Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jan 2011, 05:03   #281
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
acum termin si eu TSN ca am vazut cam1 ora din el si

Last edited by klaudya_e : 24 Jan 2011 at 13:37.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 07:48   #282
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Mda...eram sigur ca va castiga TSN..chiar nu vad ce vede toata lumea atat de special la filmul asta....
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 10:11   #283
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
Originally Posted by klaudya_e:
acum termin si eu TSN ca vazui cam1 ora din el si

I know the feeling. Mai mult ca eu m-am si dus la cinema sa il vad. Acum nu am nimic cu filmul, nu e rau, e chiar ok, mostly because it's based on real facts, dar oricum din cele 5 nu e nici pe departe cel mai bun, din punctul meu de vedere ar fi Inception, dar poate sunt subiectiv, imi plac mult filmele lui Nolan. Oricum as fi preferat Black Swan sau The King's Speech.
Insa nimic nu este pierdut, mai e Oscarul, nu ca as fi insa prea optimist.
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 12:56   #284
omserios
Veteran
 
omserios
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 186
E deja mai mult decat clar: toate premiile asociatilor locale, Crits Choice Awards, Golden Globes...mai are cineva dubii in privinta castigatorului Oscarului pt Best Picture anul acesta?Heh, macar ramanem cu BAFTA, ca daca si acolo va lua tot TSN...atunci
omserios is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 15:58   #285
Iamsaved
Veteran
 
Iamsaved
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 171
Da,deci tocmai am terminat TSN si mai bine nu stateam 2 ore sa incerc sa-mi dau seama ce poate fi special la acest film.Cred ca o sa sufar o dezamagire la oscarurile din anul asta...in orice caz,este clar ca succesul se tinea dupa acest film,i mean,numai daca te uiti la subiect si gata:ding ding!se aprinde un beculet.In rest,acum vreau sa vad Black Swan si sincer cred ca o sa-mi placa,la fel si cu The King's Speech
Iamsaved is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 23:14   #286
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by buticut:
Clar tre sa vad filmul zilele astea. Inca un an in care vad mai toate filmele sau chiar toate filmele care au Oscar-buzz inainte de Oscars .

Si cu ce te-alegi? Nu mi-o lua in nume de rau, sunt curios.

Ma simt singur. Sa-nteleg ca numai eu astept filmele astea la cinema?
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 23:22   #287
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Lecart:
Ma simt singur. Sa-nteleg ca numai eu astept filmele astea la cinema?

Si eu astept Black Swan si True Grit, dar tot le vad inaintea de Oscar probabil (ambele au premiera pe 25 feb). In rest cine stie cand sau daca mai apar la cinema.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 14:24   #288
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Parca vad ca la Oscars o sa ia TSN 8 sau peste 8 premii la fel ca Slumdog Millionaire si The Hurt Locker, Shutter Island , True Grit , Black Swan or plece acasa cu 1-2 premii sau chiar cu nici unul..e chiar penibil ce se intampla de 2 ani incoace.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 08:30   #289
omserios
Veteran
 
omserios
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 186
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Lecart:
Ma simt singur. Sa-nteleg ca numai eu astept filmele astea la cinema?

Si eu astept Black Swan si True Grit, dar tot le vad inaintea de Oscar probabil (ambele au premiera pe 25 feb). In rest cine stie cand sau daca mai apar la cinema.

Nu-i inteleg pe distribuitori...toti vor sa vada Black Swan (uita-te cati au "Vreau sa vad" sau "Vazut" pe pagina filmului pe cinemagia), dar el este adus abia de Sfantu' Asteapta, cand probabil 80% din cei care voiau sa-l vada au facut asta deja....si tot distribuitorii romani vor avea de suferit, in loc sa scoata 12-15k la premiera si 50k in total, va avea 5000/20000 de spectatori in total doar din cauza ca au vrut domnii respectivi sa-l cumpere mai iefitn.
De alte titluri absolut must-see precum The Fighter sau 127 Hours nici nu mai e nimic de zis, ca ele oricum nu vor aparea pe la noi (trebuie sa multumesc totusi domnului Chisu si echipei sale care au adus totusi 127 Hours in cinematografele romanesti pret de 2 zile )
omserios is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 12:02   #290
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Daca TSN cistiga si Oscarul pai cred ca Yogi Bear ar merita un Palme D'Or sau macar un urs de aur .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 12:17   #291
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Chiar mai are cineva vreo indoiala? Eu as face lobby pt The King's Speech, dar cred ca e in van...:-(

TSN - Best Picture, Director, Adapted Screenplay...cel putin
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 12:39   #292
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu n-am vazut inca TSN, dar sint curios de unde impresia asta proasta legata de film? Subiectul e motivul principal? Ori faptul ca e atit de laudat? What's the big idea after all?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 12:52   #293
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Windom:
Eu n-am vazut inca TSN, dar sint curios de unde impresia asta proasta legata de film? Subiectul e motivul principal? Ori faptul ca e atit de laudat? What's the big idea after all?

nu stiu daca fascinatia mea e genuina sau daca provine dintr-o autosugestie snobista declansata de articolele lui gorzo dar mie mi s-a parut fabulos. de departe cel mai tare film al anului. sunt niste subtilitati in jocurile acotricesti, incredibile de la un capat la altul, si in mizanscena de te lasa masca. subiectul ca in cazul tuturor capodoperelor e ceva ce trece pe planul doi, nu mai conteaza.

LE: a, si cel mai bun fincher (insa eu nu sunt fincher fan)

Last edited by Federico : 19 Jan 2011 at 12:55.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 13:16   #294
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si mie mi-a placut. Sunt curios care ar fi motivele pentru a nu-l cataloga ca un film foarte bun, pentru ca, in afara de ideea ca ar fi fost prea laudat, nu am auzit mai nimic de rau intr-o incercare de analiza macar. Recunosc, nici nu am cautat articole cu o asemenea abordare. Mi-a placut si ce a scris Gorzo despre film

@buticut - The King's Speech, desi un film bun, nu mi se pare a fi la acelasi nivel cu Inception sau TSN. E placut, un rol foarte bun din partea lui Firth, la fel si din partea lui Rush, putina comedie, dar in general e un film fara o miza prea mare. Prezinta o poveste simpla si, desi am mai auzit faptul ca ar fi miscatoare, nu mi se pare deloc o caracterizare potrivita. Cred ca e unul din filmele alea parca facute special pentru un rol bun, dar nu pentru a evidentia un personaj fascinant, cum e cel din TSN. Povestea e pe plan secund si fara idei. Mai mult unul din acele feel good movies.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 13:25   #295
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Bine, eu de obicei am tendinta de a sprijini underdogsii si e clar ca la Oscaruri TKS e cu cateva pozitii bune in spatele lui TSN. Problema nu e ca TSN n-ar fi bun, nu am spus nimic rau de el (truth is, nici nu l-am vazut inca), dar mi-as dori ca Oscarurile sa nu mai fie atat de previzibile si sa fie mai...selective, sa-si imparta dragostea in mai multe directii si pentru mai multe filme...sunt momente in care as prefera un castigator dark horse in detrimentul unuia care poate merita mai mult. Logica lu' peste, I know, dar mi se pare atat de boring cand un film rade mai toate premiile importante . Acu' se poate si sa-mi schimb radical parerea dupa ce voi vedea filmul...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 19 Jan 2011 at 13:29.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 00:45   #296
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu cred că chiar asta e ideea: n-ai ce să-i reproșezi filmului.
Scenariul e superb, regia excelentă, filmul e alert, dialogurile și mai rapide, dar la final când am ieșit din sala de cinema nu mi s-a părut că ar fi avut ceva impact, să-mi lese o impresie care să-mi rămână întipărită în minte. Nu mi-a venit să spun că ador filmul, de fapt mai mult mă gândeam la tot felul de chestii care nu prea păreau reale și erau cam exagerate în film.

Sunt ferm convins că dintr-un film despre facebook chiar cred că au scos maximul. (mi-e greu să-mi vină un subiect mai puțin interesant în minte) Și probabil dacă aș sta să analizez tot filmul probabil mi-aș da seama că e filmul anului. Așa că înțeleg de ce e așa de apreciat de critici: nu i-au găsit ceva ce să nu le placă.

La oscaruri eu cred că va fi diferit și sincer m-aș mira să ia marele premiu, acolo nu mai sunt critici.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 14:15   #297
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by sergiuseling:
Eu cred că chiar asta e ideea: n-ai ce să-i reproșezi filmului.
Scenariul e superb, regia excelentă, filmul e alert, dialogurile și mai rapide, dar la final când am ieșit din sala de cinema nu mi s-a părut că ar fi avut ceva impact, să-mi lese o impresie care să-mi rămână întipărită în minte. Nu mi-a venit să spun că ador filmul
Same here, atata ca eu nu consider subiectul neinteresant si in nici un caz irelevant (sincer, eu cel putin am inceput sa ma gandesc la viata de dinainte de fb ca viata de dinaintea telefoanelor mobile, what was that like?).
But it lacked a spark, insa nici celelalte filme ce le-am vazut eu nu mi s-au parut ca sclipesc mai tare. Mi se pare o alegere destul de echilibrata pentru premii, iar Fincher era oarecum overdue. But it kind of makes for a boring awards season, asta e.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 19:45   #298
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
Originally Posted by andreyuzzu:
Parca vad ca la Oscars o sa ia TSN 8 sau peste 8 premii la fel ca Slumdog Millionaire si The Hurt Locker, Shutter Island , True Grit , Black Swan or plece acasa cu 1-2 premii sau chiar cu nici unul..e chiar penibil ce se intampla de 2 ani incoace.

chiar crezi ca Shutter Island o sa fie nominalizat? Si daca da la ce? Nu ca nu mi-ar placea sa il vad pe DiCaprio la Best Actor.
Sunt cam sigur ca tot TSN o sa ia si Oscarul, dar ce mai conteaza, de ani buni premiile se dau numai pe motive sociale, politice, etc. Cine m-a intrebat zilele astea de ce sunt atat de impotriva TSN, ca de exemplu si Schindler's List tot pe motive socio-politice a fost dat. Adevarat, dar mai important decat atat, filmul a fost o capodopera si imi venea sa ii dau si doua palme pentru o asemenea comparatie.
Disappointing!!! !!!!! !!!!!!!!!!!!
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 21:43   #299
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
TSN e clar principalul favorit al academiei...Precum anul trecut, cand The Hurt Locker ( by the way...o tampenie de film ) a castigat mult ravnitul premiu, TSN va primi pe tava Oscar-ul tot din motive politice. Se incearca o globalizare aproape instantanee prin tot felul de site-uri de "socializare". Vorba stand-up comedienilor s-a ajuns sa se colectioneze oameni, nu mai e mult si vom incepe sa facem schimb de persoane cum faceam in trecut cu surprizele de la gumele Turbo.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 21:58   #300
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
The Social Network 4 - 0 Inception... Facebookisti profiloretarzi...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells