Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Nov 2004, 21:02   #61
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
exista platitori de bilet? si daca da, cati?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2004, 22:39   #62
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
"cit despre chestia cu "castingul dorit" si "alonja catre hollywood", astea seamana a gogosi de nea sergiu, zau asa..."


Apropo de sergiu , cica omul a fost nominalizat la Oscar , dar nu l-a lasat nea Nicu sa se duca....
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 00:24   #63
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@adella
nu am nici cea mai vaga ide cine esti asa ca nu mi`o lua in nume de rau:
dar sa consideri proiectarea unui cinemascop pe un ecran gen "home movies extra-large" e o faza de kkt oricare ar fi cauzele scuzele si acuzele care o inconjoara
e chiar mai rau decat sa`ti vezi diafilmele cu basme proiectate pe izmenele bunicului
nu contest sufletului iubitor de arta al dlui georgescu da` ca PR festivalu e la pamant
@evrybody else
daca vreti sa vedeti cateceva din dakino (exista chestii care chiar merita efortul) io am mers la patria unde nu au fost probleme
da sa stiti limba in care e vorbit filmu ca "land of plenty" nu a avut subtitrari
biff e atat de INTERNATIONAL ca se uita ca BUCURESTI este capitala romaniei in care se vorbeste oficial limba romana
asta dovedeste cat de mult a fost luat in calcul PUBLICUL (inutil sa zik ca orice pret ai pune pe cultura, un festival de orice fel are nevoie de public)
este trist
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 06:34   #64
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
nu e o noutate lipsa titrãrilor. nici anul trecut la dakino n-a avut subtitrare în romînã nici un film, ba unele chiar deloc (de ex. dogville sau kill bill).
tot stau în dubiu dacã sã mã duc sã vãd la patria 2046 în chinezã (ºi sã mai dau ºi 80000 sau cît e biletu) sau sã-l vãd pe monitor acasã cu titrare în englezã.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 08:46   #65
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Eu am vazut ieri un film polonez al lui Stuhr, care avea subtitrare in engleza. Ma indoiesc ca 2046 va fi in chineza. Ori va fi dublat, ori subtitrat in engleza, deci poti sa mergi
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 09:53   #66
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
fratilor, nu mai intelege omul nimik! nu ma intereseaza lotul cinemagia ce participa la jurizare, dar totusi care e menirea lui? juriul de la scurte e format din dinu tanase, porumboiu, etc.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 10:01   #67
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Nici una ne-a lamurit Emanuel mai sus :
"Nu evit de loc intrebarea: criteriul a fost ca acele persoane sunt redactori la revista CineMagia."
_________________
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 10:18   #68
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Din scurtele afl;ate ieri in competitie, cel mai mult mi-a placut o animatie, cu un broscoi care voia sa agate o caprita cu cur bengos. Romanii au avut o oboseala previzibila cap cadru, cu lumini puse prost, un pln fix, obositor, cu un tip care vrea sa se sinucida, joaca penal, si in final moare accidental, curentindu-se. :sick: :sick: :sick:
Nici cu strainii nu mi-a fost frica.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 11:17   #69
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
draga, adella, alias pepe, alias "varzuitzilor", hai sa va mai pun o-ntrebare asa, de bun simt, pt ca vad ca o dati in aberatii continue: de ce atata scandal si circoteca apropos de OLDBOY? voi oricum nu puteati sa-l proiectati in seara de deschidere, filmul fiind, la fel ca 2046 , pe cinemascop(ceea ce, dupa cate s-a vazut, nu exista, in ciuda penibilei taxe de inscriere)...taaa-taaa...deci, sa va-ntreb: sunteti idioti sau chiar idioti?

si, revenind la acelasi razboi verbal, eu cred ca e mai grav sa organizezi un festival de provincie in bucuresti.

in plus, voi cereti taxa de inscriere si nici macar nu asigurati plata sau transportul realizatorilor straini din competitie. a mai auzit cineva de asa ceva?

p.s. sa-l pupi pe lucian din partea mea(alegi tu locul...)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 12:24   #70
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Nu stiu daca voi cititi ce scrie in Cinemagia. Eu recunosc ca nu prea , dar azi , din lipsa de altceva am avut curiozitatea sa ma uit. Iata ce am gasit la prezentarea Dakino(sic!!!):

BIFEST - Bucharest International Film Festival
Capitala Romaniei va avea - dupa o elipsa de cateva decenii! - un festival intenational de fillm demn de o capitala europeana.
BIFEST va avea loc in perioada 22-27 noiembrie in Complexul Auditorium al Muzeului National de Arta al Romaniei (Palatul Regal), cinematografele Patria si Scala precum si Sala Mare a Palatului.
Bucharest International Film Festival este conceput ca o manifestare cinematografica complexa, la nivelul celor mai importante festivaluri europene, care va imbina competitia oficiala cu sectiuni inedite (premiere al unor filme recent prezentate le Festivalurile de la Cannes si Venetia, retrospective, medalioane cinematografice, cinema si publicitate, expozitii, lansari de carte, prezentari de tehnologii de filmare de ultima ora, high definition etc.).
Festivalul preia traditia Dakino, cel mai vechi Festival de film postrevolutionar, deschizator de drumuri si rampa de lansare pentru tinerii cineasti romani de-a lungul unui deceniu si jumatate. BIFEST este o umbrela festivaliera care acopera trei evenimente importante: Festivalul International de Scurt Metraj Dakino, CINEPUB – eveniment situat la confluenta dintre film si publicitate si MEDIAVERT primul targ de formate de televiziune organizat in Romania si unicat in regiunea est-europeana.
Festivalul este organizat de gav-balkanski.proiect. Managementul evenimentului este asigurat de Directorul BIFEST Lucian Georgescu si de Presedintele Dakino, Dan Chisu, care conduc o echipa cu o noua formula organizatorica.
Festivalul are "un ambasador " in persoana Dianei Dumbrava, membra a Academiei Europene de Film, nominalizata pentru cea mai buna actrita a anului 2003 de European Academy Awards, premiata cu Leopardul de Argint la Festivalul de la Locarno, 2003 si cu premiul Agressione, TIFF 2003.
Personalitati marcante ale lumii culturale europene au acceptat invitatia noastra la Festivalul International de Film al Bucurestiului si Dakino editia a XIVa.
"Imi doresc ca BIFEST sa devina rapid un festival al unei capitale europene, pe masura celor la care am participat ca invitat special sau membru al juriului – a declarat Diana Dumbrava. Sa nu uitam ca Dakino are o tradiþie de 14 ani in vreme ce Sarajevo, de exemplu, abia a implinit un deceniu de activitate. Trebuie sa fructificam aceasta traditie si experienta."
"Daca anul acesta competitia este reprezentata doar de scurt metraje (fictiune si documentar) in 2005 BIFEST va include toate secþiunile competitive ale unui mare Festival european" – a declarat Lucian Georgescu, Chief Creative Officer gav-balkanski.proiect, Directorul Bucharest International Film Festival.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 13:44   #71
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Inca un rind in romanul de ne-profesionalisme si aberatii de la Bifest: astazi, la ora 14.00, la Patria, rula filmul "Ladder 49" (cu Travolta si Joaquin Phoenix). Persoanele prezente acolo, cu carduri sau invitatii, nu au putut intra la film pentru ca nu existau suficienti spectatori platitori. A trebuit sa se organizeze o cheta, pentru a fi cumparate citeva bilete, pentru a se putea intra.
Penibilitatea BiFest continua.
Si inca nu s-a terminat.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 14:55   #72
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by nume:
Lucian Georgescu, Chief Creative Officer gav-balkanski.proiect
Are si creativitatea asta gradele ei, mai rau ca-n armata
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 00:27   #73
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
azi vroiam sa vad 4 filme
1 russian ark
m`am trezit pe la 16.36 deci l`am sarit, ca incepea la 16.00
2 dancer upstairs- nu-l vad pt ca
ora 17.30 in fata la patria aflu ca va fi proiectat 2046
vad 2046
proiectie ok
subtitluri duse rau cu pluta
3 garden state-20.30
il vad integral si`mi dau sdeama ca ce putea fi un film de 5/5, o comedie amara dsp america si pastile de cap se F ute iremediabil pe ultima suta de metri (cam ultimele maxim 15 minute) in care deraiaza in comedie romatica plina de bulshituri
dezamagitor, totusi 4/5 pentru tot pana la ultimele 15 minte
4 sansa (auditorium 21.30)
nu ma mai obosesc din simplul motiv ca il mai vazusem la fest francez si`l adorasem si nu aveam de gfand sa risc sa ma garbesc spre auditorium prin frig ca sa`l vad proiectat pe un ecran nepotrivit (la francezi a fost proiectat la scala, deci banuiesc ca ra fi cinemascope)
deci 2 filme ok
nu regret ca am ratat "tandre barbare" nu prea stiu cat poate sa inteleaga o frantuzoiaca din kusturica si dupa ce am vazut delok miraculosul "viata e un miracol" chiar nu mai vreau sa aud de amiku nostru balcanic
in alta ordine de idei nu prea se stie mai nimik exact si risc ca maine cand voi merge la 22.00 sa vad un sokurov sa ma trezesc cu cinest iece alt film
viata e plina de surprize
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 00:32   #74
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Am si io o curiozitate. Ce e cinemascopul asta de nu va lasa sa vedeti filmele bine :oops: ?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 00:34   #75
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
ruda cu tehnicoloru :huh:
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 15:08   #76
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Mala Portugal:
Am si io o curiozitate. Ce e cinemascopul asta de nu va lasa sa vedeti filmele bine :oops: ?


E fix un ecran normal doar ca l-a calcat elefantu'.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 15:38   #77
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by nume:
Nici una ne-a lamurit Emanuel mai sus :
"Nu evit de loc intrebarea: criteriul a fost ca acele persoane sunt redactori la revista CineMagia."

De fapt, nu e un juriu propriu zis, sint(em) mai multi oameni - forumisti si scriitori la Cinemagia - care au vazut scurtele si, in functie de aprecieri, premiaza.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 21:18   #78
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
In ce consta premiul dat de voi?

off topic Daca fac un film independent pot sa-l inscriu la CinemaMAiubit, chiar daca nu sunt student acolo ? Sau la ce festivaluri pot sa-l inscriu ?
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2004, 10:28   #79
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
daca esti student poti sa il bagi la cinemaiubit
daca nu, nu
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2004, 12:15   #80
adella
Novice
 
adella
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3
Originally Posted by zizi:
draga, adella, alias pepe, alias "varzuitzilor", hai sa va mai pun o-ntrebare asa, de bun simt, pt ca vad ca o dati in aberatii continue: de ce atata scandal si circoteca apropos de OLDBOY? voi oricum nu puteati sa-l proiectati in seara de deschidere, filmul fiind, la fel ca 2046 , pe cinemascop(ceea ce, dupa cate s-a vazut, nu exista, in ciuda penibilei taxe de inscriere)...taaa-taaa...deci, sa va-ntreb: sunteti idioti sau chiar idioti?

si, revenind la acelasi razboi verbal, eu cred ca e mai grav sa organizezi un festival de provincie in bucuresti.

in plus, voi cereti taxa de inscriere si nici macar nu asigurati plata sau transportul realizatorilor straini din competitie. a mai auzit cineva de asa ceva?

p.s. sa-l pupi pe lucian din partea mea(alegi tu locul...)


Zizi, macar sa ai tu la finele vietii realizarile lui Lucian Georgescu de acum.
Sunt dezamagita, nu credeam ca puteti fi asa de rai.
Ati merita ca organizatorii sa nu mai tina festivalul in 2005, dar n-ar fi drept ca pentru o mana de frustrati sa sufere publicul larg care chiar IUBESTE filmul.
adella is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells