Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 May 2002, 07:52   #21
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Angstel, brrr pentru ca stiu ce profesori sunt acolo. In principiu, evident ca scenaristica e o meserie onorabila (pana si critica de film, desi aici am dubii!), insa nu asa cum e implementata in Romania. Daca acolo ai fost, atunci te inteleg cand zici ca exista nulitati. Eu nu am avut "onoarea" sa ii intalnesc ca profesori, asa ca si eu imi mentin afirmatia.

Insa pe bune nu inteleg retinerea fata de regie, mai ales daca zici ca iti place sa lucrezi cu actorii. Pui camera intr-un punct de statie fix, cu un obiectiv mai wide si filmezi piesa de teatru, nu e nevoie de urmariri si explozii. :smile:

Heh, va trebui intr-adevar sa fii un producator draconic ca sa convingi un regizor sa faca munca de teren si apoi sa se intoarca la tine si sa te lase sa coordonezi montajul. Nu le sta deloc in fire!

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 14:37   #22
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
amyd,

ce film e ala, fara urmariri si explozii si cu camera in punct fix? :smile: ca producator mai ales, o sa imi vreau si banii inapoi, si un profit, asa ca e musai sa am niscaiva secvente dure, deh :smile: cu draconismul, no problem, e a doua mea natura.

eu am intrat la scenaristica-filmologie, si dupa un an sau asa, pe carnetul de student scria ca studiez "comunicatii audiovizuale" (o idee nu prea rea pina la urma, ca mi-a facilitat intrarea in web design dupa ce am plecat; dar tin minte ca la vremea respectiva m-am simtit jignita rau.) inteleg dintr-un mesaj anterior ca nu s-a revenit la denumirea de "scenaristica" pentru nici una dintre sectii. oare sectia de comunicatii audio-vizuale a ajuns intre timp sa isi merite numele si sa includa si altceva decit scenaristica-filmologie? ca poate s-au schimbat deci si profii, si structura cursurilor si merita incercat. se face oare multimedia, web design, writing for interactive media (in special games?) ar fi interesant daca da. dar ma si intreb cine ar preda asemenea discipline, hehehe...

si partea grozava (si aspect important al motivatiei initiale cind am ales sectia) era ca la scenaristica-filmologie aveam cele mai multe ore cu domnul littera, pe care il audiasem in prealabil - ceea ce a reprezentat intr-adevar un mare privilegiu intelectual si a facut suportabil timpul petrecut acolo, pina la un punct. si aveam si mai multe ore cu domnul carabat.

deocamdata, planul meu ar fi sa vind citeva scenarii tari, si se zice ca de la al treilea film incolo produs si distribuit cu ceva succes, studiourile sint dispuse sa te lase si sa iti regizezi filmele urmatoare, daca insisti. sau apoi intru ca producator pe fir si imi fac de cap (gasesc eu un regizor care e dispus sa colaboreze in termenii mei, sa fim optimisti.) se pare ca e si mult mai usor sa break in prin scenaristica, cel putin la hollywood.

oricum, abia anul asta mi s-a retrezit cheful de film, dupa un love affair de multi ani cu web-ul. sper sa ma tina.

si succes tuturor!
angstel

p.s. printesa: you're cool, did ya know that? :smile:
ambra blu: sfatul meu ar fi sa gasesti un student intrat recent la sectia care te intereseaza care sa iti dea informatii despre examen si ce au avut de pregatit. din cite imi aduc aminte, pe linga literatura romana, era o lista de vreo douazeci de filme ce trebuiau vizionate, mmm, si... darn; nu mai stiu. dar examenul a fost lots of fun pentru mine. mai ales proba de scenaristica (cinci ore pentru un scenariu pe o tema data) si oralul (in care trebuia sa ii impresionezi pe cei trei membri ai juriului, iar domnii carabat si littera erau acolo, gata sa te fiarba la foc mic, excelenta experienta, ca de fapt toate examenele cu domnul littera, de neuitat.) am avut de discutat bob fosse, "all that jazz" si apoi m-au impins spre arhetipul prostituatei cu suflet de aur in film ("sweet charity", etc.) lots of fun, go for it! :smile:
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 16:23   #23
Goy Joy
Novice
 
Goy Joy
 
Join Date: May 2002
Posts: 1
mda... de la ce vine oare ".stel" ca tocmai am avut o revelatie de la ce vine "An.G."...? (nevermind me...)
Goy Joy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 17:07   #24
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
La Comunicatii Audio-Vizuale - in principiu - se studiaza si partile de webdesign si scriitura de aplicatii multimedia (in principal scenaristica de CD-ROM, dar se atinge si partea de jocuri afaik), iar cursul e predat de Dl. Nedelcu. Acum, nu te astepta la miracole, dar e decent, oricum fata de restul chestiilor care se intampla in Romania in domeniu (din punct de vedere teoretic).

Pe langa film&critica de film mi se pare ca mai studiaza si scriitura de advertising, care din cate stiu e predat de Dl. Nicoara.

Salutari,
Andrei

Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 23:29   #25
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
suna bine, amyd :smile:

goy joy, foloseste mesajele private if you're a man (or a woman)

de la berea mea preferata de acum cinci ani vine, poftim curiozitate ("amstel light", nu "stella artois".) just kidding, "angst" vine de la "angst", cu radacina latina "angustia". "ingustarea" gitlejului, efect al terorii. ingerul inspaimintat, sau care imprastie groaza, imi convine oricum.

angstel
__________________
"But no matter how many fish in the sea/It'll be so empty without me" - Eminem
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 00:15   #26
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Angstel,

Web-ul e un mediu fascinant, intr-adevar. Am lucrat ca web developer, nu ca multimedia implementer, si am nostalgii de fiecare data cind ma trezesc in client server si nu web architecture. Eh, asta e viata!

Ce idee! Sa se predea video games design la IATC!!! Ati uitat ca e nevoie de programatori ca toate caracterele sa se miste? Sa se vor introduce cursuri de C++ si Java? Si de ce?

E atita competitie in video games industry si ai giants ca Sony, Blockbuster, Microsoft, e loc de o industrie romaneasca? Care ar fi piata?

Parerea mea e ca misiunea IATC-ul (sau cum se mai cheama) e sa produca regizori si scenaristi buni si, de ce nu, producatori. La ora actuala productia romaneasca de filme e asa cum e si din cauza ca numim regizori ca sefi la case de productie si in domenii in care ai nevoie de manageri.

Angstel, crezi ca pregatirea ta artistica e de ajuns pentru productia unui film? Doar daca se predau si cursuri de management la IATC. Asta ar fi GROZAV!(sic!) Gasesc interesant faptul ca actorii si regizorii tinjesc in final sa fie producatori. Eterna dorinta de a avea control asupra propriului destin!
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 08:22   #27
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Wooohooo, dar dezvoltarea de jocuri e ATAT de complexa si nu se reduce numai la niste amarati programatori de C++ si asa mai departe. Cineva trebuie sa vina cu ideea, design-ul, storyline-ul, personaje, design-ul de personaje, gamplay-ul, conceptia grafica, etc. Sunt echipe de sute de oameni implicate in dezvoltarea unui joc serios, dintre care majoritatea (o sa razi) nu sunt programatori.

Si daca vrei sa stii, Romania chiar face concurenta (un piculet) studiourilor din afara, pentru ca exista destule firme din Romania care colaboreaza in exterior exact in domeniul asta (jocuri). Romanul care a facut Prepelix a ajuns sa creeze si cel mai popular joc online in Germania dupa aceea (cu Phenomedia) iar UbiSoft are o filiala locala aici la noi si mai sunt si altele...

Cursuri de management de productie se predau la UNATC (cam putin si cam aiurea) precum si cele de marketing (idem). Dar, intentia exista, ca sa zic asa.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 09:33   #28
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
frati intru cinefilie , sunt siderat!!!
lucrurile iau o turnura neasteptata! let me take a moment...ok!
now! everybody who is or was a student at UNATC raise your hand! (postati aici)
dar cit sunteti nene?????? nici n-as fi banuit...

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-17 10:34 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 13:38   #29
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Floydman, trebuie sa recunosc ca ai avut o idee geniala!
eu inca nu sunt studenta la UNATC...sper sa devin insa in viitorul apropiat!
eu as veni cu o completare la propunerea ta...nu numai ca persoanele care au fost sau sunt studente la UNATC sa 'ridice mana' dar daca se poate, sa spuna si ce sectii fac/au facut.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 14:31   #30
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
e geniala pentru tagma respectivilor, pentru mine, un biet cinefag neajutorat ageamiu si amator (si pleonastic), este complexant sa vad si sa aud pareri atit de auguste ca ale unora care sunt pe felie, cum se zice. cum mai pot eu emite pareri si judecati de valoare daca vin "expertii" si ma eclipseaza? :razz:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 15:48   #31
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
floydman, you're both sweet and funny.

insa ideea cu "demascarea" pe forum nu stiu cit este de buna; deja mi se pare ca mi-am lasat toata autobiografia aici si sint in plin "i know what you did last summer". asa ca... hmm...

uitasem de ce nu mai fusesem de atitia ani pe chat-uri romanesti. cruel world :sad:

asa se intimpla, iti plac partenerii de conversatie, esti dornic sa iti exprimi parerea, dar uiti ca, la urma urmei, nu te angajezi in discutie numai cu ei si cu altii ca ei, ci totul ramine public si on display pentru tot felul de ochi.

oh, well.

cu obida,

angstel

p.s. printesa, subscriu total la ce zice amyd in privinta jocurilor. cit despre partea cu managementul, in cazul meu l-am invatat "la locul de munca" (si prin cursuri platite de firma) deh, in drumul natural catre senioritate. iar pe tine, daca te pasioneaza design-ul, nu mai spune ca stii client-server, hehehe, e calea cea mai sigura sa te trezesti facind numai asta. am vazut multi designeri potentiali nereusind tocmai pentru ca erau buni la programare si nu li se mai permitea sa scoata capul din cod. noi, generalistii, aveam insa cimp deschis. trist si de multe ori nedrept, dar asta este. or else, start your own company, hehe, te transformi in "producator" si tu si basta :smile:

__________________
"But no matter how many fish in the sea/It'll be so empty without me" - Eminem
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 22:54   #32
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Andrei,

Dupa ca am scris emailul despre productia de video games si Romania, mi-am dat seama ca ceea ce spuneam nu avea nici un sens. Doar traim in epoca globalizarii, ce m-am pomenit si eu spunind "industrie nationala", ca doar nu exista granite in materie de tehnologie (oricit ar vrea altii sa creada altceva!).

Nu minimalizez prezenta "artistilor" in productia de jocuri video, dar sa numesti programatorii "amariti", te rog. Arata-mi cum produci un joc de video numai cu graphic artists! Doar daca posedezi un software care e customizabil si care "programeaza" pentru tine. Oi fi eu prea in virsta ca sa inteleg cum e treaba cu nourile gadgets.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 23:01   #33
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Angstel,

M-ai facut sa zimbesc cu remarca despre client-server. Pina la urma, intr-adevar asta am ajuns sa fac pina la urma. Web-ul a fost doar un dulce interludiu.
In the core, vad si simt mai mult decit o simpla programatoare. Stii cum e cu partea feminina, vede intotdeauna "the big picture".
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 23:16   #34
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
as fi fost FOARTE surprinsa daca chiar ar fi raspuns cineva provocarii lui Floydman...
dar este totusi de inteles...
intrucat eu chiar as vrea sa vorbesc cu persoanele care au trecut prin UNATC, nu pot decat sa va invit la o conversatie prin mesaje private...asta daca aveti incredere in mine!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 07:14   #35
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
da` de ce sunteti asa reticenti fratilor sa spuneti care cu care , ce , functioneaza vreo loja masonica in UNATC si nu stim si noi? :smile

angstel mi s-a inrosit monitorul (si boxele, nu stiu de ce): alta data cind vrei sa mai imi faci complimente -curind , sper- foloseste te rog mesajele private :smile:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-20 08:16 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 12:59   #36
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Ridic si eu mina cu sfiala in acest thread si zic: Eu as vrea sa vad un film cu Jesus smoking pot... de exemplu. :smile:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 16:50   #37
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
ambra blu: nu ma erijez in nimic.
floydman: "it is happening again."
in general, nu recomand nimanui sa fie reticent in a-si devoala trecerea prezenta sau trecuta prin unatc - mi se pare un lucru ideal pentru forumul acesta. eu am dat insa prea multe amanunte si am avut surpriza sa fiu recunoscuta de cineva care doar a vrut sa imi dea de stire ca stia cine sint, fara sa imi spuna cine este el/ea, ceea ce mi se pare o distractie indoielnica si mi-a lasat un gust salciu, asta a fost tot.

altminteri, cred ca schimbul de idei intre candidati trecuti, prezenti si viitori ar fi minunat aici, si desfasurat in public, nu prin mesaje private.

angstel

__________________
"But no matter how many fish in the sea/It'll be so empty without me" - Eminem
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 17:33   #38
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Dar ce secret? Cred ca am spus de vreo 3 ori pana acum pe acest forum ca sunt student la multimedia, in ultimul an.

In privinta examenului, la ce sectie vrei sa dai Ambra Blu, pentru ca sunt destul de diferite probele in functie de sectie?

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2002, 01:54   #39
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
imh. acum imi dau seama: deci multimedia e inlantuit de montaj, se studiaza impreuna, iar comunicatiile interactive (inclusiv game design, etc.) se studiaza separat, in ceea ce era odata sectia de scenaristica si critica de film?

geez. ce structura. aproape ca nu mai inteleg nimic. nu ca ar fi necesar, de altminteri :smile: dar daca cineva pricepe, il/o rog sa ma lumineze si pe mine. sint depasita complet de evenimente.

si cu "sunt" si i din a refuz sa scriu. se considera incorect? (fara legatura cu vreun subiect anterior, nu va chinuiti)

multimedia si montaj, comunicatii audiovizuale, cu scenaristica laolalta; productie, in schimb, nu se studiaza nicaieri temeinic, go figure...
cu ce rimeaza, deci, amyd, o lucrare de diploma la fiecare din sectiile astea? poti sa iti alegi intre a monta un film si a face un site internet, sau un cd-rom, la multimedia/montaj? la comunicatii audiovizuale mai poti termina cu un scenariu, sau se poate acum si cu proiectul unei campanii publicitare, sau cu o lucrare de critica de film?

nu mi-a fost usor sa aleg atunci o sectie, acum insa cred ca mi-ar fi imposibil de-a dreptul sa ma hotarasc. dau vina pe zodie.

angstel
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2002, 12:24   #40
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
angstel: it may be happening again, BUT "the owls are not what they seem to be". :grin:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells