Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Oct 2010, 15:25   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Oscar, 2011

Doi actori români au şanse la Oscar
Alexandra Olivotto


Filmul "The Way Back", de Peter Weir, cu Dragoş Bucur şi Alexandru Potocean, va rula în Los Angeles de pe 29 decembrie, la timp pentru a putea obţine nominalizări la Oscar.
Sursa: EVZ

Nigel Sinclair, CEO şi co-preşedinte al Exclusive Media Group şi Newmarket Films, şi Chris Ball, preşedinte şi CEO al nou-formatei Wrekin Hill Entertainment, au anunţat pe 6 octombrie că, deşi "The Way Back" va avea premiera în cinematografele americane pe 21 ianuarie, lungmetrajul va rula în Los Angeles începând de pe 29 decembrie, conform "The Hollywood Reporter". Astfel pelicula ar respecta regula necesară pentru eligibilitatea la Oscar. Distribuitorul Newmarket achiziţionase filmul la începutul lunii septembrie.


Cineastul Peter Weir este un veritabil magnet pentru premii, însă faptul că ultimului său lungmetraj i-a trebuit mult timp pentru a găsi distribuitor american le-a dat de gândit specialiştilor, care se îndoiau că filmul – care a avut premiera la Festivalul de la Telluride - va rula la timp pentru a respecta regulamentul Oscarurilor şi pentru a avea parte de o campanie consistentă.

Ultimul film regizat de Peter Weir este o ecranizare a unei cărţi autobiografice, de Slavomir Rawicz, intitulată "The Long Walk: The True Story of a Trek to Freedom". Autorul, ofiţer de cavalerie polonez, a fost închis în gulagul siberian în 1939 şi a reuşit să evadeze un an mai târziu, în compania a şase alţi prizonieri. Scenariul îi aparţine tot lui Peter Weir, iar designul costumelor, soţiei cineastului.

"Suntem şapte demenţi care pleacă din Siberia până-n India. Or, ca să nu vezi doar şapte nătângi care umblă pe acolo, Peter Weir a luat decizia să-i diferenţieze: unul, care era preot leton, se ruga mereu, avea Biblia cu el, eu desenam, altul, care juca un american, meşterea tot timpul. De exemplu, Colin Farrell joacă un criminal de rând, nu politic sau ceva, un cuţitar pur şi simplu, tot timpul avea cuţitul la el şi se tot juca", povestea Alexandru Potocean într-un interviu acordat la puţin timp după ce încheiase filmările, în iunie 2009.

Ritmul de muncă la "The Way Back" a fost copleşitor: "Se trăgea 12 ore standard şi apoi până la 20. Dar eu n-am avut norocul ăsta, m-am oprit la 19 într-o zi, deşi am făcut over-time-uri dese", punctează amuzat actorul. Nici nu se aştepta la altceva: "Ni s-a zis că va fi un ritm susţinut. Însă nu ştiai la începutul zilei cât vei lucra, a filmat foarte mult, acoperea toate secvenţele: tiparul general, apoi venea strâns, apoi pe fiecare, ăsta e stilul lui. Are ore întregi... A început cu perioada de gulag, când suntem noi închişi, apoi evadarea şi grosul filmului, tot drumul nostru. Or, din câte am înţeles, îi iese un lungmetraj numai cu secvenţele din gulag", preciza Potocean.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/doi-...ar-908244.html

Last edited by Pitbull : 07 Oct 2010 at 15:28.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 15:31   #2
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
oscar - un, doi, trei si:
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 16:36   #3
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ce e frederico?... romanii nu pot sa castige Oscarul pentru ca sunt: ... ROMANI?... sau RROMI? (cum sunt catalogati de italieni)... sau de ce?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 17:19   #4
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Sunt curios sa vad filmul, dar nu pot sa trec peste ceea ce-a devenit deja o obsesie: americanii iar folosesc romani pentru a interpreta personaje de limbi slave. Dragos Bucur este Zoran, iar Alexandru Potocean este Tomasz. 'Tu-ti gatii ma-tii, Iliescule, cu engleza ta cu tot!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 19:22   #5
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Deci Dragos Bucur apare pana la urma in el?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 19:35   #6
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Potrivit imdb-ului, da.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 23:27   #7
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Dar repede au mai sarit astia de la evz la concluzii. Nu au sanse la Oscar, au sanse sa fie nominalizati si oricum si alea-s mici.

Mai bine vorbim de Oscar, 2011 si de filmele cu sanse reale.
The Social Network? The King's Speech? James Franco pentru 127 Hours?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 11:13   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
si tehnic si practic, titlul e corect. Si eu, daca joc la loto si hasurez bine cele sase numere, am sanse sa castig milioane de euro, nu?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 11:50   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Disciple:
Deci Dragos Bucur apare pana la urma in el?
Nu "pânä la urmä" - apärea din start, da' n-o stiam decât noi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 15:14   #10
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by dragonfly_drk:
ce e frederico?... romanii nu pot sa castige Oscarul pentru ca sunt: ... ROMANI?... sau RROMI? (cum sunt catalogati de italieni)... sau de ce?
1. federico, nu frederico
2. virgula dupa "ce e"
3. abuzezi rau de punctele de suspensie. inceteaza!
4. majuscule folosite nejustificat
dar sa trecem peste asta...
ce incercam eu sa sugerez e ca s-ar putea sa exista totusi o diferenta intre un artist si un cal de curse...
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 15:25   #11
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
ok ... poate ca romanii nu au resursele necesare pentru a face filme in stil american, dar artistii se nasc oriunde, indiferent de generalizarile pe care le fac unii sau altii. trebuie sa fii prea superficial sa spui treburi de genul.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 15:38   #12
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
ori dragonfly si copila au probleme de logica ori eu de exprimare.

intrepretarea mura-n gura a primului meu post e urmatoarea:
- oscarul e o aberatie penibila care: sau ma amuza foarte tare ( ) sau imi provoaca scarba si greata ( ) sau ma lasa rece precum azotul lichid ( )

acum ne-ntelegem?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 15:41   #13
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
dap greseala mea ca am citit oblic. la asta nu zic nimic
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 20:27   #14
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
http://www.awardsdaily.com/2010/10/t...-back-trailer/

A aparut deja trailerul...la fel ca trailerele de la The King's Speech si The Fighter, pare sa fie facut sa atraga privirile membrilor Academiei . Looks promising, ma intreb insa daca Dragos vorbeste in general engleza cu acel accent sau si l-a "fortat" pentru film . Ce intrebari profunde imi pun si eu .

De aici pana la Oscaruri mai e insa cale lunga...si de 432 se vorbea la un moment dat ca ar putea primi nominalizari pt actori si nu a primit nici macar pt Film Strain.

Originally Posted by Judex:
Sunt curios sa vad filmul, dar nu pot sa trec peste ceea ce-a devenit deja o obsesie: americanii iar folosesc romani pentru a interpreta personaje de limbi slave. Dragos Bucur este Zoran, iar Alexandru Potocean este Tomasz. 'Tu-ti gatii ma-tii, Iliescule, cu engleza ta cu tot!

Si pe mine ma deranjeaza asta la culme, dar mai bine vedem partea buna a lucrurilor:

1) Actori romani joaca din nou intr-un film al unui regizor cunoscut
2) Hey, could have been worse (witches&gypsies)
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 08 Oct 2010 at 20:38.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 22:30   #15
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by dragonfly_drk:
ce e frederico?... romanii nu pot sa castige Oscarul pentru ca sunt: ... ROMANI?... sau RROMI? (cum sunt catalogati de italieni)... sau de ce?
1. federico, nu frederico
2. virgula dupa "ce e"
3. abuzezi rau de punctele de suspensie. inceteaza!
4. majuscule folosite nejustificat
dar sa trecem peste asta...
ce incercam eu sa sugerez e ca s-ar putea sa exista totusi o diferenta intre un artist si un cal de curse...

WTF! esti cumva profu' de romana si nu stiu eu?... uite.................. pun cate puncte vreau eu................................... si cate majuscule: FEDERICO........................ NUME DE PROTAGONIST DE TELENOVELA........................................ ... amu' i mai cald afara sau am scapat iar o virgula?

dar sa trecem peste asta. si ajungem la asta:

Quote:
- oscarul e o aberatie penibila care: sau ma amuza foarte tare sau imi provoaca scarba si greata sau ma lasa rece precum azotul lichid

asta e parerea ta si nu te-a rugat nimeni sa ne-o impartasesti. imi cer mii de scuze. am scos emoticoanele alea de toata coma din pstul tau, nu de alta dar nu isi aveau rostul. si daca tot ai o parere proasta despre Oscar, de ce o spui acum cand sunt si romani implicati? n-ai putut sa iti expui parerea inca de cand ai inceput sa o ai? sau ai ceva si cu romanii. ca vad ca numele tau e de origine aaa aaa aaa spaniola (?) sau de care o fi, ca nu ma pasioneaza
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 22:52   #16
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Whoa whoa, usurel, usurel, nu va agitati.

I am somewhat attracted to Spaniards & Latin Americans, asa ca Federico suna bine pentru urechile mele, desi tind sa cred ca vine de la Italianul Fellini :-). Daca toti ar trebui sa isi impartaseasca parerile doar daca persoana care deschide topicul ar scrie: va rog sa va impartasiti parerile...well, asta ar fi cam sec, nu-i asa? Suntem pe un forum de DISCUTII, cine deschide un topic o face automat pentru ca asteapta reactii/raspunsuri de la ceilalti, in caz contrar si-ar tine propriile opinii pentru el, fara sa simta nevoia a le scrie undeva, nu-i asa?

Tu ai spus-o, e parerea lui si doar pentru ca nu esti de acord cu ceea ce spune, nu inseamna ca trebuie sa-l ataci. Intr-adevar, si el a sarit oleaca pe tine, dar nu trebuia nici tu sa te aprinzi. "Nu te-a rugat nimeni sa ne-o impartasesti" <- asta e ca si cum ai spune ca trebuie sa scriem pe forum doar cand suntem rugati sa o facem.

Nici eu nu iau Oscarurile prea in serios, ci mai degraba le consider un eveniment entertaining. Nu cred sa aiba comentariul lui de-a face cu faptul ca se discuta despre romani, pur si simplu a considerat ca acum e ocazia potrivita sa o faca.

Calm down, take a deep breath! Nu ma impuscati, I'm the pacifier!

Back on topic, cum vi se pare trailerul cu puitul fara picioare ?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 22:56   #17
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
buticut, daca a vrut sa isi exprime parerea nu a deranjat pe nimeni, insa in momentul in care spui ceva trebuie sa te astepti la reactii pozitive si negative. e normal asa caci in fond, nu poate fi toata lumea de acord cu tine.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 23:00   #18
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Pai da, dar parca prea agresivi sunteti unii cu altii, I'm all about peace and love .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 23:01   #19
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by dragonfly_drk:
buticut, daca a vrut sa isi exprime parerea nu a deranjat pe nimeni, insa in momentul in care spui ceva trebuie sa te astepti la reactii pozitive si negative. e normal asa caci in fond, nu poate fi toata lumea de acord cu tine.
Da, chestia asta e valabila si pentru tine. Uita-te la ce post isteric ai scris deasupra mesajului lui buticut si gandeste-te de doua ori inainte sa-i judeci pe altii ca reactioneaza nu stiu cum la 'reactii' negative. Iar Federico mai mult ca sigur vine de la telenovelistul Federico Fellini.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 23:08   #20
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ya, me too... pana vine unu si ma calca pe coada. in fine. nu am nimic cu omu si nici cu nickul lui. doar ca deh, in fine. poate am fost prea recalcitranta. se mai intmapla uneori. oricum, pana la cearta mai este mult si bine. si nici nu o sa se ajunga acolo. sunt lucruri mult mai importante de dezbatut in afara de parerile personale.

uite, eu de exemplu vad Oscarul ca pe o modalitate de informare a publicului asupra filmelor/actorilor/regizorilor buni. vad ca a castigat cutare, deci trebuie sa fie un film bun. desigur, sunt si unele exceptii in care oricate premii ar castiga un film, daca il vad, exista posibilitatea sa nu imi placa. ce ma deranjeaza cel mai mult e ca se face foarte multa (prea multa) publicitate acestor genuri de evenimente. reactiile de genul, "actrita cutare a fost stralucitoare pe covorul rosu in noua sa rochie marca versace", ma lasa rece. e nasol cum un astfel de eveniment a fost transformat intr-o parada de moda. si desigur, mai sunt si barfele : "vaaaiii, ai vazut cu cine s-a infatisat x pe covor?" buf, prima pagina a tabloidelor. hai sa fim seriosi. pe majoritate nu ii intereseaza aspectele astea. vor sa vada shoul pentru filme si nu pentru viata personala a actorilor. cand ii vezi cat sunt de fitzosi si cum isi etaleaza avutia prin tot felul de accesorii si haine, mai ca iti vine sa schimbi canalul.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells