Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Mar 2009, 14:35   #421
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by mafalda:
Acolo este un producator serios cu cap de finantist: Alexandru Iclozan, economist la baza, fost director de de film in Buftea, cu experienta in contabilitatea bugetelor de filme!

Ce filme a produs Iclozan? happy end, dincolo de america si Casanova, identitate feminina adica EXCLUSIV blaturi.
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 14:41   #422
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Nu are nimeni scrisoarea lui mungiu in format text, s-o avem aici s-o discutam pe indelete?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 14:41   #423
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by mafalda:

Mungiu nu are pregatirea necesara sa judece cum se face un buget, e artist nu finantist!

[..] E de inteles, Mungiu e regizor nu contabil, sa se limiteze la a aprecia calitatea scenariilor, sa nu se bage in domenii pentru care nu are pregatire de specialitate!

Spre deosebire de Iclozan, Mungiu a terminat facultate de film si a produs, printre altele, 432 si Amintiri din epoca de aur. Are suficiente competente de cinema, relax.
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 14:42   #424
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by halebardul:
Nu are nimeni scrisoarea lui mungiu in format text, s-o avem aici s-o discutam pe indelete?

http://www.corneliu-coposu.ro/u/m/ra...inal_cadcr.pdf
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 14:43   #425
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
text, sa poata fi postat.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 14:44   #426
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Este FOARTE lung textul, il poti lua de acolo si pasta aciulea dc simti nevoia.
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 14:47   #427
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
da, corect, doar ca-si pierde formatul, se cam face vraiste la postare din pdf.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 14:57   #428
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E, si tu acuma - le vrei pe toate blackberry in the mouth!
Prelucrä-l, cä d-aia esti Halebard!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 15:29   #429
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Eu il prelucru in 11 jpg-uri da' o sã mârâi cã am incãrcat pagina cu vreo 3 mega. Ca de aia esti Pitbull.


nu-mi permit sa intervin pe textul maestrului, daca sterg din greseala o virgula esentiala?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 17:19   #430
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Nu ma pot abtine sa nu "fac o aroganta" cu maestrul Mungiu. Sper ca nu are nimeni copyright pe expresia "a face arogante".
:)
Eu n-am inteles un lucru. La Mititelu a fost conflict de interese si la Somon nu? Sau a fost conflict de interese in ambele cazuri?Sau amindoi sint ok cu legea?

Si de ce a asteptat tocmai pina in anul 2009 ca sa atace CNC? Doar nu trebuia sa fie membru in juriu ca sa vada ca regulamentul este cum este.
Ar fi fost bine daca explica mai ales de ce in 2009 si nu imediat dupa Cannes, in 2007.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 17:26   #431
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mungiu a fost la prima jurizare, mi se pare firesc sa reactioneze dupa ce vede cum merg lucrurile din ambele puncte de vedere, concurent si jurat

dupa ce a fost concurent (in 2006-2007) a avut reactia cu "valizele de bani"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 17:29   #432
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by marmatia:

Si de ce a asteptat tocmai pina in anul 2009 ca sa atace CNC? Doar nu trebuia sa fie membru in juriu ca sa vada ca regulamentul este cum este.
Ar fi fost bine daca explica mai ales de ce in 2009 si nu imediat dupa Cannes, in 2007.

Aspectele sesizate de Mungiu erau bine cunoscute in bransa, numai ca nu existau dovezi. Chiar si acuma nu pot aduce in sprijinul celor spuse de el decat texte gen "asa mi-a povestit mai multe lume" sau "se stie foarte bine ca" sau "am primit propuneri clar dubioase de la diversi care pareau ca au aranjamente la CNC", acte si probe care sa mearga la un proces eu NU am. Si nu cred ca are decat cineva care a fost in comisie si a avut acees liber la dosare, bugete, scenarii, etc
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 17:33   #433
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Din cele spuse de tine eu inteleg ca n-ar fi pus in discutie regulamentul de concurs daca nu ar fi ajuns in juriu.

Iti amintesc ca in perioada 2007-2009 el a mai participat la concursurile CNC chiar cistigind finantari.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 17:51   #434
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by marmatia:
Din cele spuse de tine eu inteleg ca n-ar fi pus in discutie regulamentul de concurs daca nu ar fi ajuns in juriu.
Asta banuiesc eu, ca avea nevoie de dovezi.

Originally Posted by marmatia:

Iti amintesc ca in perioada 2007-2009 el a mai participat la concursurile CNC chiar cistigind finantari.

Dupa unul din aceste concursuri, inainte de Cannes, Mungiu a acuzat "valizele cu bani" care circula la CNC. Evident NU avea cum sa probeze asemenea acuzatii. Daca imi amintesc candva am spus ca NU asa se fac jocurile, ci mult mai subtil. Azi am aflat EXACT cum.
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 18:37   #435
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by marmatia:
La Mititelu a fost conflict de interese si la Somon nu?
Vezi c-ai uitat un "lo", si iese un calambur involuntar de-o sä zicä lumea cä ai ceva cu ei.
Originally Posted by marmatia:
Sau a fost conflict de interese in ambele cazuri?Sau amindoi sint ok cu legea?
Sau una, sau alta. Douä cazuri similare în raport cu legea, judecate cu mäsuri diferite. Asta subliniazä Mungiu.
Originally Posted by marmatia:
Si de ce a asteptat tocmai pina in anul 2009 ca sa atace CNC?
N-a asteptat. L-a atacat încä din 2007. C.N.C.-ul a anuntat cä-l dä în judecatä. Dar a survenit Palme d'or-u', la care, Serbänescu: "Dar bineînteles cä nu-l mai däm în judecatä...!" :happy: :love:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 19:06   #436
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Hai ca mai "fac o aroganta"!
:)
Dovezile la care faci tu referire sint accesibile oricui potrivit legii 544/2001 privind accesul liber la informatiile de interes public.
Adica poti cere CNCului sa-ti arate fisa de evaluare a oricarui proiect ca sa verifici modul cum s-au calculat punctajele pentru regizor si producator.
E drept, despre cum se aproba bugetele nu avea cum sa afle decit fiind parte din juriu desi juriul artistic nu are treaba cu asta. Din punct de vedere legal orice dovada obtinuta pe cai neortodoxe este inutila in instanta. Dar utila intr-un razboi mediatic.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 19:59   #437
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
Originally Posted by Mafalda:
Mungiu nu are pregatirea necesara sa judece cum se face un buget, e artist nu finantist!

Cazul luat de Mungiu de exemplu la Casaro Film este neconcludent !
Acolo este un producator serios cu cap de finantist: Alexandru Iclozan, economist la baza, fost director de de film in Buftea, cu experienta in contabilitatea bugetelor de filme! Mungiu nu a luat in calcul si procentul de "cheltuieli neprevazute" pe care le presupune productia unui film. E de inteles, Mungiu e regizor nu contabil, sa se limiteze la a aprecia calitatea scenariilor, sa nu se bage in domenii pentru care nu are pregatire de specialitate!

ma scuzi. ce-i aia "pregatire de specialitate"? Mungiu are casa de productie si ESTE producator. Am toata increderea ca stie cum sa aprecieze un buget de film, in special in comparatie cu scenariul pe care e bazat. Chestia asta cu "pregatirea de specialitate" (adica diploma de contabil, sau ce?) e o abureala. Cineva care a pastorit filme de la stadiul de scenariu pina la copia standard, cu toti banii trecind prin mina lui si fiind impartiti si girati de el, are mult mai multa credibilitate decit un contabil in estimarea realismului unui buget.

iar "cheltuieli neprevazute" care sa ridice nivelul contributiei casei de productie la peste un milion de lei (cind ei de fapt n-au nici macar un leu asigurat) - zau asa, zici ca lucrezi in cinematografie, nu ti se pare cam cusuta cu ata alba????
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2009, 07:26   #438
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by marmatia:
Dovezile la care faci tu referire sint accesibile oricui potrivit legii 544/2001 privind accesul liber la informatiile de interes public.
Adica poti cere CNCului sa-ti arate fisa de evaluare a oricarui proiect ca sa verifici modul cum s-au calculat punctajele pentru regizor si producator.
teoretic da, practic cred ca te lovesti de atatea mutre acre, birocratie, amanari, etc. incat iti vine s-o lasi balta si pare mai usor sa ajungi in juriu si sa vezi exact cum se intampla toata povestea. Plus ca nu stii cat de contrafacute sunt actele pe care ti le pun la dispozitie.

E interesant ca a fost validat Mungiu in juriu chiar de catre cei din CNC, nu stiau ca-si baga calul troian in casa, probabil vroiau sa se dea mari cu asa un juriu si sa demonstreze ca n-au nimic de ascuns. Dupa toata povestea cu "valiza cu bani" cand erau cat pe ce sa se bata in avocati
Oricum, foarte tare ce a facut Mungiu, respect, a fost ca valiza lui Stauffenberg. Ca tot vorbeam de valize.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2009, 08:11   #439
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by halebardul:
Oricum, foarte tare ce a facut Mungiu, respect, a fost ca valiza lui Stauffenberg. Ca tot vorbeam de valize.
Cä bine zici! Eu am spus asta încä din 2005 - sau, mai exact, de prin 1986:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=5675
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells