Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jan 2002, 15:00   #1
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Ideea mi-a venit dintr-o discutie cu Amyd. Voi cei care sunteti studenti sau ati fost, sau doar aveti ceva de spus... incumetati-va si faceti o prezentare de "insider" a universitatii. Nu de alta, dar discutiile astea ofera mai mult decat informatiile seci din cataloagele universitare. Si in plus si acolo incepe cinematografia romaneasca.
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2002, 16:05   #2
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
ai idee, din 7 locuri la regie-film, cite sint cumparate?


Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 03:20   #3
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Mor de curiozitate...
Dar la "Comunicare audiovizuala"?
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 12:29   #4
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Nu stiu cite locuri sint dedicate la regie, dar stiu ca un prieten de-al meu a intrat pe bune, fara pile, fara pregatire cu profi de acolo, etc.
Dar, pina la urma (nu o spun cu rautate) ce mare scofala sa ajungi regizor, cind esti aproape condamnat sa nu faci film (de lung-metraj) niciodata. La banii care sew baga in film in Romania si care merg exclusiv la regizori consacrati (vorba vine) ca Sergiulica, e clar ca e degeaba.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 13:04   #5
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nici un loc nu e "platit". Exista insa locuri cu plata (peste acelea 7 care sunt sponsorizate de stat). Big difference. Daca vrei sa intri, intri pe bune, fara pile, fara nimic.

O sa revin mai incolo cu un review mai amanuntit asupra universitatii.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 03:17   #6
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Ce tipic pentru noi romanii sa ne plingem sau sa asumam ca cineva a intrat cu pile si relatii in loc sa ne imbunatim cunostintele, sa ne ridim din praf si sa mergem mai departe?
Si de unde atita interes pentru regie? Visati toti sa fiti mai degraba Dan Pita decit Steven Spielberg? Si ce e rau despre Sergiu Nicolaescu? Este unul dintre putinii regizori romani care produc "commercial movies", a generat sali pline cu "Noi, cei din linia intii" si cu seria despre comisarul Moldovan. Faptul pentru ca si-a amintit legea intii a economiei unui film--PROFIT--,
nu-i poate decit intari reputatia.
De ce ne miram ca nu sunt bani pentru filmele romanesti cind tot la ce se pot gindi cineastii romani sunt filmele de arta (asa numitele "art films") are nu genereaza nici un fel de profit si pot colecta (in cel mai optimist caz) on nominalizare la festivalul de la Venetia de care prea putini din publicul spectator au auzit sau le pasa? S-a gindit cineva sa exploateze o formula atit de viabila incit filmul sa fie selectat pentru Oscar for Best Foreign Film? Anul asta a cistigat un regizor din Bosnia (da, probabil ca a fost o manevra politica), dar totusi ... Ca sa ai investitori intr-un film, trebuie sa demonstrezi ca filmul va avea succes si va genera venit. Altfel, devine un exercitiu in vanitate si lipsa de scop.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: printesa pe 2002-04-03 04:21 ]</font>
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 13:59   #7
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Filantropica este un film respectabil si de succes (poate va fi chiar si cu profit).
Pe de alta parte, nu poti sa-i ceri lui Pintilie sa faca film comercial. Si la urma urmei, ce ma intereseaza pe mine, ca cinefil, ca Iacob sau O vara de neuitat nu a avut profit?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 16:23   #8
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Good point. Few words.
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2002, 00:11   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
poate sa-mi spuna si mie cineva care sunt sectiile de la UNATC(si eventual in cateva cuvinte si ce inseamna pentru ca mie anumite denumiri nu-mi spun nimic) si cate locuri are fiecare?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2002, 05:01   #10
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
Basme, nu se mai intra demult pe "pile"; eu am intrat prima si din prima cind am dat admiterea. Era a doua facultate cu profil umanist pentru mine, ce e drept. Insa dezamagirea a fost uriasa. Atunci, putin dupa '89, legiunea de profesori era presarata cu nulitati. Erau si doi mari, chiar mari dascali: raposatul George Littera (cea mai grea pierdere pentru scoala romaneasca de film, fara indoiala) si Dumitru Carabat (scenaristica/naratologie). Nu stiu daca dl. Carabat mai preda.

Deci, daca va bate serios gindul, incumetati-va fara suspiciunea ca valoarea voastra s-ar putea sa nu fie recunoscuta. Si nici nu va lasati descurajati de numarul mic de locuri. Eu, una, mi-am spus si le-am spus tuturor celor din anturajul meu inainte de examen ca, daca nu intru prima, nici nu ma prezint la cursuri. Rideau de mine, dar meritau toti banii privirile lor cind mi-au anuntat rezultatul :smile: Tragedia interioara sa fie daca nu intrati pe locul intii din alea sapte.

Dar adevarata incercare este ce faceti dupa ce intrati si cu cita sare si piper luati ce vi se preda si cit/ce cititi pe linga. Ce proiecte initiati... Cu cine va imprieteniti si colaborati dintre colegi... Relatiile stabilite atunci si acolo va vor marca viata profesionala de dupa.

Sper ca intre timp facultatea a evoluat si merita si terminata :smile:. Eu mi-am pierdut total interesul dupa trei ani, cind am si plecat din tara.

Un profesor din Germania mi-a spus odata, cind il intrebam daca merita sa continui studiile in Statele Unite, ca nu conteaza, de la un anumit stadiu incolo, ce si cu cine studiezi. Ca marii profi, marii maestri, sint de numarat pe degete, si ca la cele mai celebre scoli din lumea asta poti spera sa intilnesti maxim... unul. Si ca, in cinema, poti sa iti faci studiile in mod independent, odata trecut printr-o scoala si croit ca intelectual. Si important este sa iti incepi cariera, oricum se poate, deci sa FACI FILM. La Hollywood ti se ride in nas daca te prezinti cu un doctorat in film si nu numai ca nu esti luat in serios, ci esti privit de sus, ca un 'scholar', nu un 'doer'. Bref, cam asta pot sa va spun pe subiect si nu in cea mai reusita limba romana, pe care vad cu tristete ca o pierd pe zi ce trece.
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2002, 19:34   #11
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
UNATC-ul se afla pe Str. Matei Voievod 177, sect 2, inainte de intrarea in facultate sunt aviziere unde sunt afisate toate cele necesare pentru examene. Sunt 4 sectii, regie, imagine, multimedia -montaj, sunet si comunicare audio-vizuala, toate au 7 locuri for free si 3 cu taxa, si probabil inca 4 pentru studentii straini. Locurile cu taxa sunt aproape de neatins pentru muritotii de rand, de exemplu, din cauza pretului foarte mare al peliculei, anul 4 la imagine costa in jur de 4000 de $, taxele crescand treptat din anul 1 pana in anul 4, la CAV ar putea fi taxe mai mici, dar nu cred ca cineva ar face alta sectie decat cea dorita numai din cauza taxelor. Facultatea are o problema de fond: lipsa materialelor de lucru, a echipamentelor, a spatiilor. Daca chiar doriti sa faceti un film, nu asta e calea cea mai buna, aici doar profesorii sunt buni, in rest foarte multa munca individuala.
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 20:45   #12
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Dumitru Carabat mai preda.

In privinta echipamentelor si a spatiilor, este absolut incorect. In contextul a ce exista in Romania in domeniu, U.N.A.T.C. este extrem de bine dotat, atat pe partea de imagine (unde e adevarat IIc e un aparat vechi, dar functioneaza si se pot inchiria si altele mai bune) cat mai ales pe partea de sunet, unde sunt unele dintre cele mai bune scule de teren care exista in tara (si in lume, de altfel) plus unul dintre studiorile de mixaj bine echipate (si va fi si mai bine echipat de anul acesta).

Platoul principal este de dimensiune medie, dar destul de bine construit, cu ceva tehnica de iluminare si o magazie de decoruri decenta. Se poate face film foarte bine acolo.

Si mai sunt o gramada de alte posibilitati, ca laboratorul multimedia, cel foto, macaraua telecomandata productie proprie, precum si noua colaborare cu Kodak Cinelabs care deschide drumul catre un workflow in post-productie identic ca oriunde altundeva in lume.

Daca exista vointa si putin interes din partea studentilor, poti sa faci film. Dar trebuie sa te implici, pentru ca nu prea vei fi ajutat de nimeni - si da, chiar si locurile platite de stat necesita cheltuieli suplimentare semnificative daca vrei un film adevarat. Insa ti se pun la dispozitie echipamente si materiale la care NU ai acces nicaieri altundeva in Romania, decat contra a muuult mai multor bani decat costurile locurilor cu plata.

In plus, exista in mod cert cativa profesori care merita ascultati cu mare atentie in cadrul facultatii, pentru ca sunt cei mai buni care lucreaza in domeniu. Sunt si multi altii care nu merita chiar atata atentie, dar in nici un caz nu se poate spune ca vreunul dintre ei e complet de ignorat.

Toate cele mai de sus se aplica celor care vor sa faca film pe pelicula. Altfel, asa cum spuneam si in alta parte, cu o camera digitala si un calculator modest, poti sa inveti si in particular ce inseamna sa faci film - si poti sa faci lucrul acesta foarte bine.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 19:35   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Mesajul meu se adreseaza in special tipei care e acum abroad cit si lui Amyd; eu am urmat 2 semestre ceva cursuri de visual communications la o universitate americana (ceva de genul screenplay writing, creative writing, composition, camera techinques). am facut acolo doua short films, Matei 4.1 si Die Liebe, digitale. Intr/adevar, daca vrei sa narezi vizual ceva, nu iti trebuie nimic mai mult decit un handy cam si un program de film editing; locations, actors, astea se gasesc usor;
problema se pune, unfortunately, ca daca in state un self made film maker e mai bine privit ca un scholasr, in Europa lucrurile stau nitel diferit; exista un festival in Irlanda, minor, ce/i drept, de film underground, unde nu mi/au primit filmul Die Liebe numai pe motivul ca nu am suficienta educatie filmica (si se refereau numai la scoala, pe bune); otherwise, la acelasi festival am decis sa particip numai cu screenplayul de la die liebe si am luat un jury award; in Romania, as well, la HBO la concursul de scenarii, orice implica scene a la Tarantino ori Stone este sortit respingerii beforehand. La CNC trebuie sa fii ori Cristian Mungiu si sa faci fdiolme numai cu tematica obsesiva a romanilor -sociala- ca sa iei bani. sa mai amintesc si de cazul Hanno Hoffer?

asa ca in Romania, la ora actuala, atita timp cit vreau sa fac, de pilda, filme cu Iisus care fumeaza pot si cu tipi care *** papusi gonflabile, trebuie sa ma bazez numai pe mine insumi si pe ceva prieteni.

cele bune.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 20:21   #14
Peter
Novice
 
Peter
 
Join Date: May 2002
Posts: 2
Sunt si eu interesat sa stiu cateva amanunte despre sectia de Multimedia-Montaj daca stie cineva ceva.
Peter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 21:27   #15
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Ce anume doresti sa stii despre ea, Peter? In mare, e impreuna cu imaginea de film, sectia care merita cel mai mult sa o faci, pentru ca este aplicata, ai acces la un anumit nivel de echipamente si in plus faci si lucruri interesante (cateodata).

Ambra Blu, nu e chiar asa. La UNATC exista (in functie de profesorii pe care ii ai de an) un grad destul de mare de libertate ca sa faci ce filme vrei - cu conditia sa aiba premise solide. Nu este deloc atat de inchistata pe cat pare din afara. In privinta concursurilor de scenarii de la HBO&ONC, nu stiu cum e situatia concreta, asa ca nu comentez.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 20:55   #16
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Stimabil(a) Ambra,

Eu ca producator nu ti-as da un dime, cu toata educatia in State. Cine vrea sa vada asemenea filme si cum poti sa-i demonstrezi unui producator ca banii pe care ii investeste vor avea vreun return financial? Numai un nebun cu lipsa totala de sens financiar sau cu convingeri similare ti-ar da bani pentru subiectele mentionate. Noroc ca subiecte similare ramin asa de departe de main stream incit nici nu merita mentionate. Stay underground, faci majoritatii cinefililor o mare favoare! Si crede-ma, pledoaria mea in spiritul celei mai sincere tolerante de substanta americana.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 22:11   #17
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
printesO,

ai vazut cumva "die liebe" sau "matei 4.1"?

:evil: & :roll:

amyd: daca intr-adevar nu mai e nimeni in unatc pe care nu merita sa il/o asculti, atunci: YAY! te asigur insa ca "pe vremea mea" erau astfel de cazuri. si ma bat cu oricine pe dreptul de a spune asta cu fruntea sus. insa cui ii pasa de acele vremuri stravechi! iar tu pesemne ai trecut pe acolo mai de curind si esti in masura sa ne aduci marea veste.

deci, copii, cica e bine, mergeti cu totii! :smile:
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 22:24   #18
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Hei, stai putin, eu n-am zis asta.

Am spus ca sunt cativa care merita atentie si multi care nu merita. Ma indoiesc ca s-a schimbat prea mult din vremea ta, dar sunt sigur ca am facut sectii diferite si conteaza si asta (de exemplu, eu personal n-as fi vrut sa ajung la Scenaristica - brrr!).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 23:45   #19
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
amyd,

ai spus ca

"Sunt si multi altii care nu merita chiar atata atentie, dar in nici un caz nu se poate spune ca vreunul dintre ei e complet de ignorat."

eu pot sa spun ca erau unii care meritau complet ignorati, si imi mentin depozitia, onorata instanta.

insa imi marturisesc vinovatia, scenaristica era sectia cu pricina, dar de ce brrr? daca asta voia omul sa faca? imi place sa lucrez cu actorii, si am facut-o pe teatru, dar in film, brrr! daca as avea doua secvente cu explozii si o urmarire incrincenata, nu as sti cu ce sa incep si m-ar plictisi groaznic tot procesul, nu e deloc ceasca mea de ceai, ca sa zic asa. mai bine sa recunosti si sa nu te amesteci, n'est-ce pas? luciditate maxima. montajul da, m-ar fi interesat. ideal pentru mine ar fi fost sa scriu eu scenariul, sa trimit un regizor pe cimpii cu un storyboard beton (gen nebunia pe care a avut-o von trier cu scenariul la europa), sa astept "piesele brute", si sa coordonez tot restul. poate cind voi avea destui bani sa fiu si producator pe deasupra, o sa imi croiesc pe masura si functia de scenitor (scenarist-editor)

angstel
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 04:36   #20
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Angstel,

Nu am vazut nici unul din filmele Ambrei si, de aceea, nu m-am referit la piesele in cauza ci la filmele gen underground care rareori devin mainstream, au o audienta restrinsa si rareori produc profit. Sunt un mere exercitiu in creativitate si freedom of expression.

Ambra Blu,

Scuze pentru limbajul dur. Nu sunt un fan al filmelor de arta sau "independente". Dupa o oarecare reflectie, mi-am amintit de prima lege a umanitatii: libertatea de expresie, asa ca, inca odata scuze.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells