Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jan 2009, 13:37   #301
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu, din moment ce gomorra nu se afla pe lista celor noua filme
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2009, 11:21   #302
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Nae Caranfil acuzã de plagiat spotul "Delaco"

Regizorul Nae Caranfil a declarat vineri, pentru NewsIn, cã reclama la caºcavalul "Delaco", difuzatã la televiziune, plagiazã o secvenþã din filmul "Filantropica", realizat de el în 2002, în timp ce agenþia de publicitate care a realizat spotul se abþine de la comentarii. "Probabil cã ºuþii din metrou s-au fãcut fraþi de cruce cu copywriterii în costum ºi cravatã de la agenþiile de publicitate. Se furã portofele, se furã mitraliere, de ce sã nu se fure ºi scene din <<Filantropica>>. Plus cã ideea conform cãreia caºcavalul întãreºte muºchii mi se pare insolitã. În privinþa unui demers legal, sunt sceptic, nu cred cã Legea drepturilor de autor din România este echipatã pentru asemenea situaþii. O sã mã consult, totuºi, cu un avocat. Creativii din publicitate au noroc cã nu trebuie sã-ºi semneze <<operele>>. Dacã ar fi obligaþi sã o facã, mulþi dintre ei ar trebui sã-ºi poarte ruºinea unor <<furãciuni>> atât de flagrante cum este cea de faþã, asemenea unui dosar compromiþãtor de la CNSAS. Nu sunt convins cã am destulã energie ºi rezistenþã la prost-gust, ca sã-mi bat capul cu aceastã aiurealã", a spus regizorul.
Spotul "Delaco", cu durata de 30 de secunde, prezintã o salã de clasã în care intrã patru bãrbaþi, deciºi sã îi convingã pe elevi sã renunþe la alimentele considerate nesãnãtoase. ªeful grupului se repede la pachetele cu mâncare de pe bãnci ºi le aruncã pe jos, cu gesturi brutale, cãlcându-le apoi în picioare. Apoi, la sugestia aceluiaºi personaj, un alt musafir îºi aratã muºchii la propriu, pentru a-i impresiona pe copii cu privire la efectele benefice ale consumului de alimente fãrã chimicale. Cu ºase ani înaintea spotului "Delaco", Nae Caranfil, regizor ºi scenarist al peliculei "Filantropica", a imaginat o scenã similarã, în care doi cãmãtari dau buzna în clasã, în cãutarea unui elev care îi datora bani aºa-numitului Baronul. Intruºii întrerup ora la care preda personajul interpretat de Mircea Diaconu, iar unul dintre ei, sesizând rumoare în bãnci, scoate pistolul ºi îl agitã spre copii, spunându-le imperativ sã facã liniºte ºi sã îºi vadã de lecþii.
Directorul de creaþie al agenþiei care a realizat spotul (CAP), Costin Popescu, a refuzat sã facã vreun comentariu vizavi de afirmaþiile lui Caranfil, precizând doar cã îºi rezervã dreptul de a replica dupã apariþia materialului. Alte voci din rândul publicitarilor sunt însã ferme. "Este copiat 1 la 1 dupã secvenþa din film. Spotul demonstreazã lipsã de imaginaþie", au declarat surse din rândul specialiºtilor în creaþie.
Producþiile cinematografice reprezintã o sursã constantã de inspiraþie pentru creatorii de reclame. Unul dintre cele mai apreciate spoturi româneºti de dupã 1990, creat de Bogdan Naumovici, prezintã cu un umor spumos sinopsisul filmului "Rãzboiul stelelor", cu scopul de a promova marca de televizoare Teletech. Creatorul reclamei ºi-a asumat însã fãrã rezerve atât sursa de inspiraþie, cât ºi intenþia de a parodia.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2009, 11:50   #303
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Interesanta problema, intr-adevar.

Pe de o parte Nae are dreptate, spotul este inspirat din secventa aia din Filantropica, in mod clar. (ciudat ca abia acum a observat, spotul ruleaza de vreo jumate de an, cred)

Pe de alta parte, este doar "inspirat", nu e 1:1 cum zic aia, si poate fi catalogata drept parodie, nu plagiat. Pacat ca oamenii din agentia aia sunt fraieri si amana comentariile, incriminandu-se singuri prin tacere.

Daca e parodie (si eu zic ca asta este) sau "citat", nu stiu cum va fi cu drepturile de autor.
In fond, daca un cascaval plin de gauri spunea: "Un fleac, m-au ciuruit" ce era, parodie sau plagiat?

Se poate stabili, punand in fata cele doua secvente, ca nu e vorba de 1:1. Va fi poate 1:0,4. Unde incepe plagiatul, unde parodia? asta va fi greu de stabilit.

L.E.
pentru cine vrea sa revada si sa compare cele doua secvente:
http://www.adevarul.ro/rss/articol/n...iat-video.html
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2009, 19:11   #304
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Observatiile lui Led sunt întru totul juste - chiar mä pregäteam sä comentez, dar ar însemna sä repet tot ce-a spus el.
1:1 !!!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 06:44   #305
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Oricum, Nae ar trebui sa fie mandru, numai secventele celebre se parodiaza.

Cate ar mai putea spune si cei care au facut filme cu Mafia despre spotul asta:

http://www.youtube.com/watch?v=ATZAs6dL5eY

Sau chiar spotul facut de Nae pt TIFF, cu James Bond.

Si, in fond, chiar in Filantropica apare o parodie de spot la o pasta de dinti, nu mai stiu cum se numea. Asa ca filmul si publicitatea sunt chit.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 18:06   #306
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Agenþia CAP îi cere lui Nae Caranfil sã-ºi cearã scuze în mod public pentru acuzaþia de furt

Agenþia de publicitate CAP i-a transmis, joi, lui Nae Caranfil o notificare prin care îi cere sã îºi cearã public scuze pentru acuzaþia de "furt", dupã ce regizorul a afirmat cã "Delaco ªcoala", spotul publicitar la caºcavalul Delaco, plagiazã una dintre scenele filmului "Filantropica".
Potrivit reprezentanþilor CAP, "notificarea, transmisã prin intermediul unei societãþi de avocaturã, exprimã dezacordul faþã de acuzaþia de <<furt>> a drepturilor pe care le deþine ca regizor al filmului <<Filantropica>>, acuzaþie adusã autorilor spotului <<Delaco ªcoala>>. Prin aceeaºi notificare, agenþia de publicitate CAP a cerut regizorului Nae Caranfil sã retracteze de urgenþã declaraþia de presã din data de 30 ianuarie, privind acuzaþia de <<furt>>, ºi sã îºi prezinte scuzele în mod public, pentru a înlãtura prejudiciile cauzate în mod injust prin declaraþia fãcutã."

Reprezentanþii agenþiei de publicitate CAP au declarat, pentru NewsIn, cã aceasta este singura cale de soluþionare amiabilã a situaþiei litigioase generate de declaraþiile defãimãtoare din data de 30 ianuarie ale lui Nae Caranfil. "În cazul în care acesta nu va da curs notificãrii agenþiei, aceasta îºi rezervã dreptul de a-l acþiona în instanþã", adaugã reprezentanþii CAP.

Contactat telefonic de NewsIn, ca urmare a reacþiei formulate de agenþia de publicitate CAP, regizorul a declarat: "Dacã vroiam sã fac o acuzaþie de plagiat, mã duceam în instanþã. Nu am folosit cuvântul <<plagiat>>. Am formulat un comentariu amar, cinic. Un comentariu nu e o acuzaþie. La ziar nu acuz, la ziar comentez. Pe de altã parte, se vede cu ochiul liber cã este vorba de un spot inspirat. Cine vrea sã vadã, vede."

Pe data de 30 ianuarie, Nae Caranfil a comentat spotul, pentru NewsIn, astfel: "Probabil cã ºuþii din metrou s-au fãcut fraþi de cruce cu copywriterii în costum ºi cravatã de la agenþiile de publicitate. Se furã portofele, se furã mitraliere, de ce sã nu se fure ºi scene din <<Filantropica>>. Plus cã ideea conform cãreia caºcavalul întãreºte muºchii mi se pare insolitã. În privinþa unui demers legal, sunt sceptic, nu cred cã Legea drepturilor de autor din România este echipatã pentru asemenea situaþii. O sã mã consult, totuºi, cu un avocat. Creativii din publicitate au noroc cã nu trebuie sã-ºi semneze <<operele>>. Dacã ar fi obligaþi sã o facã, mulþi dintre ei ar trebui sã-ºi poarte ruºinea unor <<furãciuni>> atât de flagrante cum este cea de faþã, asemenea unui dosar compromiþãtor de la CNSAS. Nu sunt convins cã am destulã energie ºi rezistenþã la prost-gust, ca sã-mi bat capul cu aceastã aiurealã."

Spotul "Delaco ªcoala", cu durata de 30 de secunde, prezintã o salã de clasã în care intrã patru bãrbaþi, deciºi sã îi convingã pe elevi sã renunþe la alimentele considerate nesãnãtoase. ªeful grupului se repede la pachetele cu mâncare de pe bãnci ºi le aruncã pe jos, cu gesturi brutale, cãlcându-le apoi în picioare. Apoi, la sugestia aceluiaºi personaj, un alt musafir îºi aratã muºchii la propriu, pentru a-i impresiona pe copii cu privire la efectele benefice ale consumului de alimente fãrã chimicale.

Cu ºase ani înaintea spotului "Delaco ªcoala", Nae Caranfil, regizor ºi scenarist al peliculei "Filantropica", a imaginat o scenã similarã, în care doi cãmãtari dau buzna în clasã, în cãutarea unui elev care îi datora bani aºa-numitului Baronul. Intruºii întrerup ora la care preda personajul interpretat de Mircea Diaconu, iar unul dintre ei, sesizând rumoare în bãnci, scoate pistolul ºi îl agitã spre copii, spunându-le imperativ sã facã liniºte ºi sã îºi vadã de lecþii. Este copiat 1 la 1 dupã secvenþa din film. Spotul demonstreazã lipsã de imaginaþie", au declarat, pe acelaºi subiect, surse din rândul specialiºtilor în creaþie.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 18:33   #307
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Of, of, of, ce s-a intins povestea ca_cascavalul prajit.

si nae a exagerat dar si astia acum, vor scuze publice...

ar trebui nae sa-si pregateasca niste texte de scuze inteligente (ca are cu ce) incat sa rada toata lumea de agentia asta.

inteleg, lucreaza pe bani grei, clientul Delaco le-o fi pus piciorul in prag, dar au dat un raspuns penibil: notificari, somatii, avocati, amenintari, procese... Puteau fi mai abili si mai inteligenti, puteau raspunde mai cu CAP. Si daca vor castiga sa zicem procesul, nu tot ar pierde in reputatie? Nae e un nume iar spotul...

(sau poate CAP inseamna ce-a-pe?)
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:07   #308
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Nu cred ca se va ajunge in instanta, nu-si va cere nimeni scuze. Se vor linisti cu totii si-si vor vedea de treaba in continuare.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:40   #309
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
un raspuns din partea lui nae de sa crapam cu totii de ras tot ar merita.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 11:10   #310
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
http://www.iqads.ro/Buzz_read_10062/s_a_mai_facut_.html

Data: 10-02-2009 | Articol de Mirabela Manea
S-a mai facut!

Regizorul Nae Caranfil i-a batut obrazul agentiei Cap pentru spotul "Toni Delaco la scoala", pe motiv ca ar plagia o secventa din "Filantropica", filmul regizat de el in urma cu cativa ani. Reactia agentiei e exprimata mai jos de Feher, senior copywriter-ul care a lucrat la spotul invinuit.

IQads: V-a intimidat acuzatia de furt a regizorului Nae Caranfil?
Raluca Feher: Daca m-ar fi intimidat nu am fi apelat la un avocat. As fi stat intimidata in coltul meu, asteptand ca lumea sa uite, asa cum se practica in orice domeniu in Romania, de la politica la Eurovision.
Publicitate

IQads: Pana la urma, s-a intimidat dl Caranfil si a declarat ca a facut doar un comentariu, nu o acuzatie. In conditiile astea, va mentineti actiunea in instanta?
Raluca Feher: Notificarea trimisa de avocatul nostru domnului Caranfil ii cerea ca in termen de 48 de ore sa isi ceara scuze public agentiei Cap. Acest lucru nu s-a intamplat inca si, daca pina maine (11 februarie) nu se aude nimic, il vom da in judecata.

IQads: Care este miza? Ce ii cereti lui Nae Caranfil in cazul in care aveti castig de cauza?
Raluca Feher: Sa-si ceara scuze publice, sa ne ofere 1 leu daune morale si sa plateasca toate cheltuielile de judecata.

IQads: Daca va acuza si Francis Ford Coppola ca ati preluat sintagma "Nasul" in spotul cu pricina?
Raluca Feher: Probabil domnul Francis Ford Coppola stie mult mai multe lucruri despre ce inseamna drepturile de autor, asa ca intelege ca "nasul" nu e o sintagma, ci un cuvant pe care nu are nimeni drepturi exclusive de folosire. Nasul este o creatie a mafiei, nu a cinematografiei, devenit referinta culturala prin filmele lui Coppola.

IQads: Cat de la limita este asemanarea intre cele doua secvente de film, la rece vorbind? Ar putea fi considerat acum spotul un spoof al secventei din "Filantropica", desi intentia voastra nu a fost asta?
Raluca Feher: Cele 2 secvente seamana in aceeasi masura in care seamana secventa din “The war of the world” al lui Spilberg cu extraterestrii forfotind prin beci cu extraterestrii forfotind la beciul din "Signs" al lui Night Shyamalan. Numai ca la noi daca avem o sala de clasa si niste domni violenti intrand in ea, inseamna ca avem un caz de copiere. Nu conteaza ca nu exista nici o alta legatura intre povesti, nu se discuta despre acelasi lucruri, nu exista similitudini intre intrigile respectivelor "opere". Daca ar fi sa ne luam dupa domnii care folosesc cuvantul plagiat fara sa-i cunoasca intelesul, nu am mai putea sa facem spoturi cu mafioti pentru ca ne da Coppola si autorii serialului Sopranos in judecata, Romtelecomul ar fi trebuit sa fie tarat in instanta de catre Tim Burton, Whiskas de autorii lui Garfield sau Bergenbier sa plateasca pentru ca are o secventa similara cu una din filmul “Shallow Hal” etc. Mai amuzant este ca autorului filmului “Filantropica” nici nu i-a trecut prin cap ca cineva nu i-a vazut creatia, desi are 115.000 de spectatori la activ (data luata de pe videofil.ro din 2007. Hai sa umflam si sa spunem ca sunt 150.000 de oameni care au vazut filmul pina azi). Nu vorbim, deci, de un Matrix, Nasul, Star Wars sau alt gigant pe care sa-ti fie aproape imposibil sa il fi ratat si care iti poate servi ca posibila sursa de inspiratie.

IQads: Cine are copyright pe ideea spotului "Toni Delaco la scoala"?
Raluca Feher: Cap are drepturi patrimoniale (recunoasterea faptului ca suntem autori) asupra ideii, iar Delaco are drepturi integrale de utilizare.

IQads: In publicitate tot umbla vorba ca un ad "s-a mai facut". Cum mai poti fi sigur ca nu vei fi acuzat de plagiat sau cum poti sa te aperi de acuzatia asta?
Raluca Feher: Depinde cum este formulata acuzatia si cine o face. Daca sunt comentarii de frustrati de pe forumuri ii lasi in pace pentru ca ai lucruri mai importante de facut. Daca acuzatia vine din gura unei personalitati ale carei vorbe, preluate de presa, iti pot produce daune morale si materiale, rezolvi problema in instanta. Stiu ca pina acum nu s-a mai facut asta, dar tocmai din motivul acesta si pentru ca nimeni, in Romania, nu-si mai masoara vorbele, trebuia sa o facem noi. Lucram intr-un domeniu in care credibilitatea e foarte importanta si nu ne putem permite sa o lasam terfelita de oricine.


Comentarii
1
normal
de mirelradoi (2009-02-16 12:56:41)
"Probabil ca sutii din metrou s-au facut frati de cruce cu copywriterii in costum si cravata de la agentiile de publicitate. Se fura portofele,
se fura mitraliere, de ce sa nu se fure si scene din Filantropica. Plus ca ideea conform careia cascavalul intareste muschii mi se pare insolita.
In privinta unui demers legal, sunt sceptic, nu cred ca Legea drepturilor de autor din Romania este echipata pentru asemenea situatii. O sa ma
consult, totusi, cu un avocat. Creativii din publicitate au noroc ca nu trebuie sa-si semneze operele. Daca ar fi obligati sa o faca, multi dintre ei ar trebui sa-si poarte rusinea unor furaciuni atat de flagrante cum este cea de fata, asemenea unui dosar compromitator de la CNSAS"

declaratiile publice, de tipul asta necesita o demonstratie rationala si pertinenta ptr ca afecteaza oameni si firme.
2
Probabil ca...
de gicusudoru (2009-02-16 09:17:27)
...nimeni nu s-ar fi suparat daca ar fi iesit o chestie simpatica. S-ar fi incadrat elegant ca "citat cultural" si toata lumea ar fi zambit. Asa insa a ramas la statutul de furaciune. Una e sa-ti preia cantecul Sting, de pilda, si cu totul alta s-o faca Florin Salam...Partea amuzanta a povestii e elanul cu care copywriterul isi apara punctul de vedere si da spectaculos cu mucii-n fasole. Asta-i stilul romanesc: cine tipa mai tare are dreptate (dovedit statistic la romanika).
3
Atitudine jignitoare
de axel15c9 (2009-02-15 04:16:58)
Orice ar fi spus domnul Caranfil, nu cred ca aveti dreptul sa tratati o persoana care a adus contributii REALE la cultura romaneasca cu un asemnea dispret si cu o atitudine zeflemista. Am inteles ca v-a adus; fondate sau nefondate, asta urmeaza sa decida instata. Dar de la o replica normala si pana la o batjocorire intr-un mediu public a unui regizor de marca al Romaniei e cale lunga. Cred ca cei mai multi cititori ai iqads sunt dezgutati de aceasta atitudine care nu face cinste nici agentiei CAP, nici advertisingului romanesc.

Rusine!
4
Filantropica
de vladx (2009-02-13 08:09:25)
Da, s-a mai facut. E copy-paste din Filantropica. Cu singura diferenta ca varianta asta nu are haz.
Celalalt spot Delaco cu mafioti insa are umor, chiar mi-a placut.

Si vorba recuperatorului din Filantropica: SI POAT PRIND PE VREUNUL CA INCEARCA SA COPIEZE!!!
5
inca ceva
de danapet (2009-02-12 16:58:37)
Pentru niste oameni de publicitate, cu pretentia ca sunt conectati la toate formele de cultura si subculturacontemporana cel putin, a recunoaste ca nu au vazut filmul Filantropica echivaleaza cu o recunoastere in public ca in timpul studiilor nu ati citit decat lecturile obligatorii. Ma repet, dar e trist!!
6
Ce mizerie!!
de danapet (2009-02-12 16:48:39)
E un furt mizerabil! Eu n-as fi avut curajul sa comentez! Sunt convinsa ca ati selectat scena special, pentru ca face apel la un "imaginar colectiv" in care filmul "filantropica" si-a facut loc cu mult timp inainte, fiind o capodopera. Ne ascundem dupa degete, dar suntem publicitari si avem voie sa folosim dupa bunul plac chiar in conversatii uzuale replici de tipul "Mana intinsa care nu spune o poveste, nu primeste pomana!" - a se vedea filmul. Intamplator, studiul meu final pe vremea cand eram la facultate a fost o analiza a acelui segment de publicitate care "isi trage seva" din opere de arta. Si le foloseste cu succes sau nu. Spotul este un esec pe care nimeni cu capul pe umeri nu-l mai ia in serios, pentru ca sunteti incapatanati si fatarnici. Si va pretati la astfel de chestii...Trist!
7
Ca la noi, creativitate canci!
de Bibiloi007 (2009-02-12 16:45:07)
Nustiu daca toti cei care au comentat acest spot au vreo legatura cu publicitatea. Un lucru este cert: nu este original. Nae Caranfil are dreptate. Orice cinefil isi da seama ca ideea este "copiata" din filmul Filantropica, in regia lui Nae Caranfil cu Mircea Diaconu si Gheorghe Dinica. Scena cu racketul moldovean in sala de clasa este bestiala si a stat la baza spotului lui Delaco. A propos, lucrez in publicitate de 15 ani!
Atat am avut de spus. S-auzim de bine.
8
nae CAPanfil ... suntem noi
de mane8 (2009-02-12 12:41:00)
"avocatul nostru creativ" va demonstra incepand de maine dupa 11, ca n-am vazut R-ul ...niciodata...KAPut !?
9
pfff
de viezurea (2009-02-12 11:58:03)
Mi se pare o super imbecilitate sa spui ca Intratul unor mafioti intr-o sala de clasa este inventat de tine. Baaeee, mi-ati furat ideea, de la mine ati invatat ca mafiotii intra in sali de clasa....pfff...ce prostie
10
cap
de iacobini2004 (2009-02-12 10:24:33)
A ajuns CAP agentia anului si nu stiu eu? pfff avocati auzi....
11
Clasic tupeu romanesc
de iacobini2004 (2009-02-12 10:22:16)
Sincer acesta Raluca Feher, are tupeul clasic al unui om fara scrupule...asta se vede prin aberantul (doar 150.000 spectatori a avut Filatropica). Draga mea, hai sa fim realisti, acest film a fost la TV si dat jos de pe net de milioane de oameni. Faza cu inspiratul poate sa fie si sa nu fie adevarata, insa reactia unor p***** cum sunteti voi sa il da-ti in judecata pe dl. Caranfil, doar denota nesimtirea grasa si tupeul pe care il aveti in voi. Trebuia rezolvata treaba pe cale amiabila nu in smecherie de avocati, in care cereti sa se umilieasca in fata voastra un om de la care voi ati invatat si mai aveti probabil indirect de invatat.
12
asemanare
de dacu (2009-02-12 10:03:26)
chiar daca nu a vazut filmul, ar trebui sa-l vada acum... nu se stie ce reclame vor mai veni / acuma, ca or semana sau nu cu o scena de film, nu mai conteaza atita timp cit ai avocat la dispozitie...
13
prostii
de barbariscka (2009-02-12 01:39:16)
Ce legatura are un fragment din Filantropica cu spotul respectiv? Ce reprezinta ca idee filmul, fragmentul respectiv si spotul in cauza? Ce mesaj are fragmentul si, ce mesaj are spotul? Noi de fapt despre ce plagiere ne batem gura?
14
corect
de iojad (2009-02-11 23:41:42)
jos, 1
15
pila
de Leu_Brunett (2009-02-11 20:29:21)
pentru ca a angajat-o, pila mi se pare o mare scula.
16
Si asta cum e?
de Demonis (2009-02-11 18:07:32)
Acuma .. sa nu sarim toti si sa spunem ca cei de la CAP mai si copie si ca inspiratia poate nu-i mai ajuta. Dar e un post pe net la www.brotherhood.ro unde POATE fi o coincidenta. Desi nimeni nu stie cine a fost prima. Gaina sau oul. Asta cred ca decide fiecare.
17
FACE BINE LA CAP
de vineri (2009-02-11 18:00:10)
Face bine la cap...sa nu mai copiati din alta parte ca niste nesimtiti si sa mai aveti tupeul sa contraziceti ceea ce vede toata lumea.
18
Esti autist?
de Shaptec (2009-02-11 17:17:54)
Amice, cat de greu e sa pricepi ca femeia spune ca NU A VAZUT FILMUL?
19
s-a mai facut
de darci (2009-02-11 16:40:02)
chiar ca s-a mai facut, exact de catre Nae Caranfil in Filantropica. ATi copiat spiritul. ceea ce nu e putin.asa trebuie sa se apere si Caranfil. tot copiat se numeste.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 11:14   #311
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Chestia asta devine o zamä-lungäää...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells