Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Esti pro sau contra lui Bäsescu?
Pro 41 56.94%
Abtinere 7 9.72%
Contra 24 33.33%
Voters: 72. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2007, 15:26   #381
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
sorry herbert, dar logik asta maniheista kiar nu t prinde & nu t reprezinta: poti sa nu fii DELOC psd-ist (si nici prm-ist, pc-ist sau udmr-ist - cazu meu) & totusi sa NU iti plak basescu!
in orice caz, eu sint multumit k - (si) din motive obiective - nu am votat...
dar cei kre ati votat - mark my words: nu va trece mult & O SA VA PARA RAU!
sigur ca nu ma prinde, pt ca am facut-o la misto...
am mai spus pe coclaurile acestui forum ca Base nu ma incanta deloc...
mi-e rusine, sufer si tot tacamul unui intelectual care nu suporta asemenea specimene... BUT
IN MOMENTUL ACESTA NU EXISTA O ALTA SOLUTIE...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 15:44   #382
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
mda, zi plina pentru basescu. cumpara la supermarket, tilhareste o ziarista, le multumeste lui talpes & becali, se imbaiaza in multime etc :sick:
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 16:00   #383
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
...si le ridicä la fileu pesedistilor emoticoanele verzi.
(Geoanä, Ilici, Felix, Vadim si Trädiceanu erau si ei la fel de verzi asearä, uite-asa arätau: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: , parc-ar fi fost niste gogonele stricate.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 16:15   #384
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
de fapt, ce am spus eu in cele mai recente postari?

- ca toata tarasenia cu referendumul a fost o pierdere de vreme.
- ca basescu e un individ rudimentar, imbatat de putere (imaginati-va ce vis de glorie poate trai un plutonier daca ar avea sansa sa faca smotru si glume de neam prost nu cu o mana de oameni, ci cu 22 de milioane).
- ca basescu abia asteapta sa inceapa rafuielile personale cu adversarii
- ca mai bine ascult U2, acest lucru fiind mai util pentru suflet decat politica.

si ce mi se raspunde?

- ca daca un anumit procent din populatia Romaniei are o alta parere decat mine, automat trebuie sa-mi pun semne de intrebare in privinta capacitatii mele de discernamant.
Spun deschis aici ca acest mod de a vedea lucrurile mi se pare unul de o prostie crasa. Incercand sa ma amuz (desi ce a spus bagheera nu e deloc amuzant), mi-am adus aminte de Oblio, baietelul cu cap tuguiat care traia intr-o lume de capete rotunde. Da, sunt Oblio care nu se supune dictaturii majoritatii, na!
- ca "n-oi fi oare vreun pesedist?". Genul ala de intrebare securisto-iscoditoare: "Da' cine esti dumneata, tovarase X-ulescu?"

si inca ceva...
mi-am incheiat postarile de ieri seara cu doua trimiteri spre cantecele celor de la U2 si o urare de noapte buna.
se pare ca total insuficient pentru a-mi demonstra caracterul pasnic....
in fine...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 16:19   #385
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
@ pitbull
treaba lor. sunt niste prosti
problema ta daca ai fost sedus de farmecul dubios al lui basescu
kestie de gust
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 16:28   #386
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bäsescu m-a "sedus" atât de mult, încât nici acum nu-i iert o droaie de chestii, din perioada când era primar.
Atâta doar cä eu folosesc si ratiunea când judec, nu numai instinctele, sentimentele si pläcerile personale.
...A, si dacä în locul lui era un gentleman rafinat, elevat, idealist, sentimental, eventual si cu vreo 12,8% sânge albastru, 91% onest si 89% democratic... cred cä ceream azi politic în Olanda. Ne-a fost de-ajuns un Emil Constantinescu, mersi frumos.
Da' e clar cä unii cred una din trei:
- Cä e bine sä ne jupoaie pe toti mafiile politice.
- Cä nu, nu e bine, dar asteptäm sä le beleascä un tip "cool".
- Cä nici nu ezistä mafii, domle!
Somn usor, natiune, si pe restul vietii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 23:33   #387
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mi-e jenã cã m-am nãscut într-o de þarã care susþine un astfel de personaj ca preºedinte.
mi-e milã ºi silã de cei obtuzi în gîndire care judecã imediat cã cine e împotriva lui bãsescu e de partea celorlalþi. pur ºi simplu nu mai meritã osteneala sã le argumentezi ceva. mare boalã fixaþiile astea prezente ºi la oameni de valoare, din pãcate.
mã bucur cã mã aflu în majoritatea care nu s-a prezentat la vot. mã bucur ºi cã rudele mele apropiate au avut aceeaºi atitudine.

mai subscriu încã o datã la unul din puþinii lucizi rãmaºi (cu toate cã în multe alte situaþii nu sunt de acord cu el):
Originally Posted by Alex Leo Serban:
in orice caz, eu sint multumit k - (si) din motive obiective - nu am votat...
dar cei kre ati votat - mark my words: nu va trece mult & O SA VA PARA RAU! ;)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 23:40   #388
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
mda.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 23:43   #389
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
q.e.d.
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 01:54   #390
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
OMG!
cat de delicat a fost la inceput Base. a spus de vreo 5 ori "multumesc, la revedere, o zi buna!..." cand colo, si-a facut dreptate marinareste...
ce sa facem? tre' sa ni-l asumam. defilam cu ce avem.
e secretia emblematica a poporului roman in acest moment...
dar, in general, e foarte trist.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 08:26   #391
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by jeleu:

Moshule, trebuie sa te hotarasti. Ori ii apreciezi pe baietii aia vanjosi in gat, care dau cu verbul de masa la ocazii, si atunci tratamente instantanee de tip 'flit', 'jet' etc se justifica prin aplaudarea organului dur cu care se opereaza, ori te dai dupa tipii aia eleganti si ascutiti care exercita toleranta lejera precum lorzii in camera comunelor.

Sesizezi dubla masura ?

Oricum discutia, adevarata discutie, nu e despre X-man basescu ci, asa cum intuia patapievici, despre posibilitatea instalarii unei noi republici, prima normala, in care chestii de bun simt curente ailleurs ar deveni valabile si la noi.

Si daca asta e reusita de un tip care-si depaseste conditia, cu atat mai mare respectul pentru el.


later edit: am vazut si eu inregistrarea video pana la capat. sa ne-ntelegem: omul nu a jignit-o cand a vorbit cu ea, s-a descarcat in private, adica sotiei. nu stiu ce credibilitate de jurnalist are ala care publica o conversatie privata si nu stiu cati din voi cati ati fi imaculati verbal in spatiul vostru intim.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 10:06   #392
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Originally Posted by Airlight:
Originally Posted by jeleu:

Moshule, trebuie sa te hotarasti. Ori ii apreciezi pe baietii aia vanjosi in gat, care dau cu verbul de masa la ocazii, si atunci tratamente instantanee de tip 'flit', 'jet' etc se justifica prin aplaudarea organului dur cu care se opereaza, ori te dai dupa tipii aia eleganti si ascutiti care exercita toleranta lejera precum lorzii in camera comunelor.

Sesizezi dubla masura ?
nu vad care este problema. am dreptul de a critica pe oricine mi se pare ca intrece masura. iar simpla folosirea a "jet" nu ma plaseaza intr-o categorie sau alta.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 11:07   #393
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
'ai c-ai inteles ce am vrut sa spun
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 11:12   #394
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Dar tziganka chiar era o imputzita! Nu vad care ar fi problema...eu i-as extermina pe totzi romii astia! asta merita!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 11:15   #395
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Airlight:
nu stiu ce credibilitate de jurnalist are ala care publica o conversatie privata si nu stiu cati din voi cati ati fi imaculati verbal in spatiul vostru intim.
de aia nu suntem preºedinþi. preºedintele e o persoanã publicã, nu privatã. vreau un preºedinte care sã fie un model greu de atins, nu un maidanez de cartier. mie mi se pare absolut descalificant atît limbajul preºedintelui cît ºi gestul de furt. oricum nu mã mirã comportamentul sãu. vorba lui Cristoiu 'mã surprinde cã nu i-a dat un cap în gurã'. ce lecþie sã ia oamenii de rînd (cei cu mai puþin de 10 clase, adicã majoritatea dintre cei care s-au prezentat la vot) din gesturile preºedintelui:
1. ai voie sã furi
2. ai voie sã calomniezi
3. ai voie sã conduci beat la volan
4. (ceva ce þine de moralitate ºi de bãrbãþie) cuvîntul dat nu are nicio valoare (celebrele 5 minute în care-ºi va da demisia)
ce credibilitate sã mai aibã justiþia sau poliþia care nu sancþioneazã gafele primului om în stat, care se petrec în vãzul tuturor? se pare cã ne depãrtãm tot mai mult de Europa ºi tindem spre Congo.
mã declar împotriva ideii de imunitate a demnitarilor!
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 11:18   #396
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
silã mi-e ºi de þaþele-astea "jurnaliste", perverse, care sub mãºti serafice ºi întrebãri naiv-tendenþioase abia aºteaptã, în fond, "sã fie jignite"...
pentru ca ºtiu, daca asta se intampla , nu prostia lor genuina va fi vizatã, ci insãºi libertatea presei, conditia jurnalistului... si din vaci mediatice, anodine si anonime ce sunt, vor deveni victime (re)cunoscute, eroi-deontologi, bla-bla-bla
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 11:20   #397
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
aºteaptã, în fond, "sã fie jignite"...
Multe fetiscane asteapta in fond...muuuuuult mai multe!... :hmm:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 11:38   #398
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Longshot: si Clinton a fost neplacut surprins, ca sa zic asa , la fel Berlusconi sau Blair, in fine, asta e rolul presei de scandal, sa demitizeze icon-urile publice, problema e ca la ei asta e stire tabloida, la noi devine motiv de alegere politica.

Always keep your eyes on the ball, gentlemen.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 12:34   #399
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Pot parafraza:
Always keep your eyes on the balls, ladies?
8)
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 15:45   #400
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1) Tipa nu era ziaristä. "Cam multe [cumpäräturi]..." O întrebare ca asta e numai cireasa de pe tortul care o discrediteazä profesional de facto, indiferent de legitimatiile ei si de faptul cä semneazä niste texte sau ceva. Eu, unul, i-as fi dat capu' äla-n gurä despre care s-a amintit mai sus. Da', mä rog, eu nu sunt presedinte...
2) Bäsi ESTE presedinte, asa cä nu i-a dar un cap în gurä; i-a sechestrat public (si abuziv - da, de ce sä nu recunosc?) instrumentul cu care-l härtuia, dupä care i l-a trimis înapoi. Cine a scris "furt" deasupra, e bätut cu leuca-n cap. A fost UN GEST DE PROTEST ABUZIV.
3) Si-a prezentat public scuzele, ieri.

Apropo:
Iliescu nu si-a prezentat scuzele nici pentru "Mäi animalule" cu unghia-n gâtu' ziaristului din Constanta, nici pentru Mineriade - nu mai departe de säptämâna trecutä, le-a declarat din nou "acte de înaltä constiintä civicä". Nu c-ar avea vreo legäturä cu Bäsescu, dar valoarea comparativä e relevantä.
Deci, solutia: Iliescu-n pârnaie, împreunä cu cine mai inträ sub incidenta aceleiasi legi, pentru mineriade, "teroristi", etc.
Imediat dupä aia, l-am fi judecat pe Bäsescu dacä "fura" telefonul si dacä nu-si prezenta scuzele pentru insultä.

Case closed.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells