Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 May 2007, 13:46   #21
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
HABAR N-AI C VBESTI!
menzel a primit si premiul fipresci la berlin - e un film f ok (nimeni nu a zis k e o capodopera)!
in c ma priveste, eu as fi vrut sa-l am si la 'anonimul'...
dar e notoriu faptu k tu nu prea l ai cu filmele :lol:
mda, afisezi infinita ta morga de frustrat...

si nu spuneai tu ca premiile la berlin se dau pe politikii?! si MAI ALES ca premiul FIPRESCI nu e important? cand e vorba sa-ti lauzi optiunile imediat Berlinul (sau alt motiv denigrator folosit cu dubla masura) devine caput mundi.
marx is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2007, 14:32   #22
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by marx:
menzel.
Mie mi-a placut interviul lui Menzel, omul adora sa faca nimic, sa stea degeaba + femeile tinere. Moshu' are nevasta de 25 de ani. Cica cu regia e greu.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2007, 16:29   #23
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Carmine Galante:
Cica cu regia e greu.
la inceputul anilor '90 a facut un film dupa Opera de 3 parale, un fel de vodevil, in care apare si Jeremy Irons pt cateva minute, dar ca valoare nu incape nici in pungutza cu 2 bani.
probabil ca cenzura era un fel de bici fermecat...
marx is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2007, 21:15   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by marx:
mda, afisezi infinita ta morga de frustrat...

si nu spuneai tu ca premiile la berlin se dau pe politikii?! si MAI ALES ca premiul FIPRESCI nu e important? cand e vorba sa-ti lauzi optiunile imediat Berlinul (sau alt motiv denigrator folosit cu dubla masura) devine caput mundi.

1 aaah - uite si cuvintu-la-moda, 'frustrat' - cum d ti-a scapat pina acu?! :o
intrebarea e c cauta el in relatie cu mine: ti s pare k am motive sa ma simt frustrat? sau transferi propriile tale frustrari (deh... cine a auzit d tine?) asupra unei persoane (mua) kre n-are nici in clin, nici in minek cu ideea d 'frustrat'?
2 nici makr nu stii da citesti... plus k, nemergind la festivalurile internationale mari,, habar n-ai dspr c vbesti! una sint - la berlin - ursii (kre s dau, intr-adevar, p criterii destul d politice) si alta e premiul fipresci... acesta poate fi mai bun sau mai rau in fctie d membrii juriului - nu exista o regula! dar d c imi pierd vremea zicindu-ti c & cum?? cuiva obisnuit sa nu-i plak nimic normal k ii pute si un film feelgood k cel al lui menzel!
3 'caput mundi'?? iar ai greshit citarea latina din dictionar! :lol: probabil k ai vrut sa zici 'nec plus ultra'! 'caput mundi' n-are niciun sens in context - iar dk tu crezi k are t provoc sa-mi zici kre!!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2007, 21:45   #25
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
1 aaah - uite si cuvintu-la-moda, 'frustrat' - cum d ti-a scapat pina acu?! :o
intrebarea e c cauta el in relatie cu mine: ti s pare k am motive sa ma simt frustrat? sau transferi propriile tale frustrari (deh... cine a auzit d tine?) asupra unei persoane (mua) kre n-are nici in clin, nici in minek cu ideea d 'frustrat'?
"frustrat" cuvant la moda?! o fi pt tine ce te ghidezi dupa trenduri.


Quote:
2 nici makr nu stii da citesti... plus k, nemergind la festivalurile internationale mari,, habar n-ai dspr c vbesti! una sint - la berlin - ursii (kre s dau, intr-adevar, p criterii destul d politice) si alta e premiul fipresci... acesta poate fi mai bun sau mai rau in fctie d membrii juriului - nu exista o regula! dar d c imi pierd vremea zicindu-ti c & cum?? cuiva obisnuit sa nu-i plak nimic normal k ii pute si un film feelgood k cel al lui menzel!
iar imi spui tu ce trebuie sa-mi placa? cine ma cunoaste, stie ca sunt un fan al cinematografiei cehe si mai ales al lui Menzel de pana-n 1989.
dar de ce sa raman fixat in admiratie cand nu am suport pt asa ceva? mai bine revad ce-mi place.
si facand o paranteza pt cei ce se declara coplesiti de germanicul "das leben der anderen" le recomand "Ucho / Urekea" de Karel Kachyna pt a vedea cu adevarat paroxismul supravegherii securiste.
Quote:
3 'caput mundi'?? iar ai greshit citarea latina din dictionar! :lol: probabil k ai vrut sa zici 'nec plus ultra'! 'caput mundi' n-are niciun sens in context - iar dk tu crezi k are t provoc sa-mi zici kre!!
daca inlocuiesti Roma cu Berlin ai sa intelegi si contextul.
marx is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 03:04   #26
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
L-am servit pe regele Angliei, se discuta despre film, de ce naiba se divagheaza in halul asta?

ALS, ataca ideile, iara nu persoanele!

In plus, filmul e unul mediu, un pic cam prea lung, ma luase somnul. Jan e un personaj pe alocuri simpatic, pe alocuri odios, sa zicem ca il tzii minte o vreme, cateva zile; femeile sunt intr-adevar, splendide, asa cum apar, femei aurii!
A fost o secventza care mi s_a parut penibila in film, cum ar fi momentul in care Jan, batran, se duce in vizita la tipa aceea de umbla prin padure si la batranul cu care locuia, si o vede goala facand baie in dormitor, si nu am intzeles de ce camera s-a fixat pe, vezi doamne, cartea din patul curvei! extraordinar, salvator pentru onoarea ei!

In rest, stim deja cum a fost cu nazismul, sotia cea fanatica a lui Jan nu m_a impresionat, cam stearsa, in schimb mi_a placut prezentarea dezmatzului, hedonismului si frivolitatzii clasei bogate! o prezentare relativ rafinata, imbietoare, nu te gandeai neaparat la putreziciunea acestei clase (cum procedeaza Bunuel) ci vedeai o alta fatza a ei, aceea care se bucura de privilegiile ei, si aproape ca o face cu inocentza!

Pe scurt, e genul de film "story-oriented". Mult prea epic ca sa te imbogatzeasca. Povestea invadeaza filmul, ori filmul nu e numai poveste!
illotempore2002 is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 06:01   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Carmine Galante:
Quote:
deh... cine a auzit d tine
Vedetismul, licuricii de lampa, efemeridele sunt lucruri importante pentru indivizi care nu inseamna absolut nimic in viata de zi de zi, persoane care se pitesc in spatele unui nume, persoana pe care le calci accidental pe cap pe trecerea de pietoni, pe trotuar sau in unele cazuri pe scarile libidinoase de la metrou. Pentru acesti indivizi singurul lucru care conteaza e sa iasa in evidenta cu orice pret, sa fie lingusiti, gadilati si pieptanati cu limba. Indivizi demni de mila, frustrati, singuri, onanisti, indivizi care nu pot nici la varsta inaintata sa se desparte de parinti (in special de mama), de obicei acestia inca mai locuiesc cu parintii.
Semnalmente :
- fashion victims de prost gust;
- disperati dupa mondenitati unde se da mancare gratis;
- trecuti de prima tinerete;
- 1/2 carti scoase care inca zac pe rafturi de reduceri din librarii (si tot nu se vand);
- posibila emisiune radio, scoasa din grila pentru ca nu o asculta nimeni, cu toate ca pretentiile "realizatorului" sunt exagerate in raport cu audienta care cocheaza cu un mare zero barat;
-disperati dupa atentie;
-saraci, si nu ma refer la aspectul financiar. Daca imi mai revin in minte fatzete ale acestui tip de gandac uman o sa revin.

cit d penibil poti fii k sa nu-ti dai seama k TOT c spui aici este din capu locului invalidat d natura anti-relatiilor dintre noi??
dar penibilitatea continua...
ceea c ofera amaritu asta d carminume sint 'wishful thinking'-urile lui in c ma priveste; in mod riguros si concret, sint contrafactuale:

1 n-am fost niciodata 'fashion victim' - dimpotriva! eu nu urmez moda, eu o inventez (si asta s-a vazut inclusiv la gala gopo, cind toata lumea mi-a remarkt acele 'finger bands' 8))
2 sint NOTORIU k mai mult refuz invitatii decit ma duc! cit dspr mitocania k cei kre t invita t keama la pomana - defineste indi-vidu kre a emis-o :sick:
3 ei si? nimeni nu-mi da adevarata virsta!
4 nu stie sa numere: au fost 2 (doua) carti kre insumeaza impreuna 1000 d pagini, kre s-au vindut F BINE (la 'd c vdm filme' s va scoate in curind al 2-lea tiraj - primul s-a epuizat in cca 3 luni), au fost nominalitate la premii importante (prima) si a primit cel mai important premiu d critik (a 2-a) d la un juriu din kre a facut parte - tiens, tiens! - kiar laurentiu damian!
5 n-am avut 'emis radio' decit in 90 - cind faceam cronik mondena duminik (la o ora d max audienta) la radio contact (la data aceea cel mai ascultat post PRIVAT); am avut - in skimb - o emis tv, la kre am renuntat EU! cei kre ma cunosc stiu k ma plictisesc rpd si-mi place sa trec la altcva - alte experiente, alti oameni, alti parteneri... mi s-a propus sa moderez o ALTA emis p tvr cultural ('s vbeste dspr') dar le-am spus k nu ma intereseaza (n-am nevoie d bani & nici d celebritate - l am dja); o face marius kivu
6 asta asha e; si ma bucur k mi s si acorda!
7 haha - am mostenit multe proprietati, as putea sa stau bine mersi cu cracii la soare undva p coasta d azur... si stiti cva? ASTA VOI SI FACE!

ps atrag atentia moderatorilor k individu acesta m-a facut 'gindac uman': este atac la persoana (ma rog - la asta s pricepe: la 'atac'-uri!) sau la insecte - hotariti voi
cer sanctiuni!

pt illotempore

sint cu totul d acord cu opinia ta; dar cre k avem in general asteptari mult prea mari in leg cu cinema-ul: toata lumea asteapta capodopere - sau makr filme kre 'sa-i dea p spate'! este nerealist
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 10:44   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu ma simt absolut deloc
nu m-am simtit niciodata
dar citatul era din mine
deci t refereai la mine
si voi cere sa fii banat
de-fi-ni-tiv!

nu esti decit un factor poluant p ac forum

ps cartea divei mihaela radulescu a aparut cu prefata mea 8)
TU c realizari ai - in afara d banii cu kre t tot lauzi (in stil jiji)?
apropo - am auzit k traiesti cu parintii!! :w00t:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 13:41   #29
Fool's Gold
Novice
 
Fool's Gold
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Salut

Am auzit ca la Offset (miine, Studio) se va intra doar pe baza de invitatie. Poate cineva sa contrazica acest zvon?
Fool's Gold is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 19:29   #30
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dedicatie speciala pt marx:

http://www.cotidianul.ro/index.phpid...ash=3a0b1d00eo

si o intrebare: oare toti oamenii aia erau idioti!?

pt illotempore

zici sa 'atac ideile si nu oamenii'; dar cind oamenii n-au idei? :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 20:09   #31
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ALS...gasesc complet necreativa agresivitatea ta la adresa persoanelor...motivul pentru care scriem aici, daca am inteles bine, este acela de a impartasi pasiunea pt film. De a schimba pareri si de a contribui la analiza cat mai pertinenta a filmelor pe care le vedem. Asadar, daca cineva afirma ceva despre un film, iar tu nu esti de acord, explici ca nu esti de acord si de ce, incerci sa arati ce e in neregula cu acea afirmatie pe care nu o inghiti si eventual, vii si cu explicatia/parerea/perceptia/argumentul tau, care sa contrazica ceea ce afirmase precedentul interlocutor.

Nu il faci bou, ca nu reiese de aici ce e in neregula cu filmul. Or noi asta vrem sa aflam. E un film bun sau e prost? De ce?

Uffff
illotempore2002 is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 22:03   #32
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
apropo - am auzit k traiesti cu parintii!! :w00t:
Repet nu am nominalizat, daca te simti e pb. ta. Parintii mei locuiesc la casa eu intr-un apartament de pe la 18 ani. Deci continuati. Il sfatuiesc pe cel de dinaintea mea (scuze, nu am retinut nick-ul) sa nu se mai chinuie cu explicatii logice, e pacat de efort.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 22:24   #33
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ete na!

Ca tu esti mai breaz!
illotempore2002 is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 22:25   #34
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by illotempore2002:
ALS...gasesc complet necreativa agresivitatea ta la adresa persoanelor...motivul pentru care scriem aici, daca am inteles bine, este acela de a impartasi pasiunea pt film. De a schimba pareri si de a contribui la analiza cat mai pertinenta a filmelor pe care le vedem. Asadar, daca cineva firma ceva despre un film, iar tu nu esti de acord, explici ca nu esti de acord si de ce, incerci sa arati ce e in neregula cu acea afirmatie pe care nu o inghiti si eventual, vii s cu explicatia/parerea/perceptia/argumentul tau, care sa contrazica ceea ce afirmase precedentul interlocutor.

Nu il faci bou, ca nu reiese de aici ce e in neregula cu filmul. Or noi asta vrem sa aflam. E un film bun sau e prost? De ce?

Uffff

mai concret - la c t referi?

cit priveste p numitul carmine g - e notoriu faptu k el nu produce idei, ci numai jeturi d urina (vezi mai sus)
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 22:35   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Alex Leo Serban:
HABAR N-AI C VBESTI!
in c ma priveste, eu as fi vrut sa-l am si la 'anonimul'...
dar e notoriu faptu k tu nu prea l ai cu filmele :lol:


la asta ma refer, Alex! La modul in care l_ai atacat pe Marx, daca_mi amintesc bine...zicea ceva ca nu i_a placut de Patapievici (si chiar vbea tare ciudat despre filmele lui Menzel, asa, parca nu_ti prea venea sa ai incredere in ce zice) iara tu l_ai atacat!

daca te ataca si el si te facea cu ou si cu otzet, s_ar fi ajuns la catastroficul schimb de replici dintre tine si Carmine.

Acu daca ma injuri si pe mine, te injur si eu si reeditam la nesfarsit tumultoasele modalitatzi de a ne arata frustrarile, de a fi mojici, si de a spumega pe la gura!

Propun un forum independent de Cinemagia, unde sa mergem de fiecare data cand avem sa ne aruncam rahaturi in ochi, apoi, racoriti, sa ne intoarcem aici, si sa sublimam prin post-uri frumos argumentate, limbaj revelator, perceptii complexe etc.
illotempore2002 is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 22:38   #36
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Quote:
e notoriu faptu k el nu produce idei, ci numai jeturi d urina (vezi mai sus)
Omul din lift.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2007, 22:39   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Si zi_ne si tu ce se petrece pe la Cannes...cum a fost Gus Van Sant-ul, ca tot vorbiram mai devreme...sau pastrezi pentru presa/publicatzii cand te intorci?

8)
illotempore2002 is offline   sendpm.gif
Old 13 May 2007, 08:25   #38
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
HABAR N-AI C VBESTI!
in c ma priveste, eu as fi vrut sa-l am si la 'anonimul'...
dar e notoriu faptu k tu nu prea l ai cu filmele :lol:


la asta ma refer, Alex! La modul in care l_ai atacat pe Marx, daca_mi amintesc bine...zicea ceva ca nu i_a placut de Patapievici (si chiar vbea tare ciudat despre filmele lui Menzel, asa, parca nu_ti prea venea sa ai incredere in ce zice) iara tu l_ai atacat!

daca te ataca si el si te facea cu ou si cu otzet, s_ar fi ajuns la catastroficul schimb de replici dintre tine si Carmine.

Acu daca ma injuri si pe mine, te injur si eu si reeditam la nesfarsit tumultoasele modalitatzi de a ne arata frustrarile, de a fi mojici, si de a spumega pe la gura!

Propun un forum independent de Cinemagia, unde sa mergem de fiecare data cand avem sa ne aruncam rahaturi in ochi, apoi, racoriti, sa ne intoarcem aici, si sa sublimam prin post-uri frumos argumentate, limbaj revelator, perceptii complexe etc.

dk ai fi citit si cva mai inainte ti-ai fi dat seama k eu il puneam la pct p marx pt k fusese mojic cu pata! p lga k c ii reprosa el acolo nu statea in picioare (o kestie d dictie - ete na!), era FELUL in kre ac domn (dspr kre, pina la proba contrarie, nu s-a auzit DECIT p cinemagia!) vbeste dspr un mare intelectual al acestei tari - DSPR ASTA E VBA. si dspr un mod (al lui marx) d a vbi dspr film (arta in general) kre este marcat d strimbat din nas la orice si contrapropuneri inexistente sau induioshatoare...
asa k - da: frustrari; doar k ele nu sint la mine ci la altii: eu n-am d c sa ma simt 'frustrat': am tot ce-mi trebuie

cit priveste imposibilitatea d a avea un dialog civilizat cu carminume - d c nu ii reprosezi LUI ac kestie!? tie kiar iti place tonul lui d p forum? esti d acord cu felul cum vbeste si c spune?
eu am mai spus-o: dk mi s vbeste mitocaneshte, vbesc si eu la fel!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 13 May 2007, 10:41   #39
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
era FELUL in kre ac domn (dspr kre, pina la proba contrarie, nu s-a auzit DECIT p cinemagia!)
scriu la 3 reviste:
una cu tiraj de 40.000 de ex (bilunara)
o revista culturala de 1.000 ex (lunara)
cinemagia are vreo 15 000



Quote:
dspr un mod (al lui marx) d a vbi dspr film (arta in general) kre este marcat d strimbat din nas la orice si contrapropuneri inexistente sau induioshatoare...

hehehe, faptul ca tu n-ai vazut acele filme nu inseamna ca ele nu exista.
sunt sigur ca abia ai vazut 2-3 filme de Menzel, niciunul de Vera Chytilova sau Kachyna si n-ai auzit de Jan Nemec...
marx is offline   sendpm.gif
Old 13 May 2007, 11:12   #40
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
era FELUL in kre ac domn (dspr kre, pina la proba contrarie, nu s-a auzit DECIT p cinemagia!)
scriu la 3 reviste:
una cu tiraj de 40.000 de ex (bilunara)
o revista culturala de 1.000 ex (lunara)
cinemagia are vreo 15 000


PUBLICATII LOCALE PROBABIL... VREUN TITLU CU REZONANTA EXTRA- JUDETEANA CVA?


Quote:
dspr un mod (al lui marx) d a vbi dspr film (arta in general) kre este marcat d strimbat din nas la orice si contrapropuneri inexistente sau induioshatoare...

hehehe, faptul ca tu n-ai vazut acele filme nu inseamna ca ele nu exista.
sunt sigur ca abia ai vazut 2-3 filme de Menzel, niciunul de Vera Chytilova sau Kachyna si n-ai auzit de Jan Nemec...

CITA INGIMFARE! D UNDE STII TU K N-AM AUZIT D EI & ELE??
NU DOAR K AM VAZUT "MARGARETE" AL CHYTILOVEI DAR AM SI CUNOSCUT-O IN ITALIA LA UN FESTIVAL!
RUSHINE SA ITI FIE!
T TOT LAUZI CU "MAREA" TA CULTURA CINEMATOGRAFIK - IN C S-A CONCRETIZAT EA?? UNDE SINT MARILE TALE CONTRIBUTII LA CRITIK ROMANEASK D FILM?!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells