Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2011, 11:27   #101
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
. Chiar ieri m-am uitat la „Night on Earth” al lui Jarmusch. Si este in el o scena in care un taximetrist are ca clienta o oarba. In timpul calatoriei el tot arboreaza un ton condescendent iar la final ii spune femeii sa aiba grija pe unde calca. Ea ii ureaza la fel si merge mai departe. Dupa cateva secunde se aude scrasnet de cauciucuri ce franeaza si o bubuitura. In acest moment tot edificiul afectiv investit in film colapseaza. Te simti tras pe sfoara. Papusarul e demascat. Chiar daca aici secventa e cusuta cu ata alba exemplifica cu suficienta elocventa mecanismul auto-sabotor al acestui tip de constructie, indiferent de subtilitate.



Chiar daca tu ai ''ghicit '' unde vrea sa te duca regizorul si te-ai simtit manipulat (pentru ca i-ai anticipat scnenariul ) nu trebuie sa fii suparat .Uneori supriza consta tocmai in faptul ca ne mulam pe intentia artistului.Ca ne lasam pacaliti cu buna credinta .Si asta inseamna arta -dintre toate semnele pe care un artist le emite ,eu cu o minima grila de receptatre le decodific si mi le insusesc.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:27   #102
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Se pare ca The Tree of Life nu va rula in cinematografele noastre. Crap
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:45   #103
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Federico:
„Gogol este o creatura bizara, dar geniul este totdeauna ciudat; numai un scriitor sanatos de mana a doua ii pare, cititorului recunoscator, un vechi si intelept prieten, dezvoltand agreabil propriile notiuni despre viata ale cititorului. Marea literatura trece granita spre irational.Hamlet este visul salbatic al unui erudit nevrotic. Mantaua lui Gogol este un cosmar grotesc si necrutator, facand gauri negre pe fondul intunecat al vietii. Citittorul superficial al povestirii se va multumi sa vada in ea o mare zburdalnicie si o bufonerie extravaganta; cititorul solemn va considera de la sine inteles ca intentia initiala a lui Gogol a fost de a denunta ororile birocratiei ruse. Dar nici persoana care doreste sa rada din plin, nici care cauta carti care „te fac sa gandesti” , nu vor intelege despre ce este vorba in Mantaua. Dati-mi un cititor creativ, pentru el este aceasta poveste.” (pag. 45)
Iarasi revenim la Vladimir Vladimirovici? Uite aici mi se pare evident biasul lui, prin care prefera sa discute doar ce-l intereseaza pe el intr-o opera, preferand sa treaca cu vederea sau chiar sa desfiinteze ceea nu serveste ideologiei lui estetice, fie ca e vorba de context istoric, cultural, filosofic, psihologic. Eu nu pot sa ma impac cu insemnarile astea ale lui numite cursuri, pentru ca nu sunt o critica facuta academic si nu sunt nici niste sinteze echilibrate, pentru studenti neofiti. E pur si simplu o abordare extrem de subiectiva a literarii ruse, care nu intra in dialog cu nici o scoala critica (cu exceptia formalismului rus, dar care in anii 50 se cam stinsese de mult). Practic, Nabokov, sta intr-un fotoliu si bombane pe marginea unor consideratii estetice dupa care isi ghideaza el actul artistic, si incearca sa le aplice cu mai mult sau mai putin succes asupra operelor altora.
Critica lui Nabokov nu ar trebui luata ca etalon estetic.

Last edited by miercuri : 24 May 2011 at 14:55.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:51   #104
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by buticut:
Se pare ca The Tree of Life nu va rula in cinematografele noastre. Crap
Wtf, de ce?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:52   #105
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
The Tree of Life nu va fi deocamdata adus in Romania. Distribuitorul roman MediaPro a vandut drepturile de difuyare, cu mult inainte de inceperea festivalului, unui distribuitor bulgar. Deci filmul poate fi urmarit in Bulgaria.

by Gloria
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 15:00   #106
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by buticut:
Quote:
The Tree of Life nu va fi deocamdata adus in Romania. Distribuitorul roman MediaPro a vandut drepturile de difuyare, cu mult inainte de inceperea festivalului, unui distribuitor bulgar. Deci filmul poate fi urmarit in Bulgaria.

by Gloria
Cum ai putea sa-i numesti daca nu imbecili? De film se discuta din 2008 incoace si a fost in fruntea listelor cu 'cele mai asteptate' doi ani la rand. Poate ca nu ar fi facut lumea coada sa-l vada, dar mai multi spectatori ca Printesa din Montpensier (par exemple) tot ar fi avut.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 18:06   #107
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Statzi linistitzi. Nu vine TOL, nu-i nimic. Vor veni in schimb niste capodopere: Polisse, La source de femmes, Loverboy, etc.

Aaaa, vreti TOL la cinema ? Avetzi fitze in cap ? Nici o problema. La Nisipurile de Aur cu voi !

Am renuntat de mult sa ma mai enervez pe reziduurile de distribuitori romani

Last edited by Chambord : 24 May 2011 at 18:25.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 18:12   #108
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Hoție mai mare ca anul asta la Cannes n-a existat.Loverboy a ramas cu palma in mâna
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 18:23   #109
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Altele, precum Le gamin au velo sau Le Havre apar dupa 1 an/ jumatate de an, ca sa se asigure ca si cei putini care erau interesati de ele le-au vazut din alte surse inainte. Ma uit la faptul ca 127 Hours are doar 1200 specatatori in 5 saptamani, in conditiile in care nu-i deloc un film inaccesibil si mai avea si toata reclama facuta de Oscar. Dar atunci cand a iesit la noi toata lumea il vazuse deja, te duci doar daca vrei sa-l revezi. Pai la cele doua filme de mai sus cati se mai duc? 100-200?

Last edited by Liviu- : 24 May 2011 at 18:27.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 18:56   #110
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
bremen 1980 @

Si ce-ar fi trebuit sa castige, dupa tine, L.B ? Premiul pentru "Cea mai buna <<alternativa>> la minimalismul romanesc" ?
N-au aia sectiunea asta acolo si, oricum, chiar de-ar fi inventat-o, dintre filmele de anu' trecut, niciunul n-ar fi suficient de competent sa participe...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 09:39   #111
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by miercuri:
Cum ai putea sa-i numesti daca nu imbecili? De film se discuta din 2008 incoace si a fost in fruntea listelor cu 'cele mai asteptate' doi ani la rand.

Nu imi vine sa cred, cat de idiot sa fii sa iei astfel de decizii? Eu inca mai sper ca e o gluma, ca se va rezolva cumva, ToL TREBUIE vazut la cinema, nu pe vreun ecran de laptop.

Chiar... la Oscar-uri are sanse sa particpe? Se incadreaza intre datele de lansare in SUA incat sa fie considerat pentru nominalizare? Pentru ca de obicei filmele care iau Oscarul ajung la noi.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 11:05   #112
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by varu:
Chiar... la Oscar-uri are sanse sa particpe? Se incadreaza intre datele de lansare in SUA incat sa fie considerat pentru nominalizare? Pentru ca de obicei filmele care iau Oscarul ajung la noi.

Se incadreaza, dar cine are de gand sa astepte pana dupa Oscar? Pentru ca, fiind deja lansat in SUA, are sanse mari sa iasa rapid pe DVD si prin urmare pe net. La cat timp am asteptat filmul asta ar putea avea cineva rabdare mai mult de jumatate de an stiind ca ar putea vedea filmul oricand, chiar daca e pe un amarat de ecran de calculator?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 11:46   #113
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
La cat timp am asteptat filmul asta ar putea avea cineva rabdare mai mult de jumatate de an stiind ca ar putea vedea filmul oricand, chiar daca e pe un amarat de ecran de calculator?
http://www.youtube.com/watch?v=wKiIroiCvZ0
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 13:22   #114
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Stiu foarte bine filmuletul, doar ca aici nu e vorba de iphone, ci de plasma de acasa. Si nu e vorba de alegerea intre a vedea filmul azi la cinema sau azi pe iphone, ci de azi pe ecran calculator/plasma/lcd sau ce o mai fi si peste minim jumatate de an (cu siguranta mai mult de atat daca ar fi de asteptat sa fie difuzat dupa Oscar) intr-o sala de cinema. Si vorbim de un film pe care il tot asteptam de 2 ani. Tu vrei sa-mi spui ca nu-l vezi imediat ce apare pe net intr-o varianta buna? Pentru ca nu te cred... Desigur, cand, dar in primul rand daca, apare la cinema o sa-l vad si in acea variana in caz ca filmul este atat de bun incat sa merite (lucru de care nu prea ma indoiesc). Oricum, eu sunt adeptul cinemaului, in sensul ca orice film ar trebui vazut prima data intr-o sala de cinema, dar in prmul rand trebuie sa existe posibilitatea asta si in al doilea rand data lansarii sa fie una "decenta", aici un bun exemplu e dat de Black Swan si True Grit, pe care le-am asteptat vreo 2 luni dupa ce aparusera in variante bune pe net.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 16:52   #115
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu m-am concentrat pe acel "amarit" ecran de calculator, de unde si reactia. Normal, daca vorbim de plasma, LCD, deja e cu totul altceva. De altfel, eu n-am mai vazut un film la cinema de vreo 2-3 ani, de cind s-a inchis unicul cinematograf din oras. E si motivul pentru care m-am dotat cu un LED de 81cm care pentru mine e mai mult decit suficient. Totusi, in cazul filmului de fata, o sa apelez probabil la un videoproiector pentru a ma apropia cit de cit de experienta salii de cinema.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 23:20   #116
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
colectie retrospectiva de filme ce poate fi urmarita gratuit online:
http://mubi.com/programs/la-semaine-de-la-critique
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2011, 15:25   #117
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
^Dap. Si cel putin The Myth of the American Sleepover chiar il cautam (fara succes) de anul trecut. Yupii
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 10:14   #118
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
4 noi clipuri din TOL. Pare atat de Uman, atat de Real acest film. Hope the pieces would fit 2gether
http://blogs.indiewire.com/theplayli...ree_of_li fe/
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2011, 00:48   #119
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Must.avoid.spoilers
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2011, 07:45   #120
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Asa-mi zic si eu cind intru duminica la Liturghie.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells