Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Mar 2005, 16:40   #201
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
super post.
the usual suspects sunt toti acolo, dar sigur or sa apara 2-3 filme micutze care o sa placa mult si din care macar unul o sa-si traga nominalizari, eventual cine stie, ... poate chiar sa-l bata pe spielberg.
neeeah.

la fel de sigur cel putin unul de acolo o sa si-o ia cum a facut-o stone anul asta.

noul polanski should be good
all the king's men la fel, dar totusi e remake iar primul a fost bunicel.
cartea cu geisha a avut super succes in state, iar Ziyi Zhang :love:

stam, asteptam, si vizionam
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2005, 23:48   #202
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by notorious:
castigul lui eastwood in fata lui scorsese nu mi s-a parut, totusi, o aberatie mai mare decat castigarea, de anul trecut, a 11 oscaruri de catre LOTR !


Mai încape vorbä?
Si, nota bene, îti dau dreptate de pe pozitia mea de fan LOTR (cartea, nici pe departe filmul!) si fantasy în general!

de acord cu tine in principiu, de altfel am si discutat privat pe tema asta la initiativa mea si ti am zis aceeasi idee. totusi, inainte sa facem afirmatii transante in public, adica pe un forum, despre ce film trebuia sa ia oscarurile anu asta si ce film nu nu crezi ca ar trebui sa play safe si sa vedem mai intai filmele cu pricina? e vorba de toti care comenteaza pe aceasta tema aici
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 03:19   #203
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Floydman:
inainte sa facem afirmatii transante in public, adica pe un forum, despre ce film trebuia sa ia oscarurile anu asta si ce film nu nu crezi ca ar trebui sa play safe si sa vedem mai intai filmele cu pricina? e vorba de toti care comenteaza pe aceasta tema aici

Absolut. Din päcate, ne-am cam repezit cu totii. Chiar dacä se pare cä avem dreptate, am fost prea categorici în a discuta doar "din auzite".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 08:32   #204
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
mare parte din cei ce au vb pe aici, au vazut cam toate filmele nominalizate. so, there. nu s-au repezit.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 10:06   #205
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK, rectific: "unii dintre noi ne-am cam repezit".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 18:56   #206
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
eu zic sa ne domolim cu 'previziunile' oscarurilor. pana si 'alexander' a fost 'prezis' de oracolul din delphi-wood ca mare castigator anul asta ! si iata-l, de fapt, mare perdant la zmeuri !

besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 21:30   #207
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:
:lol: Dar eu tot zic ca pe filmul lui Spielberg scrie "castigator"...


Originally Posted by Longshot:
la fel de sigur cel putin unul de acolo o sa si-o ia cum a facut-o stone anul asta.
Sper sa nu fie "War of the Worlds"... Deja am asteptari prea mari... "Cinderella Man"...ala pare titlu de Razzie, dar cu Crowe-Zellweger... :?


Originally Posted by Longshot:
cartea cu geisha a avut super succes in state, iar Ziyi Zhang
Sunt chiar curios de cum se descurca Rob Marshall. Si sunt cu atat mai curios cu cat Spielberg a initiat proiectul asta. Eu cred/sper ca "Memoirs of a Gheisha" va fi unul dintre punctele forte ale anului care urmeaza.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 21:38   #208
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:
Zi zau ? Esti sigur ? Eu zic ca te inseli.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2005, 16:15   #209
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Zi zau ? Esti sigur ? Eu zic ca te inseli.

atunci uita-te in globul tau de cristal si zi: o sa ploua sau n-o sa ploua maine deasupra capsorului tau ? o sa trasneasca ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2005, 23:12   #210
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Dobitocule, ii dadeam sanse sigure lui OMDB in detrimentul Aviatorului. Filmul ala e atat de prost. Era imposibil & penibil sa ia Oscarul.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 18:18   #211
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by notorious:
besides, NIMENI nu poate sa prevada oscarurile. nimeni, cu bun-simt, adica... sunt total imprevizibile, dupa cum s-au dovedit in ultimii ani. :sick:
Spielberg vaneaza Oscarul de anul viitor cu filmul despre atentatul de la Jocurile Olimpice de la Munich din '72 ...

Anul asta a fost totul previzibil - ma refer la Million Dollar Baby. Nu i-a dat ptr Mystic River si i-au dat anul asta ... si la anul s-ar putea sa ii dea lui Marty daca le e mila de el. Astia de la Oscaruri sunt mai ceva ca Illuminati cu o tenta de John Gotti!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 20:04   #212
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
a se retine : marty nu o sa ia niciodata oscarul, niciodata. daca nu i l-au dat acuma cand filmul lui a avut cele mai multe nominalizari, cand s-a tot vorbit prin media sa i-l dea chiar si din mila, si cand principalul lui concurent mai avea deja 3 oscaruri, nu o sa-l primeasca niciodata. asta e. poate ca e mai bine asa.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 21:16   #213
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
i feel for him.... :lol:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 23:44   #214
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
well, de vreo opt ani incoace, ma tot uit sa oscaruri, si pana acum chiar au castigat filmele care ma asteptam sa castige...
anul asta nu a mai fost asa...bine, nici nu am vazut prea multe din ele, dar oricum simt ca am fost usor pe dinafara...si de ceremonie am aflat cu vreo 3 zile inainte ca va fi....
ma bucur ca nu a castigat Aviator... nu merita...din pacate insa, ma tem ca nici Million Dollar Baby nu e cine stie ce...Clint Eastwood nu pot spune ca imi place in mod deosebit...
m-am bucurat mult pt premiul lui Kaufmann...
nu stiu ce rol a avut Hilary Swank dar mie chiar nu mi se pare ca e cine stie ce actrita....am mai vazut-o si in alte filme si joaca in general cam la fel...mi se pare deja dubios ca are 2 premii...
m-a deranjat si faza cu melodia care a castigat Oscarul...chiar merita sa castige melodia din Shrek si nu prima melodie cantata in spaniola nominalizata....
dar asta e...speram ca la anul sa avem filme mai bune...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2005, 07:41   #215
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Longshot:
a se retine :P : marty nu o sa ia niciodata oscarul, niciodata. daca nu i l-au dat acuma cand filmul lui a avut cele mai multe nominalizari, cand s-a tot vorbit prin media sa i-l dea chiar si din mila, si cand principalul lui concurent mai avea deja 3 oscaruri, nu o sa-l primeasca niciodata. asta e. poate ca e mai bine asa.
nu neapãrat. sã nu uitãm cã Eastwood a luat 2 oscaruri pentru regie dupã ce a fost premiat cu Onorariul pentru întreaga activitate. Nu e exclus ca în urmãtorii 5 ani sã-i dea ºi lui Marty acest premiu pentru ca, dupã aia, sã-i dea în sfîrºit, oscar pentru un film anume. Dar pînã acum n-a fost sã fie. Nu cã aº fi de acord cu preferinþele lor, dar mã gîndesc cã Academia vrea sã-l ambiþioneze sã facã în continuare filme bune sau ºi mai bune (repet: pãrerea mea este cã pentru Aviatorul chiar n-ar fi meritat).
Mai existã ºi reversul medaliei: Poate cã pe unii nu-i încurajeazã oscarurile (cum e cazul Eastwood), ci îi face sã se culce pe o ureche. Vezi cazul James Cameron. A mai regizat vreun film de la Titanic încoace? Poate dacã nu i-ar fi dat nimic pentru acel film - dacã ar fi fost un eºec total pentru criticã, cum ar fi trebuit sã fie - nu se lãsa de meserie ºi ne încînta cu filme mai bune pînã acum.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2005, 09:45   #216
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
frate, e simplu...nu-l plac pe scorsese si punct. nu i-au placut filmele niciodata, indiferent de cum zic ei ca ar fi influentat ele cinema-ul american, si nu o sa le placa niciodata. si nu e vorba despre academie, e vorba despre americani in general. numai daca te uiti la numerele de box-office ale filmelor lui iti dai seama de asta. majoritatea au facut ceva profit dar nu a existat nici un hit.
nu e vorba de nici o dorinta sa-l ambitioneze. daca o sa fie nominalizat pt departed, si subliniez "daca", o sa piarda iar in fatza debutului regizoral al unui alt actor popular, (de ce nu ben affleck?) sau iar in fatza lui eastwood care vine in 2006 cu un film de razboi.
so there
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 09:30   #217
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Re: OSCAR 2005

Oscarul 2005 a fost o editie destul de buna.Clasamentul Oscar la filme l-am scris.Ce altceva sa mai spun/
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 09:35   #218
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Re: OSCAR 2005

[quote="Razvanelu"]Eu zic:

Best Movie 2005 in ordinea sanselor:
Ray
Alexander
The Passion of Christ
Phantom of the Opera
The Aviator
Closer
Kinsey
Finding Neverland
Fahrenheit 9/11
I Heart Huckabees
The Motorcycle Diaries

Se pare ca Nu a iesit cum ai vrut tu.A iesit asa
Million Dollar Baby
The aviator
Ray
Finding Neverland
Sideways
cred ca stiati deja.

Eu vroiam ca Ray sa castige,nu Million Dollar Baby
Clasamentul in ordine:
Ray
Million Dollar Baby
Finding Neverland
The Aviator
Sideways






[
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells