Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Nov 2010, 13:22   #61
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Probabil si Javier Bardem are ceva sanse pentru rol principal, asta daca n-au uitat deja de el.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2010, 13:42   #62
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Si eu am impresia ca Gloria a fost cam dura cu filmul, desi eu nu l-am vazut inca. Ea il critica pe motiv ca personajul e depparte de a fi vreun erou. Din clipurile vazute + cele citite, se pare ca filmul nici nu incearca sa il prezinte astfel: Aron nu e un hero, ci un survivor. E doar un tip dominat de impulsuri si de sete de aventura, care ajunge prins (de-a binelea ) in an ooups-kind-of-situation, ajungand sa constientizeze greselile comise.

Apropo de 127 Hours, cat de grafica e secventa care i-a facut pe mai multi sa lesine? Pe un site am citit ca secventa in sine nu e grafica, ci mai degraba sunetul provocat de ruperea oaselor deranjeaza, iar prin alte parti am citit ca intr-adevar, there is blood . I'm just curious....

Probabil cei 5 nominalizati pentru Best Actor vor fi Colin Firth, James Franco, Robert Duvall, Javier Bardem si Jesse Eisenberg, daca e sa ne luam dupa buzz. Pe mine m-ar bucura si o nominalizare pt DiCaprio, insa nu pt Inception, cum apare pe majoritatea listelor, ci pt Shutter Island.

Win, am pus data lansarii filmului Tree of Life in topicul cu trailerele parca, daca imi amintesc bine era Martie 2011. Oscarurile se vor tine pe 27 Feb., asa ca no chance .

Sunt curioasa de cum va fi primit The Tourist, desi mai nimeni n-a vorbit de el. E chiar refreshing sa vezi filme Hollywoodiene filmate in Europa (Venice). Obviously, Sony a avut destula incredere in film, cat sa ii schimbe data de lansare, astfel incat sa fie inca eligible pt Oscaruri, deci ceva-ceva tre' sa fie .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2010, 14:27   #63
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Intr-adevar, pe parcursul filmului nu pare prezentat astfel, ba chiar se autoironizeaza la un moment dat pe tema asta. Nu stiu cati ar avea curajul sa faca lucrul respectiv, desi poate un erou ar reprezenta o persoana care faca sacrificii pentru cei din jur si nu pentru propria persoana, de unde si termenul ceva mai bun de "survivor". La sfarsit sunt unele imagini cu diferite grupuri de persoane, precum si la inceput de altfel, e foarte posibil sa ma insel, dar eu le-am luat ca o comparatie intre multime si Aron, prezentandu-l cumva ca un erou, ceea ce e cumva daca ne gandim ca un astfel de lucru inspira multa dorinta de a trai.

Nu e cine stie dpdv grafic, nici sunetul nu mi s-a parut deloc deranjant, probabil sunt oameni cu ceva slabiciune la astfel de lucruri. Sange e intr-adevar, la un moment dat parca arata si ceva muschi si chiar un nerv daca am vazut bine. Oricum, mi-a placut ideea de a-si rupe oasele inainte, dureroasa cum e ea.

Ce n-am vazut in cronica Gloriei e cum o asemenea experienta te schimba, cat de revelatoare e ea si cum te face sa renasti. Ma asteptam sa spuna ceva despre asta, insa s-a limitat doar la "motivul predestinarii", fara sa spuna ce ar reprezenta mai exact bolovanul despre care Ralston spune ca il astepta pe el. As spune ca nu trebuie privit ca pe un bolovan, ci ca pe acel obstacol din viata care te schimba intr-o masura atat de mare incat practic esti renascut, totul despre viata ta trecuta, cat si despre ce urmeaza devine iluminat. Tocmai din punctul asta de vedere nu sunt de acord cu ea cand spune "rămânâne strict la povestea individuală a acestui Aron Ralston".
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2010, 19:13   #64
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
http://scottfeinberg.com/truegrit-2

Kinda predictable, doar vorbim de Coen Bros.

In conditiile astea, se pare ca nominalizarile pt Best Picture, cel mai probabil, vor fi: The King's Speech, True Grit, 127 Hours, Black Swan, The Fighter, The Social Network, The Kids are All Right, Winter's Bone, Toy Story 3 si Inception.

Poate in loc de Black Swan si The Fighter isi vor face loc The Way Back sau Made in Dagenham...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 01 Dec 2010 at 19:22.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 14:28   #65
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Sa fie 2010 anul barbatilor?!
Daca pentru cel mai bun rol masculin ati enumerat niscaiva nume/roluri respectabile, ce previzionati pentru best female?
Nu-mi vin in minte decat doua: Natalie Portman si tipa din Winter's Bone. Sa mai fie si Annette Bening... Oricum, anul asta nu prea au iesit filme construite in jurul unei personalitati feminine.
It's a Man's World, vorba lui James B.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 15:18   #66
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Melissa Leo, Amy Adams - The Fighter
Made in Dagenham are si el sanse sa primeasca niste nominalizari pt fete, oricum e un film feminist .
Intr-adevar, Annette Bening, cat si Julianne Moore par sa fie in the race pt TKAAR, precum si Natalie Portman (sau mai bine zis, MAI ALES Natalie Portman), care inca de la Cannes era data ca un pariu sigur. De True Grit, iarasi numai de bine, cica tanara fura tot show-ul. Ar mai fi si The Winter's Bone, pe care vreau sa il vad in seara asta . Ah da...mai e Helena Bonham-Carter .
Fair Game, Rabbit Hole si Animal Kingdom au si ele parte de ceva buzz.

2011 cred ca va fi in sfarsit anul in care Bale va primi ceva dragoste din partea Academiei. I really smell an Oscar for him. Nu doar o nominalizare, ci pestele cel mare. Daca el si Colin Firth vor lua Oscarul, I'll be a happy girl . Cred ca si Johnny ar fi avut sanse pentru Alice in Wonderland, pe cat de extravagant a fost Mad Hatter-ul. La urma urmei, si Robert Downey Jr. fusese nominalizat pt Tropic Thunder. Pacat insa ca Disney l-a bagat pe Johnny la FYC in categoria Best Actor, in loc de Supporting Actor si e clar ca la prima are sanse = 0, asa macar la Supporting ar fi avut ceva sanse pentru o nominalizare macar, desi nu e rolul pentru care as vrea sa il vad primind Oscarul. Oricum Academia a avut atatea ocazii de a i-l da (The Libertine, Sweeney Todd, Ed Wood, Edward Scissorhands etc.), ca probabil cand o vor face, nu va fi pentru rolul in sine, ci pentru intreaga cariera. Poate-poate The Rum Diary...Nu ca ar fi Oscarul foarte relevant, dar e un premiu pe care il merita de multa vreme.

Chiar e a Man's World, rolurile masculine sunt mult mai compelling. Pana si Helena Bonham Carter spunea ca atunci cand a citit scenariul pentru The King's Speech, voia sa interpreteze rolul Regelui .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 17:54   #67
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
And the Oscar goes tooooooooooooooooooooooo

................



Keira Knightley for London Boulevard



All you biguns lovers eat your hearts out
.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 18:59   #68
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Si marmota invelea ciocolata in staniol...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 00:12   #69
omserios
Veteran
 
omserios
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 186
Si iata cum The Town apare tot mai des pronuntat ca intrand in top10. (mai sunt si alte articole care sugereaza asta) De-a dreptul aberant sa-i ia fata lui 127 Hours la Picture si Adapted Screenplay, dupa cum la fel de aberant e Garfield la Supporting. (pentru The Social Network, macar de-ar fi fost pt Never Let Me Go, ca sa-i intelegem). Dar meh, de editia trecuta Oscarurile au o valoare strict zero barat pentru mine, dupa cum au majoritatea premiilor. Ii dau intrutotul dreptate lui Federico din punctul acesta de vedere.
omserios is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2010, 09:25   #70
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Biguns forever !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2010, 20:15   #71
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Vreau sa fiu si eu un fel de "Baba Vanga" sau cum se intituleaza...

ATENTIE! Prezicerile nu reflecta strict, 100%, ceea ce consider ca ar merita sa fie nominalizat ci ceea ce cred ca se va nominaliza la oscare... Am luat in vedere mai multe aspecte pe langa calitatea "materialelor" precum politicul sau comercialul.

Actor in a Leading Role
* Jeff Bridges in “True Grit”
* Colin Firth in “The King's Speech”
* Javier Bardem in “Biutiful”
* James Franco in “127 Hours”
* Jesse Eisenberg in “The Social Network”

Actor in a Supporting Role
* Andrew Garfield in “The Social Network”
* Jeremy Renner in “The Town”
* Matt Damon in “True Grit”
* Christian Bale in “The Fighter”
* Vincent Cassel in “Black Swan”

Actress in a Leading Role
* Hilary Swank in “Conviction”
* Nicole Kidman in “Rabbit Hole”
* Natalie Portman in “Black Swan”
* Tilda Swinton in “I Am Love”
* Jennifer Lawrence in “Winter's Bone”

Actress in a Supporting Role
* Helena Bonham Carter in “The King's Speech”
* Hailee Steinfeld in “True Grit”
* Mila Kunis in “Black Swan”
* Jacki Weaver in “Animal Kingdom”
* Annette Benning in "The Kids Are All Right"

Animated Feature Film
* “Toy Story 3”
* “Tangled”
* “How to Train Your Dragon”
* “Legend Of The Guardians”
* “Despicable Me”

Directing
* “The Social Network” David Fincher
* “Black Swan” Darren Aronofsky
* “The King's Speech” Tom Hooper / "127 Hours" Danny Boyle
* “True Grit” Joel Coen & Ethan Coen
* “Inception” Christopher Nolan

Best Picture
* “True Grit”
* “Black Swan”
* “Inception”
* “The King's Speech”
* “127 Hours”
* “The Social Network”
* “The Fighter”
* “The Kids Are All Right”
* “Toy Story 3”
* “The Way Back”

Last edited by rifa : 07 Dec 2010 at 20:18.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2010, 21:43   #72
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ca sa nu mai repet si eu, fac modificari pe prezicerile tale

Actor in a Leading Role:

same opinion , desi s-ar putea ca si Duvall sa isi faca locul pe acolo, in acest caz ar fi - Jeff Bridges.

Actor in a Supporting Role

- Renner, Cassel
+ Geoffrey Rush (The King's Speech), Mark Ruffalo (The Kids Are All Right)

Actress in a Leading Role

- Swank, Kidman
+ Michelle Williams (Blue Valentine) - com Weinstein are deja asigurati actori pt nominalizari, dar nu are pe nimeni in competitia femeilor, probabil ca ii vor face lobby lui Michelle
+ Hailee Steinfeld (True Grit)

Actress in a Supporting Role

- Hailee, Annette (cele doua cred ca intra la leading role, nu supporting)
- Mila Kunis
+ Melissa Leo (The Fighter), Barbara Hershey (Black Swan), Miranda Richardson (Made in Dagenham)


Animated Feature Film

Vor fi doar trei nominalizari pentru Animated Feature, din cauza nr prea mic de filme submitted, asa ca minus Legend... si Despicable Me. S-ar putea insa ca Tangled sau How to Train Your Dragon - sa fie inlocuite de Iluzionistul.


Directing

Tight race, dar cred ca fratii Coen vor ramane pe dinafara.

Best Picture

- The Way Back
+ Winter's Bone

Sper ca pana in Feb. macar sa apuc sa vad toate filmele nominalizate, ca sa vorbesc in cunostiinta de cauza, asa ma iau doar dupa buzz. Dintre filmele cu potential am vazut embarrassingly few

Cat despre castigatori, cred ca The King's Speech will prevail in the end , chiar daca toata lumea vede The Social Network ca favorit la BP si mai degraba Annette Bening pt Best Actress.

PS: Forget everything I said about The Tourist . Se pare ca e un big time flop ...nu prea am mirosit eu vreo chimie intre cei doi, da' speram/credeam ca vazand mai mult din film imi voi schimba parerea. O sa il vad oricum de dragul lui Johnny, dar cu sperante minime.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 09 Dec 2010 at 19:51.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2010, 15:18   #73
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Maine se anunta nominalizarile la Golden Globes . ( Nu mai fac un alt topic si cu Golden Globes.)

Predictile mele pentru cel mai bun film sunt :

127 Hours
Black Swan
Inception
The Social Network
The King's Speech
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2010, 18:37   #74
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
http://insidemovies.ew.com/2010/12/1...est-surprises/
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2010, 11:12   #75
JohnnyFranco
Novice
 
JohnnyFranco
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Originally Posted by gigabyte:
Maine se anunta nominalizarile la Golden Globes . ( Nu mai fac un alt topic si cu Golden Globes.)

Predictile mele pentru cel mai bun film sunt :

127 Hours
Black Swan
Inception
The Social Network
The King's Speech
Dintre astea va castiga Inception sau 127 Hours
JohnnyFranco is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 15:03   #76
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by JohnnyFranco:
Originally Posted by gigabyte:
Maine se anunta nominalizarile la Golden Globes . ( Nu mai fac un alt topic si cu Golden Globes.)

Predictile mele pentru cel mai bun film sunt :

127 Hours
Black Swan
Inception
The Social Network
The King's Speech
Dintre astea va castiga Inception sau 127 Hours
127 Hours nu e nominalizat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 18:27   #77
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Probabil se referea la Oscaruri, unde mai mult ca sigur va fi nominalizat, insa ma indoiesc ca va castiga.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 18:57   #78
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by JohnnyFranco:
Dintre astea va castiga Inception sau 127 Hours

Nici gand. Desi...

Daca faci o schema smecheroasa si iei in seama cele petrecute in 2009 ... masinatiunea ar iesi cam asa...

Golden Globes 2009 - Avatar --> Golden Globes 2010 - Inception
Academy Awards 2009 - The Hurt Locker --> Academy Awards 2010 - The Social Network

Cu toate astea, Avatar a avut un "impact" mult mai mare fata de Inception iar The Social Network a "isterizat" mai multi critici decat The Hurt Locker...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 19:06   #79
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Inception e cu 10 clase peste Avatar...totusi sper sa castige Black Swan la Best Picture...desi ma indoiesc
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 20:46   #80
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by ghost90:
Inception e cu 10 clase peste Avatar...totusi sper sa castige Black Swan la Best Picture...desi ma indoiesc

Black Swan e mult prea artsy... rar vezi filme precum Black Swan sa castige premii de genul.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells