Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Mar 2009, 03:44   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Inkheart"


"Inkheart" - Un basm drăguţ
Uşor, onest, întru totul agreabil

Dacă Brendan Fraser n-ar arăta de parcă s-ar fi aşezat ta-su din greşeală pe el când era mic - sau, conform unei sintagme de-acum patruzeci de ani şi mai bine, dacă n-ar avea mutra aia de bidon turtit, plus cei doi scârlionţi simetrici în locul clemelor temporale ale monstrului lui Frankenstein (care oricum erau mai şic), nu i-ar mai lipsi decât o fărâmiţă de talent ca să fie şi el cât de cât privibil. Aşa, însă, suntem nevoiţi să sperăm că, după cum la filmul lui anterior, "A Journey to the Center of the Earth", ne dădeau ochelari ca să vedem 3-D, poate-or inventa unii şi nişte ochelari cu filtre care să-l înlocuiască Brendan cu... oricine, de la Drujnikov până la Florin Călinescu, astfel încât să putem vedea şi noi, netulburaţi, povestioara asta care nu-i rea deloc. Sunt imposibil de ocolit asemănările cu "Last Action Hero" - acelaşi truc al personajelor care pendulează între realitate şi diversele tărâmuri ficţiunii; acolo proveneau din filmele de pe ecranul cinematografului, cu ajutorul biletului magic, iar aici, din cărţile pe care le citesc insoliţii "Silver-tongues" (pe româneşte, "Limbi-de-aur" - că, nu-i aşa, "silver" înseamnă "aur" la noi, măcar în subtitluri, dacă nu şi-n limba noastră ca un fagure de miere), cu darul lor de a transpune în realitate lucrurile despre care citesc (obiecte, personaje, întâmplări...) Preluând romanul Corneliei Funke, scenariul lui David Lindsay-Abaire e în genere corect construit, ingenios şi antrenant, deşi uşor dezordonat per ansamblu şi cu destule elemente previzibile care puteau fi evitate. Remarcabil de adecvată scriptului, şi la bine şi la rău, e regia lui Iain Softley (ajuns la al cincilea film în cincisprezece ani - aici şi producător), care urmăreşte povestea cu un simţ narativ vioi şi coerent, ba chiar şi cu fior liric, oricât ar fi de răsuflat finalul cu pupat toţi piaţa sat sinistru munte (nu numai răsuflat, ci chiar lungit, că boala finalurilor câte cinci la rând e grea şi macină adânc). Paginează frumos ambianţele de basm, se mişcă dezinvolt prin contextele realist-contemporane, mai scapă câte-un kitschuleţ pe ici, pe colo, devine cam confuză şi stufoasă pe alocuri (mai ales în secvenţele de acţiune) - pe scurt, îşi face datoria acceptabil. Din casting, considerând că filtrul antifraserian a funcţionat, se remarcă Helen Mirren, frustrant de sub-folosită într-un rol care chiar din scriitură oferea incomparabil mai mult, şi Eliza Hope Bennett, o adolescentă destul de promiţătoare, deşi nu din cale-afară de avantajată fizionomic. În rest, nimic remarcabil - nici la nivelul distribuţiei, nici la celelalte. Fanii Corneliei Funke se declară în mod previzibil dezamăgiţi, mai ales în privinţa finalului, dar spectatorii care văd filmul "pe loc gol" vor avea satisfacţia unui divertisment fantezist uşor, onest şi întru totul agreabil.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
4 martie, 2009, h. 01:00-01:40
Bucureşti, România

Last edited by Pitbull : 23 Apr 2009 at 11:01.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2009, 09:28   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am vazut numai inceputul,si am adormit,pentru ca era tarziu,si ex-simpaticul George of the jungle,Brendan Fraser s-a ingrasat ca un porcusor de Guineea.Dar daca zici ca e jolie,salade de fruits...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 19:43   #3
dumi777
Senior
 
dumi777
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 88
Filmul e ok de vazut in sensu ca te prinde si chiar nu te plictisesti ... dar ca orice film cu Brendan Fraser se rezuma la a fi un film okkkkk si nimic mai mult (vezi Journey to the Center of the Earth, cele 3 filme Mumia etc. ). E un film care te multumeste pe moment dar se pierde printre multele filme SF de genu'. Scenariul e bazat pe o carte (nu am citit-o deci nu pot sa fac comparatii) , iar povestea e destul de draguta, desi nu am putut ignora cateva scapari la nivel de logica. Dpdv al pers, as zice ca nici personajele nu sunt atat de convingatoare, nici rolurile nu sunt extrem de bine jucate. Per ansamblu, nu pot sa zic ca m-a impresionat filmul in vreun fel, nu e ceva prea memorabil - DAR e un film simplu si dragutzel.
dumi777 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 09:27   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mi s-a parut nasol.Pacat de actori,in afara de tata cu copchila.De fapt l-am"rasfoit" derulat,ca n-avusai rabdare.
Ce le mai place sa-si bata joc de genul fantasy,si daca mai vad vreun fantasy cu Fraser nu ma mai uit.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 08:43   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
Am vazut numai inceputul,si am adormit,pentru ca era tarziu,...

interesant...si eu am adormit cam in a doua jumatate a filmului
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 08:43   #6
Jacey87
Novice
 
Jacey87
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 11
Este mai mult un film pentru copii, este a modern fairy tale without fairies Este lejer, de un somn usor (se pare) sau de o "duminica in familie" cu copiii Mie chiar mi-a placut. Si m-a impresionat pustoaica, a jucat foarte bine... Putine copile din astea au talentul asta... Majoritatea sunt gen Amanda Byrnes(imi place dar nu o prefer), Lindsay Lohan, si multe "pitipoance" din astea
Jacey87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 23:33   #7
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu stiu unde ai vazut tu talent,in plus avea un nas borcanat,de paraca n-ar fi fete pe toate drumurile
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2009, 15:21   #8
Jacey87
Novice
 
Jacey87
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 11
hmm... la finalul filmului, in special. Legat de infatisare... denzel washington are strabism, julia roberts are gura de urangutan, barbra streisand are nasul cat fata .... ASA SI? Nu stiu cati ani ai, dar la tine conteaza fizicul unei actrite (pare in film de 12 ani) pe sticla...? Uita-te la erotice.... alea sunt "perfecte".
Jacey87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 02:19   #9
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Jacey87:
hmm... la finalul filmului, in special. Legat de infatisare... denzel washington are strabism, julia roberts are gura de urangutan, barbra streisand are nasul cat fata .... ASA SI? Nu stiu cati ani ai, dar la tine conteaza fizicul unei actrite (pare in film de 12 ani) pe sticla...? Uita-te la erotice.... alea sunt "perfecte".
Denzel a jucat si el o data,Julia e o actrita mediocra(nu poate juca teatru) dar in Pretty woman avea niste picioare... barbra canta dar nu prea stie sa joace,la fel o actrita de mana a doua!
Fetica din film nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza,desi avea gura de urangutan,oaleaca de strabism,si nasul cat fatza
"Erotice" perfecte? Sorry,nu'sh ce sunt.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 11:55   #10
Jacey87
Novice
 
Jacey87
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 11
Originally Posted by Pauline Kael:
Originally Posted by Jacey87:
hmm... la finalul filmului, in special. Legat de infatisare... denzel washington are strabism, julia roberts are gura de urangutan, barbra streisand are nasul cat fata .... ASA SI? Nu stiu cati ani ai, dar la tine conteaza fizicul unei actrite (pare in film de 12 ani) pe sticla...? Uita-te la erotice.... alea sunt "perfecte".
Denzel a jucat si el o data,Julia e o actrita mediocra(nu poate juca teatru) dar in Pretty woman avea niste picioare... barbra canta dar nu prea stie sa joace,la fel o actrita de mana a doua!
Fetica din film nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza,desi avea gura de urangutan,oaleaca de strabism,si nasul cat fatza
"Erotice" perfecte? Sorry,nu'sh ce sunt.


Ok, atunci ce actrita o consideri tu ca fiind nu exceptionala, doar buna?
Jacey87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 19:50   #11
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Mie 1 mi`a placut , relaxant, dar nu este mai mult decat un film obisnuit sorry
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2010, 22:22   #12
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
Actiunea filmului este pentru copii nu pentru adolescenti sau adulti .
Ca aspect filmul da bine dar ca complexitate nu prea.Ma asteptam sa vad un film mult mai bine amplasat si mult mai dinamic dupa reclama care ii sa facut .
Efectele vizuale au fost bune dar in rest nu prea a avut ce sa ne prezinte .
Cartea este mult mai buna decat filmul .Tot timpul cartiile au fost mai bune ca filmele asta este incontestabil.
Este recomandat copiilor filmul .
__________________
DVM QVOD NOS IVNGIT IVNGAT, NIHIL IMPOSSIBLIS ERIT
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2011, 21:10   #13
crisa_itgirl
Novice
 
crisa_itgirl
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Mie nu mi-a plăcut. Mi s-a părut mai degrabă plictisitor, cu prea multe efecte speciale, o temă neconcretizată. Un 4/10.
crisa_itgirl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2012, 00:22   #14
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Clar, un fim pentru copii, are o atmosfera de basm.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 09:34   #15
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Un film cu multa fantezie, uneori prea copilareasca, dar una peste alta il consider bunisor...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells