Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Nov 2004, 16:41   #21
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Hi hi hi hi ....

"Asa cum valoarea nu asteapta anii, nici scandalurile nu depind de factorul timp. Chiar daca ce dintai editie a Festivalului de film BiFEST debuteaza abia astazi, manifestarea a pierdut deja un om. Directorul de PR a hotarat, vineri, sa se retraga din echipa de organizare a evenimentului. Dana Dimitriu, unul dintre cei care au contribuit la nasterea acestei competitii, isi motiveaza decizia prin diferendele avute cu presedintele BiFEST, Lucian Georgescu. Desi a sustinut si financiar competitia ("Suma imprumutata de mine domnului Lucian Georgescu a rezolvat achitarea taxelor cerute de distribuitori pentru cateva filme", se precizeaza in comunicatul remis presei), desi a propus si a adus in festival o serie de pelicule, Dana Dimitriu renunta la acest proiect. "Motivele concrete ale retragerii mele sunt divergentele domnului Georgescu cu o serie de personalitati din lumea filmului, incompatibile cu structura si misiunea unui adevarat Festival de Film European, asa cum ar fi bine sa devina". Disfunctiile de ordin organizatoric, "managementul defectuos" si "curentele de antipatie" directionate catre presedintele festivalului in mass-media (pe care i s-a reprosat ca nu le-a putut demonta) intregesc gama ratiunilor din care ex-directorul de relatii publice a ales sa nu mai faca parte din echipa BiFEST."
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2004, 17:42   #22
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
in aceeiasi ordine de idei, s-au terminat card-urile de intrare(alea care costa fabulos) pe motiv ca "au fost comandate prea putine" sau "nu au ajuns inca", cu alte cuvinte, pt a intra, exista un fel de lista de asteptare a "platitorilor" sau "presei", pe niste foi, de care are grija o tanti habarnista.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2004, 20:23   #23
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
vazut azi scurt-metrajele; organizare penala, filme care incep cu 40-50 minute mai tirziu (scurtele), dar destul de dragut amenajat la auditorium; din filme, pink room mi-a palcut
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2004, 20:47   #24
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
mda...au inceput sa apara cardurile, dar asa cum era de asteptat, scurtele straine sunt foarte penale(hai sa fim seriosi, cine sa trimita filme la un festival din romania...cu taxa de inscriere)., cu cateva mici exceptii, de pilda, "aspettando il treno".

in plus, nu stiu, mi se pare mie sau sunt vreo (max.!!!)50 spectatori cu totul (asta, la ceremonia de deschidere.)?

P.S. 2046 s-a anulat la auditorium pt ca nu-l pot proiecta cinemascop.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 08:57   #25
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Ce debut de rahat..... adica inteleg ca e prima editie si lipseste experienta, dar totusi... asta nu scuza si lipsa totala de profesionalism din prima zi. Au fost probleme cu cardurile, cu Oldboy care nu a mai venit, cu "inlocuitorul" 2046, care a venit, dar degeaba, pentru ca nu a putut fi proiectat, cu punctualitatea - absenta pina acum, cu spectatorii - mai putini ca la fotbal in Regie, cu aproape tot....
Si a fost doar prima zi.

Azi avem in schimb Garden State - unul din filmele americane cele mai bune din 2004 (nu o spun eu, ca nu l-am vazut, ci criticii americani), avem ultimul film Wenders, Land of Plenty, si sequelul la Bridget Jones.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 09:05   #26
pepe
Novice
 
pepe
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 7
Nu cred ca niste maruntish ca voi isi poate da cu parearea despre un festival de film: in afara de propriul meci de retragere n-ati putea organiza nimic, iar desptre filme facute n-are rost sa va rasucesc cutitul in rana...
Va intrebati despre rostul cardurilor: ele exista tocmai pentru a impedica intratrea in sala a fursecarilor cinematografici.
pepe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 09:22   #27
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ah, sa inteleg ca tu esti unul din portareii cu ecusoane la git?
Ne intrebam de carduri de film pentru ca singurele la care ne stim sint cele de credit, nu de alta. Daca poti sa transmiti doua lucruri stapinilor tai care iti dau simbrie, as fi foarte bucuros:
1. TIFF este cu cinci stele peste (kudos to Chirilov & co); spre exemplu, ei nu s-ar gindi sa faca un medalion Ilarion Ciobanu. :sick:
2. La premiile acordate la Bifest apare si premiul Cinemagia; cei de la Cinemagia nu stiu nimic despre chestia asta. Pai, ce facem fetelor? Ne futem, sau ne cintarim?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 09:30   #28
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by Ambra Blu:
ei nu s-ar gindi sa faca un medalion Ilarion Ciobanu. :sick:

Haha, bine zici


Si o micutza corectare la ce am zis mai devreme: 2046 nu va fi proiectat nici joi, la Patria. A fost inlocuit de Garden State.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 10:56   #29
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.si cind ma gindeam sa vin la dakino in loc sa-mi iau un cd-player- :sick: proba'bil am baut prea mult anu' asta.

.cind vine vorba de festuri,tot ardealu-i frunchea...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 11:35   #30
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by pepe:
Nu cred ca niste maruntish ca voi isi poate da cu parearea despre un festival de film: in afara de propriul meci de retragere n-ati putea organiza nimic, iar desptre filme facute n-are rost sa va rasucesc cutitul in rana...
Va intrebati despre rostul cardurilor: ele exista tocmai pentru a impedica intratrea in sala a fursecarilor cinematografici.

eu zic sa nu-ti dai cu parerea despre noi pt ca nu stii cu cine stai de vorba. ai habar cine sunt eu, de pilda, si cate festivaluri d-astea varzuite ca al vostru am vazut pana acum? iti raspund la partea a doua: nici unul. si, mai ales nici unul, in care tupeul si nesimtirea organizatorilor sa atinga asemenea cote. adica, dupa ce ca sunteti vai de capul vostru, mai aveti si obrazul de 50 cm. sa spuneti ca voi faceti "festival" acolo? va zic eu ce faceti, furt de bani, pe fata...care bani, nici nu sunt asa de multi cum ati vrea voi, pt ati cam luat teapa cu numarul covarsitor de mic de inscrieri, sponsori si carduri vandute. iar daca "patronul" georgescu, maestrul frustrarilor de toate tipurile, si companionul lui , mama si tata ratatilor, chisu, baga conferinte de presa la care practic se apuca sa injure presa si in general, alte pareri critice venite din diverse directii, asta nu face decat sa va dovedeasca dobitocenia. hai, acum, marsh, la loc in gaura de unde ai iesit, mai linge niste funduri si resturi de ciolane pe altundeva, *oitza mica.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 11:38   #31
pepe
Novice
 
pepe
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 7
Bfest nu se poate compara cu TIFF pentru simplu motiv ca nu este un festival de film, ci un eveniment media care include si un festival de film.
Pe langa filme exista CINEPUB – intalnire unica intre cinema si publicitate - si MEDIAVERT primul tirg de formate de televiziune organizat în Romania.
Inca o data Lucian Georgescu racordeaza media si publicitatea din Romania la standardele occidentale.
Ambra, daca chiar vrei sa intri la Bfest produ-te cu ceva la baietii de la intrare ca cine stie…
pepe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 11:41   #32
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Sa schimb subiectul: vine cineva in seara asta la "Land of Plenty" al lui Wenders? Ruleaza la 8, la Auditorium. I know, I know, la Auditorium se intra doar cu Golden Card... dar... guess what? Am auzit ca din cauza numarului foarte mic de astfel de carduri vindute, se pot procura bilete si pt filmele de la Auditorium. Si nici n-ar fi foarte scumpe.

Deci.... anybody up for tonight?
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 15:01   #33
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
"Va intrebati despre rostul cardurilor: ele exista tocmai pentru a impedica intratrea in sala a fursecarilor cinematografici."

He he , imi place asta. Adevarul ca exista "elemente" din astea peste tot , la toate manifestarile, indiferent de gen.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 15:34   #34
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@eveybody
indeed
in alta ordine de idei....
ma gandeam sa frecventez asiduu festivalu si sa fac un topic "jurnal de dakino' da` nu se merita....
si astept momentul in care isi vor da si romanii seama (si aici includ tiffu` ) ca nu e nevoie de o "gala" care sa includa bataieli de prostgust si discursuri pe scena...
seara de deschidere a fost '2046 si la vie est un miracol" da am vazut doar un film d`al lui kusturita care a parut mirabolant doar prin faptu ca nu se mai termina dracului o data.....
bine ca imi hranisem ochii cu "la strategia del ragno " si o bucatica da "garden state" ca altfel, dpdv cinematografic lunea ar fi fost o zi total ratata
azi voi servi un ceai in desert la institutu francez dupa care poate ma anturez la bifest (poate ca totusi bridget jones o sa ruleze)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 15:58   #35
pepe
Novice
 
pepe
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 7
Originally Posted by KORBEN:
am vazut doar un film d`al lui kusturita care a parut mirabolant doar prin faptu ca nu se mai termina dracului o data.....

Cu o asemenea ortografie nu e de mirare ca ai probleme cu semantica.
pepe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 18:10   #36
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Festival in presa:
http://www.ziua.ro/display.php?id=32606&data=2004-11-23
http://www.adevarulonline.ro/index.j...le_id=106 395
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 19:29   #37
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Ia uitati ce zic: "Desi fusese anuntata ca facand parte din program, proiectia peliculei sale "Old Boy" nu va mai avea loc, din pricina unor presiuni facute de "organizatorii unui festival de provincie", care au intervenit atat la Seul, cat si la CNC-ul romanesc."
Kiri rulz! :lol:

Pepe, tu ti-ai chemat cunoscutii la proiectii sa umpleti sala? Cind semnezi demisia?
Marea diferenta intre TIFF si DaKino, nu e neaparat ce tot insiri tu acolo, ci profesionalismul organizarii. Apoi, "selectionerul sef" care mi-a promis si AKA la TIFF, anu' viitor. Plus oamenii implicati care vor mai mult decit niste bani furati. Vor sa se mindreasca cu realizarea lor.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 20:55   #38
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by christi:
Sa schimb subiectul: vine cineva in seara asta la "Land of Plenty" al lui Wenders? Ruleaza la 8, la Auditorium. I know, I know, la Auditorium se intra doar cu Golden Card... dar... guess what? Am auzit ca din cauza numarului foarte mic de astfel de carduri vindute, se pot procura bilete si pt filmele de la Auditorium. Si nici n-ar fi foarte scumpe.

Deci.... anybody up for tonight?

shit. too late. acum am citit. de ce n-ai dat un sms ceva cã veneam...
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 20:58   #39
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by KORBEN:
@eveybody
seara de deschidere a fost '2046 si la vie est un miracol" da am vazut doar un film d`al lui kusturita care a parut mirabolant doar prin faptu ca nu se mai termina dracului o data.....
pãcat cã în programul de pe site nu e trecut La Vie este un miracle. ºtii cumva cînd mai ruleazã?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2004, 21:23   #40
pepe
Novice
 
pepe
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 7
Originally Posted by K's:
Marea diferenta intre TIFF si DaKino, nu e neaparat ce tot insiri tu acolo, ci profesionalismul organizarii...

Dragule, daca Lucian Georgescu in calitate de director la BBDO nu-i semna lui kiri sponsorizari grase nu exista nici un TIFF. In plus, Bfest este un festival de film facut de un om de cinema, Lucian Georgescu.


‘Marketing cultural ‘ inseamna sa ii faci constienti pe cei din jur ca arta si cultura trebuiesc platite, declara Presedintele BIFEST, Lucian Georgescu. Sind dusmanul declarat al biletelor de favoare, invitatiilor date pe sub mina rubedeniilor, prietenilor si amicilor de conjunctura, politici si clientelari. Ca sa parafrazez o replica din Patul Conjugal al lui Daneliuc, la Festival nici musca nu va intra ne-controlata. Accesul va fi foarte strict, pe baza de abonamente si carduri de acces. Carduri speciale se vor elibera, intr-un numar strict controlat, oaspetilor straini, partenerilor financiari si media si participantilor cu filme in Festival. Fiecare institutie de presa va avea un singur reprezentant acreditat, in urma primei conferinte de presa care va avea loc in 15 noiembrie. Nici Presedintele, actual sau viitor al Romaniei nu va intra fara abonament platit.»

restul textului aici> http://www.dakino.ro/news.htm

Vizionare placuta!
pepe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells