Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 May 2008, 20:50   #81
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
acum dupa decernarea premiilor, ce reactii aveti?
mie mi se pare destul de corect (fara sa fi vazut filmele ), in sensul ca printre laureati s-au regasit acele productii, bifate de ziaristi. ma bucur ca nu i-au dat lui Clint un premiu important, ci unul de consolare. per total, am senzatia ca podiumul e destul de echilibrat. bineinteles ma pot razgandi dupa ce le vad
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2008, 22:28   #82
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Cum n-am vazut filmele, n-am parere. Ma gandesc doar ca in 2004, cand lua Mitulescu palma mica pentru Trafic, televiziunile prezentau stirea ca pe un mare eveniment. Acum nimeni nu prea pare sa remarce premiul lui Marian Crisan. E greu sa cresti la umbra palmei mari
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2008, 22:32   #83
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Dragomara:
Ãããã... cum poate fi corect când tu personal nu ai vãzut niciun film?!
Originally Posted by klein:
mie mi se pare destul de corect (fara sa fi vazut filmele ), in sensul ca printre laureati s-au regasit acele productii, bifate de ziaristi.

a propos de vorbit doar de dragul de-ati auzi tastele lovite... :w00t:

Originally Posted by Dragomara:
Când un membru al juriului ia un premiu io personal încep a mã îndoi de acea corectitudine.
ca sa nu zici k nu incerc s t bag in seama, spune-mi si mie: ce membru al juriului a castigat ce premiu?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 00:16   #84
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Dragomara:
Ãããã... cum poate fi corect când tu personal nu ai vãzut niciun film?!
Originally Posted by klein:
mie mi se pare destul de corect (fara sa fi vazut filmele ), in sensul ca printre laureati s-au regasit acele productii, bifate de ziaristi.

a propos de vorbit doar de dragul de-ati auzi tastele lovite... :w00t:
N-am inteles. :?
mi-am rezervat dreptul sa imi schimb aprecierile dupa ce vad filmele. oricum topicul asta a fost zero pe perioada festivalului si pana acum nu s-a scris decat despre ce cred altii despre filme. Ei, pe chestia asta m-am bazat si eu cand am zis "corect". big deal!
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 02:53   #85
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
pai pe ce vroiai sa se bazeze decat pe ce zic altii despre filme? ideal ar fi fost se le vedem cu totii, toti forumistii; asa am mai postat eu cateva cronici; dar in boxul de cannes de pe homepage v-ati uitat; acolo este "grosul" informatiilor.
Legat de Marian Crisan: „Povestea Megatron e inspirata dintr-o intalnire cu o fosta colega de liceu. Acum are doi copii si traieste in Salonta, la 40 de kilometri de Oradea, undeva pe granita cu Ungaria. Fosta mea colega imi povestea ca in weekenduri merge impreuna cu copiii la McDonald’s in Oradea”, a explicat regizorul in varsta de 31 de ani. Andrei Gorzo spunea la NexT ca a avut o revelaie cu Marian Crisan, datorita filmului Portret de familie. Iata ca Marian confirma foarte repede de la data "descoperirii" sale de catre Gorzo.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 08:58   #86
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
acum am citit si cronica Iuliei Blaga. Si ei i se pare un palmares corect. vedeti am intuitie de la distanta. :lol: si v-am zis yo ca Penn e misto. 8)
http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-...-palme-dor.htm
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 09:54   #87
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
@klein

eu te-am inteles perfect si nu mi s-a parut nimic ciudat.

raspunsul meu si sublinierea mea erau pentru dragomara care comenta k nu intelege!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 09:59   #88
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cateva zile n-o sa va mai stresati cu Dragomara, am banat-o
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 10:08   #89
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
@Supastar sorry, nu m-am trezit de-a binelea. :sleep:

@StefanDo : n-am nimic cu fata aia. O ignor pur si simplu. desi, in ultimul timp, era sa ridic embargoul ca mi se parea ca vrea sa spuna si chestii cu sens. nu m-am edificat asupra chestiunii.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 10:13   #90
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
banarea ei nu are legatura cu discutia de aici
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 11:57   #91
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Mda, atat timp cat Waltz with Bashir, favoritul absolut al presei n-a luat nimicutza iar Un conte du Noel, favoritul presei frantuzesti a luat doar premiul de consolare pentru Deneuve, afirmatia lui klein mi se pare cam precipitata. In plus, daca Eastwood (cel mai bun film din competitie - cinema, nu un cumul de pretiozitati intelectualiste) lua palma, marele premiu al juriului sau pe cel de regie, ii sarea mapamondul in cap lui Penn c-a fost partinitor.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 12:14   #92
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
daca i-ar fi dat un premiu lui Eastwood nu cred ca i-ar fi sarit nici un mapamond in cap ca mai toata presa a adorat filmul lui, deci avea un alibi beton.
in rest, da, poate ca au fost filme bune care nu au fost premiate cu nimic, nu numai Bashir, dar si cele argentiniene. selectia e destul de consistenta valoric, nu putea sa multumeasca pe toata lumea. in orice caz, ar fi putut sa atribuie premiile de o maniera foarte urata (Blindness, Clint, Wenders, 24 city, garrel) dar felul in care arata palmaresul acum e destul de corect.
iar "Un conte de noel" era favoritul presei franceze inainte sa ruleze "entre les murs"
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 12:30   #93
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Nu pricep care e logica din spatele afirmatiei "maniera foarte urata" si cu paranteza de dupa. Si nu pricep de ce palmaresul Canteto-Ceylano - Garronez e asa de corect. Adicatelea care-i argumentul...

Le Silence de Lorna nu merita premiul pentru scenariu care, dincolo de a fi cea mai slaba scriitura Dardenne, are probleme de cursivitate si de dezvoltare a personajelor.

Intr-adevar, Il Divo e excelent si merita chiar premiul de regie - daca tot e sa vorbim de inovatii, mai bine de atat, in selectia de anul asta, n-am vazut.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 12:44   #94
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Once...:
Nu pricep care e logica din spatele afirmatiei "maniera foarte urata" si cu paranteza de dupa. Si nu pricep de ce palmaresul Canteto-Ceylano - Garronez e asa de corect. Adicatelea care-i argumentul...

Le Silence de Lorna nu merita premiul pentru scenariu care, dincolo de a fi cea mai slaba scriitura Dardenne, are probleme de cursivitate si de dezvoltare a personajelor.

Intr-adevar, Il Divo e excelent si merita chiar premiul de regie - daca tot e sa vorbim de inovatii, mai bine de atat, in selectia de anul asta, n-am vazut.
pai nu am nici un argument bazat, sper ca ai inteles. :lol: eu nu am vazut filmele, asa ca am analizat luandu-ma dupa critici, ziare, barfe si propriile mele prejudecati.
din pacate nu prea am ce sa comentez. Am zis ca imi rezerv dreptul de a reveni cu alte pareri dupe ce vad si filmele.
Dar tu, draga Once, esti sau ai fost la Cannes? pai daca da, de ce nu ne-ai animat si pe noi in perioada asta, ca am stat asa pe uscat . ai vazut cum ne-am perpelit...
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2008, 13:22   #95
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
din lipsa de timp ca sa vezi 3-4 filme de zi, tai din sporovaiala. Eu n-as fi asa de dragut ca tine sa ma iau dupa critici sau barfe, mostre delicioase de subiectivisme cu ghiotura, de altfel.

Nu mi-au placut Mystic River sau Million Dollar Baby absolut deloc, dar Changeling este exceptional si, desi sunt ferm convins ca Jolie nu e vreo Bette Davis, in mana lui Eastwood este tulburatoare. Asadar, nu-s partinitor si nici nu jur pe Eastwood ca pe Biblie.

Cat despre presa, adunatura mai magareasca de indivizi, rar am vazut. Oamenii astia ies din sala dupa cate 15 minute de la inceperea filmului si se si pun pe dat cu parerea. Opinii pot avea doar cei in cunostinta de cauza (adica filmul tot si genericul final, ca asa e civilizat).

"Zurnalistii" intra cu idei preconcepute despre un film sau altul si nu-i faci sa se razgandeasca sub nici o forma - si, colac peste pupaza, sporovaiesc intre ei tot filmul.

Asadar, cu exceptia criticilor cu adevarat importanti - Variety, Hollywood Reporter, Screen (ma refer la presa zilnica din Cannes) restul mai usor cu opinatul.

Iar judecati personale, daca n-ai vazut filmele, de unde???
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2008, 02:33   #96
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Mda, o editie cam provinciala. As in Aix-en-provence. :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2008, 10:22   #97
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
:lol:
Da, o concluzie cat se poate de amuzanta.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2008, 10:57   #98
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by klein:
daca i-ar fi dat un premiu lui Eastwood nu cred ca i-ar fi sarit nici un mapamond in cap ca mai toata presa a adorat filmul lui, deci avea un alibi beton.
in rest, da, poate ca au fost filme bune care nu au fost premiate cu nimic, nu numai Bashir, dar si cele argentiniene. selectia e destul de consistenta valoric, nu putea sa multumeasca pe toata lumea. in orice caz, ar fi putut sa atribuie premiile de o maniera foarte urata (Blindness, Clint, Wenders, 24 city, garrel) dar felul in care arata palmaresul acum e destul de corect.
iar "Un conte de noel" era favoritul presei franceze inainte sa ruleze "entre les murs"

Klein, e bine sa faci o sinteza din ce spun publicatiile, dar a le prezenta ca judecatile tale e cam riscant. Spui ca 24 city a fost un film prost... Stiu o singura persoana de la noi, jurnalist careia nu i-a placut filmul si a plecat din sala mult inainte sa se termine; Jia Zhang-Ke nu se "mananca" cu lingura de bors, iti trebuie trei tipuri de tacamuri; nici Clint n-a venit cu un film prost, dar - vedem - Sean Penn a fost prudent. In momentul in care, inainte de ziua decernarii premiilor, a spus ca n-o sa dea Palma unui film pe care il poate vedea si la Hollywood m-am prins ca jurizarea va fi onesta.
Eu am rams in minte cu Leonera; Entre les murs intr-adevar - foarte bun, dar un film fara nici un respiro, doua ore de dialoguri. Foarte bine scrise, ce-i drept. As fi mers pe un premiu pentru scenariu. Adoration al lui Egoyan nici nu a fost bagat in seama, desi foarte bun.
Spui ca "ai stat pe uscat" cat priveste informatiile de la cannes; ai avut macar curiozitatea sa intri in boxul special dedicat Cannes-ului de pe Cinemagia? (Au fost cronici puse la filmele din competitie, stiri zilnice de la Cannes si interviuri Cinemagia facute cu Bellucci, fratii Dardenne, Wim Wenders, Eric Khoo, Desplechin (regizorul de la Un conte de Noel de care scrii), urmeaza Amalric, villainul din Bond 22 care a vorbit pentru Cinemagia.) In blog o sa gasesti poze de la Cannes.

Per ansamblu, si mie mi se pare ca juriul s-a achitat in mod onest, dar precaut de sarcina pe care a avut-o. Daca nu ar fi fost asa de prost Two Lovers, astfel incat sa fie ascuns si dat uitarii, Joaquin Phoenix ar fi luat un premiu de interpretare in locul lui Del Toro; a avut de jucat in mai multe registre, unele contrare: indragostitul parasit si depresiv, labil, adolescentul batran pus pe șotii, barbatul puternic pe care se poate conta...
Waltz with Bashir a fost mai putin inchegat decat un Persepolis care lua Premiul Juriului anul trecut.
Apoi au fost filmele cu cate o idee geniala, dar nesatifacator spusa cinematografic: Serbis, despre un bordel intr-un cinematograf, My Magic - un fachir magician care-si face numerele in fata camerei de filmat, fara trucaje inghitind bucati de sticla etc.
Al lui Kaufman a fost foarte bun, dar - se pare - Hunger, pe care nu l-am vazut, a fost excelent.
Delta , cu remiul Fipresci, filmat la noi, despre doi frati incestuosi a surprins, cu premiul luat, pe toata lumea.
Cam asa stau lucrurile, privind retroactiv, cat priveste editia aceasta.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2008, 11:29   #99
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Gloria:
Klein, e bine sa faci o sinteza din ce spun publicatiile, dar a le prezenta ca judecatile tale e cam riscant. Spui ca 24 city a fost un film prost... Stiu o singura persoana de la noi, jurnalist careia nu i-a placut filmul si a plecat din sala mult inainte sa se termine; Jia Zhang-Ke nu se "mananca" cu lingura de bors, iti trebuie trei tipuri de tacamuri; nici Clint n-a venit cu un film prost, dar - vedem - Sean Penn a fost prudent. In momentul in care, inainte de ziua decernarii premiilor, a spus ca n-o sa dea Palma unui film pe care il poate vedea si la Hollywood m-am prins ca jurizarea va fi onesta.
Eu am rams in minte cu Leonera; Entre les murs intr-adevar - foarte bun, dar un film fara nici un respiro, doua ore de dialoguri. Foarte bine scrise, ce-i drept. As fi mers pe un premiu pentru scenariu. Adoration al lui Egoyan nici nu a fost bagat in seama, desi foarte bun.
Spui ca "ai stat pe uscat" cat priveste informatiile de la cannes; ai avut macar curiozitatea sa intri in boxul special dedicat Cannes-ului de pe Cinemagia? (Au fost cronici puse la filmele din competitie, stiri zilnice de la Cannes si interviuri Cinemagia facute cu Bellucci, fratii Dardenne, Wim Wenders, Eric Khoo, Desplechin (regizorul de la Un conte de Noel de care scrii), urmeaza Amalric, villainul din Bond 22 care a vorbit pentru Cinemagia.) In blog o sa gasesti poze de la Cannes.

Per ansamblu, si mie mi se pare ca juriul s-a achitat in mod onest, dar precaut de sarcina pe care a avut-o. Daca nu ar fi fost asa de prost Two Lovers, astfel incat sa fie ascuns si dat uitarii, Joaquin Phoenix ar fi luat un premiu de interpretare in locul lui Del Toro; a avut de jucat in mai multe registre, unele contrare: indragostitul parasit si depresiv, labil, adolescentul batran pus pe șotii, barbatul puternic pe care se poate conta...
Waltz with Bashir a fost mai putin inchegat decat un Persepolis care lua Premiul Juriului anul trecut.
Apoi au fost filmele cu cate o idee geniala, dar nesatifacator spusa cinematografic: Serbis, despre un bordel intr-un cinematograf, My Magic - un fachir magician care-si face numerele in fata camerei de filmat, fara trucaje inghitind bucati de sticla etc.
Al lui Kaufman a fost foarte bun, dar - se pare - Hunger, pe care nu l-am vazut, a fost excelent.
Delta , cu remiul Fipresci, filmat la noi, despre doi frati incestuosi a surprins, cu premiul luat, pe toata lumea.
Cam asa stau lucrurile, privind retroactiv, cat priveste editia aceasta.
ce aveti cu totii!!! in anii trecuti topicul asta era plin de pareri, de supozitii din partea multor forumisti care nu vazusera filmele, iar acum ca mi-am dat si eu cu parerea... toata tzara e ofuscata (de altfel am precizat clar ca sunt judecatile mele nu asupra filmelor ci asupra felului in care presa a vazut filmele, la care evident am strecurat si cate ceva din propriile mele prejudecati. Nu mi-a placut Still Life care m-a plictisit crunt, nici Clint din ultimii ani, si am un presentiment ca Blindness ar fi prost). in plus am zis ca o sa revin cu adevarate pareri, PERSONALE, dupa ce vad filmele. tin minte ca anul trecut, toata lumea se intrecea in a spune ce film minunat si ce misto e Mungiu inainte sa ii fi vazut filmul. sau asta se cheama patriotism si nu se pune?
si nu e vorba ca nu am avut de unde sa ma informez pe cinemagia. Te asigur, draga Gloria ca ti-am citit absolut toate cronicile de la Cannes. cand am zis ca am stat pe uscat a fost in sensul ca nu au mai fost dezabteri AICI, plecand de la parerile celor care vazusera filmele. de aceea am monologat in pustiu pe perioada festivalului, chiar facand supozitii. dar observ, ca si tie si s-a parut palmaresul ok, asa ca nu vad ce aveti impotriva unei pareri similare din partea unuia care nu a vazut filmele. V-am zis, am un feeling bun de la distanta.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2008, 13:03   #100
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
intru zilnic pe topicul asta numai s m minunez de cati se iau de klein... ce aveti, fratilor cu ea?!?

a mentionat faptul k nu a vazut niciun film pt k nu e si nici n-a fost la cannes! nu toti avem cinemagii, henkeli sau iulia-blagi care sa ne back-up financiar! si e normal s fie asa.

- leo nu mai scrie aici pe buna dreptate,
- Once intra just once k s o traga la raspundere p klein k de unde pareri,
- gloria se ataca la fiecare verdict diferit de al ei si ne recomanda s o citim pe site-ul ala omonim cu forumul, dar aproape antinomic in ceea ce priveste cinematografia

zooperr edytzye d C@n @ cynnem@gyah :happy:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells