04:32   #637
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
Am sa zic ceva mai mult decat "Da, asa e". Si este o gandire pragmatica. In toate tarile europene producatorii primesc bani... ok. Dar in fiecare tara, acei producatori care primesc bani pentru filme care care sunt foarte bine primite in festivaluri (adica facute de regizori gen Mungiu sau Porumboiu sau Puiu), mai trebuie sa faca si filme pentru public (adica sa faca bani!). Altfel nu mai au puncte/note in grila de finantare. Site-ul Comisiei Europene este ... la liber adica se pot studia decizii date pe tari, apoi la fiecare tara se poate vedea sistemul de punctare/de primire a banilor.

Parerea mea... orice tara finanteaza si film de arta dar si film comercial... asta ca sa se intoarca niste bani si la fondurile respective. Altfel... ok, putem duce elevi cu japca din liceu (moca!) ca sa spunem ca un film a avut mii de oameni la premiera (gen AUTOBIOGRAFIA.. ca i s-a intamplat copilului meu... iar pentru ca a refuzat sa mearga s-a ales cu absente!!!! ), dar ce se intoarce din acel film atat de laudat? Nimic! Mai mult sunt neplatitori decat platitori... ori, in toate tarile (chiar si cele europene!) filmul trebuie sa aibe si platitori.

De ce nu putem lauda (ok, mai moderat) si alt gen de filme????
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 19:21   #638
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Un nou inceput - A 5-a editie a Festivalului Filmului Romanesc din New York
de D.S. HotNews.ro


Cea de-a cincea ediţie a Festivalului de film românesc organizat de Institutul Cultural Român din New York va avea loc între 3 şi 5 decembrie la Tribeca Cinemas şi va fi inaugurată de proiecţia documentarului eveniment Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu, în regia lui Andrei Ujică, informeaza ICRNY.

Tradiţionalul eveniment new-yorkez prin care ICRNY îşi încheie seria manifestărilor culturale româneşti din America în 2010 este realizat în parteneriat cu Festivalul Internaţional de Film Transilvania (TIFF) şi dedică un medalion special marelui actor Victor Rebengiuc.

Victor Rebengiuc se va afla pentru prima oară în America, prezentînd atît recentele Marţi după Crăciun (r. Radu Muntean) şi Medalia de onoare (r. Călin Peter Netzer), cît şi clasicul regizat de Lucian Pintilie în 1981, De ce trag clopotele, Mitică? Acesta din urmă va închide, de altfel, cea de-a cincea ediţie a Festivalului de Film Românesc din New York şi va fi prezentat publicului american într-o copie nouă proaspăt realizată de către CNC în laboratoarele Kodak Cinelabs România.

Selecţia de filme noi va mai include premierele americane absolute cu Portretul luptătorului la tinereţe (r. Constantin Popescu) şi Caravana cinematografică (r. Titus Muntean), dar şi Aurora lui Cristi Puiu. Atît Aurora, cît şi Marţi după Crăciun şi Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu revin în New York după premiera din cadrul prestigiosului Festival Internaţional de Film de la New York din octombrie. Filmele lui Puiu şi Muntean au deja un distribuitor american şi urmează să fie distribuite în SUA în cursul anului 2011.

Un program paralel intitulat Women on the Move face portretul femeilor în noile filme româneşti şi va include premierele new-yorkeze cu Felicia, înainte de toate (r. Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf) şi Francesca (r. Bobby Păunescu), dar şi premiera americană a mediumetrajului regizat de Iulia Rugină, Captivi de Crăciun.
HBO România beneficiază de un Focus la această ediţie a festivalului, prin prezenţa a nu mai puţin de trei documentare pe care le-a produs între 2009 şi 2010: Circul vesel (r. Claudiu Mitcu), The Shukar Collective Project (r. Matei-Alexandru Mocanu) şi Lumea văzută de Ion B. (r. Alexander Nanău), acesta din urmă fiind deja proiectat la Festivalul de la Telluride şi avînd şanse la un trofeu la ceremonia premiilor Emmy din 22 noiembrie, unde este nominalizat la categoria “Arts Programming”.

Programul festivalului este întregit de o selecţie de scurtmetraje care cuprinde Oxigen (r. Adina Pintilie), Troleibuzul 92 (r. Ştefan Constantinescu), Urban Groove (r. Ruxandra Ghiţescu), dar şi deja-multipremiatele Colivia şi Lord, ambele în regia lui Adrian Sitaru.

Ediţia actuală a Festivalului de Film Românesc de la New York, intitulată în acest an A New Beginning, anticipează aniversarea din 2011 a unui deceniu de la naşterea Noului Cinema Românesc. “Prin Moartea domnului Lăzărescu (r. Cristi Puiu), Noul Cinema Românesc şi-a dobîndit, încă din 2005, o solidă popularitate în America. 2010 este, din mai multe puncte de vedere, momentul pentru un nou început. După cinci ani de absenţă, Puiu a revenit în actualitate cu un nou film, Aurora, al cărui titlu însuşi conţine ideea unui nou început. Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu încheie un capitol din istoria naţională recentă, oferind o perspectivă nouă, necesară şi cu siguranţă controversată asupra fostului şef de stat şi dictator. Majoritatea personajelor din filmele recente, că e soţul infidel din Marţi după Crăciun, părintele culpabil din Medalia de onoare sau eroinele din Felicia, înainte de toate şi Francesca, tînjesc după un nou început sau măcar o schimbare. Raportîndu-se, fiecare în felul său, la estetica Noului

Val, titlurile din selecţia acestui an compun oglinda perfectă a unui societăţi disperate aflate la răscruce, în căutarea drumului cel bun”, a declarat pentru presa americană Mihai Chirilov, curatorul de fiecare an al festivalului organizat de Institutul Cultural Român din New York.

Potrivit ICRNY, Victor Rebengiuc va participa, alături de Mariana Mihuţ, la seara de închidere a festivalului. Printre invitaţii festivalului de la Tribeca Cinemas se mai numără actriţele Ozana Oancea (Felicia, înainte de toate, Captivi de Crăciun) şi Monica Bîrlădeanu (Francesca), regizorul şi producătorul Bobby Păunescu (Francesca, respectiv Aurora), directorul TIFF şi producătorul Tudor Giurgiu (Caravana cinematografică), Andrei Creţulescu (producător HBO România), profesorul Vladimir Tismăneanu şi criticul de film Alex. Leo Şerban.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 19:43   #639
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Originally Posted by lalaby:
Am sa zic ceva mai mult decat "Da, asa e". Si este o gandire pragmatica. In toate tarile europene producatorii primesc bani... ok. Dar in fiecare tara, acei producatori care primesc bani pentru filme care care sunt foarte bine primite in festivaluri (adica facute de regizori gen Mungiu sau Porumboiu sau Puiu), mai trebuie sa faca si filme pentru public (adica sa faca bani!). Altfel nu mai au puncte/note in grila de finantare. Site-ul Comisiei Europene este ... la liber adica se pot studia decizii date pe tari, apoi la fiecare tara se poate vedea sistemul de punctare/de primire a banilor.

Parerea mea... orice tara finanteaza si film de arta dar si film comercial... asta ca sa se intoarca niste bani si la fondurile respective. Altfel... ok, putem duce elevi cu japca din liceu (moca!) ca sa spunem ca un film a avut mii de oameni la premiera (gen AUTOBIOGRAFIA.. ca i s-a intamplat copilului meu... iar pentru ca a refuzat sa mearga s-a ales cu absente!!!! ), dar ce se intoarce din acel film atat de laudat? Nimic! Mai mult sunt neplatitori decat platitori... ori, in toate tarile (chiar si cele europene!) filmul trebuie sa aibe si platitori.

De ce nu putem lauda (ok, mai moderat) si alt gen de filme????


Pai pana acum, cam singurele filme romanesti care au si scos ceva bani sunt fix cele ale lui Mungiu, Porumboiu si Puiu. '432' si 'A fost sau n-a fost' si-au recuperat investitia, iar 'Amintiri din Epoca de Aur' si 'Moartea Domnului Lazarescu' s-au vandut in zeci de teritorii si si-au recuperat o foarte mare parte din buget (e posibil ca MDL sa-si fi recuperat chiar intreaga suma).

Ce se intampla insa cu filme gen "Eva" - pe care vad ca il aperi cu atata ardoare (de parca ai fi unul dintre producatorii lui)? Filmul asta nu a avut nici critica buna, nu a facut nici imagine tarii prin selectii in festivaluri importante, iar din distributia in Romania a facut 95 de spectatori in primul weekend (apoi vad ca a fost scos). Filmul asta cum isi explica existenta?

Asa ca lasa tu Autobiografia, ca e foarte bine sa mearga liceenii cu japca la film, sa mai vada si altceva decat blockbustere si filme de duzina. In toate tarile civilizate copiii invata cinema la liceu pt ca exista programe de cultura cinematografica incluse in programa scolara. Iar filmul asta e selectat intr-o gramada de festivaluri importante (Cannes, Toronto, San Sebastian si Londra sunt doar cateva de top), a primit critici bune in toata lumea de la critici straini renumiti, iar banii pe care i-a dat statul roman n-ar fi ajuns nici sa puna separatoare de trafic pe Calea Mosilor. Oricum a luat mult mai putini bani de la CNC decat a luat "Eva".
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 22:38   #640
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
bai, melcule,
eu zic sa o lasi mai moale, facatorile de filme de apartament.
las-o mai moale cu comentariile, de orice natura ar fi ele.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells