Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 May 2008, 18:17   #261
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Daca o intrebati pe Carmen M o sa va spuna cu gurita ei cum e cu matusa Simina si cu restul arborelui.[/u]
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2008, 10:41   #262
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Originally Posted by marx:
deci
in Republik il baga pe Serj in anketa. sunt intrebati Giurgiu, Porumboiu, Tica Popescu, Radu Jude si Mitulescu -pe langa alte 2 intrebari- ce film le-a placut cel mai mult din filmografia supravietuitorului si niciunul nu a specificat "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte". :o

Am pus și eu mâna pe numãrul din REPUBLIK. Cu excepția lui Porumboiu, atât Giurgiu, cât și Jude, Mitulescu sau Popescu vorbesc frumos despre Nicolaescu. Iatã câte ceva din rãspunsurile la întrebarea Unde îl plasați pe Nicolaescu în contextul cinematografiei românești?

"Un regizor care va rãmâne în istorie, oricât de mult ar comenta unii sau alții. Am copilãrit cu filmele lui, iar numãrul mare de spectatori cu care se laudã va rãmâne, probabil, neegalat. Cinema-ul înseamnã spectatori și box-office, nu numai premii în festivaluri, asta e" (Tudor Giurgiu)

"Un regizor indiscutabil talentat. Iar dacã ar fi avut norocul sã lucreze la Hollywood, filmele lui ar fi fost niște action-uri sãnãtoase și cinstite. Așa, elemente naționaliste, comuniste etc. le trag în jos" (Radu Jude)

"Un romantic tenace" (Cãtãlin Mitulescu)

"Un regizor al cãrui (câteva) filme mi-au plãcut în copilãrie" (Ctin Popescu)

"Va rãmâne în epoca pionieratului. Cred cã diversitatea de genuri pe care a abordat-o s-a întors împotriva lui" (Corneliu Porumboiu)

La întrebarea cu filmele preferate dintre creațiile sale, Giurgiu a nominalizat Osânda, Jude a spus cã cel mai mult i-a plãcut fimul în care Sergiu a jucat, Pistruiatul, Mitulescu n-a spus niciun titlu, Popescu a nominalizat Capcana Mercenarilor, plus Cu mâinile curate, Ultimul cartuș, Nemuritorii, Revanșa, Osânda și Viraj Periculos, în vreme ce Porumboiu a apreciat cel mai mult Ciuleandra, mãrturisind cã n-a vãzut Osânda.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2008, 16:06   #263
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Supravietuitorul", din 17 octombrie pe DVD

In urma cu doua decenii si jumatate, Sergiu Nicolaescu lansa primul film dintr-o serie care urma sa faca istorie in cinematografia romaneasca. Avandu-l in centrul actiunii pe Comisarul Miclovan sau Moldovan, asa cum urma sa fie rebotezat, seria de filme politiste ale lui Sergiu Nicolaescu continua cu un al saselea episod: “Supravietuitorul”, care marcheaza revenirea comisarului, din 17 octombrie disponibil si pe DVD.
Asa cum si-a obisnuit deja publicul, Sergiu Nicolaescu plaseaza actorul principal in contexul unei situatii dificile si neasteptate, cu care insa personajul sau este obisnuit de o viata: “Nu cumva ati venit pentru treaba aia: PAC, PAC!?” (Limba - Jean Constantin)
Actiunea filmului se desfasoara pe doua coordonate temporale: intr-o prima faza, la sfarsitul anilor ’70, cand comisarul Moldovan se trezeste prins intr-un joc periculos, in care fostii prieteni si mai ales fostii dusmani isi fac aparitia. Reintalnirea cu aceste personaje inseamna pentru Moldovan rememorarea unor episoade din viata, iar aici intervine cel de-al doilea plan, amplasat in anii ’40. La un pret de 39,9 Ron, filmul poate fi achizitionat accesand magazinul online www.provideo.ro.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2008, 17:57   #264
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Comisarul Moldovan mi-e foarte drag"

Autor: Ruxandra Grecu, Adevarul (3 dec 2008)

Actorul ceh, care a apãrut în cel mai recent film al lui Sergiu Nicolaescu, povesteºte despre experienþa la filmãri. „Supravieþuitorul” a reprezentat primul rol principal pentru Falc, care, datoritã asemãnãrii cu Nicolaescu, a fost ales sã-l interpreteze pe comisarul Moldovan.

Adevãrul: Te-ai simþit ciudat când ai vãzut filmul cu faþa ta ºi vocea lui Sergiu Nicolaescu?

Petr Falc: Deoarece nu vorbesc limba românã, nu-mi dau seama cum sunã exact vocea din film, în comparaþie cu vocea mea. Mie personal mi s-a pãrut cã modul în care Sergiu Nicolaescu ºi-a folosit vocea a completat perfect personajul ºi sper cã ºi publicul a fost de aceeaºi pãrere. Bineînþeles cã într-o primã fazã mi s-a pãrut ciudat sã mã uit la mine ºi sã aud o altã voce, vorbind într-o limbã pe care nici mãcar nu o înþeleg, dar dupã câteva minute m-am obiºnuit.

Ai vãzut celelalte filme în care personajul principal era comisarul Moldovan?

Da, înainte sã încep filmãrile pentru „Supravieþuitorul” am vãzut „Revanºa” ºi „Un comisar acuzã”. M-au ajutat sã înþeleg mai bine personajul.

Ai avut vreo replicã preferatã în „Supravieþuitorul”?

Îmi place cum sunã limba românã, dar pronunþia mi se pare dificilã. În timpul filmãrilor, am învãþat destul de multe cuvinte, dar a trecut mai mult de un an de atunci ºi le-am cam uitat. Îmi amintesc totuºi o expresie – “ce-o fi o fi”.

Þi-a plãcut filmul, când l-ai vãzut la premierã?

Întotdeauna mi s-a pãrut ciudat sã mã vãd pe marele ecran, nu cred cã mã voi obiºnui vreodatã cu acest sentiment. Oricum, în ceea ce mã priveºte, pot spune cã am parte de fiecare datã de douã premiere: o datã ca sã asimilez personajul ºi abia la a doua vizionare mã relaxez ºi pot vedea filmul în ansamblu.

Þi-ai dori sã lucrezi din nou cu Sergiu Nicolaescu?

Bineînþeles! E un profesionist desãvârºit, n-am perceput rolul acesta ca pe o muncã, a fost o realã plãcere, ºi în acelaºi timp o lecþie foarte importantã. Ai foarte multe de învãþat de la Sergiu Nicolaescu. Nu e doar un actor ºi un regizor foarte bun, ci ºi o persoanã extrem de interesantã. Dacã s-ar mai ivi ocazia sã lucrez cu dumnealui, n-aº ezita nicio secundã.

Crezi cã asemãnarea dintre tine ºi Sergiu Nicolaescu este izbitoare?

Tocmai datoritã asemãnãrii cu Nicolaescu am primit acest rol. Însã o contribuþie importantã a avut ºi make-up artistul, pentru cã, deºi nu pare, faþa mea a fost schimbatã destul de mult prin machiaj: am purtat lentile de contact, mi-a fost modificatã forma nasului, mi-au îngroºat sprâncenele ºi a trebuit sã-mi schimb culoarea pãrului.

Cum era atmosfera pe platourile filmului „Supravieþuitorul”?

Îmi amintesc cã era foarte amuzant modul în care se desfãºurau dialogurile. Cum replicile mele erau în cehã, a trebuit sã inventãm o metodã pentru ca fiecare dintre noi sã se concentreze pe textul sãu ºi în acelaºi timp sã poatã da replica natural, fãrã pauzã. Prin urmare, eu trebuia sã reþin ultimul cuvânt din textul colegului meu de platou, continuam în cehã, iar ultimul cuvânt din textul meu era în românã, tocmai pentru ca partenerul meu de dialog sã ºtie când sã preia. Ne obiºnuiserãm atât de mult cu metoda asta, încât suna foarte natural.

La ce proiecte cinematografice ai mai lucrat de la „Supravieþuitorul”?

În prezent joc într-un serial de comedie în care îl interpretez pe prietenul gay al unui creator de modã celebru. În varã am încheiat filmãrile la un thriller de opt episoade, intitulat „Officiri II”. Abia m-am întors de la Moscova, unde am filmat pentru o producþie ruseascã, în care am jucat rolul unui agent american. Locaþiile de filmare în cazul acestui proiect au fost de-a dreptul exotice: Tunisia, deºertul Sahara, Moscova. De asemenea, sunt implicat în programul FAMU International, care vizeazã studenþii de la Regie din Praga: am jucat în câteva dintre filmele lor de ºcoalã, care au fost selectate în diverse festivaluri internaþionale.

Care este rolul tãu preferat de pânã acum?

Comisarul Moldovan mi-e foarte drag pentru cã a fost primul meu rol important într-un lungmetraj ºi m-am simþit excelent în timpul filmãrilor. Tot aici aº include ºi rolul din serialul „Ulice” (“Strada”) – în care eram patronul unui salon de coafurã. Am filmat un an la acest serial ºi mi-a fost destul de greu atunci când s-a terminat.

Ce faci în timpul tãu liber?

În primul rând, mã consider extrem de norocos pentru cã actoria este marea mea pasiune. Când nu sunt în faþa camerei de filmat, lucrez în spatele ei – sunt directorul unei agenþii de casting. În timpul liber fac mult sport, mã plimb cu bicicleta, vãd filme, ascult muzicã ºi încerc sã petrec cât de mult timp pot alãturi de fiul meu în vârstã de ºapte ani, Jakub.

Apropiat de Ileana Lazariuc

Petr Falc mãrturiseºte cã România a fost ca o a doua casã pentru el, pe perioada filmãrilor. „M-am simþit atât de bine alãturi de actorii români, încât, de la un anumit punct, nici nu a mai contat cã vorbeam altã limbã”, spune actorul. „Am fost foarte apropiat de actorii cu care am interacþionat direct – Ion Dichiseanu, Lucian Viziru, Ileana Lazariuc, dar trebuie sã-i menþionez ºi pe cei cu care am împãrþit rulota, Cristian Moþiu, de exemplu. În plus, sã nu uitãm cã Sergiu Nicolaescu nu este doar un regizor foarte cunoscut, ci ºi un actor foarte bun, iar alãturi de el am petrecut cea mai mare parte a timpului”, adaugã el.

Last edited by Pashpix : 22 May 2010 at 12:53.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2008, 13:54   #265
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Petr Falc, un actor foarte bine distribuit in acest film...
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2008, 14:03   #266
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si chiar mai bine post-sincronizat! :lol:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 14:37   #267
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba da, seamänä:

Când râde, filmat în semi-raccourci, sub un unghi de 30 grade semi-profil dreapta, configuratia formatä între colturile arcuite în sus ale gurii si colturile îngustate ale ochilor aduce cu aceeasi a lui Nicolaescu în câteva poze de reclamä la "Cu mâinile curate" (ATENTIE: Moldovan, în filmele aferente, n-a avut niciodatä acel zâmbet; AICI e inadvertenta!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 23:37   #268
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Sa fim seriosi, cine dracu' a stat sa masoare unghiurile barbiei si zambetul gretos al nemuritorului Sergiu.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 23:46   #269
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cum cine - cine zice!
Sä mä fi väzut, cu echeru', compasu' si raportoru', la conferinta de presä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 13:38   #270
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
http://www.mediafax.ro/poze/cultura-..._picture&ptr=0
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 15:41   #271
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
OMG! Prezentatoare e, cu adevarat, emotionata. Vedeti cum isi framanta mainile?!

"Domnule Nicolaescu, Mircea cel B..un al romanilor, eroul meu si al nostru; pentru toate filmele pe care le-ati facut va ramanem vesnic recunoscatori".
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 17:16   #272
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by mafalda:
Seamana dintr-un singur punct de vedere: si Peter Falc si Sergiu Nicolaescu sunt la fel de prosti actori!

P.S Aseara la TVR, lui Nicolaescu i s-a decernat unul din premiile TVR International pentru intreaga activitate! :sick:

Sergiu Nicolaescu seamana acceptabil cu Petr Falc, mult mai bine decat Mircea Badea si Dan Bittman. Singura problema e ca cehul avea 32 de ani in 2007, iar Sergiu Nicolaescu avea 42 de ani in "Cu mainile curate", 44 in "Un comisar acuza", 46 in "Revansa" si 51 in "Duelul"... De aceea ti se pare ca nu seamana!

Cat despre premiu, este pe deplin meritat!
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2008, 14:39   #273
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by civica65:
Cat despre premiu, este pe deplin meritat!
Cine ar putea sa te contrazica. Omul e de fier, a iesit si senator acum (dupa o odihnitoare pauza de 4 ani), o sa faca cat mai multe filme tarii. Bravo lui.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2008, 14:26   #274
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Originally Posted by nume:
Cine ar putea sa te contrazica. Omul e de fier, a iesit si senator acum (dupa o odihnitoare pauza de 4 ani), o sa faca cat mai multe filme tarii. Bravo lui.

Sergiu Nicolaescu e chiar decanul de vîrstã al Senatului!

Prima ºedinþã a Senatului, din legislatura 2008-2012, a început luni la ora 12:00 ºi a fost prezidatã de decanul de vârstã, Sergiu Nicolaescu.
Sergiu Nicolaescu a fost asistat de patru senatori care sunt cei mai tineri: Iulian Urban ºi Iulian Bãdescu de la PD-L, Olguþa Vasilescu (PSD+PC) ºi Attila Csek de la UDMR. Preºedintele ºedinþei, Sergiu Nicolaescu, a þinut un discurs în care le-a urat succes noilor senatori ºi i-a îndemnat sã fie uniþi.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2008, 19:46   #275
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
am vazut si io filmu' pe hbo. comisaru' scos de la naftalina plus o lazariuca goala (buna fata) plus o patruleasca de decor plus o lori obosita plus un un viziru care nici in film nu e in stare sa cante plus niste impuscaturi neverosimile. serj mama, in loc sa-ti faci de cap pe platou mai bine ia-ti un bilet la baile felix.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2010, 12:55   #276
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Supravieţuitorul", la Festivalului Filmului Românesc de la Oslo


Cea de-a doua ediţie a Festivalului Filmului Românesc la Oslo se desfăşoară între 13 şi 16 mai şi este dedicată echipei României de la concursul Eurovision, informează Ambasada României la Oslo.

Evenimentul este organizat de Ambasada României la Oslo, în parteneriat cu Institutul Norvegian de Film şi Centrul Naţional al Cinematografiei din Bucureşti. Acţiunea a fost inclusă în programul de primăvară publicat de Institutul Norvegian de Film. În cele patru zile ale festivalului vor fi proiectate producţii româneşti din ultimii ani, majoritatea aparţinând unor regizori tineri, filmele respective fiind premiate la importante competiţii naţionale şi internaţionale de gen.

Referitor la acest eveniment şi la filmul românesc contemporan, domnul Jan Langlo, directorul de programe al Cinematecii norvegiene, a declarat: "Încă din vara anului 2007, când Institutul Norvegian de Film a organizat Festivalul Filmului Românesc, ne-am obişnuit cu o înaltă calitate a filmelor din România. Poate cel mai valoros film prezentat a fost «4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile» (regia Cristian Mungiu, 2007), câştigător al premiului Palme d'Or, dar şi alte filme precum «Medalia de onoare» (regia Călin Netzer, 2009) şi «California Dreamin'» (regia Cristian Nemescu, 2007), care au primit importante premii internaţionale".

La festival vor fi prezentate, anul acesta, următoarele filme: "Cocoşul decapitat", de Radu Gabrea (2007), "E pericoloso sporgersi", de Nae Caranfil (1993), "Supravieţuitorul", de Sergiu Nicolaescu (2008), "Logodnicii din America", de Nicolae Mărgineanu (2007), "Felicia, înainte de toate", de Răzvan Rădulescu (2009), şi alte filme de scurtmetraj - "O zi bună de plajă" (regia Bogdan Mustaţă, 2008) şi "Valuri" (regia Adrian Sitaru, 2007).
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells