Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2010, 07:28   #21
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
din cronica Gloriei la "Marti, dupa Craciun" al mediocrului Radu Muntean:

"E adevărat, formula nu-l dezminte pe Autorul Radu Muntean. De data aceasta filmul nu se mai desfăşoară într-o singură noapte, precum precedentele producţii, ci în câteva zile în jurul Crăciunului".

ei, da, asta da schimbare!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2010, 22:51   #22
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
http://latimesblogs.latimes.com/movi...christmas.html
asta ati vazut? m-am amuzat un pic, dar recunosc ca ne coafeaza mandria nationala...
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2010, 01:55   #23
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by miercuri:
asta ati vazut?
Cine crezi că citește ziare obscure ai căror corespondenți au impresia că România e o „țară mică din Europa de Est”?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2010, 12:41   #24
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
LA Times e una din cele mai mari publicatii din SUA, asta apropos de "ziar obscur". Nu pretind ca-l citesc, dar articolul asta a facut inconjului internetului romanesc ieri si mi se pare ca s-a scris de el si in presa de la noi. Si nu a zis ca suntem "a small country", ci "a small nation".
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 05:37   #25
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Interviu cu Radu Muntean, la Cannes:
http://www.cinemagia.ro/stiri/radu-m...e-nu-ti-15566/

„Spectatorul cu răbdare va găsi în Aurora hrană pentru suflet", titreaza IndieWire:
http://www.cinemagia.ro/stiri/specta...-suflet-15567/

Veteranul Manoel de Oliveira vine cu cazul bizar al Angélicăi
http://www.cinemagia.ro/stiri/vetera...gelicai-15570/

Another Year, o poveste caldă, marca Mike Leigh:
http://www.cinemagia.ro/stiri/anothe...e-leigh-15569/

... si, bonus, galerie foto de la Cannes:
http://www.cinemagia.ro/stiri/le-vez...-cannes-15568/
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 20:36   #26
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by miercuri:
LA Times e una din cele mai mari publicatii din SUA, asta apropos de "ziar obscur". Nu pretind ca-l citesc, dar articolul asta a facut inconjului internetului romanesc ieri si mi se pare ca s-a scris de el si in presa de la noi. Si nu a zis ca suntem "a small country", ci "a small nation".

Da. LA Times e unul din cele mai influente cotidiane din US, alaturi de NY Times si Washington Post si are si o echipa de critici de film pe masura.

Ma surprinde in schimb ca Marti dupa Craciun e mai apreciat ca Aurora, in presa straina cu ochii pe festival. Se pare ca totusi 3 ore e mult, chiar si pt cei care see films for a living
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 22:03   #27
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
fratilor, dar ati ciit interviul ala care i s-a luat lui Puiu la Cannes de nu stiu ce luzar de reporter, care ii zice lui Puiu; dupa succesul lui Politist adjectiv, cred ca filmul dumneavoastra s-ar putea numi Criminal, substantiv?


Pe urma mai tarziu, in interviu, Puiu (care e obsedat de zodii si de ascendenti) vorbeste de personajul lui principal si zice ca si-a ucis sotia, el scorpion fiind?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 23:31   #28
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
s-ar putea ca editia asta sa marcheze un turning-point pentru cinema-ul romanesc de val nou, prin expunerea la critica a celor doua filme noi ale lui Radu Muntean si Cristi Puiu. unele cronici de presa ale festivalului arata mai mult sau mai putin voalat ca o parte din jurnalistii de specialitate s-au cam plictisit de aceleasi genuri si teme, acelasi stil, si aceleasi filozofii pe care de la o vreme "noul val" le tot repeta. As zice ca pe buna dreptate. Asta duce la o intrebare interesanta, care este doua. Pot ai nostri tineri sa produca altceva? Cat de repede va urma si publicul sa se inregimenteze in plictiseala care a cuprins (parte din) critica vizavi de filmul romanesc?

http://www.hotnews.ro/stiri-film-727...-impartite.htm


Parerea mea? Ei bine, nu zic ca nu au fost tari filmele de val nou pe care le-am vazut, dar sincer, mi s-a cam luat si de Epoca de Aur si de Tranzitie si de eroii principali tip ai celor doua epoci. S-a analizat si s-a filmat deja suficient. Altceva la rand!
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 16 May 2010 at 23:38.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 07:19   #29
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
oh, floydman, cum de indraznesti sa aduci o umbra de indoiala asupra "noului val" romanesc, asupra capacitatii sale imaginative, asupra bogatiei sale artistice? oh, dar tu nu citesti notele despre Aurora ale lui Andrei Gorzo din Dilema veche? sa vezi acolo kilometri de hartie tipografica despre cat de genial e filmul si noi nu ne dam seama.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 07:55   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ce e Keep, iti crapa pipota de invidie?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 07:57   #31
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by illotempore2002:
Ce e Keep, iti crapa pipota de invidie?

Deloc.
Doar mi se adeveresc, cel putin in parte, anumite previziuni privind filmele noului val.
Le-am spus cu ceva timp in urma, dar s-a aruncat cu pietre in mine.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 08:03   #32
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Poate ai dificultati in a aintelege notiunea de VAL, CURENT.
Cand niste autori fac parte din acelasi val, inseamna ca au elemente si teme comune si modalitati de abordare. Daca era doar un singur cineast care sa faca un singur film de acest fel, ai fi comentat ca e doar un accident, ca asta nu e talent e doar intamplare si ca a doua oara nu i-ar mai reusi. Eu sunt foarte mandra ca avem un VAL, si sunt foarte mandra ca strainii il percep atat de pozitiv.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 08:12   #33
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
nu, acum, sincer, daca e ceva care sa ma deranjeze la anumiti regizori din noul val e aroganta.

sincer, nu pot pricepe aroganta lui Puiu care a tinut mortis sa se admire pe sine insusi, ca actor, timp de trei ore! regie, inteleg...regie si scenariu, pot intelege si asta....dar regie, scenariu si actor principal, asta devine deja narcisism.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 08:16   #34
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Bine, la urma urmei daca vrei sa gasesti ceva care sa nu-ti placa, poti gasi si in Perfectiune motive: e prea Perfect ca sa-mi placa!

Sunt zeci de regizori care au si jucat si si-au si scris si regizat filmele. Dar asa ceva e inadmisibil la un roman sau ce? Din cate stiu, Puiu a incercat sa-si gaseasca foarte mult timp un actor pt rolul din Aurora dar nu a gasit pe cineva potrivit, asa cum avea el nevoie. Mai intai informeaza-te si dupa aia da-ti cu parerea in cap. Mai bine recunoaste ca esti plin de frustrari si de invidie si dupa aia leaga-te de marii cineasti romani, primii care ne-au adus cunoastere in toata Europa si peste ocean!!!!!!!!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 08:18   #35
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
stiu povestea cu cautatul actorului care nu se potrivea.
bineinteles, e greu sa gasesti pe cineva mai bun decat tine.
cat despre isterizarile tale vizavi de presupusa mea invidie, nu pot decat sa te compatimesc.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 08:23   #36
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Cand mai multi iti spun ca esti beat, du-te dom'ne Keepwalking si te culca. Toata lumea iti zice ca esti invidios, doar nu crezi ca toti suntem nebuni si isterici iar tu ai dreptate?

Ai o invidie si un complex de inferioritate ancestrale, funciare. Acest ancestralism si funciarism iti face invidia atat de usor de observat de catre oricine!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 08:25   #37
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by illotempore2002:
doar nu crezi ca toti suntem nebuni si isterici iar tu ai dreptate?

oh, da!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 08:27   #38
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Da, asa vedea lucrurile si vecina mea de palier inainte s-o interneze la spitalul 9.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 11:15   #39
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
“Este un foarte bun film românesc, îţi dă, aşa, o senzaţie de film alb-negru în slow motion. După succesul filmului «Poliţist, adjectiv» de anul trecut, pe acesta l-am putea numi «Criminal, substantiv»”, crede primul respondent.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 15:36   #40
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Ce credeti, iau ai nostri un premiu sau ramanem numai cu laudele jurnalistilor?

Originally Posted by keepwalking:
din cronica Gloriei la "Marti, dupa Craciun" al mediocrului Radu Muntean:

Mda, mediocru sau nu, Muntean e la Cannes, in timp ce unii nu prea pot depasi nivelul "filmului de mall"...

Ar fi mai bine ca, in loc de a critica noul val care inca mai pune Romania intr-o lumina pozitiva, scriitorii de comedioare ieftine cu veleitati de scenaristi sa incerce sa se ridice macar la nivelul actual al celor care ne reprezinta la festivaluri sau chiar sa-i depaseasca, daca sunt in stare.
Si, in aceasta incercare, poate reusesc sa si inveseleasca putin aceasta imagine sumbra a cinematografiei romanesti actuale, oferind o alternativa, daca tot incep criticii sa se plictiseasca de filmele noului val si de aroganta reprezentantilor acestuia, desi la festivaluri se jurizeaza performanta si nu trasaturile de personalitate, care oricum nu conteaza, deoarece, pentru a face performanta, e mai degraba necesar un geniu arogant decat un idiot simpatic.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells