Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Feb 2010, 21:25   #61
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
intr-adevar, foarte atipica deschidere, dar prin nimic la fel de ubliabila ca cele din anii anteriori. Prefer oricand Apart Together lui The International

oricum, la cat de tacuta a fost deschiderea de ieri, s-a compensat prin harmalaia de azi, cand a venit Shahrukh Khan si cred ca un milion de nemtoaice tipau innebunite la iesirea din hotelul hyatt. a fost o faza amuzanta ca lumea scanda un nume pe care nu-l intelegeam, asa ca am intrebat o pustoaica cine a venit. Mi-a zis un nume, n-am inteles nicio silaba, si am mai intrebat o data: "Şiarupt Baban, (sau cum i-o zice tipului) celebrul regizor indian!", a ţipat ea excedată de lipsa mea de cunostinte in ceea ce priveste bollywoodului.

dintr-o regretabila eroare (a se citi "am uitat sa verific in program" daca si The Ghost Writer incepe la ora 12, ca in TOATE celelalte filme de pranz din competitie), am pierdut thrillerul lui polanski, dar numai bine ca am intrat la conferinta de presa si am facut poze. Asta e o premiera, pentru ca nemtii sunt obsedati de ordine si anii trecuti dadeau afara din festival jurnalistii prinsi ca fac poze (pentru fotografii trebuie o acreditare speciala). puteti vedea cateva aici.

Acum tocmai am iesit de la vizionarea de presa pentru Portretul luptatorului la tinerete. Impresii aici.

Maine incepe nebunia cu Eu cand vreau sa fluier, fluier, apoi mega isteria cu Shutter Island, ceva imi spune la conferinta de presa a lui Scorsese nu am sa mai reusesc sa intru
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 22:40   #62
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

Originally Posted by StefanDo:
puteti vedea cateva poze aici.

ăsta era link-ul corect. ăăă, sau poate doar la mine nu mergea aşa cum l-ai scris?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2010, 09:16   #63
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Se pare ca "The Ghost Writer" - filmul a avut o primire destul de rece. In schimb, "The Ghost Writer"- subiectul de presa ... well, "Berlinale officials yelled, “No pushing!” as accredited journalists swarmed into the press conference for the director’s latest, “The Ghost Writer,” following the press and industry screening in the morning."

http://www.indiewire.com/article/pol...t_berlin_fest/

Deci Stefan chiar a fost norocos sa intre si sa mai faca si poze
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2010, 15:21   #64
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu, nu am avut noroc
am ajuns din timp pentru ca am pierdut filmul

(si nu a fost primit rece, tota lumea cu care am vorbit a zis ca e mai bun decat se asteptau)

la shutter island in schimb a fost nebunie. nu m-am gandit niciodata ca munca voluntarilor de la sala de conferinte de presa poate fi atat de fizica, s-a ajuns la coate, imbranceli si minciuni de genul "mama mea bolnava este inauntru, trebuie s-o scot". Am intrat intr-un tarziu si am iesit repede, era aproape irespirabil inauntru.

A, si cu pozele... la conferinta pentru Eu cand vreau sa fluier, fluier am facut poze, iar la final un domn foarte inalt si cu trasaturi extrem de teutonice mi-a zis fara menajamente sa-l urmez. M-a dus in sala de acreditare unde era alt tip, care mi-a zis ca "o sa faca pe bunicul cu mine". Am fost informat, in destul de putine cuvinte, ca daca mai fac o singura fotografie fara acreditare, sunt dat afara din festival deci no more pictures.

Eu cand vreau sa fluier, fluier, primit destul de rece, aplauze modeste la sfarsit, iar sala de conferinte doar pe jumatate plina. Bineinteles, asta nu e niciun barometru demn de luat in considerare, nici anul trecut nu s-a aplaudat cine stie ce la La Teta Asustada si stim cu ce a plecat filmul asta din festival.

la ora 4 urmeaza Submarino al lui Vinterberg.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 17:54   #65
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
doar un pic, la suprafata

tocmai am iesit de la un film oribil, Caterpillar, despre un tanar ofiter japonez trimis acasa, la nevasta, oribil mutilat in lupta. Cu mainile si picioarele amputate (caterpillar, da?), cu fata arsa, surd, aproape mut si practic incapabil sa mai comunice, ofiterul devine o adevarata corvoada pentru sotia lui, a carei unica mangaiere e respectul aproape superstitios de care dau dovada vecinii din sat. Filmul lui Koki Wakamatsu nu se duce nicaieri, iar excesele (scene sordide si repetate de sex, abuzurile "reciproce" ale sotilor si dese inserturi cu imagini filmate in timpul razboiului), te fac sa te intrebi de ce naiba s-a apucat cineva sa faca filmul asta. Mesajul vine trantit la final: razboiul e rau, iar in WW2 au murit 60 de milioane de oameni. Bleah.

o veste buna: eu cand vreau sa fluier, fluier este pe primul loc in topul centralizat de Screen Daily, cu o medie de 2,9 din 4, urmat de the gost writer cu 2,8 si Apart Together, cu 2.4. Bine, e vorba de voturile a doar 8 critici, nu inseamna mare lucru, dar e totusi semn bun.

azi la pranz o intalnire cu Zhang Yimou, care e foarte mic, foarte zambaret si nu stie boaba engleza cred ca s-a distrat de minune cand a facut femeia, pistorul si hanul cu taitei (o cronica aici), iar distractia a continuat cand a vazut reactiile scandalizate ale criticilor.

ieri am mai vazut greenberg, noul Noah Baumbach, cu un Ben Stiller mega-deprimant in rolul unui cvadragenar depresiv (ce coincidenta), neinstare sa depaseasca o alegere gresita facuta in liceu. ma indoiesc ca va veni in romania, desi drepturile sunt deja achizitionate

am mai vazut submarino, noul Thomas Vinterberg, povestea trasa de par a doi frati, unul fost puscarias, acum somer alcoolic, celalalt dependent de droguri. Un accident din copilarie (le moare un bebelus in brate) ii desparte pe cei doi, care se regasesc la maturitate. Povesti separate (pana la un punct) si cu trimiteri destepte de la una la cealalta, dar per total avem de-a face cu o drama care vrea sa-ti dovedeasca cu tot dinadinsul ca unii oameni n-au nicio sansa.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 22:43   #66
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Stefan, a ajuns Codrutza ?

http://agenda.liternet.ro/articol/10...Dubla-doi.html
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 23:27   #67
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
da, ne-am intersectat o secunda astazi
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2010, 01:50   #68
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Colivia lui Adrian Sitaru, premiul DAAD, al treilea ca importanta in competitia de scurtmetraje dupa Ursii de Aur si Argint
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2010, 17:59   #69
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
That's good news

Tot la Berlin, Institutul Elie Wiesel da cu batzu'n balta

http://agenda.liternet.ro/articol/10...-tinerete.html

si ... prostia omeneasca isi urmeaza cursul, in timp ce criticii romani stau prin crashme si chefuiesc

http://agenda.liternet.ro/articol/10...bla-patru.html
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2010, 21:34   #70
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Chambord:
That's good news

Tot la Berlin, Institutul Elie Wiesel da cu batzu'n balta

http://agenda.liternet.ro/articol/10...-tinerete.htmll]
Shame on them, ce porcarie! E jenant ca asemenea specimene lucreaza la Institutul pentru Studiere a Holocaustului la noi.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2010, 21:52   #71
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ce penibil. Insa nu ma mira, o amica producatoare m-a sfatuit sa renunt la un anumit proiect, spunand ca, daca o s-o tin pe-a mea, 'aia' or sa ma calce cu tractorul. Nu exclud in totalitate aceasta posibilitate...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 20:37   #72
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Eu când vreau să fluier, fluier obţine marele premiu al juriului! Eu când vreau să fluier, fluier a obţinut şi trofeul Alfred Bauer pentru contribuţii tehnice deosebite.

Ursul de Aur pentru cel mai bun film i-a revenit lui Bal/Honey, în regia turcului Semih Kaplanoglu.

Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor a fost câştigat de Roman Polanski pentru The Ghost Writer.

Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţa i-a revenit japonezei Shinobu Terajima, pentru Caterpillar.

Ursul de Argint pentru cel mai bun actor a ajuns la cei doi actori din frumosul How I Ended My Summer, Grigori Dobrygin şi Sergei Puskepalis.

Ursul de Argint pentru reuşită artistică ieşită din comun i-a revenit lui Pavel Kostomarov pentru imaginea filmului How I Ended My Summer.

Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu a ajuns la chinezul Wang Quan'an, pentru drama Apart Together.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:14   #73
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ala-eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:17   #74
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
dom'le, e bun asa!
fara spargeri in figuri, oameni muncitori, modesti, da, bravo lor!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:58   #75
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Ref. Eu cand vreau...

Subiectul pare interesant, asa ca astept cu nerabdare filmul. Si ma bucur tare pentru cinematografia romaneasca.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 08:27   #76
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Pe hotnews.ro scrie ca filmul romanesc a primit URSUL DE ARGINT si Premiul Alfred Bauer...

Aici scrie ca filmul a primit Marele Premiu al Juriului si Premiul Alfred Bauer...

care e situatia, domnule corespondent?

PS: adica ursul de argint e marele premiu al juriului?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 21 Feb 2010 at 09:20.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 09:30   #77
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Premiile pentru regie, interpretare, scenariu, reusita artistica si marele premiu al juriului sunt toate ursi de argint

daca vrei denumirea completa, poftim: Ursul de Argint - marele premiu al juriului
__________________
This is not THE END...

Last edited by StefanDo : 21 Feb 2010 at 09:51.
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 10:20   #78
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
I got the picture...

deci filmul a luat al doilea premiu ca importanta din festival? ala cu juriul...?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 10:38   #79
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
da, dar de obicei Ursul de argint pentru regie are parte de mai multa atentie decat marele premiu al juriului. Premiul lui Serban a fost anuntat penultimul, exact inainte de Ursul de Aur.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2010, 13:17   #80
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Felicitari cinestilor romani pt premiu !

Se pare ca cel mai bun film din competitie a fost rusul "How I Ended This Summer" al lui Aleksei Popogrebsky. Tot ce am citit despre el a fost pozitiv, e singurul film care a luat nota peste 3 stele / 4 in clasamentul juriului Screen International si singurul caruia Nick James (de la Sight & Sound, cel mai important critic din acel juriu) i-a dat nota maxima.

Dupa acest Berlin raman cu o mana de filme de vazut, in ordine aleatoare:

Please Give - Nicole Holofcener
Exit Through the Gift Shop - Banksy
The Ghost Writer - Roman Polanski
Shutter Island - Martin Scorsese
L'illusionniste - Sylvain Chomet
How I Ended This Summer - Aleksei Popogrebsky

Last edited by Chambord : 23 Feb 2010 at 08:19.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells