Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2002, 13:36   #41
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Chestia cu "sunt" si i din a e teoretic incorecta si condamnata de Academia Romana (care de altfel ar merita si ea condamnata la randul ei, dar e o alta discutie asta), insa in practica nu e atat de dramatica situatia. Unele ziare folosesc un tip de ortografie, altele pe celalalt si sincer sa fiu, cred ca nici la liceu nu se depuncteaza pentru folosirea ortografiei vechi (dar poate ma insel aici).

Multimedia este numita de fapt "Montaj, sunet, grafica computerizata", deci se ocupa in primul rand cu montaj de imagine si sunet (design, inregistrare, editare si mixaj) si in secundar cu grafica computerizata (compositing, 3D, etc.). Pentru ca de la grafica computerizata la CD-ROM & co e doar un pas, se fac si cursuri de acest fel, unde se studiaza design de produse interactive (fie ca sunt pagini web sau jocuri) si teoretic, dar si practic.

La C.A.V. se pune accentul mult mai putin pe implementarea propriu-zisa a teoriei (nu trebuie sa stie Director&stuff par example) si se ocupa mai mult de scriitura pentru astfel de produse. Oricum, la CAV subiectul nu e foarte aprofundat, asa cum spuneam, cred ca au doar un curs in anii 3 si 4.

La multimedia de obicei lucrarea de licenta se alege dintr-un subiect sau de montaj sau de sunet. Eu am unul referitor la produse multimedia/hypermedia pure, dar sunt o exceptie. Obtinerea licentei e conditionata de aceasta lucrare plus un asa numit CV-ROM (CD-ROM care te prezinta, care trebuie sa includa filmografie, biografie si orice altceva iti trece prin cap). Montajul si sunetul unui film sunt de asemenea proba obligatorie pentru licenta, dar sunt un examen separat.

La C.A.V. mi se pare ca lucrarea de licenta trebuie sa fie si un scenariu de lung-metraj si o lucrare de filmologie, dar s-au cunoscut cazuri (Branea acum 1 an, parca) care au prezentat un film (chiar de animatie).

Deci, exista un anumit grad de amestec intre sectii.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2002, 20:14   #42
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Ati vizitat site-ul http://www.24fps.com? Sunt listati citiva romania la lista de filmakers pentru underground film. Stie cineva cine sunt?

Pt Ambra Blu: ai putea incerca sa-i contactezi.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 13:16   #43
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nu cred ca echivaleaza nici un fel de curs, atat timp cat UNATC nu are o conventie speciala cu respectiva universitate (afaik).

Despre examenul de la regie nu stiu foarte multe, dar cred ca urmeaza tipicul standard, adica partea eliminatorie unde proba cea mai importanta e colocviul de cultura generala ( trebuie sa vezi filmele din lista propusa - care se mai schimba de la an la an) si sa ai ceva cunostinte despre cinematografie in special si arta in general, pentru ca discutiile pot sa divagheze destul de serios spre domenii la care nici nu te astepti.

La examenele notate, din cate stiu, cel mai important e un fel de proba practica, in care va duceti intr-un platou si cu o camera video incercati sa faceti un fel de filmulet improvizat.

Printesa, never heard of them, dar stii cum e, sa te inregistrezi la un astfel de site (cand e gratis) dureaza exact 30 de secunde si poate sa o faca oricine. Insa, cine stie, poate chiar sunt pe bune si merita vorbit cu ei. Din filmele romanesti "underground" pe care le-am vazut, procentul de rebuturi este de exact 100%, din pacate, insa asta nu inseamna ca exista si unele OK.

Salutari,
Andrei

P.S. Eu credeam ca sunt util pe aici numai ca sa enervez interlocutorii cu felul in care ma dau rotund in toate problemele... :smile:
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 13:37   #44
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pt amyd: nu stiu cum de ai ramas cu asa o impresie despre importanta ta la acest site...vezi daca nu-ti verifici mesajele private?si daca ti le verifici, ar fi o idee sa si raspunzi la ele dar, ma rog...

m-am lamurit putin cu sectiile regie si montaj de la UNATC...poate cineva sa-mi faca o scurta prezentare si a celorlalte doua sectii in care de preferinta sa se mentioneze si probele la care se da examen?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2002, 09:13   #45
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
asta ar fi trebuit sa ajute: http://www.atf.ro/
nu se incarca la mine/temporar, sau e permanent out of order? nu e in ok, totusi, cu atitia studenti la multimedia/comunicatii/etc.

daca nu, da un telefon, ambra blu. esti regizor, what the heck. tot "pentru ambra blu, acum in bulgaria, speram ca esti pe receptie, din partea lui angstel" prezentam in continuare zodiacul personal, hehehe. balanta e doar ascendentul meu, din pacate; sint in gemeni.

angstel

__________________
"But no matter how many fish in the sea/It'll be so empty without me" - Eminem
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2002, 09:48   #46
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu cind am replicat la chestia aia cu it is happening again am glumit crezind ca o sa ma lamuresti si pe mine in ce consta mesajul tau dr vad ca nu te-ai prins, SO WHAT DO YOU MEAN IT IS HAPPENING AGAIN?
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2002, 10:16   #47
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Adresa online a universitatii e (dupa schimbarile repetate de nume):

http://www.unatc.ro/

Examenele sunt undeva la sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie, din cate tin eu minte, dar ar fi bine sa te interesezi (eventual telefonic).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2002, 13:08   #48
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
site unatc: how very useful indeed... de necrezut! nici o informatie despre examene, sesiuni, program, procesul de admitere, nimic pentru viitorii sau actualii studenti. cine sa vrea sa capete expertiza in new media de acolo? hmm. the owls are not what they seem to be, ma temeam eu :smile:

ar trebui sa vin sa predau, clar. singura problema e ca where we where we're from, the birds sing a pretty song and there's always music in the air (util lynch asta :wink

floydman, wth, era usor: you were being sweet and funny again. si eu care ma intrebam ce ai vrut TU sa zici cu bufnitele tale, dincolo de a raspunde cu aceeasi moneda, hehehe :smile:

angstel
__________________
"But no matter how many fish in the sea/It'll be so empty without me" - Eminem
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2002, 13:36   #49
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Fara discutie ca site-ul are muuuult drum de facut pana sa ajunga la ceea ce ar trebui sa fie (mai ales ca nu a fost updatat de vreo 3-4 ani, in afara de schimbarea numelui).

Dar totusi daca arunci o privire la facultatea de film/sectia care te intereseaza vei gasi o structura a activitatilor universitare in cei 4 ani, o structura a examenelor de absolvire (care e perimata) si una a examenelor de admitere (care e valabila afaik si include un necesar in rezumat asupra cunostintelor care vor fi examinate). Deci, singurul lucru care lipseste e programul ferm, care cred ca poate fi aflat usor cu un telefon.

E loc si de mai bine, clar.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 09:40   #50
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
amyd, studentul-minune :smile:: nici nu mi-a trecut prin cap sa ma uit la "faculty" pe site, banuind desigur ca acolo voi gasi doar fotografii si scurte biografii ale profilor actuali, a caror studiere mi-o rezervam pentru o ocazie viitoare. era asa de greu sa boteze "departments" oare sectiunea cu pricina? si de ce sa click pe un header in romaneste si site-ul sa imi raspunda in engleza? go figure!

aseara, pe linga plopii fara sot, ma cuprinsesera remuscarile pentru ca mi-am spus parerile aproape needitate despre fostul atf. imi aduc aminte ca, in prima tinerete si in peisajul trist-comunist, reprezenta pentru mine si multi ca mine singura speranta, singura promisiune a unui destin iesit cit de cit din comun. dar contextul era rege, desigur; si asa cum "pas in doi" privit atunci era vecin cu sublimul, iar vizionat acum se ineaca in ridicul (aaah, scena cu orchestra din chiosc, hehehe :smile:, din toate punctele de vedere... bah, you get the message. dar poate ca atf-ul si-a pastrat intact mitul, si de ce sa vin eu cu buldozerul experientei personale, care poate nici nu mai e de actualitate? mea culpa. sa vada fiecare pentru sine.

dar destul cu nostalgiile, iata-ma si thirtysomething, deja cu veleitati de old lady si nostalgii nelalocul lor. confuzie mare (zodia, desigur), prea multe medii schimbate rapid, si iluzia ca am vazut atitea si atitea... dar tot nu ma potolesc si abia astept continuarea, in fiecare zi.

bafta la pregatirea examenelor!

angstel

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: angstel pe 2002-05-24 10:51 ]</font>
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 12:48   #51
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Filmele se mai schimba de la an la an, dar din cate imi aduc eu aminte prin ceata includeau: Rubliov de Tarkovski, All that Jazz si Cabaret de Bob Fosse, Padurea Spanzuratilor de Ciulei, Padurea de mesteceni de Andrzej Wajda si inca cateva (vreo 10 in total) pe care le-am uitat.

Nu trebuie sa le stii pe dinafara, filmele sunt un fel de punct de plecare in discutia de la colocviul de cultura generala. Vezi o secventa din film scurta, trebuie sa spui din ce film e (din cele din lista) si apoi sa o comentezi pe scurt. Urmeaza intrebari de genul: ce alte filme de acelasi regizor mai cunosti? dar de acelasi gen din perioada respectiva? dar carti? si continua pe diverse astfel de ramificatii.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 12:50   #52
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Ah, si UNATC organizeaza 10 sesiuni de vizionare a filmelor, la cinematograful din sediul CNC, pentru cei care vor sa dea examen. Cand sunt vizionarile respective, nu pot sa-ti spun.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2002, 09:06   #53
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Cum le stii tu pe toate, Andrei, ca un om mare!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2002, 19:53   #54
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Ce umor "finut"... :roll:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2002, 17:01   #55
oana_radu
Novice
 
oana_radu
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 7
cred ca adevarata problema este lipsa de respect fata de aceasta meserie (ma refer la toate sectiile din UNATC-si la fac. de teatru...), lipsa de respect care este cultivata inca din anul I de fac.Daca ai cu adevarat ceva de spus, de facut, de muncit, nu te impiedica nici profii, nici taxa, nici lipsa spatiilor sau a materialelor...pur si simplu faci pentru ca asta iti doresti de la viata...cat despre ce zice lumea, daca se vinde sau nu...Boolshit!
dezamagiti vom fi mereu de orice, dar nu e mult mai frumos atunci cand te zbati??????
oana_radu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2002, 08:30   #56
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Andrei, era admirativa remarca mea. Eu cand o sa ma fac mare vreau sa intru la UNATC si sa invat montajul-"foarfecele poetic" cum ii spune un prieten- cu doamna Petrescu, asa cum ai facut tu.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2002, 21:08   #57
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ce **** mea, injur, injur.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2002, 09:47   #58
Steppenwolf
Novice
 
Steppenwolf
 
Join Date: May 2002
Posts: 5
Am citit recent (aproape) toate comentariile. Nu sunt student la UNATC si nici n-am de gand sa devin.

Printesa probabil crede ca decat sa inoti impotriva curentului, mai bine inveti sa te folosesti de el. E dreptul ei s-o faca, desi timpul o va izbi (ca pe noi toti, de altfel) intr-o zi de marele zid, cu curentul ei cu tot. Cat despre tehnologie si web si Hollywood, producatori eficienti sau filme profitabile, printeso, eat that shit (cu Sergiu cu tot) in silence, nu produ valuri, pentru ca provoci minoritatii lucide din timpurile astea o greata ieftina si nesartriana, de cea mai joasa speta.

De fapt, totul se rezuma la antiteza "estetica vs eficienta". In momentul in care toti o s-o aleaga fara ezitare pe cea din urma, umanitatea o sa se dizolve intr-o gashca de natiuni mai mult sau mai putin prospere, iar individul o sa se rezume la productivitatea de care da dovada.

Well, princess, for me that shit is completely uneatable.


Steppenwolf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2002, 02:01   #59
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Quote:
On 2002-06-27 09:30, crydead wrote:
Andrei, era admirativa remarca mea. Eu cand o sa ma fac mare vreau sa intru la UNATC si sa invat montajul-"foarfecele poetic" cum ii spune un prieten- cu doamna Petrescu, asa cum ai facut tu.

who are u crydead???

ai dat anul acesta la multimedia?
gimme an answer on the private line if u want 2 (just wanted 2 find out if i know u)
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2002, 02:20   #60
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Filmele pt examen sunt:

1. Andrei Rubliov r: A. Tarkovski
2. All that jazz r: Bob Fosse
3. Cabaret same
4. Padurea de mesteceni r: Andrej Wajda
5. Concurs r; Dan Pita
6. Padurea Spanzuratilor r: L. Ciulei
7. Moara cu noroc r: Victor Iliu
8. Nunta de piatra r: Mircea Veroiu si D.Pita

La sectia multimedia se adauga inca 3 (acestea au fost 2 ani la rand, dar poate se vor schimba...)

9. Saving private Ryan r: S. Spielberg
10. American Beauty r: Sam Mendes
11. English Patient r: Anthony Minghella

Se pot vedea la cinemateca (primele de-a lungul anului alaturi cu alte filme facute de aceiasi regizori, sau la vizionarile organizate de facultate in saptamana ce precede examenul, la Casa Universitarilor

Inca o mentiune: UNATC-ul are o biblioteca accesibila publicului larg, costa cam 15 000 lei/zi pt cei care nu sunt studentii facultatii
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells