Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2005, 14:18   #1
^Neo^
Junior
 
^Neo^
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 27
Send a message via Yahoo to ^Neo^
Best trailers

Ce ziceti de subiectul asta?...

Va las sa va dati cu parerea care trailere/teasere v-au placut in mod deosebit, v-au atatat sa vedeti si filmul, v-au facut sa credeti chiar ca au fost mai bune decat filmele respective...

Iata preferatele mele intr-o ordine intamplatoare:

Matrix - trailer-ele la toate cele 3 parti (cu un plus pt. Matrix: Reloaded)
Charlie's Angels: 1 & 2 (un plus pt Full Throttle - muzica antrenanta)
Spider-Man (un plus trailer-ului interzis cu panza de paianjen intre cele doua turnuri gemene...) 1 & 2
Gangs of New York (pazea la toporisca ;-) ) - muzica excelenta
Bad Boys II
Kill Bill: Vol. 1 & 2
Troy (cata frunza, cata iarba...)
Lord of the Rings - trailer-ele la toate cele 3 parti
Kung Pow: Enter the Fist - nici nu mai e nevoie sa vezi filmul, trailer-ul continand toate secventele comice
Die Another Day (superbe "dunele de nisip" ;-) , cunoscatorii stiu de ce...)
Bruce Allmighty ("I've got the POWER!")
Envy - exact cu atat (trailer-ul) ramai din film ;-)
Bridget Jones 1 & 2
Shanghai Noon + Shanghai Knights - simplu, Jackie Chan+Owen Wilson
Catch me if you can
Terminator 3
Elf
Willard (soriceii, brr)
Cheaper by the dozen
The Aviator

animate:
Finding Nemo
Shrek 1 & 2
Ice Age
Shark Tale
The Incredibles
Monsters, Inc.


Mentiuni notabile
Shaolin Soccer
Gothika (Penelope Cruz mai infioratoare ca niciodata)
Se7en
Dumb & Dumber
Face/Off
Pulp Fiction
Blair Witch Project
8MM
Gladiator
Moulin Rouge!
Memento
The Ring
Irréversible
Intolerable Cruelty
Love Actually
Bad Santa

Iar in 2005, de departe Sin City

P.S.: cine cunoaste vreun link pt. muzica din trailere?...
Multumesc anticipat!
^Neo^ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 14:26   #2
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
damn..
a mai aparut unul... :shock:
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 15:38   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
eu nu prea mã uit la trailere. ma iritã. cred cã n-am vãzut nici 1% trailere din cîte filme am vãzut. prefer sã 'rãsfoiescþ filmul singur, ca pe o carte, ca sã mã conving dacã meritã vãzut sau nu.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 17:18   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ohoo, fratilor... In ziua de azi, putine trailer-uri sunt chiar deosebite... Nici nu o sa ma obosesc sa-mi amintesc ce m-a impresionat in ultimii - sa zicem - 5 ani, am sa ma rezum cele actuale: teaser-ul de la "War of the Worlds" (foarte inspirat!) si - intr-adevar - "Sin City", care e deosebit.

Insa cel mai bun trailer pe care l-am vazut dateaza din '80, la "Shining"-ul lui Kubrick... Am sa incerc sa gasesc un link... Cei carora le place filmul au sa jubileze. ... ... ... Si daca tot suntem in aceasta zona, trailer-ul la "Portocala mecanica" - demonstratie de virtuozitate in montaj - poate sta singur ca obiect de cult.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 20:14   #5
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
trebuie sa va dau dreptate.
insa... dupa parerea mea, un trailer nu zice nimic despre un film. este felul de a ambala cele 20 de scvente dintr-un film asa de frumos, incat sa-i faci curiosi pe cei care se uita. insa despre calitatea filmului, nici vorba.
tot ce-ti trebuie este un montaj cu multe fade-in/out-uri,k care sa fie intr-un ritm misto. apoi, pe la sfarsit, trebuie sa montezi asa de multe imagini, incat sa-l ametesti pe cel care sta si se uita, si la sfarsit, ii dai un prim-plan cu actorul principal, in starea in care este de fapt si tot filmul... insa cel mai importnat lucru', este vocea tipului care vorbesti... daca ai vocea aia, atunci poti face si din trailer-ul pentru orient express un trailer that blows your mind.
pretty easy, right?

de aia nu ma iau nici o data dupa trailere... they influence too much (sigur, exista ca in cazul la 'portocala mecanica' si exceptii, unde trailer-ul este de exceptie, la fel ca filmul.)...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 14:15   #6
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Leonard:
eu nu prea mã uit la trailere. ma iritã. cred cã n-am vãzut nici 1% trailere din cîte filme am vãzut. prefer sã 'rãsfoiescþ filmul singur, ca pe o carte, ca sã mã conving dacã meritã vãzut sau nu.

nici eu nu ma uit la trailere. eu ma uit la filmele pe care vreau sa le vad. punct. un trailer nu poate sa-mi altereze dorinta de a-l vedea sau, dimpotriva, sa mi-o potenteze.

plus ca ganditi-va si voi: hollywood-ienii sunt cei mai experimentati film-makers ever ! sau, mai bine zis, film-buzzers ever ! este imposibil, pt mine cel putin, ca un trailer american sa nu fie bun (dupa cum spunea si nae in stilul sau constipat, este extrem de simplu sa il montezi !). oamenii cu pricina sunt experti la tricks and treats...

desi... am vazut trailerul lui 'ring 2' si arata cam banal - i have a very very bad feeling.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 15:32   #7
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Eu ma uit la trailere. Multe filme care mi-au placut enorm le-am regasit in previews care mi-au dat o idee care s-a transformat in dorinta de vizionare. Majoritatea filmelor asa le caut. Sunt filme precum Nobody Knows de care nu stiam si inca nu as fi fost in stadiul de "searching" daca nu as fi vazut prezentarea.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 20:36   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
in ultima instanta, trailer-ul inseamna si manipulare... iar manipularea opiniei publice nu mi s-a parut niciodata funny. :hmm:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 20:42   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
No offence, dar si filmul inseamna manipulare... E drept, nu se manipuleaza opinia publica, ci emotiile spectatorului... Iar asta imi aminteste de "trailerele" lui Hithcock --- in special de celebrul tur al casei Bates...



P.S.: DVD-ul cu "Soimul maltez" are un Special Feature in care sunt prezentate cateva din "trailer"-ele filmelor lui Humphrey Bogart, trecandu-se in revista modul in care imaginea actorului a fost exploatata de catre studiourile Warner... La sfarsitul acestui Special Feature, prezentatorul "defineste" trailer-ul, spunand ca este primul contact al publicului cu filmul, creeaza interes etc. etc. etc. apoi conchide: Of course, we are being cleverly manipulated... But we know it!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 20:45   #10
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Trailer-ul de la Road to Perdition a fost dragut.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 06:20   #11
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
'se7en'
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 07:18   #12
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
ultimul trailer la care m-am excitat a fost ala de la troy, care incepe pe ahile si dupa aia se face zoom out aratand toate navele alea venind inspre cetate.
si dupa trailer a venit si filmul

iar daca tot ne spargem in figuri cu trailerele la filmele mai vechi, preferatul meu este cel de la blowup, ala cu "sometimes reality is the strangest fantasy of all"

in rest, este manipulare, insa tine in mare parte de traditie sa intrii in sala cat mai repede sa prinzi trailerele. fara trailere tot mersul la film si-ar pierde o parte din farmec.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 12:31   #13
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
No offence, dar si filmul inseamna manipulare... E drept, nu se manipuleaza opinia publica, ci emotiile spectatorului... Iar asta imi aminteste de "trailerele" lui Hithcock --- in special de celebrul tur al casei Bates...

pai, you've siad it ! este vorba despre manipulare estetica, manipulare emotionala, si chiar in asta consta puterea filmului ! lvt este un manipulator al emotiilor, antonioni este probabil cel mai mare manipulator estetic (v. 'blowup', unde iti dau castig de cauza, pana la urma ), hitchcock - si una, si alta s.a.m.d. nici nu ma gandesc sa alatur (fie si ca sa dovedesc ca se exclud) manipularea emotionala cu cea comerciala (aici poate s-ar potrivi mai bine termenul 'exploitation') care are ca scop doar supradimensionarea grossing-ului.

nu vreau sa fiu inteles gresit - nu sunt chiar asa de inversunat in privinta asta. exista si trailere bune care promoveaza filme bune (v. 'fight club'; rezonabil !), exista trailere proaste care promoveaza filme bune (v. 'un long dimanche de fiancailles'; trist !), trailere proaste care promoveaza filme proaste (just !) si trailere bune care promoveaza filme proaste (deplorabil !). cel mai tare ma deranjeaza ultima categorie, din pacate extrem de vasta !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 11:53   #14
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Nascut din scopuri comerciale fatise, crescut cu fonduri de campanii de lansare sau de re-editare, practicat pe bani grei de unii dintre cei mai talentati bijutieri ai industriei, trailer-ul de film e deja un gen on its own. Si daca asta vi se pare o metafora, ce-ati zice sa aflati ca produsele cu pricina sunt obiectul de activitate de baza al unor case de post de care altfel nu stie nimeni si care fac maxim zece din astea pe an ?

Exact, ati citit bine - un trailer de film are o perioada de 'incubatie' de cateva luni bune, timp in care strange zeci si zeci de variante - cel de la 'signs' de pilda a avut 'doar' 25- si trece prin multe faze de dezvoltare - cateodata prea multe.

Pentru ca ceea ce pare un atu in constructie - executia asimetrica a produsului, in care se munceste mult mai mult la asamblare decat la consum - poate deveni inamicul ei propriu atunci cand focus-grupurile succesive la care sunt supuse versiunile de trailer ajung sa-i molfaie insasi substanta creativa, apreciind doar efectele de balci si tiribombe.

(Asta explica multe, de la frustrarea tuturor creativilor implicati in mestesugirea trailerelor cu pricina pana la chipul si asemanarea largii majoritati a produselor de gen - pentru ca, nu-i asa, publicul nu se schimba...)

Mai sunt neajunsuri care pot afecta trailerul. La cererea marilor studiouri comanditare, cele mai multe din ele sunt facute atunci cand productia nici n-a iesit din filmare. Asta le face sa contina scene care nu vor aparea in film sau dimpotriva, sa nu contina imagini din scene puternice. La intelgere cu regizorii filmelor, mesterii trailerelor au invatat sa foloseasca aceasta lipsa ca pe un avantaj, producand genul de promo care "incita, dar care nu arata".

Hai ca n-o mai lungesc, ca m-am plictisit.. asadar aservit modelului sau de productie, trailerul ramane in mare parte o victorie a formei (caci ce fond durabil se poate transmite intr-un minut), un produs perfect asezonabil cu popcornul si cola de la intrare. Uneori insa, orgolii de creativi il fac mai demn de vazut decat filmul insusi si te pun sa-ti cumperi bilet numai pentru alea 60 secunde cat dureaza trailerul.

mp daca vreti sa stiti mai multe
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 13:14   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
[antonioni este probabil cel mai mare manipulator estetic (v. 'blowup', unde iti dau castig de cauza, pana la urma



Originally Posted by Longshot:
iar daca tot ne spargem in figuri cu trailerele la filmele mai vechi, preferatul meu este cel de la blowup, ala cu "sometimes reality is the strangest fantasy of all"
The movies of Michelangelo Antonioni speak every language...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 22:14   #16
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu stiu cat de valoros e, dar pe mine m-a impresionat trailerul de la Fantoma de la Opera....mi se pare foarte bine facut si ma bucur ca au optat pentru o formula lipsita de voiceover...pentru un trailer de musical, sa lasi imaginile si muzica sa vorbeasca este o idee excelenta...

un trailer foarte bun mi s-a parut cel de la Titanic, nu numai pt ca m-a facut sa spun imediat ce l-am vazut ca filmul este a "must see" (si nu din cauza lui Leonardo di Caprio de care nici nu-mi place de altfel), dar si pentru ca a avut acelasi efect asupra catorva milioane (cred) de oameni!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 22:23   #17
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by ricutza:
un trailer foarte bun mi s-a parut cel de la Titanic, nu numai pt ca m-a facut sa spun imediat ce l-am vazut ca filmul este a "must see" (si nu din cauza lui Leonardo di Caprio de care nici nu-mi place de altfel), dar si pentru ca a avut acelasi efect asupra catorva milioane (cred) de oameni!
Pfff ... fii serioasa.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 22:48   #18
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Misto informatiile, Airlight. Chiar nu intelegeam de ce ni se arunca doar niste franturi de film in trailer... Carevasazica, nici ei nu stiu, e praf in ochi...

Pe mine singurul trailer dupa care am zis 'tre' sa vad acest film' a fost cel de la XX/XY (si dupa ce am vazut filmul m-am amorezat de Mark Ruffalo. Intre timp, dupa In the Cut, My life without me, Collateral, etc, mi-a trecut...)
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2005, 11:09   #19
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by MinRep:
The movies of Michelangelo Antonioni speak every language...

uite cine stie . de fapt, mai mult imi place primul trailer din cele doua, ala mai scurt. al doilea o lungeste cam mult, plus ca aminteste si de nominalizarea la oscar. adiq pleeease.

anul trecut, dintre filmele serioase, million dollar baby mi s-a parut ca a avut cel mai bun trailer. dar si cel de la primer imi place (n-am pus ink mana p film though)
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2005, 11:58   #20
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Longshot:
uite cine stie . de fapt, mai mult imi place primul trailer din cele doua, ala mai scurt. al doilea o lungeste cam mult, plus ca aminteste si de nominalizarea la oscar. adiq pleeease.
Primul e intr-adevar, mai tare, mai ales pentru ca - din cate imi amintesc, reclama era compusa din fotografii luate din film (cu eventuale zoom-uri), iar nu din imagini miscatoare... Intr-adevar, si realizarea si comentariul prezentatorului sunt in ton cu filmul. Trailer de cinci stele ...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells