Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2005, 19:40   #1
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Cannes 2005 - presedinte Kusturica

Cannes 2005 se tine intre 11 si 22 mai. Emir Kusturica (Fellini din Balcani ) va prezida juriul. Iata un fragment din declaratia sa, reprodusa si in presa romaneasca:
"Vreau sa multumesc Festivalului de la Cannes care mi-a premiat de doua ori filmele (...). Acum este randul meu sa apar valorile festivalului: ca presedinte al juriului, imi asum misiunea de a plasa esteticul si artisticul in centrul manifestarii"...

Cred ca Emir Kusturica va trebui chiar sa reabiliteze esteticul si artisticul festivalului, dupa ce psiho-postmodernul(deranjat de video casete) Tarantino l-a tavalit destul de rau, decernand Palme d'Or-ul lui Michael Moore...
Sper ca Emir sa se debaraseze de antiamericanism si de euroscepticism si sa-si trateze nostalgia dupa vechea Iugoslavie.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 21:38   #2
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
chiar si acuma ma enerveaza cand imi amintesc cum a putut sa-i zica lui moore ca nu i-au dat premiul datorita controversei ci faptului ca ei chiar au considerat ca a fost cel mai bun film dintre toate selectionate.
neeeah, cu siguranta nu datorita controversei.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 22:08   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nu cred ca va simti mmoore sutul pe care i-l aplicam noi aici - din nou. era important sa spui ceva despre Cannes 2005: participanti, inclusiv romani, lansari, surprize... adica tot ce se gaseste interesant pe inet.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 23:32   #4
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Re: Cannes 2005 - presedinte Kusturica

Originally Posted by herbert:
Poate reusesc sa fac un interviu - pana la festival - cu Emir Kusturica.

Daca tot ti-a scapat ceva de genul asta, atunci ai putea si sa nu ne tii cu ochii in soare si sa ne spui si noua cand e gata? Sau sa ne spui unde sa-l gasim pe net? Sau sa-l pui aici poate?
Please. Mi-e teama ca atunci chiar se va termina cu incognito-ul.... Ce te faci atunci? Ce-ai facut cu Micu/Mica?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 00:27   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: Cannes 2005 - presedinte Kusturica

Originally Posted by europe_east:
... Please. Mi-e teama ca atunci chiar se va termina cu incognito-ul.... Ce te faci atunci? Ce-ai facut cu Micu/Mica?

nostalgica mea draga, tot mai esti framantata de probleme identitare?...
daca doar atat astepti sa reveleze acest interviu, nici nu-l mai fac.
nu cauta, te rog, Micu/Mica pe langa mine, ca nu pot sa te ajut...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 07:52   #6
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
lasa ma.il trimiti pe mail la aia carora nu le pasa de chestii din astea
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 09:09   #7
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Re: Cannes 2005 - presedinte Kusturica

Originally Posted by herbert:
daca doar atat astepti sa reveleze acest interviu, nici nu-l mai fac.

Sa nu exageram... Draga Herbert, sa stii ca eu te apreciez foarte mult. Insa recunosc cu umilinta, pe Kusturica il apreciez un pic mai mult. Asa, nu te supara. As fi incantata sa citesc si un interviu iscalit in original Galibardi... pardon, Herbert vroiam sa zic.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 12:44   #8
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
festivalul de la Cannes trebuie sa-si repare greselile comise anul trecut. Vad ca au inceput prin a-l pune pe Kusturica presedinte... Sa vedem ce fac in privinta lui Wong Kar Wai.
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 17:28   #9
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Numai iubireaaa .... numai eaaaaa ... la la laaa (aici imaginati-va restul versurilor, ca eu nu le stiu ... )
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 02:39   #10
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
uitasem ca eu deschisesem inaintea lui Ambra un topic despre Cannes 2005.
asa ca, emanuel, inchide topicul lui AB, ca si asa are prea multe si cornute
am cautat sa aflu cat mai multe despre filmul lui Cristi Puiu. iata ce am gasit, intre altele:
""Moartea domnului Lazarescu" a fost selectionat intr-o sectiune paralela a festivalului, "Un Certain Regard", care acorda un singur premiu si are posibilitatea de a mentiona inca doua. Juriul e format dintr-un presedinte (de data asta, regizorul Alexander Paine, autorul filmului "Sideways", titlu tradus la noi ca "In vino veritas"), jurnalisti si profesionisti ai cinemaului. "Un Certain Regard" selectioneaza in fiecare an circa 20 de filme de lung-metraj, din toate tarile lumii, cu autori in egala masura tineri si consacrati, care au insa in comun o cinematografie a explorarii, un mod original de a privi lumea prin lentila camerei. Editia 2005 a "Un Certain Regard" ii e dedicata lui Jacques Poitrenaud, fost director al acestei sectiuni, decedat de curand. (...)
"Moartea domnului Lazarescu" va fi, probabil, singura participare romaneasca la Cannes 2005, dupa premiul la sectiunea de scurt-metraje castigat anul trecut de Catalin Mitulescu pentru "Trafic". Un film de doua ore si jumatate, care-i are in distributie pe Ion Fiscuteanu, Luminita Gheorghiu, Gabriel Spahiu, Doru Ana, Dana Dogaru, Florin Zamfirescu..., "Moartea domnului Lazarescu" e povestea sfarsitului unui barbat singur, bolnav de ulcer varicos, iubitor de bautura si pisici, prins fara speranta intr-un mecanism generalizat al neglijentei medicale si indiferentei umane unanime. In Romania, filmul va fi prezentat in avanpremiera, cel mai probabil, la Festivalul International de Film Transilvania (TIFF) de la Cluj, si va intra pe marile ecrane la toamna."
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 12:31   #11
shelley
Novice
 
shelley
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 6
Pey da normal ca l-au ales pe Kusturica presedinte anul asta, dupa ce s-au facut de cacao anul trecut cu Tarantino. Pacat, pt. ca chiar imi place Tarantino...dar ce a facut la Cannes a fost de neinteles pt. mine. Daca ar scoate Kar Wai filme pe banda rulanta poate are si el o sansa sa castige un Palm D'Or
shelley is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 12:50   #12
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by herbert:
"Moartea domnului Lazarescu" va fi, probabil, singura participare romaneasca la Cannes 2005, dupa premiul la sectiunea de scurt-metraje castigat anul trecut de Catalin Mitulescu pentru "Trafic".

GRESIT.
In sectiunea oficiala, pt moment--off the record, filmul Ryna al Ruxandrei Zenide.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 13:21   #13
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by herbert:
Juriul e format dintr-un presedinte (de data asta, regizorul Alexander Paine, autorul filmului "Sideways", titlu tradus la noi ca "In vino veritas"), jurnalisti si profesionisti ai cinemaului.

payne.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 15:13   #14
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
zizi si Egon, bine ca ati corectat. eu am preluat din presa, am "ghilimetat".
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 15:20   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by zizi:
In sectiunea oficiala, pt moment--off the record, filmul Ryna al Ruxandrei Zenide.
This should be interresting... 8)

Originally Posted by herbert citand presa:
Juriul e format dintr-un presedinte (de data asta, regizorul Alexander Paine, autorul filmului "Sideways" [...]
And this too... Pentru un regizor atat de tanar, Payne e talentat. Imi place ca este recunoscut pe ambele tarmuri ale Atlanticului.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 16:02   #16
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Re: Cannes 2005 - presedinte Kusturica

Originally Posted by herbert:
Cannes 2005 se tine intre 11 si 22 mai. Emir Kusturica (Fellini din Balcani ) va prezida juriul. Iata un fragment din declaratia sa, reprodusa si in presa romaneasca:
"Vreau sa multumesc Festivalului de la Cannes care mi-a premiat de doua ori filmele (...). Acum este randul meu sa apar valorile festivalului: ca presedinte al juriului, imi asum misiunea de a plasa esteticul si artisticul in centrul manifestarii"...

Cred ca Emir Kusturica va trebui chiar sa reabiliteze esteticul si artisticul festivalului, dupa ce psiho-postmodernul(deranjat de video casete) Tarantino l-a tavalit destul de rau, decernand Palme d'Or-ul lui Michael Moore...
Sper ca Emir sa se debaraseze de antiamericanism si de euroscepticism si sa-si trateze nostalgia dupa vechea Iugoslavie.
Poate reusesc sa fac un interviu - pana la festival - cu Emir Kusturica.

esti PROST informat si ERONAT vituperat, nu Tarantino i-a dat premiu cel mare lui Moore, Tarantino si-a afisat deschis preferinta pentru Oldboy, si tot lui i se datoreazã includerea filmului în competitie initial, mai citeste, mai informeazã-te;

cît despre Kusturica as spune cã la ora actualã e si el pe acelasi fund de cãldare coclitã în care zace si Daneliuc si alti aurolaci balcanici, scandinavi si de prin alte euroregiuni, clocind bãsini cu iz local si pretentii artistice, inapti de a depãsi regionalismul încurajat si subventionat, mãrginiti la cuibarul si ouãle lor, asa cã scuteste-mã de ode lesinate pentru niste circari locali si de comentarii de presã scrise de conicari-habarnisti si neaveniti;

iar next time roade-ti ungiile bine si vino cu ceva nou si interesant, topicul original despre Cannes e Cannes 2005, zi mersi lui Ambra Bro c-ai vãzut si tu lista;

solicit moderatorului stergerea acestui thread liric neajutorat;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 16:21   #17
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Emanuel:
Continuati aici

Alo, domnul operator-moderator, putinã prezentã de spirit dom'le, putin spirit contemporan; pãi asa judecati d-voastrã topicele, dupã care-i mai primul, dupã cum sunã la titlu cam lafel? pãi si le blocati asa fãrã sã cititi, sã priviti nuantele, sau le aveti p-astea cu receptivitatea la PM-uri, orgolii mãrunte si mici rugãminti..?
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 16:29   #18
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai hopa-hop,
sa stii ca parerea mea despre Kusturica e la fel de dura precum a ta. vezi ce-am scris la "Viata e un miracol". asa ca fortezi o usa deschisa.
citatul privind "reabilitarea esteticului" l-am dat pt ca mi se pare o marlanie in cazul lui Kusturica. sa vezi cum o sa-l rada pe Lars von Trier anul acesta...

dsp Tarantino. stiu ca i-a placut Oldboy, dar n-a zis nu si la copypaste-ul lui MMoore.
nu te emotiona.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 16:48   #19
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by herbert:
dsp Tarantino. stiu ca i-a placut Oldboy, dar n-a zis nu si la copypaste-ul lui MMoore.

de unde stii tu cã n-a zis NU? poate un presedinte de juriu sã întoarcã votul unei majoritãti? stii tu cît conteazã votul presedintelui sau cum functioneazã jurizarea? cunosti chestiile astea?..eu nu, singurul lucru pe care îl stiu e cã Tarantino l-a sprijinit cît a putul pe Chan-wook Park si cã oricum el n-avea nici o treabã cu Farthenheit..;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 21:39   #20
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: Cannes 2005 - presedinte Kusturica

Originally Posted by herbert:
zizi si Egon, bine ca ati corectat. eu am preluat din presa, am "ghilimetat".
Ai dat copy si paste. E viata ta - dublu click mic.


Originally Posted by bellhop:

esti PROST informat si ERONAT vituperat, nu Tarantino i-a dat premiu cel mare lui Moore, Tarantino si-a afisat deschis preferinta pentru Oldboy, si tot lui i se datoreazã includerea filmului în competitie initial, mai citeste, mai informeazã-te;

cît despre Kusturica as spune cã la ora actualã e si el pe acelasi fund de cãldare coclitã în care zace si Daneliuc si alti aurolaci balcanici, scandinavi si de prin alte euroregiuni, clocind bãsini cu iz local si pretentii artistice, inapti de a depãsi regionalismul încurajat si subventionat, mãrginiti la cuibarul si ouãle lor, asa cã scuteste-mã de ode lesinate pentru niste circari locali si de comentarii de presã scrise de conicari-habarnisti si neaveniti;

iar next time roade-ti ungiile bine si vino cu ceva nou si interesant, topicul original despre Cannes e Cannes 2005, zi mersi lui Ambra Bro c-ai vãzut si tu lista;
Ai fost tare aici, am ras la greu (chiar daca nu sunt de acord).
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells