Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jan 2009, 10:31   #181
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Asearã, B1 TV a difuzat AM FOST 16, cu Sebastian Papaiani si Iurie Darie.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 13:54   #182
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Vis de ianurie era laudat la maxim de catre Viorica Bucur cand avea regretata emisiune de cinema pe tvr (se simte lipsa unui astfel de program). Pe langa emisiunea Vioricai Bucur mai exista si cea a batranului Caranfil, amandoua in stransa concurenta cu cea a Adei Roseti care dupa parerea mea nu are nimic in comun cu filmul. Viorica Bucur chiar prezenta Filme.

http://www.antena3.ro/stiri/antena3r...lui_60992.html

Vis de ianuarie m-i s-a parut bun la vremea respectiva.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 14:12   #183
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vio rulz! :love: Haleste cinema pe pâine, si e si o persoanä super-misto, ne vedem säptämânal la vizionäri (când lipseste, eu îi pun deoparte mapele de presä.)
De cele mai multe ori, ni se potrivesc pärerile, desi nu întotdeauna. De pildä, ei i-a pläcut si "300"...
Si nea Tudoricä vine des, si cu el stäm la o tacla, o bârfä, un ceva - mai ales la alea ale lui Daneliuc; când alde Silvia Kerim si Gabriela Hurezan încep sä batä câmpii cu dizgratie, gen: "Vreau sä-i multumesc lui Mircea Daneliuc pentru acest film!" :w00t: sau "Admir unitatea impecabilä a filmului!" eu încep: "OfMyFuckingGaaawd!" :shock: si Tudoricä, alarmat, mä plesneste pe picior: "Potoleste-te!" :o
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 14:18   #184
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
Vio rulz! :love: Haleste cinema pe pâine
Stiu.Asupra mea a avut o mare influenta, ma uitam cu religiozitate la emisiunile domniei sale, notam toate filmele aflate in discutie, dupa care le cautam pe la prieteni (pe vhs) sau la Cinemateca. Asa l-am descoperit pe Malle de ex. si multi altii.

Rahatii astia de se cred mari critici de film, cu ifose, figuri si blog sunt niste biete umbre.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 14:23   #185
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Been there, done that. I-am si spus - si nu o datä: "Vio, nu cred c-am sä-ti pot multumi vreodatä! Alea ale tale, Gala Desenului Animat - erau de-a dreptul initiatice! Aveam 11-12 ani pe-atunci, si acolo am învätat prima oarä sä väd în animatie si altceva decât distractie cu mutunachi... Retrospectivele Walt Disney, "Fantasia", "The Goofy's Success Story", :love: WOWWW!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2009, 12:13   #186
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In seamä nu stiu, da-n altceva cred c-am sä le bag eu, la proxima vizionare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 19:02   #187
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Nu existã filme bune sau mai puþin bune în cariera mea (Gheorghe Dinicã)

Actorul Gheorghe Dinicã, distribuit în primul horror din carierã, alãturi de Maia Morgenstern, Ana Szeles ºi Talia Shire, spune cã experienþa americanã legatã de acest film a fost interesantã ºi cã, pentru el, plãcerea de a juca este mai presus de împãrþirea filmelor în "bune sau mai puþin bune".

La 75 de ani, maestrul Gheorghe Dinicã a intrat, la al 97-lea rol de film din carierã, ºi în zona genului horror. ªi nu oricum, ci într-o producþie realizatã de specialiºtii genului, americanii. Înainte de premiera acesteia, marele actor aºteaptã ºi se pregãteºte pentru alta - intrarea în cinematografe a primului film la care a lucrat cu Stere Gulea.

Reporter: Care este subiectul filmului "C.F" ºi cine mai face parte din distribuþie?

Gheorghe Dinicã: Este o producþie americanã, regizatã de Peter Engert, un film altfel decât cele în care am jucat pînã în prezent, un horror care va apãrea pe ecrane în acest an. Este povestea unei jurnaliste bântuitã de coºmaruri în care apar iniþialele C.F.. În încercarea de a gãsi sursa viselor sale, tânãra ajunge în Ungaria, într-o clãdire unde, în urmã cu 50 de ani, au fost uciºi zeci de oameni. Eu joc rolul lui Erno Somos, alãturi de alþi actori români, Maia Morgenstern ºi Ana Szeles. Distribuþia începe însã cu Talia Shire ºi pot spune cã este întotdeauna o onoare sã joci alãturi de o actriþã ca nominalizatã de douã ori la Oscar, pentru rolurile din "Naºul, partea a doua" ºi "Rocky".

R.: Cum vi s-a pãrut experienþa de a juca într-un film horror?

G. D.: A fost interesant sã interpretez un rol într-o astfel de producþie. Mãrturisesc cã, la început, am avut ceva dubii, pentru cã nu mai interpretasem un rol asemãnãtor, dar pe parcursul filmãrilor am realizat cã am de-a face cu superprofesioniºti. S-a muncit mult, însã toatã lumea ºtia exact ce are de fãcut pe platoul de filmare. Mi-a fãcut plãcere sã colaborez cu echipa de la ’’C.F”.

R.: În comparaþie cu filmele în care aþi jucat pânã acum, cum clasificaþi pelicula "C.F."?

G. D.: Pentru mine, nu existã filme bune sau mai puþin bune în cariera mea. Toate rolurile pe care le-am jucat au fost fãcute din pasiune, pentru mine actoria este scopul meu de trãi.

R.: Sunteþi în repetiþii la vreo piesã care se va juca pana la finalul stagiunii actuale sau începând cu urmãtoarea?

G. D.: Deocamdatã nu, dar îmi doresc foarte mult sã revin pe scenã. Aº vrea, totuºi, sã joc într-o piesã de Shakespeare, Moliere sau Caragiale. Mi-aº dori sã gãsesc timp pentru teatru, pentru cã, în ultima perioadã, rolul meu din "Regina" (n.r. - serial difuzat de Acasã TV) m-a solicitat destul de mult; noi avem, în Buftea, un program de filmãri foarte plin.

R.: Revenind la film, pe 20 martie va fi premiera peliculei “Weekend cu mama”. Ce rol interpretaþi în acest film ºi cum aþi putea descrie colaborarea cu regizorul Stere Gulea?

G. D.: Joc rolul unui bunic a cãrui nepoatã se drogheazã. ’’Weekend cu mama” a însemnat pentru mine o întâlnire plãcutã cu o actriþã care promite mult, Adela Popescu, cea care în film îi dã viaþã nepoatei mele, Cris. Nu este un rol uºor, mai ales cã o astfel de situaþie nu este una confortabilã. Sã lucrezi cu Stere Gulea este însã întotdeauna o provocare, pentru cã el ºtie foarte bine cum trebuie sã arate, la final, întreg filmul, este pretenþios ºi atent la fiecare detaliu. Aºtept cu nerãbdare sã vãd "Weekend cu mama" în cinematograf ºi sunt convins cã, datoritã temei pe care o abordeazã, filmul va fi un succes de casã.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 19:34   #188
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
În perioda de dinainte de '89 şi înainte de '48 la filmele ce rulau la cinema existau postere/afişe?Sau doar era un anuţ cu filmul si orele la care rulează.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 20:45   #189
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In anii 70-80, majoritatea afiselor deveniserä simple, standard: pe tot afisul, o imagine din film, de obicei alb-negru (preferabil, un personaj cu un pistol în mânä), iar în partea de jos, o bandä de culoare deschisä (galbenä sau bleu) cu datele: titlul, actorii principali, regia, etc.
Teoretic, la unele filme (mai ales românesti) se mai puteau face si afise cu graficä originalä - dar nu se aprobau bani destui ca sä fie plätiti pictorii, deci tot la fotografii din film se recurgea - uneori, colate destul de simplist; parcä tin minte la <b>"Noi, cei din linia întâi",</b> niste benzi orizontale care includeau câteva momente din film, dacä nu mä-nsel...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 21:01   #190
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Dar la cele pre-'48?O noapte furtunoasă ştiu că are şi Independenţa României avea(+ o broşură).
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 01:18   #191
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Noi cei din linia intai.
Na ca merge si boldul.


Altfel, salutari tuturor! De cativa ani buni va citesc si n-am reusit sa-mi fac curaj sa intru pe oroarea aia dinainte.
Hai la discutii faine impreuna!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 01:27   #192
Stalker2009
Junior
 
Stalker2009
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 47
Nu stiu cum aratau afisele filmelor din Bucuresti in anii 80 . Cert este ca in provincie , probabil din lipsa de fonduri , se incropeau niste afise text stilizate , parca erau vopsite cu var rosu peste o coala alba . Uneori , cand se inlocuiau filmele , pe aceiasi coala se vopsea cu alb un fond peste care din nou cu rosu text stilizat era trecut filmul nou . Asta era prin 85 ... 87
Stalker2009 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 01:30   #193
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Stalker2009:
Nu stiu cum aratau afisele filmelor din Bucuresti in anii 80 . Cert este ca in provincie , probabil din lipsa de fonduri , se incropeau niste afise text stilizate , parca erau vopsite cu var rosu peste o coala alba . Uneori , cand se inlocuiau filmele , pe aceiasi coala se vopsea cu alb un fond peste care din nou cu rosu text stilizat era trecut filmul nou . Asta era prin 85 ... 87
Si in Bucuresti se intampla de multe ori la fel, stai linistit.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 08:56   #194
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
va mai aduceti aminte de celebra sintagma: Film in doua serii? , la care se percepea un tarif dublu pentru bilet.
in special, alea indiene erau "in doua serii"
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 09:33   #195
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by keepwalking:
va mai aduceti aminte de celebra sintagma: Film in doua serii? , la care se percepea un tarif dublu pentru bilet.
in special, alea indiene erau "in doua serii"
Daaaaaa. Fine primo tempo-Secodno tempo. Parca Sandokan era asa.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 10:35   #196
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Singurul film în două serii pe care l-am văzut la cinema a fost Vagabondul. Cu ore înainte de începerea "seriilor" coada dădea ocol cinematografului
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 13:50   #197
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu erau douä serii, ci douä filme: "Cantemir" si "Muschetarul român"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 16:25   #198
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
să revenim la filmul românesc de anţărţ

paranteză: "de anţărţ" înseamnă de fapt "de acum doi ani". Vine din "anno tertio", adică nu anu' ăsta, nici ăla dinainte, ci ălălalt
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 21:46   #199
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Propunere

Mie unul îmi plac poll-urile şi topurile,cel mai mult din curiozitate.Aşa că propun să se facă un fel de Cinemagia's Top 10 greatest roumanian 10 genres,cum a făcut AFI.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 11:45   #200
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
si cu ce sa umplem 10 topuri?
noi nici macar n-avem zece genuri de filme!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells