Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Dec 2005, 06:34   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Moartea doamnei Scoalä Româneascä"

Da, stiu - titlul topicului e o parafrazä cam fortatä si doar partial adecvatä - dar am cäutat ceva succint si percutant.
Poate ar fi fost mai bine sä-l pun la "Presa", sau eventual chiar la "FABULE CINEMATOGRAFICE..." (sectiunea tristä si gravä - pentru cä ARE jaloanele de bazä ale unei dezvoltäri dramaturgice), dar cred cä, în sine, faptul e destul de grav ca sä merite un topic aparte.
Probabil cä cei mai multi îl stiti deja de la actualitätile de asearä, sau din presa online, iar altii îl veti afla curând din ziarele si stirile de azi. Oricum, iatä douä linkuri relevante:


http://www.adevarulonline.ro/index.j...icle_id=165737
http://www.evz.ro/topstory/?news_id=...a2f1 014fee30

Si o relatare direct de la sursä - postatä de un coleg de clasä al fetei înjunghiate (o dau cu copy-paste, e în forumul Vama Veche, al cärui program nu face posibilä preluarea linkurilor directe pe board>topic>paginä):

* * *

IRESPONSABILITATEA MARTOAGELOR PUSE IN FUNCTII DE CONDUCERE

Poate ati vazut la stiri. Poate nu. Poate unii au denaturat. Poate altii nu au stiut cat de grav e de fapt.
Conducerile scolilor stiu sa-si consume timpul cu mascarade in care sa-si reproclame autoritatea: anchete prin scoli pentru a depista fumatorii. controale pentru a depista fete cu buricu gol, baieti cu cercel, bodyguarzii platiti din banii elevilor vegheaza cu vigilenta sa nu se chiuleasca, etc. Pusi in fata unui pericol adevarat, dau cu stangu-n dreptu si rasfoiesc regulamentul in timp ce tu-ti poti da ultima suflare...

CAUZELE, IN MARE

Fata venind dintr-un mediu periculos, rau famat, a avut o groaza de probleme de "cartier" cu gashti, cu gäinärii, cu gäinari. Ii cade cu tronc unu. Sentimentul naiv si adolescentin are ca tinta un cutitar din "zona". Trece cu vederea peste faptul ca el are 32 de ani, trece cu vederea peste faptul ca a facut 10 ani pentru crima. "E al meu si ma iubeste! cu mine nu e asa! suntem noi doi si le aratam lor". Probleme la scoala, absente, restante din cauza aceasta. Cu o mica shpaga s-a rezolvat totul. Problemele s-au acumulat. Cu o mai mare shpaga s-a rezolvat totul.

Cei doi se cearta urat. Vraja se rupe. El vine dupa ea furios la scoala. O urmareste pana in clasa. Ea se ascunde, e disperata.
Intervine diriginta-salvatoare. care rezolva "permanent" aceste altercatii spunandu-i ca sa nu-l mai prinda prin jurul scolii. De fata cu diriga, el o ameninta pe fata si ii spune: "DACA NU TE IAU IO NU TE IA NIMENI, FA!!! TE OMOR SI PE TINE SI PE PRIETENELE TALE CARE TI-AU PUS IN CAP SA TE DESPARTI DE MINE!! SI DUPA AIA MA OMOR SI EU!!".
Diriginta ia la cunostiinta gravitatea situatiei. Vom vedea cum va proceda.
Reiese ca de cei doi ani cunoaste situatia dar o tolereaza in schimbul unor sume de bani care sa le inchida gura si sa ii motiveze absente. Abia acum intervine politia, trimitand un basinos de comisar in patrula la scoala sa ne roage sa "ii bagam mintile in cap copilei asteia". totul se taragana.
pana azi...

CUM S-A INTAMPLAT

O letargica ora de romana. Pe la final intra un elev in clasa care intarziase: "BUNA ZIUA!(spre profesoara) ATI AUZIT BA CE S-A INTAMPLAT??(spre noi) A INJUNGHIAT-O PE T.!!!"

flashback - El e foarte hotarat azi. Stie ce are de facut. Isi ia briceagul si vine la scoala centrala sa rezolve odata problema. Politicos intreaba pe elevii de serviciu de diriginta D. Nestiind ca ar fi ceva in neregula eleva o chiama pe diriginta. Vine aceasta Boaticeea a scolii centrale si suntem salvati. Il apuca de brat si-l baga in cabinetul directoarei. Acolo era si ea...

Momentul fara intoarcere... Momentul pentru care cele doua simboluri ale autoritatii isi merita batjocura si MAI MULT isi merita pedeapsa! Diriginta mea si Directoarea au "lucidul" moment de a iesi din cancelarie ca sa, citez: "sa-i lasam sa-si discute ei problemele". Stiind cine este el, stiind de ce e capabil, ele ii lasa singuri intr-un birou gol si pleaca fiecare in treaba ei.
Se aude un tipat si obiecte rasturnate. Au gasit-o pe fata intr-o balta de sange, injunghiata de 3 ori in spate, si crestata pe fata (din cate am inteles). Chiar acolo... zacand pe covorul coplesit de traditie al Cabinetului Directoarei Scolii Centrale.

Nu pot sa spun ca sunt socat. Nu mimez ca mi-ar fi mila de vreuna din parti. Fiecare isi are marea parte de vina. Dar clocotesc de ciuda cand stiu ca de atata timp boicotez hotararile luate de catre mimozele puse de'am pulea in functii de conducere, avand, deci, o mare responsabilitate si am fost usor "persecutat" pentru treaba asta. Tara arde si babele se piaptana. Ei bine, de data asta le-a luat foc parul! Si sper sa nu aiba nimeni ingaduinta si sa isi directioneze toata ura in spatele unui amarat de pungas, ignorand crima de nivel inalt ce s-a petrecut azi intre zidurile scolii. Asumarea raspunderii tratata cu neglijenta! Sunt curios sa vad cat de oarba e justitia...

* * *

Personal, simt chestia asta ca pe un "Moartea domnului Läzärescu" dedicat SISTEMULUI DE INVATAMANT - cä tot se ofuscau unii cä ce-are domle cu doctorii. E o poveste similarä, despre un sistem bolnav, care prin incompetentä, tembelism, indolentä, poate ucide. Dar nu cred cä voi apuca sä fac vreodatä filmul ästa, cäci autorul comentariului de mai sus (care victimei îi e coleg de clasä, si mie fiu) s-a si apucat sä cugete la conceptia dramaturgicä si regisoralä; si s-ar mai putea si sä i-o ia înainte Cristi Puiu, si sä înhate subiectul pentru seria lui, dacä nu cumva si le-a planificat deja pe toate.
Oricum, ziceti si voi ce-aveti de zis.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2005, 20:07   #2
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
L-au prins...
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells