Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 May 2010, 19:52   #41
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
corinka,

eu chiar credeam ca inca mai ai o doza de echilibru si inteligenta, dar se pare ca m-am inselat vartos.
raman surprins de cata rautate si prostie, una intr-o masura mai mare decat cealalta, dai dovada in mod constant.
si pentru ca observ ca nu mai poate omul sa-si dea cu parerea ca este imediat luat la rost de tot felul de dudui sarace cu duhul, ma alatur si eu lui windom, cel autosuspendat de pe forum, din alte motive, ce-i drept.

Last edited by keepwalking : 17 May 2010 at 19:57.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 20:18   #42
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ee, hai, nu te autosugestiona!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 20:24   #43
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Judex:
Ee, hai, nu te autosugestiona!

nu, chiar mi s-a facut lehamite de oamenii acestia aflati la limita patologicului.
vad ca si pit s-a retras si el, discret.
pe forum a venit vremea matriarhatului de matracuci.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 20:29   #44
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Keep, nu mi-o lua in nume de rau, dar din mesajele tale se simte o ura viscerala la adresa celor din 'noul val'.
Plus ca de Coco nu e frumos sa te iei...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 20:43   #45
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by keepwalking:
corinka,
nu mai poate omul sa-si dea cu parerea ca este imediat luat la rost de tot felul de dudui sarace cu duhul, ma alatur si eu lui windom, cel autosuspendat de pe forum, din alte motive, ce-i drept.

Poate n-ar fi rău să vă explice careva semnificaţia termenului?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 21:13   #46
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
judex,

e absurd sa creada cineva ca "urasc visceral" pe cei din "noul val" (vad ca folosesti aceleasi cuvinte ca si illotempore2002).
nu sunt regizor, nu am nimic de impartit cu ei, nu sunt in competitie cu ei, prin urmare chiar nu am nici un motiv sa fiu invidios.
am mai spus ce ma deranjeaza: spiritul de turma al criticii romanesti, care si-a ales cateva marote simpatice si, de asemenea, cateva tinte negative.
nici un critic roman n-are curaj sa scrie o cronica negativa despre cineva din "noul val".
ma intriga aceasta unanimitate.
as vrea sa vad si eu un critic roman mai al dracului, care sa spuna exact ceea ce gandeste si sa nu-i fie teama ca va fi ostracizat daca face opinie separata de ceilalti.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 21:16   #47
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Keep, tu e clar ca nu-i ai la suflet.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 21:21   #48
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Keep

Ce absurd! De ce sa critici cea daca nu e nimic de criticat? Adica pe tine asta te roade, ca nu le zice nimeni vreo doua? E mai important asta decat sa avem o cinematografie cunoscuta mondial?????????????????
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 21:24   #49
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by illotempore2002:
Ce absurd! De ce sa critici cea daca nu e nimic de criticat?

ha, ce replica de activist pcr! ce replica demna de cultul personalitatii! tovarasi, nu e nimic de criticat, totul e perfect in societatea pe care o construim, pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie!
ei, asta da ingustime de vedere, fanatism dus la extrem.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 21:30   #50
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Mai, speram sa prinzi ideea, nu sa citesti cuvintele si atat. Dar ma rog, nu vad e ce si-ar pierde cineva timpul sa-ti explice ca cinematografia romana este acum la un punct foarte inalt si ca toti criticii din lume sunt unanimi cu asta.

Totusi, pt evolutia ta persoanala, daca mai multa lume iti zice aceeasi chestie, ar trebui sa te intrebi daca nu cumva e la tine in curte problema. Asta dincolo de orice dezbatere.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 21:36   #51
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
e drept, cinematografia romaneasca nu mai circula cu o Dacia 1300, ci cu un Logan.
da, pentru unii, acest lucru poate fi considerat un progres.
pentru altii, cu pretentii mai mari, nu.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 21:41   #52
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Cand ai un Cannes la activ, nu se poate numi Logan.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 09:30   #53
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by illotempore2002:

Ce absurd! De ce sa critici cea daca nu e nimic de criticat? Adica pe tine asta te roade, ca nu le zice nimeni vreo doua? E mai important asta decat sa avem o cinematografie cunoscuta mondial?????????????????

Illo, nu te mai consuma fara rost. Cand te lovesti de atitudinea Cine nu e de acord cu mine e niste prosti, nu mai are niciun rost sa mai discuti, pentru ca o faci degeaba.

Apropo, Anca Gradinariu a opus rezistenta opiniei majoritare in ce priveste Politist, adj..
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 10:06   #54
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Iar "prietenul" lui keep, Gorzo, si A/C Cretulescu au desfiintat "Eu cand vreau sa fluier fluier", in conditiile in care majoritatea criticilor romani (plus multi straini, basca premii internationale) l-au apreciat ... Dar, ma rog, keepwalking are nevoie sa loveasca sacul cu pumnul si are pretentia sa-l si doara. Makes him believe he's a tough fighter.

E foarte sanatos ca are o alta opinie decat majoritatea si poate am avea ceva de retinut din ce spune (cum ar fi ideea ca trebuie sa existe si o alternativa la NVR) dar isi exprima ideile intr-un mod atat de mizerabil-ofensiv la adresa unor forumisti care il depasesc net exact la capitolele la care el se considera superior, incat toata zbaterea lui e ridicola si se cere ignorata.

Last edited by Chambord : 18 May 2010 at 10:08.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 10:45   #55
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by corinka:
Cand te lovesti de atitudinea Cine nu e de acord cu mine e niste prosti, nu mai are niciun rost sa mai discuti, pentru ca o faci degeaba.

ai mari probleme de concentrare.
priveste in urma, citeste avalansa de apostrofari la care am fost supus si vei vedea ca, dimpotriva, eu fac parte din randul celor "prosti", tocmai din cauza delictului de a nu fi de acord cu majoritatea.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 10:52   #56
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
chambord,

iarasi, o perceptie gresita.
nu sunt critic, nu sunt regizor, sunt doar un scenarist care-si face meseria, si chiar o fac din pasiune, in conditiile in care mai am si alte joburi.
nu sunt un trantor care sta pe cinemagia si carcoteste de amorul artei, cum obsesiv isi inchipuie dragomara, de pilda.
nu ma consider superior la nici un capitol, dar, crede-ma, nu ma vad nici depasit net de catre altii.
si chiar n-am avut atitudini mizerabilist - ofensive fata de forumisti.
din cate stiu, eu am fost ala atacat si nevoit sa riposteze.
in fine...

Last edited by keepwalking : 18 May 2010 at 10:59.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 11:09   #57
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
De pe la Cannes ce se mai aude ?! Cica Javier Bardem face un rol bun ...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 13:09   #58
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Iata si comentarii mai putin magulitoare la adresa filmelor romanesti prezente la Cannes:

Cum este văzut filmul românesc la Cannes 2010
Nicoleta Galeteanu

Cu o seamă de laude deloc de neglijat, filmele româneşti ce reprezintă România în competiţia de la Cannes din acest an, nu sunt scutite însă nici de critici negative.
Dacă „ Marţi, după Crăciun” riscă să reia un subiect tipic dezbătut în filmul românesc, „ Aurora” reuşeşte să plictisească spectatorul înainte să îi dezvăluie miezul poveştii, notează presa străina de specialitate.

Publicaţia Hollywood Reporter rezervă una dintre cele mai tăioase critici la filmul lui Radu Muntean „ Marţi, după Crăciun” , ce concurează în în secţiunea „Un certain regard” a Festivalului.

„ Filmul nu este nici original, nici impresionant” , scrie jurnalista Natasha Senjanovic, apreciind că pelicula nu va avea succes nici la televiziune, nici pe DVD, în ciuda aprecierilor din cadrul Festivalului Cannes 2010.

„ Actorii sunt buni, dar au puţine de făcut, lucru care uneori pare bizar. Partea voyeuristică este atât de puţin exploatată încât, dacă nu am şti că Paul are o aventură, acţiunea de pe ecran ni s-ar părea foarte puţin importantă", observă criticul.

Pe de altă parte, pelicula este apreciată din punct de vedere tehnic, pentru modul în care este „ mânuit” aparatul de filmat.

„ Muntean şi operatorul Tudor Lucaciu folosesc aparatul de filmat cu mare clasă. Regizorul îi permite unui actor să iasă din cadru şi să continue să vorbească în vreme ce urmăreşte reacţiile altui actor, pentru ca apoi să nu mai revină la el", continuă Natasha Senjanovic în cronica sa.

La rândul ei, revista Variety rezervă o cronică preponderent pozitivă în paginile ei, dar şi câteva observaţii pentru filmul lui Muntean, sub semnătura criticului Jay Weissberg.

Potrivit jurnalistului, regizorul nu conturează suficient de bine personajele feminine.
„ Muntean nu s-a concentrat mai mult pe cele două personaje feminine - cele două actriţe care le interpretează, Mirela Oprişor şi Maria Popistaşu. Mai bine pare că se decsurcă doar Mimi Brănescu” , scrie acesta.

Criticul român de la publicatia de specialitate Screen Daily, Dan Făinaru, nu se arată prea imprsionat de povestea filmului, apreciind că „ povestea nu este prea originală şi nu dă senzaţia de urgenţă care să scuture publicul” , în plus, dialogul este „ super-abundent” .

„ Interpretările foarte bune şi sensibile ale lui Mimi Brănescu, Mirela Oprişor şi Maria Popistaşu, imaginea minimalistă şi fluentă - dar dialogul super-abundent -, ar fi trebuit să ducă la o dramă emoţională puternică, ascunsă în spatele banalităţii evenimentelor, dar din păcate acest lucru nu se întâmplă decât prea târziu” , explică acesta.

De asemenea, acesta remarcă faptul că în momentul mărturisirii, „ într-o serie de secvenţe foarte bine regizate şi interpretate, povestea ia foc, deşi publicul este scutit de cea mai dureroasă etapă, cea a divorţului, care ar trebui să aibă loc după finalul filmului.”

Presa ungară în schimb oferă o remarcă în ansamblu asupra filmului românesc, despre care spune că regizorii din „ noul val” au tendinţa să realizeze filme care se aseamănă foarte mult între ele, "descurajând privitorul să le dea o şansă nou-venitelor” . Cu toate acestea, jurnalistul de la publicaţia origo.hu apreciază că „ Marţi, după Crăciun” dovedeşte că nu este aşa.

Cât despre cel de-al doilea competitor românesc la „ Un certain regard”, nici pelicula lui Cristi Puiu nu este scutită de critici negative.
Jurnaliştii de la Hollywood Reporter scriu că filmul „ Aurora” durează prea mult iar că „ regizorii români plictisesc publicul până să îi dea ceva bun".

„ Tinerii cineaşti români par adânciţi într-o competiţie frenetică: cât putem amăgi şi plictisi publicul până să îi dăm ceva bun? Cât le va lua până vor ieşi din sală? Acest «bun» este furnizat întotdeauna la sfârşit în filmele românilor, ceea ce este foarte adevărat şi în cazul «Aurora». Dar prin ce trebuie să trecem ca să ajungem acolo?” , se arată în cronica Hollywood Reporter.

Cel puţin o oră din film este dispensabilă, consideră aceştia.

Jurnaliştii de la New York Magazine desconsideră rolul regizorului despre care scrie că „ din nefericire, joacă atât de lipsit de pasiune un bărbat aproape mut, care se plimbă, cu un plan bizar în minte” .


Eric Kohn de la indiewire.com susţine că „ Aurora „ seamănă cu alte producţii recente ale regizorilor români, în special cu „ Poliţist, adjectiv” , care se încheie, în mod asemănător, cu o interogare judiciară prelugită. Ambele filme, la care se adaugă „ Moarea domnului Lăzărescu” , utilizează risipa de vorbe - în dialog doar pentru a satiriza lipsa comunicării” .

În plus, acesta este de părere că nici juriul Festivalului nu va rezona „ în mod deosebit” cu acest film.

Criticul Jay Weissberg de Variety apreciază că filmul este „ rece (şi lung), dar fără îndoială opera unui maestru” . Dar, cu toate acestea, „ este puţin probabil ca filmul să aibă un mare succes de public. „ Aurora” va fi cu siguranţă luat prin festivaluri şi cinematografe de artă, deşi sprijinul criticilor e posibil să nu fie la fel de solid ca altă dată” , conchide Weissberg.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 14:35   #59
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by hellsteed:
De pe la Cannes ce se mai aude ?! Cica Javier Bardem face un rol bun ...

Foarte bun chiar. Dar filmul in sine a impartit criticii in doua. Unii il considera foarte bun, altii o melodrama cam fortata. Liderii consensului pozitiv, pana acum, sunt "Another year" al lui Mike Leigh - in Competitie si Blue Valentine, de Derek Cianfrance in Un Certain Regard

Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 14:48   #60
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by keepwalking:
nu sunt critic, nu sunt regizor, sunt doar un scenarist care-si face meseria, si chiar o fac din pasiune, in conditiile in care mai am si alte joburi.

Tot respectul pentru asta. Scrii filme pentru nisa ta de public, nici o problema. Imi plac oamenii care fac si ei un ban cinstit. Toti trebuie sa traim. Dar daca te apuci sa balacaresti filmele / regizorii / criticii / publicul arthouse atunci nu mai joci fair si trebuie sa te astepti ca atitudinea ta sa fie taxata. Nu cred ca modul in care te-ai adresat corinkai te onoreaza. E o doamna after all, and u don't treat a lady this way
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells