Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2005, 13:39   #161
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Singurul moment care merita vazut a fost al lui Robin Williams.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 13:55   #162
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Longshot:
dar ce mai conteaza. eastwood are 4 oscare :shock: si pt ce? un western slabutz si o drama in nota celor premiate prin anii 80 (terms of endearment, ordinary people, etc). interesant e ca anul trecut mystic-ul imi placuse si tineam cu el. p*** mea
Ca sa nu mai amintim de premiul pentru intreaga cariera... In total, "Academia" l-a premiat pe Clint de cinci ori, neezitand sa-l treaca pe Marty cu vederea de tot atatea ori (punand la socoteala doar nominalizarile pentru regie)... :sick:



Fiindca editia de anul acesta a trecut, imi permit sa o anticipez putin pe cea de anul viitor... Daca totul merge cum trebuie, Spielberg ar trebui sa se "intoarca" anul viitor, repetand performanta dibn '93, cand "Jurassic Park" si "Schindler's List" au curatat... Anul viitor ar putea fi vorba de "War of the Worlds" (care va lua pentru chestiile tehnice) si acel misterios proiect despre Olimpiada din '72 (care va lua... restul). Bineinteles, imi bazez aceste ultime afirmatii pe faptul logic recunoscut ca "Academia" e plina de evrei. Pe proiectul despre Olimpiada de la Munchen, care cica urmeaza a fi lansat in decembrie, scrie mare de tot FILM DE OSCAR...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 14:09   #163
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
ufff.daca e lansat in decembrie sunt clare intentiile de oscar ale filmului.

"A chronicle of the 1972 Summer Olympics in Munich, Germany, where Israeli athletes were kidnapped by a group of Palestinian militants. Ultimately, 11 Israelis lost their lives in the tragedy"
oh god, e clar...

si mai e jarhead facut de sam mendes. programat prin noiembrie. si suna bine din plot outline-ul de pe imdb. dar nici macar nashul daca ar fi lansat acum nu cred ca ar putea concura cu 11 atleti din Israel omoratzi.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 14:21   #164
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Longshot:
dar nici macar nashul daca ar fi lansat acum nu cred ca ar putea concura cu 11 atleti din Israel omoratzi.
:lol: :lol: :lol: That was great!!! :lol: :lol: :lol:


However... pana cand filmul nu iese pe ecrane, prefer sa nu abprdez subiectul. S-ar putea sa iasa chiar bine.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 15:46   #165
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Martin Scorsese's The Aviator may have come away with the highest number of Oscars from the 77th Academy Awards, but there's no doubt about the big winner on the night: Clint Eastwood's Million Dollar Baby, which scooped Best Picture, Best Actress, Best Supporting Actor and Best Director – sending Scorsese home empty-handed. Again.

Restu' ciocu' mic, se filmeaza.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 16:13   #166
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
In bulgara, te rog.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 16:19   #167
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Airlight:
In bulgara, te rog.
Bulgara numai la ocazii festive.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 17:24   #168
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
iak !! eastwood DIN NOU pt regie !

ma rog, sa nu ma pripesc. eu n-am vazut inca 'million dollar baby', poate ca o fi ceva de capul lui (cucuiat). eram multumit cu gandul ca oscarul o sa-l ia 'the aviator', si (i, too !) dormeam linistit ! pana am auzit VESTEA !

adevarul e ca 'the aviator' ar fi meritat oscarul. spre deosebire de ultimii ani, acum chiar am avut niste filme de valoare ('sideways' si 'the aviator' - inca n-am vazut 'million dollar baby' si nici 'finding neverland'). anul trecut SA ZICEM ca au fost 'mystic'-ul si... cam atat ! deci... o sa caut, totusi, ceremonia inregistrata pe internet.

'the aviator' a primit cam ce-a meritat - alde imagine, montaj, sunet si nu mai stiu ce...

l-as fi preferat totusi pe di caprio in locul lui foxx...

ma bucur pt amenabar si al sau 'mar adentro', unul dintre preferatii mei la momentul respectiv...

dus rece pt 'marty'...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 19:21   #169
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
mie nu-mi place nici Scorsese, nici Eastwood, dar totusi dintre cei doi parca ar fi meritat Scorsese, macar pentru intreaga activitate daca nu pentru The Aviator... saracu' de el, cred ca a facut deja depresie...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 20:03   #170
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
bine, nu-mi faceam iluzii cu gusturile Academiei, dar nici chiar asa...
doi actori negri oscarizati? - simt asa niste palide pulsiuni rasiste

acum varianta mea, care nu m-ar fi facut sa regret ca am nedormit cu Pro7 (vai, ce m-a enervat nemtoaica care facea interviuri pe carpeta rosie :w00t: ):
cel mai bun film - The Aviator,
regie - Martinash Scorsese,
actor rol principal - Leonard DiCaprio.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2005, 20:25   #171
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by herbert:
cel mai bun film - The Aviator,
regie - Martinash Scorsese,
actor rol principal - Leonard DiCaprio.
Tzeapa! Si nedormit si cu banii luati .... (varianta "oficiala" ramane de imaginat).
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 09:16   #172
Movie_Maniac
Novice
 
Movie_Maniac
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 8
Vedeti ca azi este in reluare ceremonia pe Protv (direct in reluare, probabil truchiata si plina de gafe de traducere, dar totusi, pentru cei care n-au vazut...)

Eu m-am bucurat ca a castigat cate blanchett, pot sa zic ca a fost singura care merita fara dubii. Si Jamie Foxx merita, a avut Dicaprio ghinion ca s-au nimerit deodata, ca in alta companie lua si el pentru rolul lui howard hughes. Oricum e interesant ca ambii favoriti au interpretat personaje reale, desi in cazul lui Howard Hughes era loc de mai multa fantezie, ca in realitate nu se stiu prea multe despre cel adevarat...

Mi-a placut si Morgan Freeman, rolul sau mi-a amintit de cel din "Shawshank Redemption".

Cat despre film...eu as fi vrut Ray, ca a fost foarte placut de vazut, si daca ar fi sa revad vreunul din filmele nominalizate, el ar fi. MDB a fost deosebit de deprimant, dar totusi puternic.
Mie mi-a placut foarte mult before sunset, l-ati vazut ?
Movie_Maniac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 09:19   #173
Movie_Maniac
Novice
 
Movie_Maniac
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 8
a, da am uitat sa spun : foarte enervanta tipa aia de la pro 7, n-o baga nimeni in seama si am mai si reusit sa enerveze cativa actori care altfel sunt simpatici !
Movie_Maniac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 11:15   #174
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by Movie_Maniac:
Mi-a placut si Morgan Freeman, rolul sau mi-a amintit de cel din "Shawshank Redemption".
Mie mi-a placut foarte mult before sunset, l-ati vazut ?

rolul lui morgan freeman e aproape identic cu cel din shawshank. mi s-a parut de rahat treaba. parca au vrut sa foloseasca succesul filmului ala in a-l face pe m$b mai oscarizabil.

si am vazut amandoua filmele "before..."
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 13:14   #175
Movie_Maniac
Novice
 
Movie_Maniac
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 8
care e mai bun, primul sau al doilea? sau care e mai prost, ca nu mi-ai zis daca ti-au placut...
Movie_Maniac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 13:19   #176
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
in arta, cu cit numarul votantilor este mai mare (vezi academia), cu atit relevanta premiului este mai mica!

kiar credeti ca 4000 de ciumetzi sint un criteriu valabil al valorii unui film??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 15:07   #177
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by Alex Leo Serban:
in arta, cu cit numarul votantilor este mai mare (vezi academia), cu atit relevanta premiului este mai mica!

kiar credeti ca 4000 de ciumetzi sint un criteriu valabil al valorii unui film??

serios acum, ce criterii valabile si/sau valide de clasificare a filmelor avem la dispozitie?

cunosc oameni care nu se uita la vreun film in cazul in care nu a primit vreun premiu la cine stie ce festival. Altii vad in nota de pe IMDb un criteriu absolut si sustin cu tarie faptul ca un film cu nota sub 6.5 este prost fara sa fi vazut trailerul macar.

In timp, datorita popularitatii imense de care s-au bucurat, Oscarurile au inceput sa fie mai mult decat niste premii acordate unor regizori si actori. E vorba deja de declaratii politice (nu ma refer aici la chestii de genu' "Votati cu..."), confirmarea unor stari de fapt sau gravitatii unor situatii.

PS: din cate stiu eu, in general cresterea numarului de oamenilor care "isi dau cu parerea" ajuta la cresterea gradului de obiectivitate al opiniei finale, nu?
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 16:22   #178
skank
Novice
 
skank
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 8
[originally posted on www.andreigheorghe.ro on Mon Feb 28, 2005 5:05 pm]

am stat si anu asta pana dimineata sa vad oscarurile. a dat Dumnezeu si nici un post romanesc n'a mai transmis in direct ºoul, o treaba foarte buna de altfel, pentru ca'n ultimii ani ma disperau la maxim nenii si tantile care incercau sa traduca live ceea ce se'ntampla acolo, de fiecare data iesind o varza de nedescris. oricum maine seara o sa fie pe pro tv un fel de rezumat, probabil subtitrat, ceea ce pare mult mai decent [astept totusi multe perle de traducere, vedem miercuri dimineata]. m'am uitat deci pe pro 7 si pe cnn la partea de red carpet, si zic asa:

chris rock sub orice critica, a avut un monolog penibil din care reiesea ca eastwood e o Vedeta [as in adevarata, cu V mare etc], tobey maguire "just a boy in tights" iar jude law e enervant pentru ca apare in toate filmele pe care rock le'a vazut in ultimii patru ani. ce sa zic, robin williams a avut si el un monolog inainte de a prezenta premiul pentru cel mai bun film de animatie (the incredibles), si la ala chiar s'a si am ras. in schimb prima senzatie la poantele lui rock era de rasete din off, dar poate oi fi fost eu prea obosit. apoi acelasi rock intr'un Magic Johnson theater, intreband diversi niggaz daca au vazut million dollar baby, the aviator sau sideways, si ce film le'a placut cel mai mult in 2004. previzibil, nimeni nu le vazuse, iar printre alegerile lor se gaseau alien vs. predator, saw sau the chronicles of riddick. in plus, toata lumea vazuse white chicks, tuturor le placuse, ocazie pentru albert brooks sa spuna ca a vazut si million dollar baby, si the aviator, si sideways, dar white chicks este "the best ever". whatever.

prezentarea mi s'a parut mai degraba fara stralucire, cateva gaselnite precum invitarea tuturor nominalizatilor pe scena la unele categorii sau acordarea unor premii direct in public fiind destul de nefericite. au fost chiar si ceva probleme tehnice care au generat momente de'a dreptul memorabile, de exemplu jeremy irons spunand "i hope they missed" cand de undeva s'a auzit o bubuitura infundata.

in rest, million dollar baby a luat aproape tot ce era important, the aviator, desi cu mai multe premii, primind mai degraba trofee de mana a doua. pacat ca sideways n'a luat decat pentru cel mai bun scenariu adaptat, pacat ca eternal sunshine of the spotless mind n'a luat decat pentru scenariu original. kate winslet, pe care eu as fi vazut'o castigatoare, a fost batuta de hilary swank, care a avut un acceptance speech extra long si extra boring. jamie foxx a primit si el oscarul, mai degraba in numele lui ray charles, pentru ca performanta proprie nu justifica dupa mine nici macar nominalizarea. in schimb, cum stim, paul giamatti n'a fost nici macar nominalizat. morgan freeman si cate balnchett au luat premiile pentru roluri secundare, freeman fiind de departe cel mai sarmant personaj din kodak theater. cel mai bun film strain a fost mar adentro, de data asta o alegere cu care sunt total de acord, iar cel mai bun cantec a fost ales al otro lado del rio. de fapt aici a aparut si acceptance speech-ul care mi'a placut cel mai mult, jorge drexler cantand pur si simplu refrenul. destul de trist pana la urma ca asta a fost tot ce s'a gasit mai bun in materie de vorbaraie-dupa-marele-moment, dar, in alta ordine de idei, bine ca beyonce n'a luat nimic, desi avea 3 din 5 piese nominalizate.

concluzii: o ceremonie deceptionanta pentru mine, si scorsese fara oscar in continuare. in afara de asta, nu s'a'ntamplat nimic important aseara, iar in 2006 e aproape imposibil sa fie un spectacol mai prost decat anul asta.
skank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 16:26   #179
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by radu83:
PS: din cate stiu eu, in general cresterea numarului de oamenilor care "isi dau cu parerea" ajuta la cresterea gradului de obiectivitate al opiniei finale, nu?

nu, depinde si de cat de avizati sunt respectivii. americanii au acest gen de democratie labila - la ei, pana si cand esti acuzat de crima, tot de popor esti judecat. or, eu as prefera sa fiu judecat de 3 profesionisti decat de 12 indivizi luati din strada !

sa nu-mi spui ca, la cannes, de exemplu, o sa vedem in viitorul apropiat 1000 de mancatori de hot dogs dandu-si cu parerea !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2005, 18:29   #180
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
@skank
:? beyonce doar a cantat melodiile, nu fusese nominalizata pt ele

@movie maniac
before sunset mi s-a parut mai bun, o parte si pt ca e mai scurt. oricat mi-ar placea dialogul lui linklater, ma plictisesc la un moment dat.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells