Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2009

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2009, 23:22   #1
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Nedreptãþiþii

Tot vine Oscaru' aºa cã hai sã ne amintim de cei ce ar fi meritat trofeul dar nu l-au luat.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:39   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ca sa nu zic "esti un scump" ,zic"ce topic misto".Foarte multi,intr-adevar.Mai ales independentii si aia care nu s-au inscris in"cursa".
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:45   #3
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
„Barton Fink cel puþin nominalizat la Best Picture,deºi îi mai bun ca „Tãcerea mieilor”(deºi printre preferatele mele) Daniel Day-Lewis pt. rolul din Bandele din New York îs doar doi ce au luat þapã.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:57   #4
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Vai,cu cine sa incep? :lol:
Dintre cei care au fost nominalizati si au pierdut in favoarea altora:

2006: Best Performance by an Actor in a Leading Role: il merita Joaquin mai mult,parerea mea. In plus,in acel an au trecut complet peste "The Libertine" - cel mai intens rol al lui Johnny Depp .

2003: Best Actress in a Leading Role: Nicole a fost buna,dar Salma a fost extraordinara in Frida
Best Actor in a Leading Role: Day-Lewis ROBBED!


Acelasi an,Best Actress in a Supporting Role - as fi vrut mai mult sa il ia Juliane Moore decat Zeta-Jones
Oricum Chicago a fost meh,in comparatie cu celelalte...

2001: Best Actor in a Leading Role - au vrut sa isi spele pacatele pentru ca nu i-au dat Oscarul lui Russell nici pentru A Beautiful Mind,nici pt The Insider si i-au dat pentru cel mai slab rol dintre cele 3 nominalizari. Vroiam sa castige Ed Harris sau Geoffrey Rush

Acelasi an:
Best Actress in a Leading Role: Ellen Burstyn din Requiem for a Dream


2000: Best Actor in a Supporting Role: Rolul interpretat de Michael Clarke Duncan in The Green Mile a fost cu mult mai solicitant decat ce a facut Caine.

1999: S-a furat la greu in acel an. Shakespeare in Love e charming si sweet,dar peste The Thin Red Line, La Vita è bella si Saving Private Ryan??

1997: Best Actor in a Supporting Role - actorul notoriu pentru incredibilul sau declin dupa castigarea Oscarului,Cuba Gooding Jr.Eu i-as fi dat in acel an lui Ed Norton pt Primal Fear

1996: Braveheart - overrated
1994: Best Actor in a Supporting Role - Ralph Fiennes pt Schindler's List
1991: Dances with Wolves winning over Goodfellas....grrr.Martin Scorsese robbed!
1990: Best Picture: Driving Miss Daisy better than My Left Foot??!!

Si ma opresc aici,ca mi-e somn .
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 00:02   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
The Thin Red Line (1998)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 08:44   #6
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
De Crash abia daca imi mai aduc aminte ceva, in schimb Brokeback ma cucereste de fiecare data cand il vad... It's a masterpiece!
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 09:16   #7
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
lecitina: helps ppl remember things
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 10:14   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Crash are destula substanta, trebuie doar sa fii dispus s-o vezi. Dar, presupun ca la nivel superficial e mai mult un film pt barbati dupa cum si Brokeback e mai mult pt femei ... din ratiuni total diferite
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 14:14   #9
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Anu' trecut Jonny Greenwood o ofst furat,merita nu numai nominalizat,dar merita ºi premiul pentru muzica genialã din „There will be blood/Va curge sânge” ºi „Sweeny Todd:The demon barber of Fleet Street/Sweeny Todd:bãrbierul diabolic din Fleeti street” merita nominalizat la Best original song cel puþin cu Epiphany ºi chiar sã câºtige.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 15:59   #10
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Suspect de bizar:
Anu' trecut Jonny Greenwood o ofst furat,merita nu numai nominalizat,dar merita ºi premiul pentru muzica genialã din <b><i>„There will be blood/Va curge sânge”</i></b> ºi <b><i>„Sweeny Todd:The demon barber of Fleet Street/Sweeny Todd:bãrbierul diabolic din Fleeti street”</i></b> merita nominalizat la Best original song cel puþin cu Epiphany ºi chiar sã câºtige.

Nu avea cum,pentru ca nu a fost compusa o coloana sonora speciala pentru film,ci au fost folosite direct cantecele din piesa de pe Broadway. Eventual daca Sondheim compunea cantece noi.Cantecele nominalizate la Best Original Song trebuie sa nu mai fi aparut in alte productii.

Last edited by buticut : 28 Mar 2009 at 13:41.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 16:02   #11
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Oricum mi se pare cã ar fi meritat mai multe statuete.ªi interpretarea lui Richard Harris ca ºi Dumbledore mi s-o pãrut foarte bunã,dar ignoratã din pãcate.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 18:12   #12
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by buticut:
Best Actor in a Leading Role: Day-Lewis ROBBED!
Robbed pe naiba, Brody a primit unul din cele mai meritate Oscaruri. Plus ca Lewis mai avea unul (si a mai capatat unul intre timp)
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 20:03   #13
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
ªi ce dacã mai avea unu'?ªi a mai cãpãtat unu'?Omu-i un geniu.ªi a fost de o mie de ori mai bun ca Brody.Brody face un rol bun,frumos un muzician elegant,neînþeles,melancolic.ªi nu înt-un mod genial.Nu.Într-un rol bun sprefoarte bun.În timp ce Day-Lewis îºi schimbã ºi vocea.Are trãsãturi proprii,o privire aparte.Face un rol de geniu.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 21:32   #14
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Pe mine nu prea m-a impresionat Gangs of New York in general si cu toate ca rolul lui DDL e foarte metodic, mi s-a parut la fel de forgettable. Pe cand pe Brody mi-l aduc aminte ca si cum as fi vazut filmul ieri.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2009, 10:39   #15
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Anul acesta, coloana sonora a lui Bruce Springsteen din "The Wrestler" care a castigat Globul de Aur nu a fost nominalizata la Oscar. De asemenea, "Gran Torino", ultimul film al domnului Eastwood ca actor, merita cateva nominalizari.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 19:29   #16
alex_il_fenomeno
Banned
 
alex_il_fenomeno
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 174
mie unul nu mi se pare corect ca Hurt Locker i-a luat fata lui Avatar! Le-am vazut pe amandoua si Avatar este de o mie de ori mai bun! El trebuia sa fie cel mai bun! Uitandu-ne la incasari...
alex_il_fenomeno is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 13:21   #17
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Dear child ... la sectiunea "Filme care au castigat oscar" ai pus THL in fata Avatarului ... acum spui ca a fost mai ok filmul lui Cameron... hotaraste-te!

In afara de Oscarul de anul acesta ... ce s-a dat de-ampulea, a mai fost un "castigator" foarte controversat : No country for old men ... care , in opinia mea , merita din plin "le zmeurique " de aur !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 13:34   #18
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Medicate:
No country for old men ... care , in opinia mea , merita din plin "le zmeurique " de aur !

Pai, exista opinii care ne intereseaza si altele care nu...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2010, 13:08   #19
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Uimeste-ma! Ti-a placut No country for old men si acum incerci sa pari mascul feroce dandu-mi peste nas ca a fost un film "exceptional" ?
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2010, 13:44   #20
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mascul feroce nu-s nicidecum, iar peste nas ti-ai dat singur, nu a fost nevoie sa o fac eu.

NCFOM e foarte probabil cel mai putin contestat castigator al Oscar-ului din ultimul deceniu, nu stiu de unde ai scos tu afirmatia de mai sus. Dar hai ca asta mai merge, insa cand ai ajuns sa vorbesti de zmeura, nu ca ti-ai dat peste nas, practic ti-ai prins o ancora de picior in mijlocul oceanului.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells