Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2006, 11:41   #21
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
bad news for you, nae baby: si altor 'critici bashiti' le-a placut filmul lui giurgiu - cf cronik de azi, din 'variety', semnata nu de orisicine, ci de unul din criticii consacrati ai celebrei publicatii: derek elley
cronik e pe prima pagina si are k titlu 'sick pic suffers no ill effects' ('sick', de la 'sick love', titlul englezesc al filmului, care - in paranteza fie spus - nu mi se pare f inspirat; cred k mergea mai bine ceva gen 'sick liaisons'...)

in rest, sint si eu de acord cu dl park: 'filmmakers'-ii nu pot sa judece la rece un film pt k sint 'too much into it', n-au distanta necesara si nu mai vad padurea din cauza copacilor (gen nae & bro la 'container' - a sick(ening) failure by all accounts!). criticii, pe de alta parte, se pot insela - dar macar conditiile preliminare de judecata sint indeplinite!

faptul ca nea moodyson a facut porcaria dumisale 'din placere' nu e o circumstanta atenuanta... poate k, daca il facea 'din neplacere', iesea mai bine :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 12:03   #22
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
alshy baby dear, stick to fishing from now on.

love sick is bad, ca titlu, dar si ca film. asta e parerea mea. vedem reactiile publicului roman. hehe, ne radem, pun pariu.
anyway, din punct de vedere a unui filmmaker, e mai bine sa faci un film cu care sa incerci sa spui ceva personal, decat sa te auto-cenzurezi ca sa faci ceva pe placul unor critic sau pe placul publicului larg... asa ca i stand behind dear moodyson (nice guy by the way, really), si-l sustin oin a face astfel de filme mai departe.... si cred ca toata sala din berlin care-a stat pana la final il sustine la fel...
i found that picture deeply emotionant. am avut momente in care-mi venea sa plang in hohote...

in alta ordine de idei.... 4:30 ti-a placut?
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 12:12   #23
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
stai linistit, nu facem noi filme pentru critici ..

actually, unora din ei le simti frustrarea ca ei n-au fost in stare.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 13:59   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mai multe kestii aici, pe care tre sa le pun la punct (nu-mi plac 'the loose ends'...)

1 (pt nae) inkipuie-ti k am stat pina la sf. 'container'-ului, si am asistat si la q & a-ul cu yr beloved lukas m! dar nu m-a convins nici k vorbitor... iar daca vroiam sa-l cunosc, all i needed to do was to stay for the press conf la tiff... actually, am plecat de la ea 8) nu ma intereseaza sa cunosc 'filmmakers'! daca se-ntimpla sa-i cunosc, totusi - 'viata e complexa & are multe aspecte', eh? -, asta e, ce sa fac; unii sint kiar umani :lol:
2 in general, sint un aparator al experimentelor & arthouse stuff-urilor, dar... nu ale celor expirate, rasuflate & reciclate! mie, de pilda, mi-a placut mult 'a hole in my heart' - mai mult decit 'lilya 4-ever'!! (andrei gozo, hope u don't read this!) -, dar asta nu-nseamna ca orice are 'the experimental stamp on it' meets my unconditional acceptance...
3 (pt airlight) mda, frankly - si eu am vrut sa fac film... asta se-ntimpla pe la 18 ani. intre timp mi-a trecut, din prea multe motive pt a fi insirate aici (si totusi, unul trebuie: nu mi-ar placea sa ma inham la o arta colectiva!). DAR: kestia cea mai definitorie (pt mine) as to why i don't want any of this este: daca nu poti fi hitchcock, dreyer, godard, fellini sau bergman - forget about it!
refuzul meu vine din orgoliul de a nu putea fi number one...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 14:13   #25
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
...dar esti ca critic? no offence intended, just asking
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 14:45   #26
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Alex Leo Serban:
DAR: kestia cea mai definitorie (pt mine) as to why i don't want any of this este: daca nu poti fi hitchcock, dreyer, godard, fellini sau bergman - forget about it!
refuzul meu vine din orgoliul de a nu putea fi number one...

.chestie stupida de altfel, offense sau no offense...arta nu e o chestie de orgoliu. arta e o evolutie a sinelui, indiferenta de lumea exterioara si de taxonomiile ei .
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 14:54   #27
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
hail to the raptor, he nailed it again.

ALS, incep sa inteleg si de unde disjunctia noastra profunda. La unul din noi valorile tin de ego, la celalalt de fiinta.

o viata frumoasa va doresc.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 15:06   #28
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
nu pot sa nu ma amuz de faptul ca a.l.s-ul va tot arunca momeli si imediat va aruncati dupa ele :lol: . continuati, va rog 8)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 15:21   #29
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
unii pescuiesc si prind pesti, bocanci sau mortaciuni, iar unii stau in boscheti si se uita
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 18:33   #30
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
adica unii e jmecheri si unii e prosti, asta incerci sa ne transmiti domnu' EgoN ?

pentru mine, pana a veni in bucuresti, antonimul cuvantului 'destept' era 'prost': asa invatasem acasa. aici am invatat ca antonimul lui destept e, cica, fraier.

adevar iti spun tie, EgoN, nu stii cine "momeste" pe cine.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 21:19   #31
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Cinemania:
...dar esti ca critic? no offence intended, just asking

nu. sint ca a.l.s.
it's more than enough

pt raptor

very true. dar in momentul in care iti pui problema, nu poti sa nu-ti pui si problema ASTA...

pt airlight

domnu, mai trageti pe dreapta!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 22:07   #32
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Alex Leo Serban:
very true. dar in momentul in care iti pui problema, nu poti sa nu-ti pui si problema ASTA...

.gasesc ca e anormal si de nedorit (ca sa folosesc termeni mai ingaduitori!!!!!)sa se intample asa ceva. punct.
.in fine...zi mai bine ce mai e pe la nemti, polemica mai incolo.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 03:16   #33
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
just do it, think about prostitution later
cu alte cuvinte... nu faci filme pt k sa fi no.1 ci pour l'amour de l'art et de l'expression artistique, si nici primar pt ceilalti... in ce ma priveste, nu critica face filmu, ci stiti voi cine...
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 09:39   #34
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... "l'amour de l'art", ma pishe, ca sa zic asha! cine-a spus ca trebuie sa faci ceva - adica sa pui mina pe o camera de filmat - ca sa-ti dovedesti "amorul pt arta a saptea"?? ce idee colectivist-stahanovista e asta?? adica, nu poti sa fii un contemplator avizat - un cinefil, adica? (mai ales ca, more often than not, gustul & eruditia sint mai sigure & mai consistente de aceasta parte a baricadei decit de cealalta!)

in ce ma priveste - ok, sint "anormal"; i just don't feel that urge sa fac film! mi se pare mult mai rewarding - pt mine personal, nu generalizez! - sa vad/admir decit sa ma pun sa produc... degeaba zici, raptore: daca nu-ti pui problema pozitionarii pe o piata deja suprasaturata de "genii" (cel putin autohtone...), esti in flagrant delict de angelism. in ce ma priveste, consider ca - daca mai multi si-ar pune problema: CE aduc eu nou in cinema?, si: CIT de important este ceea ce vreu eu sa spun? - am avea, fortunately, mai putine pelicule mediocre si sub-mediocre to deal with! cine are urechi de auzit, etc...

la berlin, deocamdata, tot filmul lui altman conduce in topuri - in ciuda prezentarii ieri, in concurs, a docu-dramei "the road to guantanamo" (la care n-am rezistat pina la sf.; consider ca winterbottom face - si el - prea multe filme... in plus, "probl." detinutilor de la guantanamo - sorry -, mi se rupe: eu i-as omori oricum pe toti, cu probe sau fara )

am mai vazut "invisible waves", al thailandezului care a facut superbissimul "last life in the universe", dop-at de chris doyle: sub "last life...", dar totusi cu un ton & o atmosfera f distinctive, ceva intre kaurismaki & kitano, pina la urma destul de surprising & de interesant: o poveste despre guilt & redemption prin acceptarea pedepsei; dostoievski turned zen.

si iranianul "it's winter", heavy going, dar frumos filmat si - desi ziceam ca mi s-a acrit de filme iraniene - cu un ceva care-l distinge de puzderia de "makhmalbafanisme"...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 11:29   #35
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
ALS

Va asigur ca, la capatul celalalt al camerei pe care va pishatzi dvs., situatia nu e deloc comfortabila.

Ceea ce punem noi in joc e cam tot ce avem mai bun ca resurse. Timp, bani, intelegere, dedicare, emotie. O facem nu pentru o vanitate personala, asa cum ar scrie unii texte, ci pentru ca nu putem altfel. Pentru ca nu ne-am fi fideli mintii noastre si sufletului nostru. Pentru ca avem de spus lucruri atat de interesante si de importante incat credem ca merita sa le vada si sa le auda toata lumea.

Ceea ce intelegeti (sau nu intelegeti) din ele depinde de dvs. E bine insa sa stiti de ce facem ce facem.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 12:05   #36
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
se inteleg foarte bine criticii cu producatorii, ain't that right? :lol:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 14:23   #37
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Alex Leo Serban:
bad news for you, nae baby: si altor 'critici bashiti' le-a placut filmul lui giurgiu - cf cronik de azi, din 'variety', semnata nu de orisicine, ci de unul din criticii consacrati ai celebrei publicatii: derek elley
cronik e pe prima pagina si are k titlu 'sick pic suffers no ill effects' ('sick', de la 'sick love', titlul englezesc al filmului, care - in paranteza fie spus - nu mi se pare f inspirat; cred k mergea mai bine ceva gen 'sick liaisons'...)


http://www.variety.com/review/VE1117...ryid=1263&cs=1
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 17:00   #38
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Airlight:
ALS

Va asigur ca, la capatul celalalt al camerei pe care va pishatzi dvs., situatia nu e deloc comfortabila.

Ceea ce punem noi in joc e cam tot ce avem mai bun ca resurse. Timp, bani, intelegere, dedicare, emotie. O facem nu pentru o vanitate personala, asa cum ar scrie unii texte, ci pentru ca nu putem altfel. Pentru ca nu ne-am fi fideli mintii noastre si sufletului nostru. Pentru ca avem de spus lucruri atat de interesante si de importante incat credem ca merita sa le vada si sa le auda toata lumea.

Ceea ce intelegeti (sau nu intelegeti) din ele depinde de dvs. E bine insa sa stiti de ce facem ce facem.

amin.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 18:07   #39
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai tocmai asta zic si io: k n-ar strica putin spirit (auto)critic si la voi, astia, "crheathorii"... altfel, kestia asta cu 'ma da arta afara din casa', 'imi pun sufletu pe tava' blabla - pe mine unu ma lasa rece: mai bine sa duci critica pina in pctul sterilitatii totale decit sa produci filme de 2 lei cu care sa poluezi videosfera
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2006, 21:10   #40
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
aveti ceva profesional sa-mi reprosati, dle Serban ? v-a nemultumit ceva din ce am facut pana acum ?

altfel, poza caustica de circumstanta, cu ochiul la don'shoare, nu justifica superficialitatea.

si - cu sufletul, cu arta, blabla - nu vorbiti de lucruri pe care nu le cunoasteti.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells